ELO FIDE šachistů ŠK JIskra HB

K 1. dubnu 2020 byla vydána nová listina FIDE ELO, na listině je uvedeno 17  aktivních hráčů našeho ŠK Jiskra:

Vítek Veselý………………    2120    KM

Vincze Roman…………        2116    KM

Brodina Karel ……………..          1911

Ježek Zdeněk………………           1893

Provazmík Ivo……………..           1864

Jána Martin a Novotný Leoš… 1853

Paulík Václav…………………..      1826

Novotný Richard ………………    1805

Linhart Jaroslav ……………..      1764

Podrázská Zuzana …………..      1760

Holata Miroslav ……………..      1725

Mottl Jan ………………………       1579

Koumar Tomáš (žák)………       1570

Nimmertondl Petr………….       1500

Hrančík Martin ……………..      1444

Melichar Jaroslav ………….      1422

—————————————————

 

ŘEŠITELSKÁ SOUTĚŽ ŠK Jiskra HB

Kdo chce soutěžit v řešení šachových úloh má možnost zde!

Pro členy ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod a šachové příznivce, vyhlašujeme SOUTĚŽ v řešení šachový úloh.

Každý týden bude zde na webu uveřejněno 20 šachových diagramů, úkolem soutěžících bude: vyřešit jednotlivé úkoly – diagramy.

Řešení diagramů za uvedený týden, odeslat na adresu : chesshb@seznam.cz a to nejpozději do neděle příslušného konce týdne. Za správné řešení každého diagramu je 1 bod. Body se sčítají a určí pořadí nejlepších řešitelů 1 – 5. místo, kteří získají po celkovém vyhodnocení věcnou cenu. V případě rovnosti bodů, o pořadí rozhodne losování. Úkoly nebudou těžké, o tom se přesvědčíte.

V případě dotazů mě kontaktujte. PS: u diagramu pokud je uvedeno označení: 1. ?  +- ( je na tahu bílý),  1. ? -+ (je na tahu černý)

A zde je prvních 10 diagramů:

 

 

INFORMACE členům ŠK a příznivcům

V současné karanténě byly zrušeny všechny přípravované – plánované šachové akce, přebory, turnaje. Kdy opatření vlády skončí, je zatím v nedohlednu…?! Doufejme, že to nebude už dlouho trvat a opět zasedneme za šachovnice. Tuto sobotu se měl uskutečnit KP družstev mladších žáků v Pelhřimově, neuskuteční se, visí velký otazník nad 7. turnajem LVM – KP “O Velikonočního beránka” v Náměšti n/Oslavou, který je plánován na sobotu 18. dubna. Na 25. dubna jsme plánovali uskutečnit turnaj “O šachového krále a královnu Vysočiny”, ale ani zde to nevypadá na uskutečnění…, PROPOZICE jsou připraveny, ale nevydáváme, neboť musíme počkat jak se situace vyvine, jde o termín a místo konání turnaje! V současné době po ukončení činnosti hotelu Slunce v HB, máme na rozhodnutí mezi třemi možnostmi. Ty ale může ovlivnit situace a pořádání dalších akcí….

My šachisté máme v této těžké situaci určitou výhodu oproti většině sportů. Můžeme hrát turnaje, partie přes internet a to jak emailem např. prostřednictvím SKŠ ČR, nebo ICCF. Řada našich občanů z Havlíčkova Brodu a okolí, toho plně využívá, ač nejsou členy žádného šachového klubu – oddílu, což mohu potvrdit, neboť v turnajích se s nimi utkávám. Pokud by měl někdo z Vás zájem, zapojit se do některého turnaje, který bude průběžně zahájen můžete se na mne obrátit.

Jak nás na našem webu ŠK informuje Roman Vincze o jeho programu, osobně bych byl velmi rád a přivítal bych jeho aktivitu v tom, že pomocí jeho programu uspořádá ŠACHOVÝ TURNAJ pro zájemce, zejména našeho ŠK Jiskra HB, stačí upřesnit, zpracovat PROPOZICE, uveřejnit, seznámit členy a turnaj zahájit!? Turnaji dát název a zajistíme i CENY!

Počkám do středy na vyjádření Romana Vinczeho……..

Přeji všem Vám, Vašim blízkým i Všem občanům naší ČR PEVNÉ ZDRAVÍ!!!

 

České elo pro program VinczeSwiss

Nejsou teď žádné turnaje ani soutěže družstev, prostě nic (dnes 20.3.2020 ani nebude 13. turnaj “O pohár” – sportovní hala v Ledečské ul. je uzavřená). Docela nuda, co?

Tak aspoň něco nového o programu VinczeSwiss.

Už od verze 1.00 program VinczeSwiss podporuje import FIDE elo listiny. Ale co národní elo listina?

Zatímco FIDE elo listina je (jednotná) pro celý svět, tak zpracovatelé národního elo – to je každý pes jiná ves. Každý stát/šachový svaz si to dělá jinak, takže např. české národní elo (LOK) je publikovano v jiných formátech než německé národní elo (DWZ), atd. Opravdu nemohu (v programu VinczeSwiss) podporovat X verzí importu národního elo (to by pak vznikl obří Bumbrlíček jako je oficiální Swiss Manager – a to nechci).

Pokusil jsem se kontaktovat Martina Šmajzra (to je zpracovatel české národní elo listiny LOK) s návrhem, aby českou LOK zveřejňoval také ve formátu vhodném pro program VinczeSwiss. Bylo mi sděleno, že můj jednoduchý program je v podstatě na nic a že jej (zveřejňováním české LOK v kompatibilním formátu) podporovat nebude.

Tak teda sám. Z https://elo.miramal.com/ jsem stáhnul Rapid LOK k 1. 3. 2020 pro SwissManager s diakritikouLOK k 5. 1. 2020 pro SwissManager s diakritikou a během chvilky jsem provedl sloučení obou elo listin a jejich převedení do VinczeSwiss kompatibilního formátu:

    !!! česká rapid LOK + LOK pro program VinczeSwiss !!!

Návod na použití:
1. Soubor ZIP stáhněte a rozbalte.
2. Vzniklý elo.txt soubor nakopírujte k programu VinczeSwiss (do podadresáře ELO).
3. V souboru VinSwiss.ini nastavte EloSearchRemoveDiacritics=False.

Poslední (třetí) bod je kvůli tomu, že zatímco (celosvětová) FIDE elo listina je bez diakritiky (tj. bez háčků a čárek), tak (výše uvedená) česká elo listina je s diakritikou.

Tak. Rozhodně neplánuji vydávat českou LOK + rapid LOK (ve VinczeSwiss kompatibilním formátu) pokaždé, když dojde k její (oficiální) aktualizaci. Jen jsem tady předvedl, že i import české LOK (do programu VinczeSwiss) je možný.

Trénujte s mistry

Trénujte s mistry – 2x týdně!

Cyklus online přednášek vybraných českých trenérů má do konce března velmi intenzivní rozvrh:

Čtvrtek 19.3. Stanislav Stárek, Královské procházky

Pondělí 23.3. GM Pavel Šimáček: MČR juniorů 2020 (speciál)

Čtvrtek 26.3. GM Tomáš Polák: Profylaxe 2

Pondělí 30.3. FM Lukáš Vlasák: MČR mládeže 2020 (speciál)

Věříme, že si najdete čas na královskou hru 🙂 Přednášky začínají v 18 hodin. Odkaz na tu nejbližší:

Všechny přednášky, které prozatím proběhly, si můžete pustit znovu na YouTube kanálu Robert a Petr šachy. Tady je seznam:

7. 11. Michala Konopka – Blokáda, odkaz zde

21. 11. Sergej Movsesjan – Medailonek Fabiana Caruany, odkaz

19. 12. Marek Vokáč – Jak analyzovat šachovou partii – 1. díl zde

9. 1. Marek Vokáč – Jak analyzovat šachovou partii – 2. díl odkaz

30. 1. Lukáš Vlasák – Moderní trendy zahájení, zde

5. 3. Tomáš Polák – Profylaxe, odkaz zde.