Návod na web

Stručný návod

  1. Přihlásit se
  2. Klepnout na +Akce
  3. Vyplnit nadpis, text
  4.  “Vložit značku pro pokračování textu” (ve vizuálním editoru čtvrtá ikona zprava v dolním řádku) nebo tag <!--more--> v html.
  5. Vybrat rubriku
  6. Klepnout na Publikovat

  12

3

 

Psaní článků

Přispívat na web mohou registrovaní členové s příslušným oprávněním (viz dále), ostatní zájemci o zveřejnění svého textu musí někoho takového požádat.

Příspěvky se vytváří v administrátorské části stránek. Je několik možností, jak se sem dostat. Přihlášení uživatelé mají v horní části stránek tmavě šedou systémovou lištu, která obsahuje několik odkazů, postupně zleva to jsou: Logo WordPressu (informace o systému, na kterém běží web, netřeba si všímat), název stránek (sloužící jako vstup do administrátorského menu), možnosti přispůsobení vzhledu webu (nesahat), správu komentářů, menu +Akce (umožňující rychle vytvořit příspěvek nebo událost v kalendáři). Po vstupu do administrátorského menu máte (v závislosti na svých oprávněních) možnost vytvářet a měnit příspěvky, spravovat mediální soubory, vytvářet události, spravovat komentáře, měnit vzhled a nastavení webu, prohlížet statistiky návštěvnosti atp.

Ke psaní článku se lze dostat jedním z těchto způsobů:

  • v administrátorském menu -> Příspěvky -> Vytvořit příspěvek
  • na systémové liště najet na +Akce, po rozbalení kliknout na Vytvořit příspěvek
  • na systémové liště přímo kliknout na +Akce (je to zkratka k výběru první položky rozbalovacího menu)

Články lze psát ve vizuálním editoru (podobně jako ve wordu), nebo přímo jako html kód (přepínač režimů je v pravé horní části okna). Je také možné vytvořit text ve wordu, tabulky v excelu a tento obsah nakopírovat do vizuálního editoru (výhodné zvláště u tabulek, které se při kopírování z Excelu vloží jako tabulka a ne jako prostý text). Ve vizuálním editoru doporučuju zobrazit si Rozšířené možnosti (předposlední ikona vpravo).

Každý článek má svůj Název. Je nutné ho zadat, zobrazuje se jako nadpis každého článku.

Prosím používejte tzv. logické formátování (tzn. formátování podle významu textu, ke kterému je styl přiřazen automaticky, např. to, co nastavíte jako Nadpis se automaticky zobrazí tučně + větší písmo + ozdobnější druh písma). Podobně lze automaticky vytvářet odrážkové a číslované seznamy (tzn. k textu na řádcích se automaticky přidají puntíky nebo pořadová čísla).  Pamatujte, že čím větší prasárnu zkoušíte vytvořit, tím více vám to dá práce, a tím více já budu nadávat, až to budu převádět do lidské podoby. Komplikovanější formátování bývá nutné vytvořit ručně v editoru HTML.

Zákaz podtrhávání. Na webu mají být podtržené pouze odkazy, vše ostatní mate lidi (protože to vypadá jako odkaz).

Články jsou organizovány do Rubrik, před publikováním článku ji vhodně zvolte. Lze jich zvolit i více. Zveřejnění článku provedete klepnutím na tlačítko Publikovat v pravém sloupci.

Zkrácený výpis článku

Na zkrácený výpis článku na úvodní stránce musí myslet autor, stačí “Vložit značku pro pokračování textu” (ve vizuálním editoru čtvrtá ikona zprava v dolním řádku) nebo tag <!--more--> v html. Pokud toto autor neudělá, článek se zobrazí celý a nebude to hezké, pokud je dlouhý.

Galerie

Galerie se vkládá při psaní příspěvku (poslední ikona vpravo). Viz Návod na fotogalerii

Další typy souborů, jednotlivé obrázky

Samostatné obrázky (a všechny další přílohy — dokumenty, videa) se vkládají přímo do příspěvku pomocí tlačítka “Mediální soubory” -> “Nahrávání souborů” a pak vybrat z “Knihovna médií”. V Knihovně médií jsou všechny věci, co kdy kdo nahrál na web, tudíž je tam neukliditelný nepořádek, jen galerie z návodu výše se tam nemotají. A proto:

  • je svinstvo vkládat mnoho fotek jako samostatné soubory (použijte galerii)
  • ale je hloupé vytvářet galerii kvůli jednomu nebo dvěma ilustračním obrázkům

Kalendář událostí

Viz Návod na kalendář

Šachová partie/pozice

Viz Vkládání šachové partie

Uživatelská oprávnění

Na stránkách je několik úrovní oprávnění:

  • Návštěvník — může číst. Toto je výchozí úroveň každého nově zaregistrovaného.
  • Spolupracovník — může psát, ale jeho příspěvek musí být schválen.
  • Redaktor — může psát a jeho příspěvek je publikován.
  • Šéfredaktor — může psát a může upravovat příspěvky ostatních.
  • Administrátor — může spravovat ostatní uživatele a veškeré nastavení webu.

Myslím si, že všichni členové klubu by měli mít redaktorská práva. Zodpovědní členové by mohli mít i šéfredaktorská. Administrátor by mohl stačit jeden, tzn. já, jestli ale někdo umíte s wordpressem, kolegu bych uvítal. Abyste získali účet s vyššími právy, musíte se zaregistrovat a po té mě požádat o vyšší práva. Abyste se mohli zaregistrovat, musíte si říci (bývala tu registrace volně otevřená, ale nedělalo to dobrotu). Odkazy pro registraci uživatelů a administraci webu jsou vpravo dole, v menu Základní informace.

Tato oprávnění se týkají psaní normálních článků (v administraci označovaných jako „Příspěvky“). (Existují i dokumenty na vyšší úrovni, „Stránky“, stránkou je například Úvodní stránka s přehledem nových článků, prosím Stránky nepoužívejte.) Jinou formou obsahu jsou „Komentáře“ pod článkem, komentovat může každý i neregistrovaný návštěvník (toto lze omezit).

Dále je zprovozněno diskuzní fórum (sloužící jak název napovídá k volné diskuzi), uživatelská práva se zde nastavují samostatně a mají jiné úrovně: Blokovaný, Návštěvník, Účastník, Moderátor, Správce. Výchozí úrovní je Účastník (může číst i psát). Různým tématům lze nastavit různou viditelnost, tzn. ne všichni vidí všechno. V současnosti je fórum otevřené všem, i neregistrovaným (v případě potřeby lze přenastavit).

Na celém webu funguje antispamový filtr, bez něho by stránky byly zavalené nesmyslnými komentáři generovanými roboty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..