Oddílový přebor Jiskry HB v bleskovém šachu 2021.

Turnaj se uskutečnil v pátek 18.6.2021.

Účast 14 hráčů z toho 5 žáků.

Kompletní výsledky sem dodá Karel Brodina (z jeho notebooku), nyní jen stručně:

Absolutní pořadí:
1. Roman Vincze – přeborník ŠK Jiskra v blesku
2. Jaroslav Linhart
3. Miroslav Holata

 Kategorie mládež do 16 let:
1. Matěj Pavliš – přeborník ŠK Jiskra mládeže v blesku
2. Tomáš Koumar
3. Patrik Kocman

Kategorie seniorů nad 60 let nebyla pro malý počet hráčů vyhlášena.

Nejmladší účastník Gusta Sobieraj (11 let), obdržel cenu pro nejmladšího účastníka.

První tři v obou kategoriích obdrželi poháry, diplomy, všichni účastníci věcnou cenu.

6 comments

 1. Neodpustím si rejpání do organizace turnaje.

  Podle propozic to měl být švýcar na 11. kol (proti tomu bych neřekl ani popel). Pak to bylo (den před turnajem) změněno na turnaj každý s každým. Dostavilo se 14 hráčů, takže Swiss Manager (losovací notebook obsluhoval Karel Brodina) naplánoval 13 kol (proti tomu bych také neřekl ani popel). Jenomže někdy kolem 6. kola se zjistilo, že pro několik hráčů je turnaj moc dlouhý a cosi by nestihli. Takže bylo rozhodnuto (já to nebyl!), že turnaj bude zkrácen na 11 kol.

  Zkrácení turnaje “každý s každým” o dvě kola je neregulérní. Naproti tomu zkrácení (případného) švýcaru by bylo regulérní (hráči by již “ve svém bodovém okolí” měli všechny soupeře obehrané).

  Kdyby ovšem turnaj “každý s každým” pokračoval posledními dvěma koly bez (hned) několika hráčů, to by také bylo neregulérní. Naproti tomu ve švýcaru je hráče stopnout (=nenasazovat) naprosto regulérní.

  Jenomže to už by turnaj musel jako švýcar začít.

  A pak je tu problematika Swiss Manageru. Vzpomenul bych turnaj O pelhřimovského pěšce (2019), kde se pořadatelům (po stopnutí jednoho hráče) Swiss Manager úplně rozesral (a dávali ho do kupy hodinu). Taktéž přidání hráče v průběhu turnaje je pro Swiss Manager obrovský problém. Zde bych vzpomenul jeden Silvestrovský turnaj Gambitu Jihlava (2019), kde (několik desítek sekund) po nalosování prvního kola přišel ještě jeden hráč. Ok, přidáme ho. Ale ouha! Swiss Manager nyní pároval nově příchozího hráče až na konci (tj. až za elově nejslabším hráčem). To je ale blbě! Podle pravidel švýcaru, pokud pořadatelé dovolí v průběhu turnaje přidat dalšího hráče, losovací program musí (předpisy jsou předpisy) přečíslovat startovní čísla. No a Swiss Manager to přečíslování neudělal. Nebo se při přečíslování podělal. A jelikož jsem tehdy začal ihned vyřvávat o neregulérnosti losování, pořadatelům nezbylo než založit ve Swiss Manageru nový turnaj a znovu do programu nadatlovat všechny hráče!

  Tohle by se s programem VinczeSwiss nestalo! Můj program nemá s přidáváním a ubíráním hráčů žádné problémy.

  A ještě se pochlubím: program VinczeSwiss komunikuje s uživateli již v sedmi jazycích. Rekapitulace:

  Do začátku jsem program VinczeSwiss vybavil češtinou a angličtinou.
  Německý překlad provedl Thorsten Pfeilsticker.
  Italský překlad provedl Luigi Voltolini.
  Ruský překlad provedl Dmitrij M. (celé jméno nenapsal).
  Slovenský překlad provedl Peter Ptáček.
  Španělský překlad provedl Jorge Cantero Gomez.

  Teď teda už třičtvrtě roku žádný jazyk nepřibyl. Kvůli koronaviru nebyly žádné turnaje (nejen v ČR, ale (asi) ani ve světě) –> nikdo losovací program na švýcar nepotřeboval –> a tak co by to kdo překládal, že. Snad se (skutečné, nikoliv on-line) šachové turnaje zase rozběhnou. A v programu VinczeSwiss budou přibývat další jazykové lokalizace.

  Pokud byste nechápali, co chci sdělit: kvůli předčasným odchodům hráčů je turnaj “každý s každým” nevhodný. A kvůli předčasným odchodům hráčů je nevhodný i Swiss Manager. Jediné správné řešení je švýcar s programem VinczeSwiss.

  Ovšem ani na příštím turnaji (za týden, 25.6.2021, se uskuteční oddílový přebor Jiskry HB v rapid šachu) program VinczeSwiss použit nebude. Protože dotace! Když chce pořadatel turnaje dostat (peněžní) dotaci “šachový restart”, musí výsledky turnaje odeslat na zápočet na české rapidové elo (rapid LOK). A jelikož zpracovatel českého ela (Martin Šmajzr) se mnou odmítl spolupracovat, tak program VinczeSwiss nelze použít.

  Takže příště (25.6.2021) to zase bude Swiss Manager a zase to bude neregulérní.

  Disclaimer: Ovšem pokud vyhraju, tak to nebude neregulérní, nýbrž regulérní!

 2. Uznávám trochu neregulernost turnaje.. Mě konkrétně chyběli pan Paulík a Tomáš Koumar.. Oba silní soupeři.. Tomáš jako mladý díky znalosti zahájení a vysoký zájem pro šachy, a pan Paulík jako všestranný trenér hráč i teoretik

 3. Bylo i v propozicích, že přebor v blesku, bude na 11.kol. To jsem řekl a tvrdil od začátku přeboru. Pokud hodnotíte turnaj jako neregulérní – NESOUHLASÍM!
  Zvážím konání přeboru v rapid šachu 25.6.2021 – z mé strany už žádný turnaj nebude pořádán!! Moje konečné rozhodnutí! Určitě se najdou zájemci! Maximálně uspořádám pro mládež!

  1. Ale no tak! To je fakt takovej problém uznat, že useknout 2 kola turnaje “každý s každým” je neregulérní?

   Já nehrál s Hrančíkem a Holatou. Holata byl třetí. Dovedu si představit, že kdyby byly bodové rozdíly těsnější a Holata štěkavější (asi jako já), mohl by (Mirek) vyřvávat, že neměl příležitost mě vypepřit.

   > mé strany už žádný turnaj nebude pořádán

   Hmm. Tak budeme muset sami (jako poslední ročník “O pohár”). Na notebooku to nalosuju já. Švýcar programem VinczeSwiss (bez nároku na dotaci “šachový restart”).

   Diplomy na 25.6.2021 už mám vytištěné, poháry na 25.6. již byly dovezeny 18.6. …

   No ale věřím, že Václav si to ještě s tím nicneděláním rozmyslí.

 4. Nehodlám o Přeboru v blesku ŠK Jiskra na tomto webu diskutovat! Chtěl bych pouze zdůraznit to, že byly včas vydány PROPOZICE a v nich je mj. jasně, srozumitelně uvedeno:
  – hraje se na 11.kol
  – Pořadatel si vyhrazuje právo na možnou změnu propozic
  Více se již k tomuto přeboru nebudu vyjadřovat!

 5. Zdravím, na obhajobu pořadatele přidám pohled tak nějak z “druhé strany barikády”. Jsem šachový laik, takže se nemůžu pouštět do tématu regulernost – neregulernost, ale jako sportovní trenér s praxí organizování volnočasového programu mládeže mohu potvrdit, že pokud rodičům 11-14 ti letých dětí (mládežníků) dáte jasné od -do ( a chápu, že v propozicích to také musí být specifikováno) jste zavázán plus/mínus v tom čase začít a hlavně skončit. Proč? Příklad hned u nás: 2x jsem se na konec ptal, protože Matějovi jel poslední spoj za rodinou ve 20:13 a zdržení by byl fakt problém, a po ujištění času skončení jej teprve přihlásil..Co tím chci říct? Organizátor(trenér) musí skloubit více aspektů ( pokud se dospělí zdrží a přijde ” Na Růžek” o hodinku později – no problem, pokud hrozí situace jež jsem popsal výše – problém) a není to vždy jednoduché, ostatně k tomu slouží ta poznámka: právo na změnu propozic vyhrazeno.. Organizátoři jakýchkoliv akcí mají můj obdiv + respekt a zdravá kritika( má-li být zdravá) by měla vzít ohled na všechny aspekty 🙂 fajn léto všem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..