Z Dalešic s titulem a 2. místem KP

Krajským přeborníkem Vysočiny v rapid šachu jednotlivců  na rok 2018 se stal Roman VINCZE! Druhé místo pro dalšího našeho hráče Vítka VESELÉHO!

FIDE RAPID Pivovaru Dalešice 2018 – 4. turnaj GP ČR v rapid šachu

se uskutečnil dnes v sále restaurace pivovaru Dalešice, známem např. z filmu Postřižiny.Turnaj byl současně i Krajským přeborem jednotlivců v rapid šachu KŠS Vysočina. V silně obsazeném turnaji za účasti 93 hráčů z Vysočiny i dalších krajů z toho 21 s ELO FIDE nad 2000, mezi nimi i čtveřice našeho ŠK Jiskra Havlíčkův Brod: Roman Vincze, Vítek Veselý, Mirek Holata, Ján Dlasek.

Hrálo se na deset kol  a vítězem 4. turnaje GP ČR a obhájil loňské prvenství IM Vojtěch ZWARDOŇ z Beskydské ŠŠ, který hostuje za prvoligový Gordic Jihlava se ziskem 8 bodů. Na druhém místě celkového pořadí se umístil Petr Skácelík z Moravské Slávie Brno, třetí skončil se stejným počtem 7,5 bodů, ale horším pomocným hodnocením IM Jaroslav Bureš z BŠŠ FM.

Skvělého úspěchu dosáhli naši hráči Roman Vincze, který vybojoval 7,0 bodů, byl nejlepším z KŠS Vysočina a tím získal titul Krajského přeborníka, se stejným počtem bodů, ale horším pomocným hodnocením, si z Dalešic odváží stříbro KP Vítek Veselý! BLAHOPŘEJEME! Skvělá reprezentace ŠK!

Mirek Holata skončil na 49. místě s 5,0 body a Ján Dlasek 65. místo se 4,0 body.

One comment

1. Neuvěřitelná klika v několika připrohraných pozicích (dvě uvedu níže), neuvěřitelné štěstí na los ve švýcarském systému (Walkovi i Karáskovi, proti kterým neumím hrát, jsem se vyhnul) a Buchholz jackpot (v portfoliu soupeřů jsem měl šestého Nepomuckého i druhého Skácelíka) mi vynesli titul krajského přeborníka v rapid šachu pro rok 2018!!!

V prvním kole to bylo povinné vítězství bílými proti Standovi Teplému z Jihlavy. Už ve druhém kole jsem se ale dostal do svízelné situace. Bílými hrající Messerschmidt obětoval figuru za útok proti mému králi. V pozici Kg2,Dg6,Sf4,Jd2,b4,c3,d4,f2,g4,h3: Kg8,Da1,Sf8,Jd7,Jg7,b7,c6,d5,h6,h5 zahrál bílý 1.gxh5? a po 1. – Dxc3 2.Jf3 Dxb4 3. Sxh6 Dd6 4.Dg5 Df6 jsem se ubránil a později vyhrál. Kdyby ale bílý zahrál 1. Sxh6!, tak po 1. – Dxc3 (to jsem chtěl hrát) 2.Jf3 Dxb4 3.Jg5! bych byl KO. Teprve o obědové pauze po 5.kole našel Karásek úzkou cestu černého k remíze po 1.Sxh6 hxg4! 2.hxg4 De1! 3.Jf3 De2! – ale samé vykřičníkové tahy bych ve vrcholné časovce určitě nezahrál a prohrál bych. Ve třetím kole proti Skácelíkovi (byl nakonec druhý) jsem hrál bílými svůj Richter-Veresův útok (1.d4 Jf6 2.Sg5) a po boji remis. Ve čtvrtém kole jsem coby černý dost zanedbal vývin a třebíčský Tesař mi mohl chytit dámu. V pozici Kg1,Dd1,Va1,Ve5,Sb3,Sg5,Jc3,Jf3,a2,b2,d6,f2,g2,h2: Kg8,Db4,Va8,Ve8,Sc8,Sd8,Jf8,Jf6,a7,b7,e6,f7,g7,h7 je pohled na nevyvinutou a stísněnou pozici černého žalostný. Jedinou vyvinutou figurou je černá dáma, ale i ta je na tom mizerně a hrozí její chycení. Bílý mohl vyhrát po 1.Vb5! Dg4 2.h3 Dh5 3.Sxf6 a byl bych KO. Místo toho ale přišlo 1. h3? a6, černá dáma zdrhla do bezpečí a později jsem se z téhle kravaty neuvěřitelně dostal a dokonce vyhrál. V pátém (předobědovém) kole jsem hrál proti Nepomuckému (byl nakonec šestý) a už po cca pěti tazích jsem dostal nabídku remízy, protože soupeř chtěl jít na oběd ihned a do prázdného lokálu. Remízu jsem akceptoval, protože mám ještě v paměti brutální vypepření od Nepomuckého z roku 2003. Takže po první polovině turnaje jsem měl solidní základ 4/5. Po pauze ale přišly dvě katastrofy: v 6.kole proti Hábovi a v 7. kole proti Lampířovi. Obě partie ostré a kombinační a to mi nevyhovuje. Takže se 4/7 bych si v tuto chvíli na sebe nevsadil ani korunu. Ale los mi byl příznivě nakloněn a závěrečnou šňůrou 3/3 proti Věžníkovi (elo 1839), Kubátovi (elo 2006) a Vavřincovi (elo 2038) jsem se dostal na 7/10 a Buchholz loterie mi (znovu po dlouhých 10 letech) vynesla titul KP (7. místo celkově)!

A aby toho nebylo dost, tak klub Jiskry HB získal v KP double, protože Buchholz loterie vynesla na druhé místo v KP (8. místo celkově) Vítka Veselého!