0 comments

 1. Ahoj. Dovolím si krátký komentář k dnešnímu utkání. To hlavní, co bych vyzdvihl, byla přátelská atmosféra v našem družstvu. Vzájemné hecování, vtipné komentáře a historky jsou pro mě kolikrát větším zážitkem než samotná hra. Velice pěknou partii, která se mi líbila prakticky od začátku do konce, sehrál na 8. desce Petr Štůla. Pěkně využil pouhého tempa, které přetavil v prostorovou převahu. Koncovku sehrál velice zkušeně a jeho soupeř slavil půl bodu jen proto, že dohrával do konce zcela beznadějnou pozici. Jen tak dál Peťo! PS: Zdendo, příště už nebudou za prohru dřepy, ale sklapovačky 🙂

 2. Ahoj,
  dovolím si k zápasu napsat pár řádků. Prvně bych chtěl Zdendovi Ježkovi poděkovat za bojovnost, se kterou se držel až do úplného konce. “Přehlédnutí” figury na konci jeho partie bylo podle mého vynuceno. Opravdu mě překvapilo s jakým nasazením se Zdenda pokoušel horší koncovku udržet, aby pomohl týmu k vítězství. Při rozboru partie Jardy Linharta jsme zřejmě našli, jak mohl soupeři koně “zadarmo” sebrat. Ale po partii se to dobře radí. Moje partie byla letos úplně nejhorší a já se za její průběh musím stydět. Soupeř mě hned na začátku potrestal za mojí nepřesnost a já musel uhnout s králem na D8. Potom jsem ještě ztratil 2 tempa. Můj soupeř však nenašel správnou cestu a po nekorektní oběti (snad jediná cesta, jak se dostat do prohrané koncovky) se mi podařilo chytit mu věž na 6 řadě. Z mého pohledu to bylo pěkné utkání, ve kterém jsme měli více štěstí.

 3. K utkání 1. kola KS v Cejli, doplním několika osobními postřehy. Přesun od Jihlavy do 8 km vzdálené Cejle, byl opravdu dramatický, v některých úsecích mi to připadalo jak ve VVP, nemýlil jsem se, neboť se nám podařilo projíždět kolem bývalého vojenskéh prostoru. Ač jsem při odjezdu upřesnil “velitele vozidla”, který funkci přijal s radostí, vyzbrojen technikou pro přesun….Bohužel, technika zklamala a Já za Jihlavou předčasně odbočil vlevo a pak jsme se “kochali” krajinou……Nakonec vše dopadlo OK. Do hrací místnosti jsme přišli přesně.

  Utkání velmi bojovné, svědčí o tom pětihodinový zápas, nikdo nechtěl prohrát, teoreticky podle ELO, byl soupeř lepší, ale neodpovídá někdy skutečnosti. Petr průběh okomentoval, rychlá výhra Jarušky, kterou nutno pochválit za závěr partie, matový útok. Velmi těžký úkol čekal na Mirka Holatu na první šachovnici, dlouho vzdoroval, ale soupeř postupně získával prostorovou převahu, kterou uplatnil v zisk rozhodující výhody, materiálu, Mirek bojoval! Můj tradiční soupeř se bránil Skandinávskou obranou, ne příliš přesně, ztratil pěšce a pozici, což nakonec vedlo ke ztrátě dámy. Velmi nadějnou pozici získal ze zahájení David Brož, hrající černými figurami. Soupeř byl zatlačen do obrany, jeho král v nebezpečí a vypadala pozice na rychlý konec. V dalším průběhu několika pasivními tahy se pozice vyrovnala, David v časové tísni, do koncovky s pěšcem méně a pozici neudržel. Osobně musím pochválit kapitána našeho týmu, který bojoval a snažil se o to, vyhrát partii a tím i zápas. Ono se stačí podívat na rozdílné ELO, Petr měl těžký úkol, ale věřil si, chtěl zvítězit, ale pozice byla pro soupeře lepší, zejména aktivní soupeřova věž na jedné straně a odříznutý král Petra na poslední řadě, nedávaly šanci na výhru. Tu měl soupeř, ale i problémy s časem a tak partie nakonec skončila po zásluze smírně. Méně se dařilo tentokráte Jirkovi Pokornému, který v partii nic nevymyslel, soupeř mu nedal šanci.

 4. Z příspěvku Jirky Havla, mě zaujal počet tahů na 1. šachovnici v partii Jiřího Pokorného.
  Počat tahů v partii 180 (?!), jsem za svojí šachové éry snad neviděl?! Možné by to mohlo, být, pak je otázkou, jak partie probíhala, zda nemohl soupeř v průběhu partie reklamovat remizu?!

  Zapnuté mobilní telefony, nebo s nimi manipulovat během utkání, je velké riziko pro hráče i celé družstvo! Během utkání nesmí být mobil, či jiný podobný technický prostředek vidět! Pokud to zjistí rozhodčí, nebo upozorní soupeř, je to bezmilosti nula! Jak je vidět z fotografie našeho družstva “D” v Jihlavě, porušují na ní pravidla naši mladí hráči…..?! Proto pozor na mobily a podobné prostředky……..

  1. Technický dotaz: pojem “během utkání” znamená “během partie daného hráče”, nebo “dokud všechny partie neskončí”? Protože na té fotce z Jihlavy už mají kluci dohráno, konec konců i já jsem ji fotil mobilem.

   1. Pokud vím, tak se to pravidlo týká hráčů a jejich vlastních partií – v okamžiku, kdy partie skončí, se z hráče stává divák, který si může dělat, co chce (pokud neruší nebo nenapovídá), nezáleží na tom, jestli ještě někdo hraje.

 5. Poděkování paní Lucii za příspěvek a fotografie z turnaje v Pelhřimově. Skvělé, čím více se nás zapojí do činnosti v našem ŠK TJ Jiskra, bude to skvělé!

 6. Námi pořádaná akce k Mezinárodnímu dni šachu zveřejnili na svém webu naši mediální partneři:
  www.nss.cz
  www.vysocina-news.cz
  www.kssv.cz
  Dále se připravuje na webových stránkách ŠSČR , Havlíčkobrodském deníku, HB listech
  Je to velká pocta, propagace šachové – královské hry!

 7. Zapojte se do kvízové soutěže! Nejúspěšnější 3 členy ŠK Jiskra Havlíčkův Brod, odmění náš ŠK věcnou cenou!
  Neváhejte!

 8. A ještě dodatek k veřejné diskuzi:
  herna se dá také vložit přímo do našich stránek pomocí iframe (živá ukázka je na https://sachy.cz/referral).
  Chceme, aby byla herná vložená přímo do našich stránek?
  (bude okamžitě po ruce X bude to trvale zabírat místo na stránce, možná trošičku zdrží načítání stránek) (Není lepší, aby ten, kdo chce hrát, šel přímo na stránky herny?)

   1. Já bych teda byl spíš proti: když tu hernu neprovozujeme my, tak není příliš důvod, aby to tu bylo jinak než ve formě odkazu, který zájemce přesměruje přímo k nim…to jedno kliknutí navíc snad pro nikoho nebude takový problém.

    Pokud chceme tu hernu podpořit (jakože je česká atd.), tak odkaz ven nebo banner u nás stejně vyjde nastejno, ne?

    1. Je to sice pekne ale venkovni prezentace by urcite prospela ponevadz moc klubu neznam a chtel bych se ucit protoze sachy sou uzasna hra.Kdyz tak jen do PM prosím nafacebooku nejsem tak casto a moc online dristani taky nemusim.Piste prosim jen do zprav na FB.Dekuji bo to jedine kontroluji po tolika dnech

 9. Již zítra budeme znát rozlosování všech soutěží družstev ročníku 2016/17, které řídí STK KŠSV. Losování se uskuteční v Jihlavě od 16,00 hodin.

 10. Gratulace vítěznému našemu “B”, zvláště pak vítězným hráčům Ivošovi, Martinovi, Zuzance, Petrovi, ale i Tomášovi a Vláďovi, Mirkovi za remizu. Jarda sice prohrál, ale udělal soupeři radost.
  Příští neděli zahajuje 1.kolem najvyšší krajská soutěž KP a Jiskra Humpolec, tentokráte “A”, přijede k nám. Opakovat stejný výsledek, by nebylo špatné….?!

 11. Děkuji paní Renátě Koumarové za skvělé zpracování sestřihu fotografií z nedělních utkání družstev!

 12. Přišel jsem se “jen podívat” na hodinku nebo dvě, ale nakonec jsem odcházel jako poslední. Průběh utkání dobře popsal Václav, ale dovolím si ještě pár poznámek. Moc se mi líbila partie Ivoše. Stupňoval převahu, rozebral soupeřovo královské křídlo a zakončil útokem na krále. Dobře se na to koukalo. Ivoš se lepší a to je moc dobře. Titul největšího bojovníka bych tentokrát udělil Jendovi Motlovi. Jako vůdce bílých vyšel ze zahájení s velmi špatnou (prohranou) pozicí. Nasadil tuhou obranu, soupeř nenašel zesílení, převaha se rozplynula a remis v dámské koncovce byla nakonec nevyhnutelná. Ještě se zmíním o dvou zajímavých momentech. Jarda Linhart hrál zajímavou pěšcovku. V době kdy dal partii za remis stavěl soupeř dámu o tak později a vzniklá dámská koncovka byla pro něj výhodnější. Nicméně několik tahů před remízou jsem dal pozici počítači a ten ukázal převahu +12 a celkem jednoduchou výhru. Nakonec jsem si nechal partii Tomáše Píbila. Brzo v zahájení Tomáš získal figuru, rozbil soupeřovo královské křídlo a měl krásnou aktivní pozici. Pak začal hrát jen se snahou poměnit všechny figury a s převahou figurky vyhrát. Po mnoha bezúčelných tazích se mu nakonec podařilo vše poměnit a jeho jezdec navíc, zůstal posazen na dámském křídle za třemi pěšci soupeře proti jeho dvěma. Tomáš pokračoval v bezstarostné hře a zahrál králem na královském křídle zbytečný a hlavně prohrávající tah ! V této chvíli mohl soupeř postupovat pěšci a provést ukázkový průlom s postavením dámy a výhrou. Rád bych, aby obě zmíněné pozice dali hráči na web.

 13. Ostatní výsledky 2.kola KS:
  ŠK Caissa Třebíč “C” – ŠK Světlá n/S “B” 2 : 6
  Sp.Pelhřimov “B”- Gambit Jihlava “C” 2,5 : 5,5
  Gambit Jihlava “D” – SŠK Cejle 2 : 6
  Jiskra Humpolec “C” – Sp.Velká Bíteš 0,5: 7,5

  Tabulka po 2.kole:

  Poř. Družstvo Kolo + = – Body Skóre Výhry

  1 ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod B
  2 SŠK Cejle
  3 Gambit Jihlava C
  4 ŠK Světlá nad Sázavou B
  5 TJ Spartak Velká Bíteš
  6 Gambit Jihlava D
  7 TJ Žďár nad Sázavou z.s.C
  8 Spartak Pelhřimov B
  9 ŠK Caissa Třebíč C
  10 TJ Jiskra Humpolec B

 14. 7. Šachový kroužek ZŠ Štáflova Havl.Brod středa 14,30-15,15 hod Paulík, Štůla, Závodná

 15. V kategorii I.stupeň 1.-5. třída, jak je vidět z tabulky, se poprvé okresního kola zúčastnilo i družstvo ZŠ Havlíčkův Brod – Štáflova, kde máme šachový kroužek tvořený žáky 1-4. třídy, velmi šikovnými, se zájmem o šachy, vesměs se jedná o začátečníky, účast v okresním kole chválihodná. Též družstvo ZŠ Havl.Brod – V Sadech, tvořily žáci začínající se šachovou hrou, zájem o šachy na této ZŠ je velký, o čemž svědčí i úspěšný přebor školy. Do kategorie 2.stupně bylo z této školy družstvo přihlášeno, ale termín okresního kola kolidoval již s jinou akcí již dříve naplánovanou a tak se družstvo muselo odhlásit. Účast čtyř družstev ZŠ 2.stupně v okresním kole je malý, je k zamyšlení neúčast ZŠ ze Světlé n/S, ale i Ledče n/Sáz.,Golč.Jeníkova a dalších. Lepší to ani nebylo s účastí středních škol….

 16. Několik postřehů z místa činu:
  Filip na první šachovnici prokázal pevné nervy, Pepa Kratochvíl se na něj vrhl všemi silami, nástup pěšců doprovázený obětí lehké figury na královském křídle proti Filipově rošádě vůbec nevypadal pro černého dobře. V JZD Kámen však Filipa očividně naučili dobře počítat, takže po odražení bezprostředních hrozeb a vrácení obětované figury to byl v centru zapomenutý bílý král, který se najednou stal cílem útoku. Filip získal dvě figury za věž a brzy zvítězil.
  Vítek na druhé desce bílými lámal Ladislava Vojtěcha, celou dobu si udržoval prostorovou převahu a zvládl přežít i časovou tíseň. V závěru partie dospěla do koncovky stejnobarevných střelců, Vítek měl víc prostoru, soupeř zase lepšího střelce, ale ani jedna strana nejspíš neměla kudy prorazit, takže nakonec Vítek jako předposlední přijal nabídku remízy.
  Moje partie na třetí desce byla jedno velké utrpení, opozdil jsem se ve vývinu, a jelikož soupeř nebyl žádný salát, ale Kopr, tak mi pěkně naložil. Vší silou jsem proplul všemi nástrahami, a když už to vypadalo, že skončím v ne zcela dokonalé, ale přece jen hratelné koncovce (krom jiného pěšci a+c proti a+b), chtěl jsem víc, přehlédl jsem taktiku a rázem jsem byl o dva pěšce chudší. Jelikož šlo o družstvo, ještě jsem to delší dobu zkoušel zamotat, chvíli se to i dařilo, ale těsně před časovou kontrolou bylo jasno, že moje slabá poslední řada a soupeřův volný pěšec jsou příliš nepříznivé faktory.
  Martin Jána na čtvrté desce čelil Tomáši Mrazíkovi, který si v těchto dnech určitě lebedí. I v partii stál celou dobu příjemněji, jeho věž na druhé řadě působila mocným dojmem. Po jisté době se rovnováha sil proměnila v kvalitu na Martinově straně proti více pěšcům černého a zanedlouho poté následoval smír.
  Tomáš Reichel na páté desce již od zahájení spustil mocný útok, dokonce i pěšce obětoval a všechny jeho figury směřovaly na bílého krále. Ten se ovšem pranic nebál, vykryl maty, postupně vylepšoval figurky a zatímco Tomáš marně hledal dostatečně brutální průlom, bílý jezdec napadl až příliš mnoho jeho figur, takže nezbylo než se vzdát.
  Zuzka Podrázská na šestce byla hrdinkou dne, v autě sice byla smutná, že bude soupeř určitě hrát Sicilskou obranu, což se nakonec vyplnilo, ale výsledek vůbec nebyl špatný. Po dlouhém lavírování v zavřené pozici a výměně všech figur nakonec došlo na pěšcovou koncovku, v níž Zuzka odmítla nabídku remízy (jinak to ani nešlo, prohrávali jsme), po vytempování soupeřova krále pronikla do černého tábora a po čtyřech a půl hodinách (by) prosadila svého pěšce do dámy.
  Poslední dvě šachovnice byly trochu mimo můj dohled, na sedmičce Ivo Provazník hned od zahájení tlačil na slabého bílého pěšce na d3, bylo to však za cenu opožděného vývinu, což umožnilo bílému rozvinout protiakci a pěšce posunout dále. Tím slabina zmizela a po delším boji nakonec následovala remíza.
  Na osmičce bojoval černými Leoš Novotný, v zavřené symetrické pozici však ani jedna strana nejspíš nechtěla příliš riskovat, postupné přesuny figur však výhodu nepřinesly a i tato partie nakonec skončila remízou.

  Celkově tedy 4-4, což odpovídá průběhu utkání. Oproti minulým rokům letos Velké Meziříčí výrazně posílilo první dvě šachovnice, takže se z něj stalo družstvo, se kterým je nutno počítat. Spíš můžeme mluvit o štěstí, že se Zuzce podařilo vyhrát partii, která se celou dobu pravděpodobně moc neodchýlila od rovnováhy.

 17. Zahájení v partii Martina, je velmi ostré a vyžaduje za oba soupeře přesnost, zvláště, pokud si černý vezme v pátém tahu pěšce na d5 jezdcem. V partii se bílá spokojila s poměrným klidem…

 18. TJ Jiskra Havl.Brod A 3½ – 4½ ŠK Caissa Třebíč B
  1 Ježek Zdeněk 1905 Z ½ : ½ Svíženský Luboš 1984 Zzk
  2 Jána Martin 1853Z ½ : ½ Švanda Pavel 2087 ZH
  3 Reichel Tomáš 1879 Z 0 : 1 Ciešlak Leszek1973 Z
  4 Podrázská Zuzana 1753 Z ½ : ½ Mezlík Stanislav1967 Z
  5 Paulík Václav 1850 Zk 0 : 1 Zelený Tomáš 1680 Z
  6 Provazník Ivo 1906 Z 1 : 0 Štork Rostislav 1744 Z
  7 Brodina Karel 1902 1 : 0 Benda Vladimír 1692
  8 Satrapa Jakub 1468 0 : 1 Svoboda Kamil 1474

 19. Nevidím tady info o utkání našeho D týmu, tak přidám aspoň takhle pár myšlenek.
  Hráli sme doma spolu s áčkem a našim soupeřem byl tým D se Světlý nad Sázavou.
  Dost brzo, asi po púl hodině hry vypadali celkem nadejně, Tomáš Koumar měl figuru navíc a rozvíjel mocný útok, Tomáš Němec měl pěšce navíc, potom dokonce i dva a črtal se nadějný výsledek, i když na prvních třech deskách byly hry víceméně vyrovnané. Po další asi hodině se ale všechno změnilo, Tomáš Koumar zapomněl na exponovanou Dámu, takže místo matu se musel rozloučit s nejlepší figurou a posléze s partií, 0:1. Chvilku na to Igor Domkář na trojce využil podcenění absolutní vazby jezdce v útočné hře s opačnými rošádami a jeho soupeř musel vzdát před matem, resp. těžkými strátami. Bylo to 1:1 a Tomáš Němec sice o dva pěšky bohatší se ale dostal do pomerne nebezpečné Dámské koncovky, čím skoušel svoje schopnosti, ale i pevné nervy svého největšího fanouška – maminky, nakonec Tomáš jako zvyčejně trpělivě a bezpečně prosadil svou výhodu a vedli sme 2:1. Zápas byl tedy docela dobře rozehrán, ale zato první dvě desky až tak dobře nevypadali, já jsem na první šachovnici po nezvyčejné odpovědi soupeře na mojí klasickou španělku, když v třetím tahu zahrál f5, tak jsem se cítil dost na koni, ale po nejistých tazích ve střední hře když jsem chtěl zlikvidovat jezdcmi aspoň jednoho silného střelce se múj soupeř dostal na přibližně rovnou hru a nebýt chybičky v 37. tahu, po které jsem získal pěška, potom i druhého tak bych se asi musel uspokojit s remízou. Nakonec si nechávam tradičně nejdelší partii našeho kapitána Jirku Havla, který se od začátku bránil pod dost velkým tlakem, ale ke konci pomocou obratný hry těžkých figur a koníka sformoval matovou síť a tak sme vyhráli 4:1, co znamená že máme velkou šanci postoupit do finále lepších 4 družstev, v posledním kole základní části cestuje náš tým do Světlé C a já budu pouze držet všech dvacet na dálku, protože mě čeká milá povinnost mého rodného klubu v 3.lize na Slovensku.

 20. Nevidím tady info o utkání našeho D týmu, tak přidám aspoň takhle pár myšlenek.
  Hráli sme doma spolu s áčkem a našim soupeřem byl tým D se Světlý nad Sázavou.
  Dost brzo, asi po púl hodině hry vypadali celkem nadejně, Tomáš Koumar měl figuru navíc a rozvíjel mocný útok, Tomáš Němec měl pěšce navíc, potom dokonce i dva a črtal se nadějný výsledek, i když na prvních třech deskách byly hry víceméně vyrovnané. Po další asi hodině se ale všechno změnilo, Tomáš Koumar zapomněl na exponovanou Dámu, takže místo matu se musel rozloučit s nejlepší figurou a posléze s partií, 0:1. Chvilku na to Igor Domkář na trojce využil podcenění absolutní vazby jezdce v útočné hře s opačnými rošádami a jeho soupeř musel vzdát před matem, resp. těžkými strátami. Bylo to 1:1 a Tomáš Němec sice o dva pěšky bohatší se ale dostal do pomerne nebezpečné Dámské koncovky, čím skoušel svoje schopnosti, ale i pevné nervy svého největšího fanouška – maminky, nakonec Tomáš jako zvyčejně trpělivě a bezpečně prosadil svou výhodu a vedli sme 2:1. Zápas byl tedy docela dobře rozehrán, ale zato první dvě desky až tak dobře nevypadali, já jsem na první šachovnici po nezvyčejné odpovědi soupeře na mojí klasickou španělku, když v třetím tahu zahrál f5, tak jsem se cítil dost na koni, ale po nejistých tazích ve střední hře když jsem chtěl zlikvidovat jezdcmi aspoň jednoho silného střelce se múj soupeř dostal na přibližně rovnou hru a nebýt chybičky v 37. tahu, po které jsem získal pěška, potom i druhého tak bych se asi musel uspokojit s remízou. Nakonec si nechávam tradičně nejdelší partii našeho kapitána Jirku Havla, který se od začátku bránil pod dost velkým tlakem, ale ke konci pomocou obratný hry těžkých figur a koníka sformoval matovou síť a tak sme vyhráli 4:1, co znamená že máme velkou šanci postoupit do finále lepších 4 družstev, v posledním kole základní části cestuje náš tým do Světlé C a já budu pouze držet všech dvacet na dálku, protože mě čeká milá povinnost mého rodného klubu v 3.lize na Slovensku.

 21. Měl jsem možnost více sledovat partie našich žáků, Tomáše Němce a Tomáše Koumara, neboť hráli v mojí blízkosti. Přesto, že Tomáš Koumar partii nešťastně prohrál, musím ho pochválit. Partii rozehrál aktivně, s vývinem figur, získal figuru a rozbil soupeřce královské křídlo tak, že po správném tahu dámou na h5, byl dvoutahový mat! To se však ke štěstí soupeřky nestalo a Tomáš ač hrající rozvážně, přemýšlivě, dal šach dámou na g4, což byl prohrávající tah, přehlédl možnost soupeřky vzít dámu věží zadarmo a tím se situace na šachovnici rychle otočila. Pochvalu si zaslouží i Tomáš Němec. Chlapci se lepší od každé sehrané vážné partie, sbírají cenné šachové zkušenosti a o tom to je!

 22. Doplním Petra, k utkáním se někteří naši hráči scházejí velmi opožděně, což potvrdili i dnes?! Např. Jarda přišel 7 minut po zahájení utkání, vzhledem k tomu, že byl v sestavě na 1.šachovnici, hrozila kontumace 8:0 pokud by nepřišel do hodiny?! Hráči zapomínají na to, že se musí také v domácím prostředí připravit materiál ke hře! Výkonnost hráčů v “B” týmu u většiny stoupá a určitě s nimi bude pro příští sezonu počítáno na soupisce “A”. V tabulce KS náš tým po remize Gambitu, navýšil bodový rozdíl.

  1. Kolo 6 na 29.01.2017 k 09.00 hod.

   6.1 10 ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod B 6½ – 1½ 8 Spartak Pelhřimov B
   1 Linhart Jaroslav 1750 ½ : ½ Slavík Pavel 1668
   2 Nimmertondl Petr 1470 1 : 0 Macháček Vladislav 1594
   3 Mottl Jan 1415 1 : 0 Alinger Jiří 1590
   4 Hrančík Martin 1554 1 : 0 Zabloudil Luděk 1551
   5 Jána Martin 1902 1 : 0 Sokolovská Jitka 1385
   6 Pibil Tomáš 1581 ½ : ½ Havelka Martin 1213
   7 Štůla Petr 1508 1 : 0 Paťha Petr 1142
   8 Havelka Vladislav 1282 ½ : ½ Jurček Pavel 1136
   —————————————————————-
   Tabulka po 6. kole

   Poř. Družstvo Part. + = – Body Skóre Výhry
   1 ŠK TJ Jiskra Havl.Brod B 6 5 1 0 16 33½ 24
   2 Gambit Jihlava C 6 3 3 0 12 28 18
   3 TJ Jiskra Humpolec B 6 3 1 2 10 25½ 19
   4 TJ Spartak Velká Bíteš 6 2 3 1 9 28 21
   5 ŠK Světlá nad Sázavou B 6 2 3 1 9 26½ 18
   6 SŠK Cejle 6 2 1 3 7 22 10
   7 Gambit Jihlava D 6 2 1 3 7 21 14
   8 ŠK Caissa Třebíč C 6 2 0 4 6 21 14
   9 TJ Žďár nad Sáz.z.s.C 6 1 2 3 5 19½ 13
   10 Spartak Pelhřimov B 6 0 1 5 1 15 8

 23. Hezká reportáž, fotky i video, jsem rád, že ste zvládli zápas o postup i když těsnou prohrou a už se těším na první kolo finále, které bude zároveň odvetou Brodského derby regionu.

 24. Velká poklona paní Fenclové za dobroty a panu Paulíkovi z našeho organizačního štábu, když se sám o sobě ve svém pěkném komentáři nezmínil.

 25. Několik postřehů, jak jsem viděl utkání Já. Smelné utkání, byli jsme velmi blízko k vítězství, ale nevyužili jsme šance, nadějné pozice. Nejlepší výkon, partii, sehrál na první šachovnici Ivo Provazník, postupně stupňoval výhodu, zaútočil na královském křídle, soupeř útok sice odrazil, ale v náročné střední hře, plné figur, se náš hráč lépe orientoval a soupeře přehrál. Mirek Holata na druhé šachovnici sehrál zahájení černými velmi pasivně, čehož patnáctiletá naděje jihlavských náležitě, skvěle využila útokem na krále a Mirek se nestačil divit!? Jakub Satrapa na třetí šachovnici ze zahájení vyšel dobře, ale ve střední hře tápal, nenašel plán a toho soupeř využil k převzetí iniciativity, která vyústila hrubou chybou Jakuba – ztrátou dámy a bylo po partii. Nejdelší partii utkání odehrál kapitán Petr Nimmertondl, který do posledního tahu usiloval o bod, aby zachránil výsledek, už to vypadalo, že po zisku pěšce se to podaří, ale dle mého názoru, měl pomoci král v době, kdy měl Petr volného pěšce na dámském křídle, jinak se nedalo převahu uplatnit, což se potvrdilo a musel se spokojit s dělbou bodu. Velká šance na bod se rýsovala v partii Jana Mottla na páté šachovnici. S černými figurami získal velmi nadějnou pozici s útokem na soupeřova krále, soupeř měl problémy s obranou, hrozby matu, král uzavřen. Jenže stačil jeden nepozorný tah a černá dáma napadená pěšcem neměla kam ustoupit, pouze vynucené, jedovatého pěšce sebrat a následoval šach jezdcem a ztráta dámy! Po několika tazích byl náš hráč nucen vzdát. Partie na 6. šachovnici, jak uvedeno kapitánem, Petr Štůla na sedmé s Jaroslavem Horákem využil hrubé chyby – ztráty jezdce v zahájení a nebylo co řešit. Pochvalu zaslouží na osmé šachovnici Jaroslav Melichar, soupeře se nezalekl, prorazil postupně jeho obranný val na třetí řadě, postupně získal poziční převahu, kterou proměnil do koncovky v zisk tří pěšců a soupeř byl nucen, neboť po výměně věží, šel volný pěšec hrdě do dámy. Smolná prohra, bojovné utkání, více štěstí na soupeřově straně.

  1. Přes porážku v 8.kole, je naše “B” na prvním místě KS, když druhý tým tabulky Gambit Jihlava “C” prohrál.
   Výsledky 8.kola:
   ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod B 3½ – 4½ Gambit Jihlava D
   TJ Jiskra Humpolec B 7½ – ½ Spartak Pelhřimov B
   TJ Spartak Velká Bíteš 4½ – 3½ ŠK Caissa Třebíč C
   SŠK Cejle 3½ – 4½ TJ Žďár nad Sázavou z.s.C
   Gambit Jihlava C 2 – 6 ŠK Světlá nad Sázavou B
   ——————————————————————
   Tabulka po 8.kole:
   Tabulka
   Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
   1. ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod B 5 1 2 16 39.0 28
   2. Gambit Jihlava C 4 3 1 15 36.0 23
   3. TJ Jiskra Humpolec B 4 1 3 13 36.5 28
   4. Gambit Jihlava D 4 1 3 13 30.0 22
   5. ŠK Světlá nad Sázavou B 3 3 2 12 35.5 24
   6. TJ Spartak Velká Bíteš 3 3 2 12 35.0 26
   7. TJ Žďár nad Sázavou z.s.C 3 2 3 11 29.5 20
   8. SŠK Cejle 3 1 4 10 30.5 16
   9. ŠK Caissa Třebíč C 3 0 5 9 29.0 20
   10. Spartak Pelhřimov B 0 1 7 1 19.0 11

 26. Bohužel turnaj narušilo několik incidentů s šachovými hodinami. Tyto incidenty byly i na minulých turnajích, tento turnaj byl ovšem na incidenty s hodinami nebývale bohatý. Mnoho klubových hodin je v takovém stavu rozbitosti, že po přemáčknutí se hodiny nepřemáčknou a čas jde hráči, který není na tahu. Pokud si toho hráč nevšimne, má vážný problém. Kvůli vadným hodinám prohrál na čas Veselý proti Junovi. Kvůli dalším vadným hodinám prohrál na čas Jun proti Melicharovi. V partii Jun-Vincze mi taky šly hodiny, když jsem nebyl na tahu. Měl jsem ovšem štěstí, Jun mě na problém gentlemansky upozornil. V partii Brodina-Jun opět šly Junovi hodiny, ačkoliv přemáčkl – ale sám si toho téměř ihned všimnul. Několikero hodin bylo vyřazeno a přemístěno do jiné skříně. Dá se ovšem očekávat, že je někdo iniciativní dá zase zpátky, takže se na incidenty můžeme těšit i na dalších turnajích.

  Ruské bílé (analogové) hodiny mi vydržely 30 let. To současný DGT2000 aušus nevydrží ani náhodou (protože Made in China). Než se šachový klub Jiskra HB plácne přes kapsu a koupí nové hodiny, budu si asi muset na turnaje v HB vozit hodiny vlastní (takové vožení dříví do lesa, no).

 27. Pro úplnost uvádím z turnaje v Humpolci, který byl z cekového počtu devíti, v pořadí pátým ze seriálu LVM, to podstatné, výsledky v jednotlivých kategoriích, které jsou pro hodnocení podstatné. Turnaje se zúčastnil rekordní počet dětí celkem 135, z toho Naše výprava ŠK TJ Jiskra – dětí ze ZŠ v Havlíčkově Brodě – Wolkerova, V Sadech, Štáflova, Lučice, Okrouhlice a Slunečnice v Okrouhlici čítala celkem 17 mladých šachových nadějí, velká část se účastnících tak velkého turnaje poprvé, včetně hry s hodinami. Vedli si všichni opravdu skvěle! Většina jejich soupeřů má již za sebou mnoho odehraných turnajů, partií, více zkušeností. Věřím, že většina našich žáků brzy získá potřebné zkušenosti, určitě talent má. Do seriálu LVM je po odehraných pěti turnajích zapojeno 191 dětí, z toho 31 dívek, nejpočetněji jsou zastoupeny kategorie: Hoši: H10 -46/z toho 10 Jiskra HB, H12- 43/5; H8 – 29/5; H14 – 22/2; H16 – 20/1; Děvčata: D12 – 10/2; D10 – 9/4; D8 – 9/1; D14 – 2/0; D16 – 1/0.
  Jak již bylo napsáno výše, naše výprava v Humpolci byla tvořena především žáky I.stupně ZŠ a zde jsou výsledky po kategoriích:

  věková skupina D08

  Poř.
  83 Šťávová Lucie DDM Budík Mor.Budějovice 1000 4 4 40
  121 Fišarová Anna ZŠ Jamné 1000 2½ 2 35
  124 Havelková Kamila Gambit Jihlava 1000 2½ 2 32
  130 Celarová Adéla TJ JISKRA H.BROD 1000 2 2 30
  134 Danielová Stella Gambit Jihlava 1000 1 1 29

  věková skupina D10

  Poř. Jméno Klub Rtg Body Výhry
  56 Šťávová Markéta DDM Budík Mor.Budějovice 1000 5 5 40
  79 Kyselová Natálie ZŠKrásovy Domky 1000 4 4 35
  117 Nekvindová Eliška ZŠ O. Březiny Jihlava 1000 3 3 32
  132 Brejchová Štěpánka TJ JISKRA H.BROD 1000 2 2 30

  věková skupina D12

  Poř.
  44 Brabencová Aneta TJ Jiskra Humpolec 1056 5 5 40
  59 Slámová Karolína ASSK ACTIVE SVČ Ždar n.S. 1000 5 5 35
  68 Kaňková Nikola TJ Spartak Pelhřimov 1000 4½ 4 32
  70 Šťávová Helena DDM Budík Mor.Budějovice 1074 4½ 4 30
  78 Vodičková Tereza TJ JISKRA H.BROD 1000 4 4 29
  92 Klausová Kateřina ZŠ O. Březiny Jihlava 1000 4 4 28
  93 Váhalová Veronika Gambit Jihlava 1000 4 4 27
  104 Satrapová Anna TJ JISKRA H.BROD 1000 3½ 3 26
  109 Kostková Kateřina ŠK Světlá nad Sázavou 1000 3 3 25

  věková skupina D14

  Poř.
  33 Zachová Tereza TJ Jiskra Humpolec 1072 5½ 5 40

  věková skupina D16

  Poř.
  13 Houdková Barbora TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1123 6½ 6 40
  —————————————————————
  věková skupina H08

  Poř.
  39 Čech Zbyněk ŠK AZ CENTRUM H.Brod 1000 5½ 5 40
  62 Zezula Matěj TJ Náměšť n/Oslavou 1000 5 5 35
  86 Dolejš Jan TJ Jiskra Humpolec 1000 4 4 32
  88 Čábera Richard ZŠ Hálkova 1000 4 4 30
  95 Vondra Filip Gambit Jihlava 1000 4 4 29
  99 Milichovský Michal ASSK ACTIVE SVČ Ždar n.S. 1000 3½ 3 28
  101 Wasserbauer Kvído TJ JISKRA H.BROD 1000 3½ 3 27
  102 Průša Sebastián TJ JISKRA H.BROD 1000 3½ 3 26
  110 Pelán Stanislav TJ Náměšť n/Oslavou 1000 3 3 25
  111 Janata Adam ŠK AZ CENTRUM H.Brod 1000 3 3 24
  115 Dománek Stanislav ZŠ Hálkova 1000 3 3 23
  116 Zvolánek Lukáš TJ JISKRA H.BROD 1000 3 3 22
  118 Čech Ondřej ZŠ Hálkova 1000 3 3 21
  119 Paul Adam ZŠ Hálkova 1000 3 3 20
  126 Novák Tobiáš TJ JISKRA H.BROD 1000 2 2 19
  127 Jansík Oliver ŠK Světlá nad Sázavou 1000 2 2 18
  128 Sláma Jiří ZŠ O. Březiny Jihlava 1000 2 2 17
  129 Tomášek Vojtěch ZŠ Hálkova 1000 2 2 16
  131 Rúžička Jan ZŠ Hálkova 1000 2 2 15
  133 Krivanek Dominik TJ Spartak Pelhřimov 1000 1 1 14
  135 Šedý Mikeš ŠK AZ CENTRUM H.Brod 1000 1 1 13

  věková skupina H10

  Poř.
  18 Lang Šimon ŠK Světlá nad Sázavou 1094 6 6 40
  27 Zezula Jakub TJ Náměšť n/Oslavou 1100 6 6 35
  32 Edr Michal TJ Spartak Pelhřimov 1000 5½ 5 32
  48 Kodym Jakub ZŠ Lipnice n.S. 1000 5 5 30
  51 Filippou Christian ZŠ Hálkova 1000 5 5 29
  52 Koumar Tomáš TJ Jiskra Havlíčkův Brod 1089 5 5 28
  64 Buňata Vít TJ Jiskra Humpolec 1000 5 5 27
  66 Fencl Vítek TJ Jiskra Havlíčkův Brod 1075 4½ 4 26
  69 Kijonka Marek TJ Náměšť n/Oslavou 1000 4½ 4 25
  75 Růžička Jakub ŠK Světlá nad Sázavou 1000 4 4 24
  81 Pfeffer Patrik TJ JISKRA H.BROD 1000 4 4 23
  84 Havelka Aleš Gambit Jihlava 1000 4 4 22
  87 Novák Jaroslav ASSK ACTIVE SVČ Ždar n.S. 1000 4 4 21
  90 Štolfa Jan ŠK AZ CENTRUM H.Brod 1000 4 4 20
  94 Přikryl Radek TJ Spartak Pelhřimov 1000 4 4 19
  97 Guriča Václav TJ Jiskra Humpolec 1000 4 4 18
  98 Vácha Vítek TJ JISKRA H.BROD 1000 4 4 17
  100 Klaus Matyáš Gambit Jihlava 1000 3½ 3 16
  103 Choutka Vojtěch ZŠ Hálkova 1000 3½ 3 15
  112 Spilka Kryštof ZŠ O. Březiny Jihlava 1000 3 3 14
  113 Pavlík Denis ZŠ Hálkova 1000 3 3 13
  122 Boháč František ZŠ Hálkova 1000 2½ 2 12
  123 Novák Antonín ASSK ACTIVE SVČ Ždar n.S. 1000 2½ 2 11
  125 Blažek Matěj TJ JISKRA H.BROD 1000 2½ 2 10

  věková skupina H12

  Poř.
  4 Vokoun Tomáš TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1529 7½ 7 40
  17 Ecler Matěj TJ Spartak Pelhřimov 1277 6 6 35
  20 Ležal Filip TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1102 6 5 32
  26 Spilka Jáchym ZŠ O. Březiny Jihlava 1000 6 6 30
  28 Šedý Matěj ŠK Světlá nad Sázavou 1294 6 6 29
  30 Kučera David Gambit Jihlava 1118 6 6 28
  35 Zvolánek Tomáš ŠK AZ CENTRUM H.Brod 1000 5½ 5 27
  38 Pejcha Ivoš Gambit Jihlava 1130 5½ 5 26
  41 Přikryl Miloslav TJ Spartak Pelhřimov 1111 5 5 25
  45 Zedníček Filip Gambit Jihlava 1000 5 5 24
  46 Beran Marek ZŠ Želiv 1000 5 5 23
  47 Dolejš Vojtěch TJ Jiskra Humpolec 1000 5 5 22
  53 Šimáček Marek TJ Jiskra Humpolec 1142 5 5 21
  57 Bazarsad Erka TJ Jiskra Havlíčkův Brod 1000 5 5 20
  58 Ouřada Jonáš ŠK Světlá nad Sázavou 1000 5 5 19
  60 Kváš Aleš TJ Jiskra Humpolec 1000 5 5 18
  61 Fišar Karel ZŠ Jamné 1000 5 5 17
  65 Nekvinda Tomáš ZŠ O. Březiny Jihlava 1000 4½ 4 16
  72 Heller Tomáš ZŠ Hálkova 1000 4½ 4 15
  74 Houška Dominik TJ Náměšť n/Oslavou 1000 4 3 14
  76 Nesiba Jaroslav ZŠ Jamné 1000 4 4 13
  77 Prášek Vojtěch ŠK Světlá nad Sázavou 1009 4 4 12
  80 Zvolánek Patrik TJ JISKRA H.BROD 1000 4 4 11
  82 Galovič Adam ŠK Světlá nad Sázavou 1000 4 4 10
  85 Vondra Marek ŠK AZ CENTRUM H.Brod 1000 4 4 9
  89 Harvalík Ondřej ŠK AZ CENTRUM H.Brod 1000 4 4 8
  91 Vondra Aleš TJ Jijskra H.Brod 1000 4 4 7
  96 Beran Matiáš TJ Spartak Pelhřimov 1000 4 4 6
  107 Kubík Daniel ASSK ACTIVE SVČ Ždar n.S. 1000 3 3 5
  114 Jaroš Filip TJ Jijskra H.Brod 1000 3 3 4

  věková skupina H14

  Poř. Jméno Klub Rtg Body Výhry
  7 Vyhnálek Jan TJ Spartak Pelhřimov 1372 7 7 40
  8 Muzikář Jan ŠK Světlá nad Sázavou 1405 7 7 35
  11 Houdek Ondřej TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1147 7 7 32
  14 Kolátor Vojtěch TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1265 6 6 30
  15 Zelený Ondřej ŠK Caissa Třebíč z.s. 1488 6 6 29
  24 Vovsík Matěj Gambit Jihlava 1008 6 6 28
  25 Váhala Marek Gambit Jihlava 1179 6 6 27
  31 Kaňka Lukáš TJ Spartak Pelhřimov 1473 5½ 5 26
  34 Vincenc Tomáš TJ Jiskra Humpolec 1127 5½ 5 25
  36 Petr Martin TJ Jiskra Humpolec 1167 5½ 5 24
  42 Beran Šimon ZŠ Želiv 1000 5 5 23
  54 Němec Tomáš TJ JISKRA H.BROD 1000 5 5 22
  55 Koten Vojtěch Dr Hrdličky Humpolec 1000 5 5 21
  67 Sklář Petr TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1000 4½ 4 20
  71 Novotný Filip ŠK Světlá nad Sázavou 1104 4½ 4 19
  105 Toman Jiří ZŠ Hálkova 1000 3½ 3 18

  věková skupina H16

  Poř.
  1 Klubal Jiří TJ Jiskra Humpolec 1642 8 7 40
  3 Krč Michal Gambit Jihlava 1448 7½ 7 35
  6 Zelenka Petr TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1474 7 7 32
  9 Čipl Jan ŠK Světlá nad Sázavou 1355 7 7 30
  10 Rosecký Patrik TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1508 7 7 29
  16 Martínek Erik Gambit Jihlava 1088 6 6 28
  19 Krob Jakub TJ Žďár nad Sázavou z.s. 1146 6 6 27
  21 Dejmek Tomáš ZŠ O. Březiny Jihlava 1000 6 5 26
  29 Galovič Ondřej ŠK Světlá nad Sázavou 1091 6 6 25
  40 Čížek Jan ZŠ Lípa 1000 5 5 24

 28. Zasílám svou partti k (vlastně nevím k čemu)
  Brož – Provazník
  1. e4 c5 2.Jf3 e6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 a6 5.Jc3 Sc5 ( lze i 5.Dc7,což je užitečný a méně závazný tah , nebo přímočaré 5.b5) 6.Se3 Db6 7.Ja4 (tento postup jsem čekal,Fritz hraje obyčejné a přirozené 7.a3) Da5 8.c3 Se7?? (strašná chyba z nepozornosti,muselo se stát Sa7) 9.Jf3 (Fritz je ještě přísnější 9.Jxe6) Jc6 10.Jb6 a remízu nabídl Pavel,já bych v této pozici asi tu drzost neměl , jen jsem nemohl udělat nic jiného,než ji přijmout ( a z pertie se poučit a rychle ji zapomenout)

  Ivo

  1. Partii jsem vožil přímo do článku a opravil text. K čemu, k čemu… je ta partie — kdyby nic lepšího, tak k odstrašení a poučení.

 29. Děkuji jménem ŠK TJ Jiskry i svým, maminkám našich mladých šachových talentů, za osobní účast – podporu na turnaji, zpracování příspěvku a hezké video, fotografie z turnaje! Skvělá spolupráce, propagace královské hry- šachu!

 30. KP ve výsledcích + konečná tabulka ročníku 2016/17
  KŠSV Krajský přebor – Vysočina 2016 – 2017

  Zpravodaj č.9 z kola 9. z  26.3.2017 v 09.00 hodin.

  Volno : Gambit Jihlava B

  9.1 ŠK Světlá nad Sáz. A 4½ – 3½ TJ Jiskra Havl. Brod A
  1 Suchomelová Simona1968 0 : 1 Ježek Zdeněk 1900 Z
  2 Běloušek Michal 2049 Z 1 : 0 Jána Martin 1861 Z
  3 Fiala Zdeněk 2006 Zk ½ : ½ Reichel Tomáš 1870 Z
  4 Štukheil Martin 1962 Zzk 1 : 0 Podrázská Zuzana 1809 Z
  5 Brož Pavel 1854 Z ½ : ½ Provazník Ivo 1906 Z
  6 Homolková Ivana 1783 Z ½ : ½ Beránek Ondřej 1864
  7 Procházka Jaroslav1753 Z ½ : ½ Linhart Jaroslav 1747
  8 Volaninová Šárka 1768 ½ : ½ Mottl Jan 1420

  9.2 TJ Jiskra Humpolec A 5 – 3 TJ Žďár nad Sázavou B
  1 Sedlák Jiří 1893 Z 0 : 1 Vašut Karel 2094 ZV
  2 Pavlíček Robert 1954 Zk 0 : 1 Celý Jaroslav 2004 ZV
  3 Fiala René 1781 Z 1 : 0 Svoboda Ivo 1948 V
  4 Ptáček Jan 1785 Z 1 : 0 Obůrka Vladislav 1855 Zk
  5 Klubal Jiří 1684 Z 1 : 0 Petr Luboš 1812 Zzk
  6 Strádal Jaroslav 1731 Z ½ : ½ Kořínková Eva 1795 Z
  7 Kříž Vojtěch 1658 1 : 0 Fišar Josef 1685
  8 Váňa Lubomír 1573 ½ : ½ Kříž Daniel 1515

  9.3 TJ Spartak Pelhřimov A 6 – 2 ŠK Caissa Třebíč B
  1 Volák Michal 2123 Z 1 : 0 Svíženský Luboš 1984 Zzk
  2 Hruška Ondřej 1949 Zzk 0 : 1 Tesař Jan 2091 ZVk
  3 Bendl Hynek 1993 Z 1 : 0 Ciešlak Leszek 1969 Z
  4 Slavětínský Jar. 1980 Z 1 : 0 Mezlík Stanislav 1939 Z
  5 Hruška Josef 1869 Zk 1 : 0 Zelený Tomáš 1717 Z
  6 Med Ladislav 1802 Z 0 : 1 Štork Rostislav 1743 Z
  7 Miřátský Petr 1677 1 : 0 Janák Libor 1588
  8 Slavík Pavel 1563 1 : 0 Benda Vladimír 1683

  9.4 TJ Náměšť nad Oslavou 2½ – 5½ Spartak Velké Meziříčí
  1 Kratochvíl Vít 2218 Z ½ : ½ FM Kratochvíl Josef2262 ZH
  2 Mičulka David 2120 Z ½ : ½ Vojtěch Ladislav 2072 ZH
  3 Mičulka Petr 2025 Zk ½ : ½ Kopr Stanislav 2015 Zzk
  4 Košut Tomáš 1815 Z ½ : ½ Janák Josef 1848 Z
  5 Halbrštat Petr 1545 ZH 0 : 1 Nedoma Michal 1794 Zk
  6 Feldvábl Vilém 1691 0 : 1 Šilhan Josef 1589 ZH
  7 Krumlová Zuzana 1626 ½ : ½ Kučera Miloslav 1538 Z
  8 Horák Miroslav 1740 0 : 1 Bárta Miroslav 1951

  Konečné pořadí Krajského přeboru – Vysočina po 9. kole :

  Poř. Tým Záp. + = – Body Skore Výher
  1. TJ Náměšť nad Oslavou 8 7 0 1 21 44½ 34
  2. Spartak Velké Meziříčí 8 4 2 2 14 34½ 20
  3. TJ Jiskra Humpolec A 8 4 0 4 12 26½ 15
  4. TJ Jiskra Havlíčkův Brod A 8 3 1 4 10 33½ 20
  5. Gambit Jihlava B 8 3 1 4 10 32 18
  6. TJ Žďár nad Sázavou z.s. B 8 3 1 4 10 30 18
  7. ŠK Světlá nad Sázavou A 8 3 1 4 10 30 12
  8. TJ Spartak Pelhřimov A 8 3 1 4 10 29½ 19
  9. ŠK Caissa Třebíč B 8 2 1 5 7 27½ 14

  Jiří Siebenbűrger – vedoucí soutěže
  Tel. 739 622 539 , e-mail : jiri.sieben@quick.cz

 31. A to mi Jirka posledně na regionu v Brodě vůbec nechtěl věřit, že to vyhrají. Skvělá práce! Velká gratulace za celé “C” družstvo.

  1. Jo, náš kapitán je věčný skeptik, i když ještě cestou do Jihlavy sme měli oba malou dušičku, nakonec se to povedlo. Ďekujeme za gratulace Martine, taky bych poděkoval celému naše Déčku za bojovnost a vúli vyhrávat v týhle opravdu povedený sezóně. A taky p.Pavlíkovi a Brodinu za možnost hostovat u Vás.

 32. Co šlo zkazit, to jsem zkazil. Zklamání ze třetího místa bylo značné. Ale doma nad papírem a tužkou se mi do výpočtů třetí místo hodilo. Teď mám tři mečboly (stačí mi vyhrát jeden turnaj ze tří a na zbývajících dvou turnajích vůbec nemusím být).

 33. Je přihlášeno 99 žáků, mezi nimi naši Kvido Wasserbauer a Sebastián Průša. Pro chlapce to bude první MČR. Přejeme samé úspěšné a zajímavé partie, držíme palce!

 34. Kluky jsem sledoval po celý průběh turnaje. Hráli dobře a umístění je velmi pěkné. Gratuluji a těším se na další práci nad šachovnicí.
  Je třeba také zmínit, že souběžně probíhal OPEN rapid jednotlivců kterého se zúčastnil Igor Domkář a ve své kategorii získal první místo !! Upřímně gratuluji. Je vidět, že v lázních natrénoval.

 35. V prvním kole jsem (patnáctiletého) kloučka podcenil. Elo sedmnáctistovka? Jenomže to byl mega podraz. Klouček má RAPIDOVÉ elo 1785 (protože mu prý kdysi nevyšel jeden rapid turnaj), ale regulérní ELO FIDE má 2160!! To jsem ovšem nevěděl. A pak jsem čuměl, že hraje fakt dobře a do žádných pastiček se nechce chytat.

  Po ledové sprše v 1. kole se mi už docela dařilo. Až s IM Červeným jsem kvůli nedostatku času prohrál remízovou dámskou koncovku, ale pak jsem zase (se štěstím) vypepřil dva FM. Obě partie proti FM jsem dal na ChessTalker (www.chesstalker.com).

 36. K bodu b):
  Loni 20.7.2016 byl uspořádán turnaj v Pelestrově. Bude letos taky?

  K bodu e):
  Na https://lichess.org/ je možné nejen hrát, ale i cvičit taktiku. A ani se nemusíte nikde registrovat!

  PS (reklama): že by mi právě cvičení taktiky na LiChess pomohlo v seriálu “O pohár Jiskry HB”, kdy to bylo až do 10. turnaje všelijaké?

 37. V posledním kole proti IM Přibylovi jsem na remízu rozhodně nehrál. Pokud jsem měl mít ještě šanci na zisk titulu krajského přeborníka, musel jsem (černými proti IM) vyhrát. Takže jsem do toho šel na mě až netypicky útočně a s oběťmi. Více na http://www.chesstalker.com/D7CCFyiRAucT

 38. Štůla ztratil v zahájení pěšce, takže za remízu musíme být rádi. Hrančíkovi v zahájení hrozilo popadání hned několika pěšců, takže za remízu musíme být také rádi. Pak jsem vyhrál (http://www.chesstalker.com/cs/Xht3VW89SS0c) a za stavu 2-1 odjel. V tu chvíli jsem další vývoj odhadoval na 6-2. Linhart hrál proti Fišarově Francouzské Albin-Aljechin-Chatardův útok a hrál ho dobře, Holata se v Královské indické dostal k tématickému Jf6-h5-f4, Dlasek obléhal soupeřova slabého izolovaného pěšce, Píbil stál také lépe (o to víc jsem byl překvapen výsledkem z internetu). Akorát Nimmertondl byl (už v době mého odjezdu) na ručník. Kdyby to byl jen pěšec míň, ale ona to byla hrozivá černá pěšová centrální falanga, takže bílý neměl žádná políčka pro figury. Žďár C má v soutěži nejnižší průměrné elo základní sestavy, takže výhra 5-3 teda nic moc. Musíme se zlepšit!

 39. Na první šachovnici sme hráli hru 4 jezdců a v 7. tahu jsem sice získal pěšce, ale za cenu nedokončeného vývinu a totálně rozbitýho královského křídla jsem byl nucen ho zanedlouho odevzdat zpátky, Petr instaloval svoje koníky hluboko v útoku a já se opravdu obával o osud partie, dvakrát nabízenou plichtu jsem odmítl, protože na ostatních deskách to nevypadalo vúbec dobře, tak jsem svoji věž dal za vysvobození, teda za Ty dva koníky a rozskákal jsem svého jezdce, přičemž soupeř si nevšiml, že nestačí odejít z vidly protože ta přišla stejně odtažným šachem a bylo dobojováno. Děkuji všem spoluhráčúm chválim zejména výkon Tomáša Němce, který trpělivou hrou a zvládnutou taktikou přehrál o 300 bodú skušenejšího protihráče.

 40. Turnaje LMV jsou současně Krajským přeborem Vysočiny v rapid šachu. Do KP jsou hodnoceni žáci/žákyně, registrovaní u KŠS Vysočina. (viz.propozice LMV 2017/18). Kdo z našich šachových nadějí se v tomto turnaji umístil pro KP na medailovém místě:
  Kategorie H8 – 2. místo : Kvido Wasserbauer
  D8 – 3. místo : Valentýnka Nováková
  Kategorie H10 -1. místo : Vítek Fencl
  3. místo : Tomáš Koumar

 41. Dlouho jsem přemýšlel zda následující příspěvek mám zakomponovat do hlavního článku. Neudělal jsem to, ale jsem přesvědčen, že je na místě se o tom zmínit a tak to činím nyní. O co vlastně jde ? Jde o přímo hrdinský čin jehož jsme byli svědky. Onou hrdinkou byla paní Němcová, která, ač nezúčastněná se chopila iniciativy a díky její rozhodnosti bylo možno pokračovat v turnaji v korektním prostředí. Jednu chvíli se již zdálo že se turnaj snad nedohraje, ale naše dámy po detektivním pátrání a odhalení páchatele rozhodly a paní Němcová konala. Že chodím kolem horké kaše a vy nevíte o co šlo ? Tak já vám to prozradím. Přece o nákup spoďárů !! Pořád nic ? Účastníci turnaje mi dobře rozumí a vy ostatní, a to mi věřte, jste o moc nepřišli. Právě naopak ! No a pokud nechcete příště o podobné pikantnosti přijít, tedy nashledanou na dalších turnajích.

 42. Tak dobře to začalo a tak špatně to skončilo. Nejdříve Havelka získal figuru (v zahájení vazba Jc6 prostřednictvím Da4 a d5!), soupeř ve snaze o komplikace obětoval dámu za věž, ale stačilo vykrýt několik jednoduchých šejdů a 1-0. Pak Zuzana obrala soupeře o pěšáka a ten ve snaze o komplikace si nalezl do samomatu (figuru bílá opravdu dobírat nemusela, 2-0). Jenomže pak se něco zlomilo a všechno šlo do kopru. Brož si v těžkofigurové střední hře nechal tak roztrhat pěšáky, že remíza opakováním tahů (po soupeřově nedočkavém slupnutí prvního z mnoha slabých pěšců) byla vysvobozením. Linhart se musel černými od začátku bránit, pak se mu podařilo zjednodušit hru za cenu, že mu zůstal špatný střelec. Pozice byla udržitelná jen než ztratil pěšce, pak byl konec. Pak jsem já s pěšcem navíc spáchal ukázkový samomat (http://www.chesstalker.com/2IrN8iPcmuqx). A když nevyhrál Nimmertondl (Ke2,Vd3,a3,b4,c5,f3,g2,h3: Kc8,Vh4,a7,c7,c6,e5,f5,h7), když místo 1. Ve3! e4 2.fxe4 fxe4 3.Vg3! zahrál pouze 1.Ke3, bylo to 3-3 a začalo to vypadat zle. Holata (hrál od začátku divočinu, ve střední hře získal 2 figury za věž, soupeř měl ale útok) měl nakonec D+V+J proti D+V, jenže soupeřovu lavinu pěšců nebylo snadné zastavit a v obtížné pozici překročil čas. Dlasek se s pěšcem navíc snažil vyhrát s J+S proti dvojici střelců, ale přehlédl přechod do nestejných střelců a ani dva pěšáci navíc nestačili k výhře. 3,5-4,5 je prostě smůla.

 43. Kolo 2 na 05.11.2017 k 09.00 hod.

  2.1 10 TJ Jiskra Humpolec B 4½ – 3½ 6 ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod B
  1 Pavlíček Robert 1960 1 : 0 Vincze Roman 2098
  2 Ptáček Jan 1784 0 : 1 Podrázská Zuzana 1779
  3 Klubal Jiří 1798 1 : 0 Linhart Jaroslav 1733
  4 Kříž Vojtěch 1683 1 : 0 Holata Miroslav 1728
  5 Strádal Pavel 1529 ½ : ½ Brož David 1629
  6 Kulík Matěj 1451 ½ : ½ Nimmertondl Petr 1518
  7 Machala Miroslav1855 ½ : ½ Dlasek Ján 1627
  8 Zadina Vít 1563 0 : 1 Havelka Vladislav 1295
  ————————————————————————-
  Pořadí po kole 2

  Poř. Družstvo Part. + = – Body Skore Výhry
  1 Gambit Jihlava C 2 2 0 0 6 12 9
  2 TJ Jiskra Humpolec B 2 2 0 0 6 11½ 9
  3 TJ Spartak Velká Bíteš 2 2 0 0 6 9½ 7
  4 ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod B 2 1 0 1 3 8½ 6
  5 ŠK Caissa Třebíč C 2 1 0 1 3 8 6
  6 SŠK Cejle 2 1 0 1 3 8 4
  7 Gambit Jihlava D 2 1 0 1 3 7 4
  8 TJ Žďár nad Sázavou z.s.C 2 0 0 2 0 6 4
  9 ŠK Světlá nad Sázavou B 2 0 0 2 0 5½ 3
  10 Spartak Pelhřimov B 2 0 0 2 0 4 0

 44. Nenašel přemožitele? Právě že bohužel našel. Kvůli času a taktické neschopnosti jsem ve čtvrtém kole prohrál s Junem. V pozici Kh4,Ve3,Jc3,a3,b5,d5: Kf6,Vd6, Sg6,a5,b6,c5,h5 (jsem černý) mám pěšce navíc a pozici na pokraji výhry. Jenomže čas přestal být normální, 12 minut pryč a zbylo jen pár sekund. A při Bronsteinově bonifikaci (3 sec/tah) si nenablicáte do zásoby nic! A jak jsem tedy hrál na několika sekundách, tak jsem prvně přišel o ph5 a pak ještě dostal jezdcovou vidličku na krále i věž – Jun hraje velmi rychle. Když jsem to tak domastil, tak jsem pak potřeboval, aby Juna někdo vypepřil, a on ho Hodač fakt vypepřil (Jun porazil mě, já porazil Hodače a Hodač porazil Juna).

 45. TJ Jiskra Havlíčkův Brod D 2-3 TJ Jiskra Humpolec C
  Dlasek Ján 1000 Z,C,H 1 : 0 Kohout Miloslav 1282 Z
  Domkář Igor 1268 Z 1 : 0 Brabencová Aneta 1056 Z
  Němec Tomáš 1146 Z 0 : 1 Píša Ladislav 1504
  Fencl Vítek 1096 Z 0 : 1 Zachová Kamila 1095
  Koumar Tomáš 1094 0 : 1 Filippou Christian 1000

  ŠK Světlá nad Sázavou D 2½ – 2½ TJ Jiskra Havlíčkův Brod C
  Růžek Tomáš 1441 Z ½ : ½ Pibil Tomáš 1537 Z
  Halama Jakub 1370 Z 0 : 1 Havelka Vladislav 1295 Z
  Růžek Karel 1000 Z 1 : 0 Hyrš Martin 1316 Z, K
  Lang Šimon 1263 1 : 0 Pokorný Jiří 1455
  Zvolánek Tomáš1000 0 : 1 Krečmerová Jaroslava 1248

  TABULKA po 2.kole RSZ
  Družstvo Part. + = – Body Skóre Vítězství
  TJ Jiskra Humpolec C 2 2 0 0 6 7 7
  ŠK Světlá nad Sázavou D 2 1 1 0 4 7½ 7
  TJ Jiskra Havlíčkův Brod D 2 1 0 1 3 5 5
  TJ Jiskra Havlíčkův Brod C 2 0 1 1 1 4½ 4
  Gambit Jihlava E 2 0 1 1 1 3½ 3
  ŠK Světlá nad Sázavou C 2 0 1 1 1 2½ 2

 46. V neděli sme oslabení o svého kapitána přivítali Céčko Humpolce, po úvodních formalitách – Igor převzal kapitánskou pásku já měl premiéru v roli rozhodčího, sme začali hrát. Protože jsem měl velmi divokou partii bez rošády a s aktivní soupeřovou dámou nnezbylo času na hlubší zakoukání se na další 4 desky, tak jen v skratce, Vítek a Tomáš Koumar stratili dost brzo materiál a pozdějc i celou partii, trochu mně mrzelo, že jsem zapomnel na začátku připomenout, Nespěchejte, hrajte s klidem, jak to dělává p.Pavlík. Tomáš Němec měl papírově nejsilnejšího soupeře a vedl jsi jako obvykle dobře, dokonce s pěškem navíc jsem začal doufat v zázrak, teda že neprohrajeme, nakonec, ale Tomáš přehlídnul kombinaci končící matem a i když se zaslouženou pochvalou od soupeře odešel taky s prázdnou, brzo nato, vzdala soupeřka Igora na dvojce, tak jsem tradičně dohrával já. Moje partie byla opravdu tragikomická, pěška ze zahájení jsem se snažil pokrýt tak násilně, až jsem zapomněl nato, žee to chtělo ještě vyměnit dámy abych získal čas na dokončení vývinu. Soupeř mně krásně vytrestal moje dáma zatoulaná na periferii dámskeho křídla, musela být stažena do obrany, no ani to nepomohlo a před koncem jsem měl pěška míň já a vzhledem na stav zápasu 1:3 a mou nechuť trápit se a pravděpodobně prohrát v nevyspytatelný dámsky koncovce jsem nabídl remis, soupeř odmítl a dalším tahem mi nabídl mat, který se neodmítá, řekl bych pomocný až samomat…proto teda tragikomická, partii přikládám… http://www.chesstalker.com/cs/pEhBmA5LPTzf

 47. Dneska to nebyly šachy, ale šoky. Předzápasovou kulturní vložku obstaral neznámý postarší cizinec (neuměl vůbec česky), který se dožadoval Zuzanky (prý je “friend”). Poté, co jsem mu svojí mizernou angličtinou vysvětlil, že “Zuzana do not play match today, she is not there.”, tak dal pokoj. Šoky pokračovaly i na šachovnicích. Jána hrál sice Skandinávskou lépe než před týdnem (to prohrál za hodinu v brutálně krátké miniatuře), připustil ale oběť figury za tři pěšce a rozbití krytu krále. Tedy mělo to být za tři pěšce. Soupeř si je ale nevysbíral (šok) a “aktivní” figurovou hrou (s figurou méně) si nalezl do takových vazeb (další šok), že ztratil ještě kvalitu. S věží navíc pak už není co řešit a 1-0. Dlasek hrál metodicky proti izolovanému pěšci, dosáhl (téměř) vyhranou lehkofigurovou koncovku se skvělým blokádovým koníkem proti chudákovi špatnému střelci a pak najednou bác (šok) a je na desce připrohraná pěšcovka, kterou se naštěstí pro náš tým podařilo Dlaskovi zremizovat. Jirka Havel hrál proti soupeři o víc jak 400 elo silnějšímu, sice se mi nelíbil poodhalený bílý král na šachovnici plné figur, ale materiálně to byla rovina. Nakonec to skončilo opakováním tahů, kterému se ani jedna strana nemohla vyhnout, protože oběma králům šlo o kejhák. Ani mě se nepodařilo vyhrát. Jednoduchými výměnami jsem získal pozici, kterou jsem považoval za přivyhranou (http://www.chesstalker.com/1boI5QuRs3Ro), šokem pro mě bylo, že to byla jen iluze. Fakt tam nic nebylo, takže remíza. Ty největší šoky měly teprve přijít. Linhart obral soupeře ve střední hře o pěšce a při přechodu do jezdcové koncovky o dalšího pěšce, takže už jsme se těšili na stav 3,5-1,5, když v tom přišlo bác (šok), Linhart v časovce dovolil soupeři pěšcový průlom a vyhranou partii (se dvěma pěšci navíc) ještě prohrál, takže 2,5-2,5. Podržel nás Petr Nimmertondl. Jeho partie se hemžila kombinačními obraty, ze kterých jsem měl šok hned několikrát (vidí to Petr? a vidí to jeho soupěř?) ale nakonec to dobře dopadlo – Petr zinkasoval věž úplně zadáčo a ještě s neodrazitelným matovým útokem, takže vedeme 3,5-2,5. Ale nevypadá to dobře, obě zbývající partie vypadají na prohru. Míra Holata ve střední hře ztratil střelce a hraje nejen bez figury, ale soupěř má ještě další trumf v podobě daleko postouplého vzdáleného volného pěšce. A Havelka má pěšce méně a horší pozici k tomu. Zbývající šoky jsou ale již pouze pozitivní. Mírův soupeř zahrál tah, který přestává krýt střelce, takže figura “for nothing” a začíná se znova, protože soupeřova daleko postouplého volného pěšce vyvažuje Mírův (dost silný) útok na krále. V podobnou chvíli se otáčí i druhá partie, kdy Havelkův soupeř v rozmezí tří tahů ztrácí dva pěšce a na výhru najednou hraje místo bílého černý. Míra z pozice síly opakuje tahy a dává remízu a Havelka remízou (pěšec navíc na výhru tentokrát nestačil) pečetí naší výhru 4,5-3,5. To byly nervy.

 48. Jako přímý účastník – rozhodčí zápasu, přidám několik osobních postřehů ze zápasu. Naše sestava bez 4 hráčů základní sestavy, dramatický průběh, kdy se situace na šachovnicích, mimo první a osmé měnila, včetně časových tísní každým tahem. Jarda Linhart po zisku pěšce ve střední hře a výměnách těžkých figur, měl blízko k výhře, ale zvolil špatný plán, podcenil soupeřův postup pěšců na královském křídle, kdy stačilo jejich zablokování, včetně umístění krále a soupeř prošel pěšcem do dámy a Jarda byl “na lopatkách”. Mirek Holata s bílými figurami hrál v zahájení velmi pasivně, kdy většina středových pěšců zaujala “obranu” na třetí řadě…Soupeř měl dost prostoru, ke všemu ještě “zajal” pěšcem střelce a vypadalo to s Mirkem velmi zle, zvláště když nastala velká časová tíseň. Soupeř s vidinou výhry, se dopustil chyby a Mirkovi “věnoval” střelce a v tu chvíli byl náš hráč “na koni”! Získal protihru na soupeřova krále, což nakonec vedlo k opakování tahů a vzhledem k průběhu partie na 8. šachovnici a soupeřově nabídce na remizu, byla přijata. Jáno na páté šachovnici byl blízko k výhře, ale ukvapeným tahem f2-f4, ztratil možnost získat pěšce a pěšcová koncovka již byla remizová. Zajímavá, až divoká byla partie kapitána týmu Petra Nimmertondla, který i přes velkou časovou tíseň soupeře přehrál, jistě nám ji zde ukáže. U Martina Jány též “divočina”, ve které Martin projevil větší zkušenost, odrazil soupeřovi hrozby a zasadil rozhodující úder k výhře. Vláďa Havelka se stává oporou týmu, partii rozehrál dobře, pevně, ale ve střední hře přehlédl možnost získat figuru, stačilo po šachu soupeřovou dámou představit věž a získat jezdce na f2 s rozhodující výhodou. Štěstí se tentokráte obrátilo na naši stranu, což i v šachu bývá potřeba.

  1. Přikládám mojí partii, kterou jsem si zatím zhlédl v android analizér, když nepočítám chess talker a nevypadalo to pro od začátku špatně, řekl bych, že jsem byl skoro od začátku na výhru, jen jsem nevyužil některé tahy u kterých jsem neviděl další správný postup i když se mi na první myšlenku chtěli hrát a analyzér je také vyhodnotil jako nejlepší.
   http://www.chesstalker.com/cs/QZV4RrF5la7a

 49. Zase jsem daroval půlbod soupeři, po dost rychle odohrané francouzské výmenné, kde nebylo, velmi co spekulovat jsem se dostal do oblíbené koncovky, centrální věčný kúň na mé straně a jak už bylo psáno výše , soupeř měl pasivního střelce se všemi pěškami na jeho barvě. V onen moment, jsem našel plán na výhru párkrát propočítal a zvolil jsem prvé dva tahy, Jf4 s hrozbou vidlí(jiných než v partii) a potom f4 aby mi soupeř nemoh vniknout na křídlo a ja spokojně docupitám na dámske křídlo, zaměstnám obě jeho figury teda krále a strelca a pak si vyberu kde se mu to rozsype…Nuž plán byl dobrý, ale…po soupeřově chybě Kg8 jsem neviděl vidlu, kterou múžu dát na krále a izolanta bleskově vsugerované f4 šup a najednou slyším jakoby z dálky šepot..JežišiKriste….heheheh, to byl pán Pavlík a já viděl tu hrúzu, celou koncovku jsem si pak opakoval, jak jsem mohl být tak slepej , vyměnil jsem nejlepší zbraň teda kone a ešte pár nepresností a jak správně P.Vincze poznamenal ešte jsem byl docela za plichtu rád po opakování tahú…Naštěstí Caissa stála dnes u nás a vyhráli jsme to.

 50. Pozice po 33.f3 je už pro bílého velmi špatná. Nejlapším pokračováním zde bylo 38…..,Je5! s dalším 39.Sd2 g5 40. Dh3 g4…
  I ve variantě 38….., Vxg2+ 39.Kxg2 Dxf3+ 40.Kh2 přijde Je5! 41.Jf6+ Vxf6 42.Dxd4 Dh5+…
  Všichni v “C” týmu zaslouží pochvalu, jen tak dál!

  1. Dle mého názoru by u partie pana Hyrše bylo nejlepší zahrát 33…..Dxf3 s dalším Dh5 a vyměnit dámy (anebo dát Dxg2 mat?)

   Na 33…. Je5 přijde Jf6+ a černý se lekne, protože musí vyměnit Vf8xf6 (černý střelec najednou pole f6 totiž nechrání, protože ho zablokoval černý jezdec), alespoň tak se mi to jeví na monitoru vašich šachových stránek. Ale nevím jestli se bavíme o tahu 33 či tahu 38….. 🙂 tam asi nějak jinak
   S pozdravem
   Karel Růžek

   1. Děkuju za komentář, do puntíku souhlasím. Po 33. … Je5 Jf6+ musí přijít Vxf6 Sxf6 a černému hrozí mat. (také předpokládám, že to je tah 33., protože do 38. ta partie vůbec nedošla.)

    A velice děkuju za 33…..Dxf3, to je to ono co jsem měl vidět a neviděl! Hrozí g2#, bílý musí 34. Dh3 bránit krále. (Po 34. Jf6+ Vxf6 by stále hrozil mat na g2.) A pak by mohlo přijít 34. … Se5+ 35. Kg1 (po Kh1 by přišlo Df1+ Vxf1 Vxf1#) Dxe4 36. Vxe4 Vb+ 37. Ve1 Vxe1# To by byla krása! (snad jsem tentokrát nic nepřehlídl)

 51. Přehrál jsem a nechal motorem analyzovat partii Tomáše Reichela, velmi zajímavá, náročná i poučná partie pro oba hráče. Oba znali variantu dobře až do 17. tahu. Během partie se 2x vystřídaly šance na výhru, v jednom okamžiku měl Tomáš velkou “kliku”, soupeř nevyužil a situace na šachovnici se rázem otočila.

 52. Tentokrát toho moc neokomentuju (kromě vlastní partie na http://www.chesstalker.com/XYDI8V7VCDXg). Důvodem je (jak již bylo zmíněno výše) náhradní hrací místnost Gambitu. Pěkná, ale malinká. Takže jsme hráli jak sardinky, moje hodiny nebyly na stole, ale vedle na barové stoličce … . Ještě horší ale bylo, že pokud jsem chtěl od partie vstát, musel jsem poprosit Zuzku, aby mě pustila. Ochotná byla pouze na začátku, pak vyhrožovala, že jestli to (ona) prohraje, tak za to můžu (já), protože ruším. Takže jsem ven vylézal pouze výjimečně (a po vyvenčení na WC honem zpátky, abych Zuzku neprovokoval).

  1. Moc se omlouvám za to, že jsem přispěla k tomu “nekomfortu” – bohužel ani to mi nebylo moc platné k příznivému výsledku – nicméně jsem tím určitě “pomohla” k výhře na šachovnici č.1 😀

  1. Moje partie byla celá taková zvláštní – z aljechinky jsem dostal bílými hodně příjemnou pozici, ve které jsem měl (aspoň subjektivně) prostorovou převahu i značnou iniciativu. Soupeř byl trochu pozadu ve vývinu, měl zavřeného bělopoláka a jezdce na a4, tak už jsem se pomalu chystal, že se někde proobětuju k jeho králi – figurky mi stály celkem dobře a v podstatě by to asi znamenalo dát figuru za dva, možná i tři pěšce, což vlastně vůbec není špatné.
   Asi už ale stárnu, nebo nevim, co se mnou je, prostě jsem se rozhodl, že bude lepší ještě chvilku počkat – což ale mělo za následek jenom to, že soupeř během tří tahů dovyvinul svoje figury, obvykle ještě s tempem, takže jsem se najednou tísnil na třech řadách, musel jsem vyměnit dámy a ztratil jsem k tomu ještě pěšce. Byla to docela bída, příště tam nějakou oběť švihnu, hned jak to bude možné.
   Dalších cca třicet tahů jsem jenom trpěl, byl jsem skoro v nevýhodě tahu, moje figurky musely stát přesně na svých místech, abych něco neztratil, takže jsem jen očekával trpký konec.
   Naštěstí i soupeř potřeboval k zesílení tlaku několik tahů na přemístění figur, což mi dovolilo trochu vylepšit smutný obraz svojí pozice. Tak nějak silou vůle jsem to všechno pokryl, sice jsem byl pořád o pěšce kratší, ale už jsem se aspoň mohl trochu hýbat.
   Černý mi sice králem pronikl až na třetí řadu, ale po výměně jednoho páru věží jsem se stejně tak já dostal věží na jeho polovinu, takže šlo jen o to, kdo bude rychlejší. To už jsme byli po časové kontrole a s rychle uplývajícím zbytkem času, takže místo pořádného propočtu to spíš bylo odhadování, která z variant je hezčí a která míň.
   Postupně jsem vysbíral všechny černé pěšce, až na jednoho, který postoupil až na druhou řadu, takže bylo jasné, že za něj budu muset dát poslední zbývající figuru, věž.
   Ve vzniklé pozici jsem měl krále na b3 a pěšce na a4, c4 a e4, černý měl krále asi na g4 a věž na f1. V tuhle chvíli jsem celkem i věřil, že mám pěšce natolik daleko, že by z nich aspoň jeden projít mohl – sice byli všichni tři izolovaní, ale král je mohl průběžně krýt. Můj optimismus byl ale asi trochu předčasný, černý král se postupně přiblížil a dva pěšce mi vzal, přesto jsem doufal, že na a-sloupci by to mohlo klapnout – můj hrdinný pěšec se dostal až na a7, tak už jsem si skoro říkal, že by možná bylo dobré nabídnout remízu…až na to, že soupeř už měl krále příliš blízko a kromě vzetí pěšce začal hrozit i matem. Tím byly moje naděje pohřbeny, protože i kdybych pěšcem prošel až na poslední řadu, tak bych byl nemilosrdně zmacen. Ještě jsem si (trochu furiantsky) postavil jezdce se šachem, ale s následujícím soupeřovým tahem už nezbylo než se vzdát.

   Místo plánovaného rychlého vítězství to nakonec byla pětihodinové utrpení zakončené porážkou…a navíc mi ještě ujel vlak. Je asi načase začít trénovat.

   1. Na adrese http://chessok.com/?page_id=361 je kompletní 3-4-5-6 Nalimov Tablebase. Pozice Kb3,a4,c4,e4: Kg4, Vf1- bílý (Ježek) na tahu – je pro bílého prohraná. Nalimov Tablebase hlásí mat za 26 tahů. Už po prvních šesti tazích (1. a5 Kf3 2. Kb4 Kxe4 3. a6 Va1 4. Kb5 Kf5 5. c5 Ke6 6. Kb6 Kd7) je jasno. Computer rychle a snadno likviduje jakékoliv naděje bílého. I když Bukáček tak přesně tu koncovku nehrál, i tak to stačilo.

    No ale aspoň jsi bojoval. Ta obrana (s pěšcem míň + špatným střelcem + pasivními věžemi bránícími slabé pěšáky) byla heroická.

 53. Doplňuji: výsledky po kategoriích v rámci hodnocení do KP v rapid šachu dosáhli skvělého umístění naši:
  D12 – 1. místo Vodičková Tereza
  H12 – 2. místo Žáček Michal
  H10 – 1. místo Fencl Vítek, 2. místo Koumar Tomáš
  H8 – 1. místo Wasserbauer Kvido

 54. Regionálni soutěž Vysočina – Západ 2017/2018
  P Družstvo HS Z + = – B Sk V
  1 TJ Jiskra Havlíčkův Brod D 4 3 0 1 9 12.5 12
  2 TJ Jiskra Humpolec C 4 3 0 1 9 11.0 11
  3 TJ Jiskra Havlíčkův Brod C 4 2 1 1 7 13.5 13
  4 ŠK Světlá nad Sázavou D 4 2 1 1 7 13.0 12
  5 Gambit Jihlava E 4 0 1 3 1 6.5 5
  6 ŠK Světlá nad Sázavou C 4 0 1 3 1 3.5 3

  1. To Lucie:
   Mě ta příloha normálně otevřít jde. Aby soubor XLSX šel otevřít, musíte mít na počítači nainstalovaný Microsoft Office (to stojí těžký prachy) nebo (jako já) Open Office (to je GNU GPL grátis).

   To Karel Václav:
   Hodnotit seriál turnajů pro děti tak, že dětem budu počítat ELO? Úplně scestné! V  roli fikaného děcka bych na prvním turnaji výsledkem 7/7 nahrál vysoké ELO, a na dalších turnajích už bych nemusel hrát (ještě bych to ELO mohl ztratit – to tak!). Kde to hodnocení bere v úvahu docházku? Podle mého (skromného) názoru by hodnocení 20-18-17-15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1-1-1-… (bodů za každý turnaj) bylo mnohem průhlednější.

 55. Na úvod jsme rychle vedli 2-0 (na čtyřce soupeř Míry Holaty naprosto nekorektně obětoval koníka za pěšce a na osmičce Štůla vyšidil celou věž). Pak Dlasek zvýšil na 3-0 (měl za soupeře zjevně nezkušeného mladíčka, který opakovaně nabízel remízu a navíc měl potíže po návratu na židli zjistit, co mezitím Dlasek zahrál a musel se ptát!!). U Honzy Mottla jsem si hned po 10 minutách hry říkal, co že si to nechal vyrobit za “nádherného” izolovaného f-dvojpěšce, ale naštěstí pro náš tým se z toho Mottl dostal a zaknihoval remízu. Na (už rozhodujících) 4.5-0.5 zvýšila Zuzana. Tentokrát si spravila chuť (minulý týden byla v KP vypepřena malým kloučkem o 400 elo slabším) a partie se jí mimořádně povedla. Černými udeřila na malou rochádu bílého a ten jen zoufale vykrýval hrozby. V pozici Kh1,Dc2,Vf1,Ve2,Sb1,Sd2,a3,b2,e4,f4,g2,h3: Kg8,Dh4,Ve8,Vf8,Sb7,Sg3,a6,b5,c4,f5,g7,h7 už doslova hoří na e4 a bílá pozice se začíná (kvůli hrozícímu fxe4) rozkládat. Bílý zahrál e5 (dobrá rada už ale není) a po zvedáku Dxh3+ se před matem v dalším tahu vzdal. U Petra Nimmertondla jsem si už po 10 minutách říkal, jestli nevidím barvy inverzně. Bílými hrající Petr si vyrobil špatného Sc1 (jako kdyby hrál Holandský stonewall bílými) a stál fakt mizerně (slabá bílá pole byla doslova průleťákem pro černé figury). Pak ale soupeř nepokračoval nejlépe a Petr poziční deficit zmenšoval, aby po úplném pozičním vyrovnání jednotahově (v časovce) ztratil dámu. Pak jsem já zvýšil na 5.5-1.5 (více na http://www.chesstalker.com/kAfbEL2RsKwt). Jarda Linhart bojoval se S+J proti 2J a stál ve střední hře všelijak (Jardova bílého bělopolného střelce šlo označit za špatného), ale soupeř hopsal se dvěma koníky mizerně jako přes Taxis (takže oba koníci to nerozchodili a byli utraceni) a partie dospěla do pozice Ke2,Sd3,Jb5: Kg5,f6,e5 (něco může být mírně jinak). V tu chvíli Jarda zjistil, že dohrává poslední a dal to za remízu. Asi si nechtěl uříznout ostudu, že neumí mat koněm a střelcem. Nalimov Tablebase na http://chessok.com/?page_id=361 říká, že bílý dá mat za 30 tahů. Napřed černému sebrat (zadáčo) oba pěšáky a pak K+S+J proti holému králi. S půlhodinou (co Jarda měl) by to mělo být zvládnutelné i bez Nalimov Tablebase.

 56. Skvělé, úžasné jak děti z MŠ přiblížit královské hře, řídíce se Janem Amosem Komenským “Škola hrou”. Není to však jednoduché, ale kdo je zapálený něco pro děti, šach udělat, ten to dokáže. Příkladem je paní Lucie Fenclová, které patří velké poděkování!

 57. Čekat 24 hodin, to nic není. Já např. čekám, kdy se (tady nebo na chess results) objeví výsledky 6. turnaje “O pohár TJ Jiskra Havlíčkův Brod”. Turnaj se uskutečnil již 8.12.2017 (dnes je 27.12.2017) a já dodnes nevím, jestli jsem (za umístění v turnaji) dostal 20 bodů nebo 19 bodů nebo 18 bodů (na turnaji totiž došlo k dělení prvního místa, stejné body, BH, SB, počítač mě sice uvedl na 1. místě, ale pořadatel … dále to nebudu rozvádět, měl jsem Juna vypepřit a bylo po problémech s dělením místa).

 58. I když soupeři nastoupili oslabení (bez FM Švandy na 2.šachovnici a bez Tomáše Zeleného (dosud 4/4) na 8.šachovnici), zápas se pro nás začal vyvíjet špatně hned od začátku. Zuzka si proti o 200 elo silnějšímu soupeři nalezla do nezrušitelné vazby, která jí měla (někdy v budoucnu) stát koníka. A Ivo Provazník ztratil pěšce. Takže (na moje doporučení) kapitán Filip Vala vydal zákaz přijímání remíz, takže Mirek Holata (na osmičce) musel nabídku Kulovaného odmítnout. To mělo komickou dohru v předsálí, kdy třebíčský hráč LS začal vyhrožovat, že Kulovaný ráno nestihl nakrmit králíky, nyní po odmítnutí remízy pojdou do odpoledne žízní, načež bude našemu hostujícímu týmu dáno k úhradě 13 ks x 300 kč. Pak začalo svítat na lepší časy, Zdeněk Ježek rychle vyhrál. Mirek Holata (kterému jsme zakázali vzít remízu) vyšidil celou věž a Ivo Provazník (s pěšcem méně) získal vazbou střelce, takže jsme vedli už 3-0. Dosud stoprocentní Filip Vala tentokrát obranu Tesaře neprobil a zaknihoval remízu. Pavel Hodač hrál (stejně jako v pátečním rapidovém turnaji) hazardně, což ale v partii, kde je času na rozmyšlení dostatek, nemůže vést k dobrému výsledku a za kavárenský hazard byl odměněn nulou. Vedeme 3,5-1,5, ale Jána i já (viz http://www.chesstalker.com/VAiUdRbZaq9K) to máme na prohru a oba jsme taky později prohráli. Naštěstí zápas rozhodla Zuzka. Ze smrtelné vazby, která jí měla stát koníka, se vylhala (inu ženská) jen se ztrátou pěšce, z čehož byl o 200 elo silnější soupeř zřejmě natolik v šoku, že o několik tahů později přišel o kvalitu a koncovka V proti J s pěšci na obou křídlech se za slabší stranu udžet nedala. Takže vedoucí tým KP porážíme 4,5-3,5.

  1. Tak to byl opravdu dramatický průběh utkání! Ale i v šachové partii přeje štěstí odvážným a bojovným!

 59. V Jihlavě se nedělo nic zvláštního (ono ani to, že v Céčku nejsou lidi, není nic divného), Jaruška s přehledem porazila dítě, Vláďa dohrával poslední a vyhrál, Petr zremizoval dřív, než jsem se vůbec podíval, co se tam hraje, a já jsem ve své partii vyhrávající tah sice viděl, ale špatně propočítal a proto ho nezahrál. Takže opravdu vůbec nic mimořádného. Co mě mrzí, že jsem se v závěru partie snažil hrát bezpečně (přitom ta partie už asi byla v háji, takže to byla marná snaha), místo toho jsem tam mohl obětovat jednu z posledních figur a pak soupeři “dát pěstí”. Mohla to být krásná výchovná lekce — že sice jsi před chvílí dostal dámu a myslíš si, že to máš v kapse, takže hraješ zbrkle, ani si nezapíšeš soupeřův tah a už hraješ svůj a ještě se otáčíš po okolí, jestli všichni vidí, jak úžasně si vedeš… — a najednou máš koně ve vazbě, krále v šachu a teče ti do bot.

  Jestli někdo toužíte po zábavné historce z natáčení, možná bych mohl popsat ranní odjezd. Protože sice jsme měli jednoduchý úkol, aby se čtyři lidé sešli ve stanovený čas na stanoveném místě, ale někteří lidé vykazují nebývalou kreativitu, čímž se věci stávají zajímavými. Jednak já, když jsem ze znalosti toho, kde kdo bydlí vymyslel předsunutý sraz, aby nemuseli všichni běžet až ke Slunci, odkud měl být v 9.20 oficiální odjezd. Petrovi jsem řekl, ať je na předsrazu v 9.15, sám jsem tam přišel ještě dřív. V 9.22 mi volá Vláďa, že co se děje, že je u Slunce úplně sám. V 9.27 (kdy stále sám čekám na předsrazu) to už psychicky nevydržím a volám Petrovi, kde je. A dozvídám se, že zaspal a proto že jde rovnou ke Slunci. V tu chvíli přijíždí Jaruška, úplně z opačné strany, než jsem ji očekával, že prý mi to psala, že pojede odjinud (opravdu, když jsem si odpoledne zkontroloval celou konverzaci, bylo to tam, taková malá zprávička schovaná mezi řadou dalších, týkajících se přepočítávání, kdo kde bude hrát). No takže nic, jedeme ke Slunci, doufajíce, že už tam Petr bude. Jo, byl tam, Vláďa pochopitelně taky, každý na opačné straně parkoviště. A pak už vžžžm do Iglau. Silnice byla naštěstí volná, takže jsme dojeli s mírným předstihem.

  Toho, že má v sobotu večer nepřijatý hovor, si kapitán všimnul někdy kolem půlnoci a usoudil, že touhle dobou by bylo nevhodné volat zpět, že ráno je taky den. A ráno už nepřijatý hovor neměl, ani SMSku či email, takže předpokládal, že nic důležitého se neděje.

 60. Moje partie byla tentokrát poklidná, hráli jsme zavřenou sicilku, ve které se Leszek C. asi necítil moc dobře (vzhledem k množství času, které již během úvodních tahů spotřeboval). Na samém začátku střední hry jsme se dostali do pozice, kdy černý měl dvojici střelců, ale také pochroumanou pěšcovou strukturu – izolovaného dvojpěšce na c sloupci a slabého pěšce na e4, já jsem měl oproti tomu zdravější pěšce, ale trochu problém zkoordinovat figury. přesto jsem byl se situací nadmíru spokojen, protože jsem měl jasný plán útoku na slabé pěšce.
  V osmnáctém tahu soupeř při snaze pokrýt pěšce přehlédl takovou dost nenápadnou vazbu, která ale pro něj okamžitě znamenala ztrátu figury – jeho přetížená dáma nemohla naráz uhnout z vazby a ještě pokrýt následující šach spojený s napadením další figury. Hledáním spásy v beznadějné situaci strávil Leszek zbývající tři čtvrtě hodiny, kvůli čemuž mi ujel dřívější vlak do Brna, ale nakonec rezignoval.

  V té chvíli vše vypadalo růžově, zanedlouho vyhrál Míra Holata, kterému bylo zakázáno přijmout remízu; pak i Ivoš Provazník, který v komplikované pozici ztratil pěšce, ale pak získal figuru, no a nakonec remizoval Filip Vala v zablokované pozici s Janem Tesařem. K celkovému vítězství nám tak stačil už jen jeden bod ze tří, přičemž Tomáš Reichel měl v rovné pozici mírnou prostorovu převahu, Zuzka Podrázská hrála divokou partii s Lubošem Svíženským a jen Roman Vincze se snažil na první desce úporně ubránit Petrovi Wal(e)kovi. Zbytek utkání jsem neviděl, protože jsem musel na vlak, ale Zuzka očividně někde zázračně Luboše S. přechytračila, zatímco Tomáše stihl opačný osud. Třebíči jsem tak trochu zbrzdili oslavy, ale ještě bude muset někde ztratit, aby v KP letos nezvítězila.

 61. Liga Vysočiny mládeže, současně KP mládeže má odehrány 3 turnaje z celkových devíti. Účast vysoká, doposud se zapojilo 184 dětí registrovaných u KŠSV a další desítky z jiných KŠS. Z našeho ŠK Jiskra je zapojeno 28 dětí, které se zúčastnily na 1-3 turnajích. Po třetím turnaji je umístění našich žákovských reprezentantů:
  Kategorie H8 – zapojeno 23 z toho 5 J.HB
  3.-4.místo Wasserbauer Kvido 75 bodů ze 2 turnajů,
  12. Špinar Kristián – 29/1 , 13. Novák Tobiáš – 29/1, 16. Jarmar Filip – 27/1, 20. Molák Kryštof 23/1.
  Kategorie H10 – 45 účastníků ( 7 Jiskra HB)
  1. Fencl Vítek – 120/3 ( stoprocentní výsledek ze 3 turnajů!)
  2. Koumar Tomáš – 94/3; 10. Průša Sebík – 60/3; 16. Satrapa Janek – 47/3; 21. Zvolánek Lukáš – 30/2; 29. Vomela Jan – 17/2; 37. Nečas Filip – 7/1
  Kategorie H12 – 43 účastníků (9 z Jiskry HB)
  6. Žáček Michal – 78/3; 7. Pfeffer Patrik – 76/3; 13. Kosman Patrik – 48/3; 17. Plachý Jakub – 40/2; 20. Havel Štěpán – 34/3; 24. Pavliš Matěj – 23/1; 26. Kubát Jakub – 23/2;
  33. Růžička Filip – 12/1, 36. Švásta Václav – 11/1;
  Kategorie H14 – 28 účastníků ( 3 Jiskra HB)
  13. Němec Tomáš – 51/2; 15. Bazarsad Erka – 44/2; 28. Musil Marek – 13/1.
  Kategorie H16 – 16 účastníků (nemáme zatím zastoupení)
  Kadegorie divek
  D8 – 4 účastnice (nemáme zastoupení)
  D10 – 8 účastnic ( 2 Jiskra HB)
  3. Celarová Adélka – 89/3; 8. Vrzáková Adélka – 35/1
  Kategorie D12 – 7 účastnic
  5. Vodičková Terezka – 40/1
  D14 – 8 účastnic
  2. Satrapová Anička – 87/3
  D16 – 2 (nemáme účast)
  Do celkového pořadí o vítěze LVM – Kraského přeboru, se hodnotí pět nejlepších výsledků – turnajů.
  /viz.propozice/

 62. 7.4.1. Jestliže hráč chybně umístí jeden nebo více kamenů, musí správnou pozici znovu postavit na svůj čas.

  7.5.3. Jestliže hráč stiskne hodiny, aniž by provedl tah, jedná se o nepřípustný tah a trestá se jako nepřípustný tah.

  To aby se prase v těch neustálých FIDE změnách vyznalo!

  V rapidové partii Polanský-Hodač udělal Poly tah + pobořil figury a zmáčkl hodiny (takže prohřešek proti 7.4.1). Hodač (měl prohranou pozici) ihned bez zahrání tahu přemáčkl hodiny (takže prohřešek proti 7.5.3) a požadoval od Polyho postavení zbořených figurek a následkem toho 3 sekundy poté Poly překročil čas. Následovala hádka, Poly coby (hrající) rozhodčí kontumuje ve svůj prospěch 1-0, po Hodačově vyhrožování časově neomezeným bojkotováním Gambiťáckých turnajů 0-1.

  Mělo být 1-0 nebo 0-1?

 63. Domácí tým to nezvládl. Nebyla vůbec otevřená (Pelhřimovská) sportovní hala, takže jsme půl hodiny mrzli venku (-2 °C). Vzteklý z mrazu jsem (v 9:15) v hrací místnosti vyřvával, ať si domácí rovnou na teprve připravovaných hodinách odečtou 15 minut. Následně jsem ale byl členy našeho týmu přehlasován (7:1), že domácím čas krátit nebudeme. Začalo se hrát až v 9:30, přičemž domácí nastoupili ve vybrakované sestavě a pouze v sedmi. Ani rozhodčího neměli, takže jsem byl za rozhodčího prohlášen já – poukazování na to, že mám licenci rozhodčího propadlou, mi nepomohlo.

  Takže Píbil kontumačně 1-0. Pak Dlasek 2-0 (Přitom v pozici Ke1,Vd1,Vh1,a2,c2,c3,e4,f4,g2,h2: Ke7,Va8,Vh8,a7,b7,c7,c6,e6,f6,h6 to Dlasek (černý) na tahu vyhrané rozhodně ještě nemá. Pokud se vymění všechny věže, bílý pěšcovku snadno vyhraje, protože bílá majorita 4 na 3 na královském křídle je zdravá, kdežto černá majorita na dámském křídle je znehodnocena dvojpěšcem. Jenomže aby to bílý vyhrál, nesměl by mít elo 1100, ale asi tak 2100. Dlasek mu ty slabé pěšáky nakonec vysbíral). Pak Mottl 3-0 (v pozici Kd4,a5,b3,c4,g4,h4: Kd7,b7,c7,c6,e6,h6 rozhoduje bílý volňas na královském křídle). Pak Nimmertondl 4-0. Pak Linhart 5-0 (realizaci pěšce navíc ztěžoval fakt, že (při přítomnosti ještě dalších figur) černý střelec byl špatný). Pak Provazník 6-0 (koník proti špatnému střelci). Pak já 7-0 (více na http://www.chesstalker.com/1FR7S7uOHx7R). Domácí se strachovali, že dostanou kanára. Jenomže Mirek Holata ztratil kvalitu. O 500 elo slabší klouček mohl Mirka snadno ihned zlomit (v pozici Ke4,Se6,a2,c6,d5: Kd6,Vg5,a7,b5,f6 mohl klouček černými zahrát Ve5+ s dalším Vxe6 a pěšcovku s volňasama na obou křídlech odblicat). Klouček si ale počínal až příliš opatrně, takže jsme tam trčeli ještě hodinu a půl! Mirek zkoušel různé finty. Například nabízel remízu, čemuž se všichni kolem smáli, načež Mirek prohlásil, že až sebere černému věž, tak už nabízet remízu nebude. Další Mirkovou fintou bylo umístění propisky na e2-f2-g2. Propisku jsem (jako rozhodčí) odstranil s poučením, že cizorodý předmět na šachovnici nepatří. Další Mirkovou fintou bylo poklepávání prstů na prázdná pole (d3,e2,c3,..) kolem svého krále, pokud byl na tahu. Ani to kloučka nerozhodilo. Mirek přestával zapisovat. V okamžiku, kdy klouček zaplnil celý partiář (60 tahů), Mirek byl teprve u 55 tahu. Mirek vyčerpal téměř veškerý svůj čas a s osmi sekundama na hodinách, konfrontovaný se soupeřovou novou dámou na f1, konečně vzdal. Takže jsme vyhráli jenom 7-1.

  1. V počáteční rozmluvě po partii jsem musel souhlasit, když mi pan Vincze ukázal, že silnější hráč by mě v daný pozici porazil, dřív jo, ale naa pozici před výměnou věží už ukazuje fritz(jakýkoliv motor) mínus 0,3 a pak už nebyla šance, ano zahájení bylo divoký až hazardní z mé strany , ale po výměně bílého střelce , stojí černý objektivně líp, jde o to, že nebylo v bílý moci vyměnit obě věže, resp. bílý to asi nemohl vynutit viď partie, jinak krásný výsledek ďekujui a gratuluji všem, nuž ranní předpovědě, že domácí bohyně Caissa strestá prohrou 0:8 za zamčenou halu nevyšla, ale až tak daleko jsme od tipu nebyli, inu aspoň Ty kamna nebyli studená:D

   http://www.chesstalker.com/cs/ENBZmjRrcR65

   p.s. : Kapitán měl pravdu, hrál jsem naprosto bez výrazný aktivity na remizu jakoby…ale s černými jako favorit…nevím asi každý podle chuti:D

 64. Když nepřišel ani Karásek, ani Hodač, ani Jun, ani Netušil, …, tak jsem měl mít 7/7. Za předvedený výkon se stydím. V partii Holata – Vincze jsem v pozici Kg2,Dd3,Vb7,Sc2,Sd2,c3,f2 (7): Kg8,Df6,Va8,Vf8,a4,b5,d5,f7,g7,h6 (10) zahrál zjednodušující 1. – Dg6+. Po 2. Dxg6 fxg6 3.Sxg6 a3 to má černý vyhrané. Bílý zkusil 4. c4!? a místo abych vše vykryl tahem 4. – d4, tak přišlo (měl jsem cca 5 sekund) 4. – a2?? 5.Sc3! a1D 6.Vxg7+ Kh8 7.Vh7++ Kg8 a bílý místo aby dal mat 8.Vh8#, tak dal věčný šach po 7. řadě a na nabídku remízy reagoval kladně (a jen tak mimochodem jsme vzápětí zjistili, že oba praporky jsou dole). Kombinačně (4. – a2??) jsem na tom fakt zle. No a proti Brodinovi (druhá remíza) jsem v zahájení zvolil hodně pochybnou variantu (ale získal jsem pěšce 😉 ), takže celou partii to byla úporná obrana. Po dvou remízách už jsem to ve své moci neměl. Ale vše se v dobré obrátilo. Brodina se nechal vypepřit Holatou (!) a vzápětí se Holata nechal vypepřit Havlem (!!), takže jsem zase vyhrál. Ale bylo to s odřenou pr.delí.

 65. Přes noc napadlo 1,5 cm sněhu, takže jsem místo autem jel na zápas raději vlakem. To je důvod, proč tentokrát nebudu komentovat jiné partie zápasu, ale pouze svojí partii (viz http://www.chesstalker.com/tV4ofuUuzYxZ). Dohrál jsem totiž brzo (za 2,5 hodiny) a ihned jsem mazal na zpáteční vlak (první, co jsem měl napsaný ve zpátečním plánu).

 66. Moje včerejší partie byla taková příjemně divoká. Se soupeřem jsme rozehráli jedno z těch zahájení, v němž moje teorie končí někde okolo druhého tahu bílého – tak jsem se jako vždy rozhodl, že budu prostě figurky stavět tak, jak se mi to bude zrovna líbit. Zvolil jsem holatovský systém (b6, g6 a dál se uvidí), postupem “c” pěšce se mi povedlo vytvořit aspoň drobnou asymetrii a po plánované rošádě jsem se už chystal na minoritní útok na dámském křídle.
  Bílý měl ovšem relativně dost exponované figury, tak jsem si s tempem proskákal oběma jezdci doprostřed šachovnice, a když se mi naskytla možnost oběti na c3 (dva jezdci za věž a dva pěšce), tak jsem dlouho neváhal, své věži na volném sloupci jsem věřil více než nekoordinovaným bílým figurám. Plánem bylo vytvořit si na dámském křídle volného pěšce a dojít s ním až do dámy.
  Vše probíhalo hladce až do doby, kdy bílý jen tak zkusmo pohrozil matem, což šlo snadno pokrýt…ale už jsem si nevšiml, že mi bílý vynuceně vymění mou poslední lehkou figuru, černopolného střelce, zatímco ten jeho se usídlí na f6 – což spolu s mou pěšcovou strukturou g6+e6 až příliš zavánělo brzkým matem.
  Musel jsem se proto přeorientovat na obranu, pokrýt všechny slabé body (a že jich bylo) a zkusit vyměnit těžké figury. Bílý se ničeho nebál, rozhodl se mě rozstřílet, takže zahrál e4 a f4 a už se chystal rozpárat můj nebohý pěšcový val. Naštěstí si tím taky trochu oslabil vlastního krále a nechal mi chvíli času, takže jsem stihl vyměnit věže, nakonec i dámy a hned po časové kontrole soupeř přehlédl jednotahovou ztrátu figury, čímž partie okamžitě skončila.
  Večer jsem zkusmo projel partii nějakým online šachovým motorem a s podivením jsem zjistil, že většina mých představ během partie byla docela iluzorní. Většinu času jsem si totiž myslel, jak je moje pozice krásná, ale počítač obvykle přiřkl plusové hodnocení bílému. No, je to zvláštní.

 67. Už při prvním zvednutí ze židle (po 10 minutách hry) jsem nestačil zírat, jak to spoluhráči matlají. Pibil ztratil už v šestém tahu pěšce, Mottl si nechal vyrobit “nádherného” izolovaného dvojpěšce na e-sloupci, Holata si sám vyrobil opožděného pěšce na centrálním polootevřeném sloupci a Hrančíkova pozice (bílými proti Nimcovičově indické hrál Sämischovu variantu) se mi také nelíbila (c-dvojpěšec). Tohle se bude otáčet těžko. Jako první dohrál Provazník. Bezstarostně si černými tahal figurami a pěšci na dámském křídle a po Dxh7+ okamžitě skončil (0-1). Hrančík dostal nabídku remízy a i přes nepříznivý vývoj zápasu jí přijal (protože c-dvojpěšec). Pibil s pěšcem méně v pozici Kc1,Ve1,Vd4,a2,b2,c3,e4,g2,h2: Kg8,Ve5,Ve8,a7,c7,d6,f5,h7 získává ztraceného pěšce zpět, ale na e4 měl brát pěšcem (fxe4). Místo toho vyměnil na e4 všechny věže a přešel do naprosto prohrané pěšcovky. Po 1. – Vxe4 2.Vdxe4 Vxe4 3.Vxe4 fxe4 4.Kd2 Kf7 5.Ke3 d5 6.c4 c6 měl bílý hrát 7.cxd5 cxd5 a majority 2-1 na obou křídlech by bílému zajistily výhru. Jenomže bílý si vložením 7.a4? a5 dámskou majoritu umrtvil a Pibil zachránil remízu. Další nabídku remízy dostal Holata a vzhledem k jeho bídné pozici jí přijal. Remízoval i Linhart. I když stav zápasu byl nepříznivý, necítil se na další boj. Takže prohráváme 2-3. Pochvalu zaslouží Mottl. Po nepovedeném zahájení jednoho pěšce z e-dvojpěšce obětoval za značné vyostření situace, obětovaného pěšce si později dobral na b4 a v pozici Ke2,Df7,Vc2,Vf1,Jc3,a2,d3,e4,f3,h2: Kb8,Db4,Vd8,Vg8,Se3,a7,b7,c6,e5,h6 zvedákem 1. – Vg2+ soupeře dorazil. V tu chvíli už mi nic nebránilo dát naprosto plochou pozici za remízu (více na http://www.chesstalker.com/1sezcwBH6d4A). Stav zápasu je 3,5-3,5 a kapitán Nimmertondl obléhá soupeřova slabého centrálního pěšce. V pozici Kg1,Vd1,Vd2,Sf3,Sg3,a3,b4,e4,f2,g2,h3: Kf7,Vd7,Vd8,Sb7,Sf8,a6,b6,d4,f6,g6,h7 měl hrát 1.Sg4! Sh6 2.Sxd7 Sxd2 3.Sg4 a po dalším Sc7 a Sxb6 by získal pěšce (a navíc černý pěšec d4 je nadále slabý). Přišel ale nepochopitelný zkrat (ne, nebyla časovka, Nimmertondl měl ještě 6 minut). Bílý zahrál 1.Vxd4??? a po 1. – Vxd4 se vzdal. Takže jsme prohráli 3,5-4,5.

 68. Za prvé věděl jsem. Že Cejle mají celkem dobré první 4.-5. sachovnic. Ok ráno jsem vstal o trochu déle než jsem chtěl. Naštěstí me ve sprše napadlo. – A hraje Martin Hranciku. Tak se s ním svezu, než abych běžel do haly. To vyšlo 😁. Čili jsem včas na místě a čekám že na mě přijde po e4 přijde c5 či e5. Přišlo c6. Trochu mile překvapen.* Pan se mě asi bojí…* Tak jedu 2. d4, d5 3 Jc3 (podle mě dává víc možností bílému hrát aktivně) dxe4 4. Jxe4 Jf6 po tomto tahu jsem si byl jistý, že soupeř hraje na remiz.. 5.Jxf6 exf6 6.Jf3 Sg4. 7. Sd3 neváhám nabízím soupeři pěšce. Za aktivitu a viděl jsem že jeho král zůstane v centru soupeř po 20 min. váhání pěšce nepřijal zahrál Sd6. A teď já 8..0-0 se nabízí jako první. 8.h3( což je nej. tah ale k tomu se dostanu…. taky aby jeho Sg4 vyjádřil. )..8.. Se3 jsem zamitnul- moc pasívní. Zahrál jsem nakonec 8..De2+… *** což není špatně ale před tím je vhodné zahrát 8.h3 *( po Sh5 (po uhybu strelcem jinam je Jf3 osvobozen od vazby a bílý má velkou výhodu )je De2+, De7 Dxe7, Sxe7 Jh4! ma bily vyhodu)*,, (Ale nejsem GM pozn. todle zahajeni hraju poprvé )*** De7. 9. Dxe7 Kxe7. 9
  10. Jh4( to je ten rozdíl černého střelce na g4 či h5) g6 (1.návštěva zachodu) 11.f4 Sd7 (Je to zvláštní ale vedle Ja6 je to nej tah a zas spotreboval soupeř nějakých 15min) 12. Se3 Ja6 ( tady jsem ztratil 17 minut jestli chci pustit jezdce na b4 či vzít na a6) (V tu dobu už mě boleli střeva a věděl jsem, ze budu muset nespis znova.) 13.a3 Vhe8 14 0-0 (nabízí se Kf2 což je o něco málo přesnější) Kf8 15.Vae1 Jc7….. prijmul jsem nabídku remiz i kdyz měl soupeř 27min a ja 43 min. Dohra mé oslavy v pátek se ukázala až při partií. Ráno jsem se cítil vpoho ale Omlouvám se tymu.

  1. Jaroslav zhodnotil průběh své krátké partie, zřejmě jak uvídí, měla na jeho hru značný vliv indispozice po po páteční oslavě 31 – tých narozenin, k nimž dodatečně přejeme hodně zdraví, štěstí, pohodu a úspěchy jak v šachu, tak ostatní činnosti. Dle vlastního zde rozboru, dospěla krátká partie v 15 tahu k remize, v průběhu patnácti tahů soupeři nic mimořádného nevymysleli, bílý nehrál aktivně, o čemž svědčí tah De2+ , po výměně dam je pozice vyrovnaná, lepší než 10.Jh4 bylo Jd2 a tah 12.Se3 -pasivní, nabízelo se aktivní 12.f5 a po Ja6 13.c3 Vhe8 14.0-0
   Tak snad příště.

 69. ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod B ELO – 2 SŠK Cejle ELO 3½:4½
  Výsledky na šachovnicích:
  Vincze, Roman 2098 – Karban, Vlastimil 2053 ½ – ½
  Provazník, Ivo 1885 – Cháb, Ondřej 1782 0 – 1
  Linhart, Jaroslav 1733 – Pejčoch, Karel 1790 ½ – ½
  Holata, Miroslav 1728 – Cvach, Zbyněk 1467 ½ – ½
  Nimmertondl, Petr1518 – Vondra, Aleš 1705 0 – 1
  Mottl, Jan 1566 – Velc, Luděk 1499 1 – 0
  Hrančík, Martin 1555 – Nepraš, Jaromír 1453 ½ – ½
  Pibil, Tomáš 1537 – Křišťál, Bronislav 1000 ½ – ½
  ——————————————————————
  Tabulka KS Vysočiny po 7.kole:

  Poř. St.č. Družstvo Partie + = – PH 1 PH 2 PH 3
  1 10 TJ Jiskra Humpolec B 7 6 0 1 18 37,0 15,5
  2 2 SŠK Cejle 7 5 1 1 16 31,5 9,5
  3 6 ŠK TJ Jiskra H. Brod B 7 5 0 2 15 35,5 13,5
  4 7 TJ Spartak Velká Bíteš 7 4 0 3 12 31,5 11,5
  5 8 Gambit Jihlava C 7 3 0 4 9 27,5 11,0
  6 4 ŠK Světlá nad Sáz. B 7 3 0 4 9 26,5 8,5
  7 9 ŠK Caissa Třebíč C 7 3 0 4 9 25,5 9,0
  8 3 Gambit Jihlava D 7 2 1 4 7 24,5 7,5
  9 5 TJ Žďár nad Sá z.s.C 7 2 0 5 6 24,0 8,5
  10 1 Spartak Pelhřimov B u7 1 0 6 3 16,5 4,0

 70. Po odehraných čtyřech turnajích z celkového počtu devíti, se do LVM – KP v rapid šachu zapojilo celkem 173 děvčat a chlapců registrovaných u KŠSV. Z našeho ŠK Jiskra celkem 32.
  Do konečného vyhodnocení LVM – KP se započítává hráčům pět turnajů nejlépe umístěných turnajů- pořadí.
  Jak si vedou naše žákovské naděje v jednotlivých kategoriích:
  H8 – 23 účastníků
  3. místo Wasserbauer Kvido účast ve 3 turnajích – získal 110 bodů
  9. ” Novák Tobiáš ………………. 2/57 bodů
  15. ” Špinar Kristián………………. 1/29 ”
  17. ” Jarmar Filip ………………….. 1/27 ”
  20. ” Molák Kryštof ………………. 1/23 ”
  ——————————————
  H10 – 49 účastníků
  1. místo Fencl Vítek……………………. 4/149 bodů
  2. ” Koumar Tomáš ……………… 4/134 ”
  11. ” Průša Sebastián……………… 4/78 ”
  19. ” Satrapa Janek ……………….. 3/47 ”
  22. ” Zvolánek Lukáš …………….. 2/30 ”
  32. ” Jirka Dominik ………………. 1/17 ”
  33. ” Vomela Jan ………………….. 2/16 ”
  38. ” Peňáz Pavel …………………. 1/13 ”
  41. ” Nečas Filip ………………….. 1/7 ”
  ———————————————
  H12 – 45 účastníků
  11. Žáček Michal ……………………. 3/78
  12. Pfeffer Patrik…………………….. 3/76
  13. Kocman Patrik ………………….. 4/71
  17. Havel Štěpán …………………….. 4/53
  18. Pavliš Matěj ………………………. 2/48
  20. Plachý Jakub …………………….. 2/40
  21. Kubát Jakub …………………….. 3/39
  32. Zvolánek Patrik ………………… 1/16
  36. Růžička Filip ……………………. 1/12
  39. Švásta Václav ……………………. 1/11
  ———————————————–
  H14 – 27 účastníků
  16. Němec Tomáš ………………….. 2/51
  18. Bazarsad Erka ………………….. 2/44
  27. Musil Marek …………………….. 1/13
  ———————————————–
  H16 – 16 účastníků
  Nemáme zastoupení.
  ———————————————–
  Děvčata: D8 – 4 účastnice
  3. místo Nováková Valentýnka ……………….. 1/32
  ———————————————-
  D10 – 8 účastnic
  2. místo Celarová Adélka …………………….. 4/124
  8. ” Vrzáková Adélka ……………………. 1/35
  ———————————————
  D12 – 7 účastnic
  5. místo Vodičková Terezka …………………. 1/40
  ———————————————–
  D14 – 8 účastnic
  2. Satrapová Anička …………………………….. 4/116
  ———————————————–
  D16 – 2 účastnice, nemáme zastoupení.

  Pátý turnaj se uskuteční v Humpolci 10. února 2018 a o týden později 6. turnaj ve Světlé n/Sáz.

 71. V partii Vincze-Netušil v pozici Kh1,Db3,Vf1,Vc2,Se2,Ja6,a3,b2,d4,e3,f2,f3,h2: Kh8,Dd8,Va7,Vg8,Sf8,Jd7,b6,d5,e6,f7,f5,h7

  mám čistého pěšce navíc. Měl jsem hrát 1.Vcc1 a vše bylo Ok. Po 1.Jb4?? Dg5 jsem se ovšem musel vzdát. Tato chyba rozhodla turnaj. Kombinačně jsem na tom mizerně.

 72. Ale zase na druhou stranu se mi povedla partie proti Jelínkovi. V pozici
  Kg1,Va1,Vd1,Sg2,Se3,Jh4,Jd2,a2,b2,c4,e2,f3,g3,h2: Ke8,Va8,Vh8,Se7,Sh5,Jd7,Jf6,a7,b7,c6,e6,f7,g7,h7
  zahrál bílý neopatrné 1. g4? a po 1. – Sxg4 (fakt občas i něco obětuju) 2.fxg4 Jxg4 jsem si obětovanou figuru dobral na h4 a se dvěma pěšci navíc jsem později vyhrál.

  Škoda, že to Jelínek proti Netušilovi nehorázně zvoral. Věží sebral pěšce, o kterém se domníval, že není krytý. Ale ouha, krytý byl – střelcem. Když on ten střelec byl od předmětného pěšce tak daleko 😉 Takže Netušil přišel k výhře proti Jelínkovi, ani netušil jak.

 73. Světlá má v našich řadách nějakého špiona, protože znali dopředu naší sestavu! Do Světlé jsem jel sólo a přijel jsem první. V hrací místnosti jsem si sedl k šachovnici a vzápětí jsem byl upozorněn, že toto je třetí šachovnice a zde bude hrát Fiala proti Veselému. Přesedl jsem si tedy ze třetí šachovnice na první (na jednom stole byly 3 desky) a čekal. Přišel mladý Brož, sedl si na osmou šachovnici a Fiala ho začal poučovat, že proti Holatovi nemá spěchat a má si všechno v klidu rozmyslet. To už jsem nevydržel a zeptal se Fialy, jak ví, že na osmé za nás bude hrát náhradník Holata. Odpovědí bylo: My vaší sestavu víme. Vy snad naší sestavu nevíte?
  První jsem přijel a první jsem (po 2,5 hodinách) taky dohrál. Remíza – s nestejnopolnými střelci nešlo už nic dělat (více na http://www.chesstalker.com/tBkQHEFN0BMP). Pak vyhrál Jána – hrál bílými něco na téma zavřené sicilské (či Francouzské s 2.d3), soupeřka hrála na dámském křídle, Jána hrál na královském křídle, a na královském křídle byl černý král a Jána dal mat – vedeme 1,5-0,5. Zvýšit mohl Provazník. Černými hrál něco na téma Benoni a když už mohl začít sbírat plody dobré hry a tahem Dxb2 zahájit totální destrukci dámského křídla (a tím i celé pozice) bílého, začal nepochopitelně tahat na královském křídle (tam v Benoni hraje bílý!), ztratil bez náhrady kvalitu a ještě si nechal vyměnit svého skvělého Sg7. S kvalitou méně nabídl remízu (!) a soupeř remízu přijal (!!) – no aspoň že tak. Vedli jsme 2-1, ale Mirek Holata neměl proti mladému Brožovi žádný nárok. Ve střední hře prošustroval kvalitu a už se to vezlo: 2-2. Reichel hrál ostře jako vždy, ale z přijatého královského gambitu nic nevytěžil a v pozici s čistým pěšcem méně musel vzít zavděk remízou. Na páté šachovnici hrály dámy (Homolková-Podrázská) dámskou koncovku. Všechny čtyři dámy byly vysoce agresivní. V pozici Kc2,Df6,a2,b2,h4: Kc5,De3,a6,c6,e5 má bílá trumf v podobě rychlého vzdáleného volného pěšce, takže Zuzaně nezbylo než tahem De2+ (De1+,De2+,De3+) vynutit remízu věčným šachem. Stav byl tedy 3-3 a v této chvíli jsem věřil, že vyhrajeme. Filip Vala ve střední hře napůl ztratil a napůl obětoval pěšce, pak ale nějakou taktickou kompenzaci přece jen získal. V časovce s 20 sekundama na hodinách ale přišel Filipův kolaps. V pozici Kg1,Vd8,Sf2,Sh5,d5,e4,g2,h2: Kg7,Vf7,Se7,Jd3,c7,d6,e5,f4,h7 měl Filip hrát 1.Vd7! a vyhrál by (1. – Jxf2 2.Sxf7 Kxf7 (nebo 2. – Jxf2 3.Vxe7 1-0) 3. Kxf2 s dalším 4. Vxc7 a 1-0). Místo toho přišlo 1.Ve8? Jxf2 2.Sxf7? (po 2.Kxf2 Sh4+ by to skončilo remízou) 2. – Kxf7 (bílá věž je napadená a to rozhoduje) 3. Vxe7+ Kxe7 4.Kxf2 a černá rychle a s přehledem vyhrála pěšcovku s pěšcem navíc. Vítek Veselý pak výhrou s kvalitou navíc pouze dorovnal na konečných 4-4.
  Na výhru v celé soutěži přitom stačilo vyhrát i jen 4.5-3.5, protože Třebíč nevyhrála doma proti Humpolci. To je škoda, to je škoda …

   1. Tyjo, to je vážně déjà vu: před dvěma lety jsme hráli poslední kolo, ve kterém stačilo jakkoliv vyhrát, abychom skončili první, naším soupeřem byl o dost slabší Pelhřimov, takže vše vypadalo nadějně. Utkání jsem se tenkrát nezúčastnil a večer jsem ve svém dočasném pařížském exilu jen zjistil, že to dopadlo 4:4 a postoupil Žďár.

    Letos už jsem ani nečekal, že by Třebíč ještě zaváhala, ale po prohře s námi remizovala se žďárským béčkem a rázem jsme byli druzí jen o skóre. Hrát jsem nakonec znovu nemohl, ale tak nějak jsem tušil, že bude potřeba vyhrát aspoň 7:1, abychom smazali ztrátu. Že Třebíč remizuje i s Humpolcem (a navíc že málem prohraje), v to jsem ani radši nedoufal, jakkoliv je Humpolec silnější, než se zdá. V tomhle případě nám stačilo (opět) jakkoliv vyhrát.

    Že nakonec remizujeme i my se Světlou, to už je vážně ironie osudu. Je z toho tedy opět druhé místo a za rok už to určitě vyjde!

 74. Postaveni z mé partie

  Bílý Kg1,Dd2,Vf1,Vd1,Se2,Se3,Jg4,Jc3
  p- b4,b2,c2,d5,e4,f4,g2,h3

  černý Kg8,Da5,Ve8,Vc8,Sb7,Sg7,Jd7,Jb8
  p-  h7,g6,f7,e7,d6,c5,a6

  V 18.tahu bílý sebral 18.axb4 a nyní jsou prý po 18.-axb4 zhruba rovné hry.Já vzal chybně 18.-Dxb4 a hned stroj ukazuje větší výhodu bílého.
  19.f5 Jf6
  Nejde 19,- Dxb2,pro 20.e5,nebo 20.f6 , s dalším Vd1-b1
  Mně už bylo jasné,že jsem něco přehnal a při vzpomínce na výprask z minulé partie jsem se rozhodl trochu bránit krále.Pak že to je prý tak silná figura,že se o sebe postará sama.

  20.fxg6 hxg6
  21.Jh6 Kf8
  Nepřesnostem není konec ,šlo to vzít rovnou střelcem
  22.g4
  Samozřejmý tah bílého není zdaleka nejlepší…..
  22.-Sxh6
  …………protože,kdybych viděl lepší tah 22-Jbd7 , stjím sice nic mod,ale útok bude končit,bílý byl v čas.tísni a hrálo by se.

  23.Sxh6 Kg8
  24. Df4 Vf8 remíza

 75. Oprava v té partii s Volaninem jsem se přepsal,dle Komoda měl černý hrát 18.-cxb4,pěšec -a- stojí na a6. Ivo

 76. Po 19. – Dxb2 jsem počítal pouze s okamžitým 20. Vb1 nebo 20. Ja4. S mezitahem 20.f6 nebo 20.e5 je to ale pro černého mnohem horší, to jo. Ale ten tah 18. – cxb4 by byl býval fantastický. Otevřela by se dráha nejen pro Sg7, ale i pro Vc8 a na hru na královském křídle už by bílý neměl čas.

 77. Hned po 10 minutách hry to vypadalo dost dobře. Brož vyšidil pěšce (v otevřených hrách standardní Sc4xf7+ s další vidlí Jxe5 na Kf7 i Sg4) a Mottl dokonce zadáčo vyšidil celého koníka! Takže když po hodině hry dostal Provazník nabídku remízy, tak jsem mu jako náhradní kapitán (pravý kapitán Nimmertondl dnes nehrál) doporučil remízu přijmout (přitom jsem vzpomenul, jak před 20ti lety měl Provazníkův soupeř Hrad elo hodně přes 1900 a že jsem tehdy s Hradem prohrál … a hned Provazník uvažoval o pozici jinak). V tuto chvíli domácí zřejmě netušili, že tímto získaným půlbodem to pro ně končí a všechno ostatní prohrajou. Ale nepředbíhejme. Dlasek měnil další a další figury, až vznikla naprosto rovná pěšcovka. Pak ale Dlasek získal pěšce a v pozici Ke3,a2,c5,g4,h3: Kd5,a7,e6,g5 přichází správné (a poučné) 1.h4! Černí pěšci budou zadrženi, bílí pěšci pojedou vpřed: 1-0 (úvodní rozehřívací remízu budu v uvádění skóre “zanedbávat”). Brož pěšce navíc (viz výše) přetavil v další bod: 2-0. Mottl si sice situaci (viz výše -čistý koník navíc) zkomplikoval (přišel o kvalitu), ale i tak dva koníci (plus ještě pěšec navíc) dali bílé věži pořádnou sodu: 3-0. Jána hrál Skandinávskou. Vzpomněl jsem si, jakou brutální nakládačku dostal Jána ve Skandinávské ve Velkém Meziříčí, ale tentokrát hraje proti o skoro 500 elo slabšímu soupeři, tak to tak strašně snad nedopadne. Jánův soupeř nebojácně obětoval koníka na e6 za dva pěšce a útok na černého krále zadrženého v centru, ale Jána se dobře bránil a s figurou navíc později posbíral nějaké pěšáky a vyhrál: 4-0. Linhart obral soupeře už v zahájení o pěšáka, měl ale pasivního zavřeného Sc8. Dostal nabídku remízy, přišel se (správně) mě jako kapitána zeptat a za rozhodnutého stavu jsem mu doporučil pokračovat. Netrvalo dlouho a Linhartův soupeř se sesypal: 5-0. I já jsem dostal za rozhodnutého stavu nabídku remízy. Když cizímu doporučuju za rozhodnutého stavu remízu nebrat, musím jít příkladem. Remíza nebude! Pozice byla zajímavá a dost ostrá – a hazardér Hodač to přehnal: 6-0 (více na http://www.chesstalker.com/WLfcigzMmrz6). I Hrančík dostal za rozhodnutého stavu nabídku remízy. Ale měl drtivý poziční tlak těžkými figurami po polootevřeném b-sloupci proti opožděnému černému pěšci b7, jeho soupeř byl navíc o 500 elo slabší – a tak jsem Hrančíkovi doporučil pokračovat. A b7 padlo. V pozici Kc3,Vb6,a7,c5,d4,e3,f2,h3: Kd5,Va8,c6,e4,f5,h5 měl hrát bílý (Hrančík) 1.Vb7 a černý je s deficitem dvou pěšců naprosto KO. Přišlo ale nepochopitelné 1.Kb4??, takže černý tahem 1. – Vxa7 zlikvidoval chloubu bílé pozice. Hrančík ale nepropadl panice (vždyť i jeden pěšec navíc stačí k výhře), zahrál 2.Vb8 a partii nakonec dovlekl do vítězného konce, protože hrozí 3. Ve8 a mat 4.Ve5#, takže (přece jen) 7-0. Vědět to (7-0), tak jsem Provazníkovi nakecal, že Hrad je už starý a slabý a že ho má sejmout, aby to byl kanár 8-0. Ale i 7.5-0.5 je dost dobré.

  A off-topic nakonec. Dával bych sem (místo pozic) rovnou obrázkové diagramy. Jenomže tenhle web v komentářích ořezává všechny HTML tagy a webmáster Martin Hyrš se (ani po týdnu) nemá k nápravě situace. Tož tak.

 78. Poté, co překvapivě prohráli konkurenti Netušil (s Havelkou, elo 1392) i Jun (S Fendrichem, elo 1200), získal jsem (po 4.kole) luxusní náskok celého bodu a stačilo už hrát jenom na “údržbu”.

 79. Výsledek Daniela ukazuje, že šachy z dob žákovských a dorosteneckých let nezapoměl, patřil tehdy k našim oporám v okresních, krajských soutěžích, reprezentoval ŠO v EL mládeže! Věřím, že se mezi nás vrátí, jako aktivní hráč ŠK Jiskra.

 80. Neuvěřitelná klika v několika připrohraných pozicích (dvě uvedu níže), neuvěřitelné štěstí na los ve švýcarském systému (Walkovi i Karáskovi, proti kterým neumím hrát, jsem se vyhnul) a Buchholz jackpot (v portfoliu soupeřů jsem měl šestého Nepomuckého i druhého Skácelíka) mi vynesli titul krajského přeborníka v rapid šachu pro rok 2018!!!

  V prvním kole to bylo povinné vítězství bílými proti Standovi Teplému z Jihlavy. Už ve druhém kole jsem se ale dostal do svízelné situace. Bílými hrající Messerschmidt obětoval figuru za útok proti mému králi. V pozici Kg2,Dg6,Sf4,Jd2,b4,c3,d4,f2,g4,h3: Kg8,Da1,Sf8,Jd7,Jg7,b7,c6,d5,h6,h5 zahrál bílý 1.gxh5? a po 1. – Dxc3 2.Jf3 Dxb4 3. Sxh6 Dd6 4.Dg5 Df6 jsem se ubránil a později vyhrál. Kdyby ale bílý zahrál 1. Sxh6!, tak po 1. – Dxc3 (to jsem chtěl hrát) 2.Jf3 Dxb4 3.Jg5! bych byl KO. Teprve o obědové pauze po 5.kole našel Karásek úzkou cestu černého k remíze po 1.Sxh6 hxg4! 2.hxg4 De1! 3.Jf3 De2! – ale samé vykřičníkové tahy bych ve vrcholné časovce určitě nezahrál a prohrál bych. Ve třetím kole proti Skácelíkovi (byl nakonec druhý) jsem hrál bílými svůj Richter-Veresův útok (1.d4 Jf6 2.Sg5) a po boji remis. Ve čtvrtém kole jsem coby černý dost zanedbal vývin a třebíčský Tesař mi mohl chytit dámu. V pozici Kg1,Dd1,Va1,Ve5,Sb3,Sg5,Jc3,Jf3,a2,b2,d6,f2,g2,h2: Kg8,Db4,Va8,Ve8,Sc8,Sd8,Jf8,Jf6,a7,b7,e6,f7,g7,h7 je pohled na nevyvinutou a stísněnou pozici černého žalostný. Jedinou vyvinutou figurou je černá dáma, ale i ta je na tom mizerně a hrozí její chycení. Bílý mohl vyhrát po 1.Vb5! Dg4 2.h3 Dh5 3.Sxf6 a byl bych KO. Místo toho ale přišlo 1. h3? a6, černá dáma zdrhla do bezpečí a později jsem se z téhle kravaty neuvěřitelně dostal a dokonce vyhrál. V pátém (předobědovém) kole jsem hrál proti Nepomuckému (byl nakonec šestý) a už po cca pěti tazích jsem dostal nabídku remízy, protože soupeř chtěl jít na oběd ihned a do prázdného lokálu. Remízu jsem akceptoval, protože mám ještě v paměti brutální vypepření od Nepomuckého z roku 2003. Takže po první polovině turnaje jsem měl solidní základ 4/5. Po pauze ale přišly dvě katastrofy: v 6.kole proti Hábovi a v 7. kole proti Lampířovi. Obě partie ostré a kombinační a to mi nevyhovuje. Takže se 4/7 bych si v tuto chvíli na sebe nevsadil ani korunu. Ale los mi byl příznivě nakloněn a závěrečnou šňůrou 3/3 proti Věžníkovi (elo 1839), Kubátovi (elo 2006) a Vavřincovi (elo 2038) jsem se dostal na 7/10 a Buchholz loterie mi (znovu po dlouhých 10 letech) vynesla titul KP (7. místo celkově)!

  A aby toho nebylo dost, tak klub Jiskry HB získal v KP double, protože Buchholz loterie vynesla na druhé místo v KP (8. místo celkově) Vítka Veselého!

 81. Gratuluji Vítkovi k ocenění, které si zaslouží za titul KP v seriálu LVM-KP, včetně reprezentací na MČR v Chrudimi, soutěží družstev jak žákovských tak v RSZ dospělých.

 82. Nový rekord v minimální účasti – jen 9 hráčů (dosavadní rekord byl 12 hráčů). V kalendáři (zde po pravé straně) to uvedeno bylo, tak nevím, proč byla účast takto mizerná. Napište (v komentáři), proč jste nepřišli! Další věc je švýcar. U Gambiťáků byl (středeční turnaje v Radniční restauraci v Jihlavě) sedmikolový turnaj pro 9 hráčů již mnohokrát, a nikdy nebyl s losem posledního kola problém. Ovšem když svévolně odejdou dva hráči (Švec, Fencl) a třetí hráč (Holata – po prvních třech kolech měl nula bodů) odchodem vyhrožuje, tak počítač se sedmi hráči udělat sedmikolový turnaj nemůže. Další špatnou věcí bylo NEpřidávací tempo (15 min bez přídavku), které ovlivnilo mnoho partií. V partii Fendrych-Trčka bílý s 20 sec na hodinách vzdal, protože černý měl ještě 8 minut a bílý nechtěl dělat marného blicacího šaška. V partii Fendrych-Holata v pozici Ke2,Dd3,Vf3,a4,b3,c4,h2:Kg8,Dg4,Se3,a5,b7,c5,d4,g6


  nenašel bílý (měl 50 sec) správné 1.Dd1 a zahrál 1.Kd1?? Černý ale měl už jen 4 sekundy, takže nezahrál 1. – Dxf3+, ale po 1. – Dg1+ se pokoušel dát za 4 sekundy mat. Mat nedal a spadnul. Třaskavá hádací situace mohla vzniknout, kdyby po 1. Kd1?? Dxf3+! zastavil černý hodiny a začal remízu vymáhat po rozhodčím (soupeř neusiluje o výhru normálními prostředky). Měl by v takovém případě rozhodčí remízu přiznat? (já bych jí přiznal)

  1. Fencl sice opustil turnaj,což chápu způsobilo nepříjemnosti,avšak přihlédneme-li k jeho věku a vezmeme v potaz, že v klubovně nad šachovnicí seděl již od 13:30 ! odchod je omluvitelný.

  2. Situaci jak popisuje Roman, ….černý zastaví hodiny a začne vymáhat remizu, bych jako rozhodčí neuznal! Ač pozice černého vyhraná, černý špatně hospodařil s časem a měl by být zvýhodněn?

 83. ahoj,
  chcem si vo onenote tento pgn editor ci pgn viewer sprovoznit,nuz nevim ako,
  vies mi poradit ako si ten editor mozem vlozit na moj blok?

  1. to potrebujem asi nainstalovat program do nb alebo nejaku apku v store?,lebo ten onenote je sučastou systemu windows

 84. V ukázkové pozici Podrázská – Šedý je asi Ve1 místo Vd1. Ale třeba sem v komentáři Zuzka napíše, jak to přesně bylo.

 85. Děkuji pani Koumarové a pani Fenclové za hezké video a fotografie (viz. fotogalerie), za přiblížení atmosféry turnaje a úspěch našich malých reprezentantů ŠK Jiskra.

 86. V dnešním utkání ve Světlé n.S. o první místo se nám nepodařilo v derby dvou D uhrát kýženou remízu. V utkání jež jsme měli vcelku dobře rozehráné jsme se díky ztrátám jezdců postupně dostali do prohraných pozic na páté, třetí a druhé šachovnici soupeři svou hrou ziskanou výhodu dokázali zúročit v bodový zisk. Na čtvrté šachovnici Tomáš Němec v koncovce nestejných střelců držel dlouho remízovou pozici, nakonec ji však nedotáhl. Čestný bod zaznamenal Honza Dlasek, který na první šachovnici měl dost složitou pozici, kterou ustál a pak získal pěšce a tuto výhodu zužitkoval.

 87. Nevím jak se vkládá nový blok, ale za prvé jsem strašně moc rád že turnaj kandidátů vyhrál Fabiano Caruana. Dle mého hrál nejlepší šachy. Dokázal nalézt komplikace v remizovich pozicí. Čehož pak i v časových tísní dokázal využít. 👏👏👏

 88. Rozhodující pozice v rozhodující partii byla (Kg1,De4,Vc1,Vc2,Jf3,a2,d4,e5,f2,g4,h3: Kg8,Da5,Vd8,Vd5,Jd7,a7,b6,c5,e6,f7,g7,h6)


  Černý má pěšce navíc a panuje na dámském křídle. Bílý zkusil 1. g5 zoufalý útok na černého krále, a kvůli mojí taktické mizérii mu to vyšlo. Měl jsem hrát 1. – hxg5 2.Jxg5 Jf8 3.dxc5 bxc5 4.Df4 V8d7 a mohl jsem v (relativním) klidu uplatňovat pěšce navíc. Stalo se 1. – cxd4 2.gxh6 a nyní jsem měl hrát 2. – Jxe5! (3.Jg5 Jg6 4.h7+ Kh8 5.Jxf7+ Kxh7 6.Jxd8 Vxd8 7.Dxe6 d3 a i když má černý o kvalitu méně, je to rovina s šancemi na výhru na obou stranách). Jenomže přišla hrubka 2. – g6?? a po 3.h7+ (ještě lépe 3.Vc8!) 3. – Kxh7 4.Dh4+ Kg7 5.Vc8 (po 5. Dxd8?? Jxe5! by dokonce černý ještě vyhrál) jsem nenašel 5. – Vf8!! = a po 5. – Vxc8 6.Vxc8 Jf8 7.Df6+ Kg8 8.De7 jsem prohrál. Takticky jsem na tom fakt mizerně.

  1. Vážený pane Vincze,
   sice jste prohrál, ale v krásné partii, kde bylo tolik taktických motivů, že se vůbec nedivím, že jste v rapidové partii udělal chyby. Příště to bude určitě lepší 🙂

   KR

 89. Tak se mi podařilo proti Junovi udržet remízu (za chvíli se ho budu bát, no). V pozici (Kf1,Sc2,Je1,b3,c4,d5,f2,g3,h3: Kf6,Jb6,Je5,a6,c5,d6,f5,g5,h6 – bílý na tahu) jsem se vůbec necítil dobře.


  Mám špatného střelce, ve vzduchu visí postup a6-a5-a4, černý král hrozí prolézt po černých polích do bílé pozice, na hodinách mám 40 sec a Jun má 5 minut (přidávali se 3 sec/tah, mód Bronstein). No ale nakonec po urputné obraně jsem remízu ubránil.

  Na začátku posledního kola jsem předpokládal, že já i Jun budeme nakonec mít oba 6,5/7 a rozhodne Buchholz loterie. Nakonec k loterii ovšem nedošlo, protože Jun partii posledního kola neuvěřitelně zpackal. Zahájení proti panu Paulíkovi sehrál s mladickou nerozvážností v bleskovém (nikoli rapidovém) tempu a v pozici (Kg1,Dd2,Va1,Ve1,Jc3,Jf3,a2,b2,c2,f2,g2,h2: Kg8,Dd7,Va8,Vf8,Jc6,Sf6,a7,b7,d5,f7,g7,h7) už ztrácí slabého izolovaného pěšce.


  Po 1.Jxd5 měl černý přestat blicat, zamyslet se, přiznat si, že to zpackal a přepnout se do záchranářského módu (třeba 1. – Dd8) s pěšcem méně. A třeba by to ještě někde takticky zachránil nebo případně i otočil. Přišlo ovšem 1. – Sxb2?? 2.Jf6+ Sxf6 3.Dxd7, pan Paulík se už chystal na závěrečné podání ruky, ovšem Jun prohlásil, že bude hrát dál. Proč? Vždyť podle současných pravidel ani nemožný tah neprohrává, tak jakou záchranu čekal? Bílý už jen navyšoval materiální výhodu, černý hrál až do matu. Pan Paulík mi vlastně vyhrál turnaj, takže mu tímto ještě jednou děkuji.

 90. Dříve platilo pravidlo, že při překročení času je to remíza, pokud soupeř nemá matící materiál (to Košut neměl). Jenomže teď platí pravidlo o nemožnosti dát mat jakoukoliv posloupností přípustných tahů (i při nekvalifikované protihře). No a mat bohužel postavit jde.

 91. Komentovat tento turnaj je těžké. Už dlouho jsem neviděl ač rapidy či dokonce blictky bez incrementu.(zas něco nového) Rapid šach probíhal klasický švýcarský systemem čili slabý pak silny… Kór když se nacházíte ve středu nasazených týmu.. tečka na závěr byla když my 12 bodový jsme potkali 19 bodový Třebíč”A”….čili jak psal Roman 7.misto (v závorce napíši pouze to že jsem nezvládnutí pár výhodných pozic a že jsem uhrál pouze 3 výhry) dále po pauze v blitzkach demoralizovany že nemám co stratit jsem. po krásných 2 vyhrach, se mi vrátilo sebevědomí a 9 a ½ z 13. (Kulovaná spadla na čas ve vyrovnané pozici) , Siebenburger mi v lepší pozici ( s časovou tísni nabídl remíz) fair play neuškodí remíz přijata. A zbytek pěkně vyhry či remizy( abych nezapomněl 2 prohry jsem samozřejmě utrpel jednu z pozičního hlediska a jednu z taktického.) 6. A šesti nasazený. … Ale moc rád jsem si zahral😀

 92. Vítek Veselý měl (jako obvykle) z pekla štěstí. Proti mě vyhrál o 2 sekundy, proti Jelínkovi vyhrál o 5 sekund (hrálo se na 15 minut bez přídavku). Teprve Brodina Vítka vypepřil. Jenomže to už pro mě bylo pozdě, protože jsem mezitím další půlbod ztratil s Jelínkem. A mohlo být ještě hůře, protože v jednu chvíli měl Jelínek mečbol. V pozici (Ke3,Sa7,a4,b3,c4,e4,f3,g4,h3: Kd6,Sg7,a6,b7,c6,e6,f5,g6,h5) jsem zahrál neopatrné 1. – Sf6?? a diagram tak zachycuje úlohu pro děti se zadáním “bílý na tahu vyhraje”:


  Řešení je 2.e5+! Sxe5 3.Sb8+ (nebo 2. – Kxe5 3.Sb8#). Jelínek ovšem zvedák 2.e5+ neviděl a nezahrál, takže to skončilo remízou. Takže musím být rád za druhé místo.

  1. Romane, pěkná úloha pro řešení a nemusí jít pouze pro děti. Využiji ve středu v šachovém kroužku na ZŠ.

 93. Ještě poznamenám, že v případě rovnosti bodů rozhodoval počet výher, pak vzájemná partie, pak výsledek proti prvnímu, pak druhému, pak třetímu … Pořadatelé Sonnenbor–Berger fakt nepočítají a všechna pomocná hodnocení jsou vidět hned od oka. Bez počítače se tedy obejít lze, ale zklamání hráčů, co se cítili na A-finále a nedostali se, je asi značné.

  1. Gratuluji Romanovi ke skvělému výsledku! Též i Jardovi! V Hlinsku se tímto systémem hraje již od prvních ročníků a že jich bylo! Turnaj má svoji typickou atosféru v kvalifikačních skupinách a pak ve finále, tempo je pro hráče zejména milující bleskový šach. Počítač není potřeba, předejde se i problémům, jak se občas stává.

 94. Zase jsem Juna nevypepřil. Ve střední hře jsem musel odevzdat pěšce a pak bránit pozici Kg1,Dd2,Vd1,Sg4,e3,f2,g2,h3: Kg7,Dd6,Vb4,Se6,d5,e4,f6,f7,h7.


  Remízu jsem ale ubránil. Pak šlo o to, jestli Jun někde zaváhá.

  K zaváhání se schylovalo v partii Jun – Havel. V pozici
  Kd4,Va7,Ve7,f2,g2,h2: Kg8,Vc2,Vc4,b6,f6,h7 má černý remízu skoro jistou.


  Po 1.Kd5 Vc5+ 2.Kd4 (2.Ke6 Ve2+ =) 2. – V5c4+ 3.Ke3 ale nepřišlo 3. – V2c3+ (to by se bílý z věčného šachu bez výměny jednoho páru věží nedostal – a po výměně páru věží se z černého pěšce b6 stane velmoc a černý nemůže prohrát), ale chybné 3. – V4c3+ 4.Ke4 Vc4+ 5.Kf3 V4c3+ 6.Kg4 Vc4+ 7.f4! Vxg2+? 8.Kh3! a černý dostal mat na osmé řadě.

  K dalšímu zaváhání se schylovalo v partii Klabeneš – Jun. Jun sice získal brzo kvalitu a pak ještě figuru, takže měl o celou věž navíc, pak ale začal hrát lehkomyslně a poskytl zdarma soupeři mnoho temp na postup pěšců dámského křídla. V pozici Kc4,b7,c6,d7,h2: Kb8,Va4,e2,g7,h7 je i přes materiální převahu celé věže černý najednou úplně prohraný.


  Bílý měl hrát 1.Kc5! a po 1. – Va5+ 2.Kb6 by černý skončil. Místo toho ale přišlo 1.Kd3?? e1J+ 2.Kc3 Va3+ 3.Kc4 Vd3 a černý vyhrál. Když to teda Havel a Klabeneš takhle pohnojili (a to je jen to, co jsem viděl), tak já i Jun jsme měli oba 8.5/9 a úplně všechna pomocná hodnocení stejná. Počítač mě zařadil ve výsledkové listině na první místo, ale proč, to netuším.

  1. Počítač dal tentokráte přednost dříve narozenému……….?! Na doagramu partie Jun Havel, vyměnit krále na g8 za černého. Díky Romanovi, zajímavé, poučné.

 95. > V turnaji starších žáků/žákyň
  > byl favoritem Robert JUN

  Má správně být Rudolf Jun. A že měl proti dětem 9/9? To mě nepřekvapuje, sám mívám v partiích proti němu značné problémy (viz jiné články na tomto webu). Když má i KM značné problémy, co potom mají (proti Junovi) dělat ty děti? Vždyť on je (pro ostatní děti) naprosto nehratelnej.

 96. > Motivací pro hráče byl růst jejich oddílového ELA.

  Naprostá hloupost. Hodně náročné na výpočty, nepřehledné (z článků o ligách mládeže HB jsem se nikdy nedozvěděl, kdo turnaj vyhrál), vysoké elo a tedy i vysoké pořadí si udrží i ten, co se mu povedl jeden turnaj a pak už nehraje. Takže radím přejít na body 20 – 18 – 17 – … jako je tomu v seriálu turnajů “O pohár Jiskry HB”. Aspoň to bude děti motivovat účastnit se vždy. Bez dobré docházky nebude dobrého umístění v celém seriálu turnajů.

  > Cítíme všichni, že 15 minut na partii je málo,

  Nemyslím si, že 15 minut je pro děti málo. Většina dětí i vážnou partii se zápisem odblicá za 5 minut.

  > že je potřeba hrát na delší časy a se zápisem

  Co se inspirovat jinde? Třeba chrudimský RABL. To je turnaj, kde první tři kola se hraje blicka (na vypepření salátů nasazenými hráči to stačí), pak se tempo prodlužuje až tak, že poslední kola (co rozhodují pořadí vpředu mezi silnými hráči) se hrají na 15 – 20 -25 minut.
  Takže u mládežníků zrušit “ligy”. Všichni švýcar v jedné skupině, nasazování třeba podle výsledků ligy mládeže v předchozím roce/v předchozím turnaji. V prvních kolech blicky (což významně zkrátí čas potřebný na celý turnaj), poslední kola 20 – 25 min SE ZÁPISEM.

 97. Poctivá práce pořadatelů, parádní turnaj, počet účastníků větší než v zavedených turnajích jako Dalešice nebo Chotěboř. No a náhodou jsem vyhrál. Největším konkurentem paradoxně nebyl ani Procházka, ani Melich, ani Janáček, ani Jelínek (všichni KM) … ale mladý a (šachově) agresivní Tomáš Zelený. Roztrhání (nečekaného) hlavního konkurenta na cucky uvádím zde: http://www.chesstalker.com/Ay03Qy6Un4cl

 98. Gratuluji Romanovi k vítězství v turnaji a skvělou reprezentaci našeho ŠK Jiskra! Ztrata pouhého půlbodu před skupinou na 2 až 5 místě je při devítikolovém turnaji velká. Půlbod pro J.Bajera ze vzájemné partie, znamenal body do pomocného hodnocení a tím i 2. místo. Jak uvádí Roman, soupeř v partii, pokud není na tahu nemá právo cokoliv nabízet, remizu, či jiné…, ruší tak soupeře a je to proti pravidlům! V řadě případů toto pravidlo hráči ani ve vážné partii nedodržují a berme to za poučení. Pokud jde o pozici v době nabídky na remizu, stojí bílý lépe, jak ukazuje KOMODO. Je však otázkou, jak by partie pokračovala……., motor hodnotí 1,52 pro bílého…..?!

 99. Velmi náročná partie na čas v rapidu, partie s A.Bartošem, hodně figurek na šachovnici. Roman uvádí, že jako bílý stojí v pozici hůře. Komodo hodnotí pozici vyrovnanou, nabízí místo tahu b5, Sg7.2.Sg5 Da5 3. Je7+ Kh8 4.Jed5……..atd. Po tahu v partii b5 2. cxb5….atd. už převaha bílého.

 100. Děkuji panu Paulíkovi za chvalozpěv. Ano, je to tak. V nadcházející sezóně A-team (v KP) i B-team (v KS) Jiskry HB povede na 1. šachovnici do boje krajský přeborník.

  Chtěl jsem dát na ChessTalker svých devět partií z turnaje. Ale jednak je to dost práce (devět partií naráz), jednak jsem ale u dvou soupeřů dostal zákaz – Svíženský a Večeřa si vyloženě nepřejí zveřejnit naše partie na ChessTalkeru. Budu jejich (divné) přání respektovat. A když ne tyhle dvě partie, proč bych tam dával těch zbylých sedm. Místo rozboru partíí tedy (a tady) sdělím jen svoje dojmy a střípky z turnaje. Bude toho hodně.

  Loni jsem byl nasazená desítka, letos nasazená pětka. Dělal jsem si z toho těsně před zahájením prvního kola veřejně prču, že s Open Vysočina Czech Tour to jde od desíti k pěti (já nasazen 10 –> 5). Pak mi byla sdělena neoficiální zákulisní informace (bez záruky), že pořadatelé jsou velmi nespokojeni, že hráčů je jen 37 (je tedy malá výtěžnost ze startovného), zatímco na jiných turnajích Czech Tour (Hradec Králové, …) je účastníku 70-80-90. Takže je docela možné, že příští Open Vysočina už součástí Czech Tour nebude. Takže by nepřijeli cizinci ani mistři (IM, FM). To by byla škoda.

  Hned v prvním kole jsem měl problémy černými proti Štorkovi (elo 1779) a se ztraceným pěšcem to na povinnou výhru rozhodně nevypadalo. Situace byla natolik tristní, že jeden (raději nejmenovaný) hráč Třebíče se mi posmíval, že asi nevím, že Rosťa (Štork) ty šachy vůbec neumí. No ale jako fotbalový trenér, jehož týmu rozhodčí vyloučil jednoho hráče (pěšce), řvaním na zbylé hráče ždíme (z figur) maximální aktivitu – a ono se to otočilo. Takže výhra.

  V druhém kole jsem hrál proti Ianu Airdovi ze Skotska. Bílými jsem zvolil pochybnou variantu v zahájení, ale ukázalo se, že takhle Skota (elo 1857) podceňovat nemůžu a stál jsem fakt mizerně. Pak jsem neradostnou pozici po krůčcích zlepšoval a zase se to otočilo. Takže výhra a 2/2.

  Ve třetím kole jsem hrál černými proti Romanovi Bradáčovi z Třebíče (elo 1999). Každý jsme v partii měli jeden zvedák. Podle počítače ale zvedák nebyl ani jeden, počítač pořád hlásí rovinu. Ale lidskému hráči by se ani po jednom z těchto dvou zvedáků nehrálo lehce a možnost výhry pro druhou stranu by byla značná. Nakonec tedy (spravedlivá) remíza trojím opakováním pozice. Takže 2,5/3.

  Do čtvrtého kola mi to nalosovalo FM Bartoše (elo 2216). Byl jsem z (večerního) losu tak vykolejený (proti FM Bartošovi jsem měl skóre 0-2), že jsem (ráno) vynechal blicák (to je u mě co říct) a raději jsem se připravoval. V partii jsem měnil a měnil figury, až jsem se provyměňoval k remíze. V konečné pozici jsem stál dokonce lépe (dáma a dobrý střelec proti dámě a špatnému střelci), takže mojí nabídku remízy FM Bartoš ihned přijal. S remízou jsem byl spokojený jen než mi začal FM Bartoš říkat (chtěl mě naštvat?), že on by na mém místě remízu nedával a takhle a takhle by to ždímal na výhru. Takže jsem jel autem domů naštvaný. Ale doma mi počítač sdělil, že černá pozice FM Bartoše je plně obranyschopná. Z několika pokusů partii dohrát proti Fritzovi jsem nevyhrál ani jednou. A jednou jsem to dokonce přehnal a proti Fritzovi tu lepší koncovku prohrál. Takže po remíze proti FM Bartošovi mám 3/4.

  V pátém kole jsem hrál (černými) proti Ianu Heppellovi z Anglie (elo 2031). Loni jsem ho chtěl do posledního kola místo IM Přibyla. Loni jsem IM Přibyla (hrajícího bílými) v posledním kole neporazil a v KP skončil až třetí. Tak zkouška. Budu si představovat, že Ian Heppell proti mě (bílými) hraje v loňské poslední partii Openu. Vyhrál bych býval a byl krajským přeborníkem? Proto jsem odmítl Angličanovu nabídku remízy a bezohledně hrál na výhru. A po více jak čtyřech hodinách hry (poslední v sále) jsem jezdcovou koncovku fakt vyhrál. Fakt tuto partii nejde přemístit v čase do loňského posledního kola Openu? Takže teď mám 4/5.

  V šestém kole mi to nalosovalo (dobře známého) Pavla Večeřu ze Ždáru (elo 2153). Při domácí přípravě jsem zjistil, že (kromě mnoha remíz) mám (za minulých 30 let) pasivní skóre 1-2. No počkej! Oba útočíme (inu i v bitvě u Kurska útočili současně Rusi i Němci). Nakonec ostrá střední hra přechází v koncovku a Pavlův daleko postouplý pěšec, který byl doteď velmi silný, se stává velmi slabým. Odmítám nabídku remízy a po čtyřech hodinách hry (zase poslední v sále) uplatňuji (v oboustranné blicce na půlminutě) v jezdcové koncovce pěšce navíc. Kvůli bleskovce se nemohu pořádně zamyslet, takže bezradně způsobuju 3x stejnou pozici, ovšem soupeř je na tom s časem taky mizerně, takže trojí opakování nereklamuje. A pak vítězím. Takže 5/6.

  Dostávám se tímto na průběžné druhé místo. Takže v sedmém kole to bude WIM Chu Ruotong z Číny. Elo papírově 2199, titul papírově WIM. Výsledky (dosud 5,5/6) a především předváděná hra odpovídají spíše WGM. Však taky nakonec měla Číňanka 8,5/9 a turnaj vyhrála s obrovským dvoubodovým náskokem. Jenom Angličan Tim Spanton se (ve druhém kole) s pěšcem méně Číňance ubránil. Zkoušela ho z leva z prava, ale Angličan se při heroické obraně nespletl a Čínanka musela vzít remízu. Takže mi bylo jasné, že tohle teda procházka růžovým sadem nebude. A nebyla. Po obrovském tlaku Číňanky jsem v 28. tahu ztratil pěšce. Dalších 40 tahů jsem se urputně bránil. Číňanka se dostala až na samotnou hranici vyčerpání času. Byl jsem 4 sekundy od výhry na čas – ale šance to byla jen iluzorní, Číňanka včas zatáhla, cvak, a měla 34 sekund. V tu chvíli jsem zpozoroval, že do (téměř prázdné) hrací místnosti (zase hraju poslední partii v sále) merčí mezi dveřmi Číňan. Už jí hledal. Jak to, že Číňanka nepřišla na hotelový pokoj za obvyklé 2 – 3 hodiny? Už je to víc jak 4 hodiny! No, Číňanka musí hrát se mnou! Ale veškerý odpor je marný. Poté, co jsem sklonil krále, jsem Číňance anglicky vysvětloval, že doufám, že (i s náskokem 1,5 bodu po 7. kole) bude v posledních dvou kolech hrát naplno a mým konkurentům (především Tesařovi) nedá zadarmo remízu. A nyní se projevil obrovský kulturní rozdíl mezi Evropou a Asií. Číňanka rozuměla mým slovům (sic je moje angličtina mizerná), ale významu mých slov vůbec nerozuměla. Proč by měla hrát takticky na udržení náskoku? Evropan by taktizoval. Číňanka taktizování vůbec nerozumí. A ještě jeden obrovský kulturní rozdíl (stal se už v zahájení partie): když Evropan potřebuje smrkat, tak se vysmrká. To ovšem v Číně považují za neslušné a nechutné. V Číně místo toho popotahují (to jsem četl kdesi už dříve, nyní mělo dojít k praktickému ověření). Popotahování ale zase (pro změnu) za neslušné a nechutné považuje Evropan. I stalo se (někdy kolem 10. tahu), že Číňanka začala popotahovat. Když se mi situace zdála neúnosná, zvedl jsem se ze židle a na úkor mého partiového času došel 5 metrů do mé tašky pro balíček papírových kapesníčků. Tyto jsem položil před Číňanku. Ta si mě přeměřila pohledem, pak řekla “Thank you”, vzala jeden kapesníček a běžela na WC. Inu oboustranný kulturní šok. Mám tedy 5/7, po čtyřhodinové neúspěšné obraně mám celkem dost a odpoledne je bohužel další kolo (28.9. bylo dvoukolo) a nalosovalo mi to IM Přibyla (elo 2250).

  10 minut před zahájením 8. kola (v žertu) říkám vedle stojícímu Večeřovi a Mezlíkovi: Visí nad turnajem čínská kletba? Ty (mluvil jsem k Večeřovi) jsi po vypepření od Číňanky i další partii (zrovna proti mě) prohrál. Ty (mluvil jsem k Mezlíkovi) jsi po vypepření od Číňanky i další partii (proti WIM Gokhale z Indie) prohrál. Já (ukázal sem na sebe) po vypepření od Číňanky i další partii … a významě jsem ukázal na turnajovou jmenovku IM Přibyla u mojí šachovnice. Večeřa s Mezlíkem se tomu zasmáli.

  Rozhodl jsem se neriskovat a už v šestém tahu jsem IM Přibylovi nabídl remízu. IM Přibyl je postarší a už špatně slyší, vyžádal si, abych mu to zopakoval hlasitěji. Takže to, že nabízím remízu, věděl celý sál. Přiběhl Luboš Svíženský a začal se mi posmívat, jestli se náhodou nebojím. Ale já jsem věděl svoje. A IM Přibyl taky věděl svoje. Loni IM Přibyl v posledním kole nechtěl bojovat a v 13. tahu mi nabídl remízu. Vysvětlil jsem mu, že mi jde o titul krajského přeborníka a že případná prohra (s ním, tedy s IM Přibylem) mi vadí méně než ztratit šanci. Pak jsem hrál ostře a iniciativně celou partii (to ke mě jinak nesedí, ale tehdy jsem musel). Partie nakonec stejně remízou skončila. Někdy je ale vybojovaný půlbod víc než půlbodem. O rok později (tedy nyní) IM Přibyl zvažoval mojí nabídku remízy. Tenhle řízek mě zase bude tahat 4 hodiny? A kdoví, jak to dopadne. A kdybych vyhrál (mohl uvažovat IM Přibyl), určitě dostanu do posledního kola nabroušenou Číňanku. Ne, Číňance je lepší se vyhnout! A tak IM Přibyl mojí nabídku remízy přijal. Mám tedy 5,5/8 a poprvé za celý turnaj jedu domů za denního světla.

  Večer s radostí sleduju na internetu výsledky 8.kola. Lépe to (pro krajský přebor) dopadnout nemohlo. Čínská WIM nic Tesařovi nedarovala a nemilosrdně ho vypepřila. Navíc indická WIM odklidila Lampíře, polský mladíček odklidil Večeřu, FM Bartoš odklidil Bradáče. Takže do posledního kola mám náskok půlbod na Tesaře a celý bod na Svíženského a Zeleného. Skvělé.

  A v posledním kole budu hrát bílými proti Svíženskému (elo 1937). Když se mě těsně před partií Svíženský zeptal, co říkám losu posledního kola, naprosto neomaleně (nebyl to právě Svíženský, který se mi včera posmíval, zda se nebojím IM Přibyla?) jsem mu opáčil, že raději v posledním kole budu hrát s remízovým měničem figur než s ostrým Tesařem.

  No a partii posledního kola se mi podařilo vyhrát. I remíza by mi bývala stačila (ale to jsem v průběhu 9.kola nemohl vědět) na vítězství v krajském přeboru (BH bych měl o půlbod větší než Tesař). Takhle jsem měl sice BH stejný (to je tím, že Svíženský by po případné naší remíze měl o půl bodu více), ale o partiový půlbod víc. Mě šlo hlavně o krajský přebor, jestli budu celkově 4 – 5 – 6 mi bylo jedno. Ale výhra v posledním kole mě katapultovala na samostatné druhé místo hned za bezkonkurenční čínskou WIM.

  Kdyby mi někdo před týdnem řekl, že v mezinárodním FIDE turnaji série Czech Open skončím (ve společnosti IM, WIM, FM) na druhém místě, tak bych se mu srdečně vysmál.

  1. Oprava: napsal jsem, že před posledním kolem jsem měl náskok půlbod na Tesaře a celý bod na Svíženského a Zeleného. Špatně. Mělo být napsáno, že jsem měl náskok půlbod na Tesaře, Svíženského a Zeleného a celý bod na další hráče z kraje Vysočina.

 101. Když jsem to šel po půlhodině omrknout, Havelka už měl pěšce navíc (soupeř mu ho odevzdal zcela zdarma). Ale Mottl měl pro změnu pěšce méně a Hrančík byl dokonce bez kvality. Tyhle partie taky skončily nejdříve. Havelka měnil a měnil a nakonec pěšcovku s pěšcem navíc bez problémů vyhrál: 1-0. Ovšem Hrančík s kvalitou méně nedostal od soupeře žádnou šanci: 1-1.

  Mottl měl sice pěšce méně, ale jeho soupeř to poměnil tak blbě, že Mottlův bílý blokádový koník Jd4 paralyzoval nejen izolovaného černého pěšce d5, ale i špatného černého bělopolného střelce a bílá dáma (ve spolupráci s věží a skvělým Jd4) hrozila po slabých černých polích královského křídla černého matovým útokem. Černý (s pěšcem navíc, ale tragickou pozicí) nabídl Mottlovi remízu. Mottl se rozhlížel, kde je kapitán Hrančík, aby ho informoval. Hrančík byl ovšem někde úplně mimo. Přišel jsem k Mottlovi já. Ovšem Mottlův soupeř (Fišar st.) mě začal vyhazovat, že nejsem kapitán a mám být zticha. Nevím, co by na nabídku remízy řekl Mottlovi Hrančík. Já bych ale Mottlovi řekl, že má matovým útokem černého ukončit. Fišar zřejmě dobře věděl, proč mě vyhazuje! Mottl remízu (bez informování Hrančíka) přijal: 1,5-1,5.

  Pak vyhrál Nimmertondl – vyšidil figuru: 2,5-1,5.

  Naše zadní desky tedy vyhrály. To se vepředu přece nenecháme zahanbit. Linhartův soupeř (mladičký Vokoun) sice mohutně útočil na černého krále, obětováním figury jakoby polil černého kotlem vařící vody, ale Linhart chladnokrevně bílý matový útok odrazil a vyhrál. Perlička: když rozhodčí zápasu (p.Paulík) dostal partiáře Linharta a Vokouna, ani se na ně pořádně nepodíval a napsal (do zápisu o utkání) výhru Vokounovi (ten útok byl přece tak drtivý – všichni to viděli). Teprve po mém upozornění opravil 1-0 na 0-1. Takže to není 2,5-2,5 ale je to 3,5-1,5.

  Pak vyhrála Zuzka: prostě soupeři odebrala figuru, vykryla nějaké soupeřovi nekorektní šejdy a 4,5-1,5.

  Za rozhodnutého stavu nabízel (vedle sedící) Provazník soupeřce (paní Kořínková) remízu (už podruhé!). V poloprázdné místnosti (už se hraje jen na první a druhé desce) jsem si dovolil nahlas Ivoše Provazníka pokárat: “Remíza se nabízí jen jednou. Je to věc šachové cti!!“. Vzápětí jsem dostal od paní Kořínkové sodu: “Věc cti je do cizí partie nekecat!“. Ta mě teda usadila. Už jsem ani necekl. Paní Kořínková i druhou Provazníkovu nabídku remízy odmítla, ale za několik dalších tahů sama remízu nabídla: 5-2.

  Už zbývá dohrát jen moje partie. Podrobnosti jsou (jako vždy) na ChessTalkeru: http://www.chesstalker.com/rmRNGhuzgezG. Podařilo se mi spáchat prohrávající hrubku 52. Jc4-d2?? Pozice (Kd3,Vg7,Jd2,b3,e3,f4,g3,h4: Kc6,Va2,Jd7,b4,c5,f6,h5) si zaslouží diagram


  Po 52. – c4+!! bych byl v pr.deli jak v jeteli. Po 53.bxc4? Jc5+ 54.Ke2 Je4 bych byl KO. Po 53.Jxc4? Jc5+ 54.Kd4 Je6+ a 55. – Jxg7 bych byl taky KO. Takže bych musel 53.Kxc4 Vxd2 54.Kxb4 a byl bych na tom dost špatně. Soupeř ale oplatil chybu chybou (52. – Vb2?), takže jsem nakonec vyhrál a výhrou uzavřel na konečných 6-2.

  1. Děkuji Romanovi za výstižný komentář o průběhu utkání, včetně poučné analyzy pozice a poznámky nabídky REMIZY. Zajímal by mne závěr partie, kdy bral pěšcem na f6, zda nebylo lepší postoupit pěšcem na e6 ?!
   Utkání bude doplněno fotem.

   1. O 60. e6 jsem vůbec neuvažoval. Uvažoval jsem (místo 60. exf6) o 60.Kf5, ale nakonec jsem se rozhodl pro bezpečnější 60. exf6. Šlo mi o to, aby měl černý co možná nejmíň pěšců (a pokud možno aby měl černý co možná nejmíň pěšců IHNED). Kdyby se to náhodou ještě zvrtlo (viz ta ledová sprcha 52.Jd2??), abych stačil zlikvidovat všechny zbývající černé pěšce (koncovku K+V+J proti K+V bez pěšců by už černý vyhrát nemohl).

 102. Všechny dnešní partie KP se hrály dlouho. Souběžně hrané utkání Regionální soutěže už bylo (na všech pěti šachovnicích) dohrané, a v KP se hraje ještě na všech osmi deskách.

  První dohraná partie ale znamená naší prohru. David Brož to (černými) proti děcku (Čipl) nezvládl. Už v zahájení si zalezl koníkem na a8 a nemohl vyjet (pole b6 hlídal bílý pěšec a5, pole c7 bylo zablokované černým pěšcem, který nemohl postoupit), takže tři čtvrtě partie hrál černý (de facto) bez figury. To se muselo někde projevit. A projevilo se to tak, že to bílý rozvalil v centru. Před ztrátou kvality (Se5xVh8) nebo (výše zmiňovaného) nešťastného černého koníka černý kapituloval: 0-1.

  Vyrovnal Reichel. V partii Reichel-Volanin se hrála Francouzská obrana, což mě velmi zajímalo (Je suis français. Ale nyní jsem pochopitelně fandil bílému). Ale moc jsem tomu nerozuměl. Černý (Volanin) totiž zahrál c5-c4 a tím dámské křídlo zazdil (to je kacířství! jakou jinou protihru než na dámském křídle bude černý mít proti bílému útoku na křídle královském?). Ovšem bílý (Reichel) místo toho, aby provedl blitzkrieg proti nevyvinutému královskému křídlu černého, začal otvírat tahem b2-b3 dámské křídlo pro černého. Asi té Francouzské nerozumím. No ale nakonec došlo k blokádě dámského křídla a na královském křídle přece ve Francouzské hraje bílý. Takže 1-1.

  Vedení na naší stranu přetáhl (černými) Linhart. Královský gambit přijal (exf4), gambitového pěšce udržel, ve střední hře zvýšil materiální převahu na pěšce dva, vykryl nějaké neurčité šejdy bílého a zavěsil: 2-1.

  Bohužel vedení ztrácíme. Paulík (bílými) má za soupeře extrémě agresivně hrajícího Petra Brože. Černý si úmyslně vytváří dvojpěšce f, jen když jeho pozice bude (figurově) aktivní. Jednu chvíli se zdá, že to černý s agresivitou přehnal (bílý má dvě lehké figury za věž), ale nakonec se misky vah překlápí na stranu černého: 2-2.

  Vedení nám znovu vybojoval (černými) Veselý. Od chvíle, kdy černý získal dvě lehké figury za věž, to jde s bílým z kopce a (postupně) ztrácí jednoho pěšce za druhým: 3-2.

  Zápas se jevil být snadno vyhraným, vždyť přece Ježek (bílý) má dva pěšce navíc (ty dva pěšce byla cena, kterou musel černý zaplatit za vykoupení se z matového útoku ve střední hře). Dochází ale k neuvěřitelnému kolapsu, Ježek si nechává nasadit střelcem dvojúder proti králi a věži. Sice hraje (s celou věží méně) dál, ale už to můžeme počítat tak, jak to nakonec dopadnout muselo: 3-3.

  Zápas nám vyhrála (černými) Zuzka. Přitom jednu chvíli bych si na černou pozici nevsadil ani zlámanou grešli. Nelíbil se mi černý centrální dvojpěšec e6,e5. Též celé dámské křídlo černé bylo v podstatě na odpis. A (rádoby)útočnému černému Jg4 hrozil h3 odchyt a (rozumný) ústup jsem neviděl žádný. Ovšem černá hrála s extrémní (typicky ženskou) lstivostí (z večerníčkových písní včelích medvídků: … samý podfuk, samá bouda, pochytil to od lidí …). A najednou byl bílý bez kvality a vzápětí dostal mat: 4-3.

  To se mi teda ulevilo. Už jsem se smiřoval s tím, že to budu muset (po kolapsu Ježka) rvát na výhru, ať to stojí, co to stojí. Takhle jsem s vrabcem (remízou) v hrsti mohl v klidu zkoušet, jestli by se přece jen nedal chytit ten holub na na střeše. Vlastně holubice. A ne, nedala by se chytit: http://www.chesstalker.com/46HOBfsF4iIv. Tahal jsem to 96. tahů (skoro 5,5 hodiny), ale k výhře jsem to nedotáhl. Ale i moje remíza stačila na celkové (byť hubené) vítězství 4,5-3,5.

 103. Kolaps, no, Roman to nazval docela výstižně. A přitom to byla tak pěkná partie! Hrál jsem s Ondrou Beránkem, kterého teprve nedávno hormony přiměly k přestupu z Havlíčkova Brodu do Světlé, čímž se vždy pikantní derby stalo ještě o trochu pikantnějším (pokud dobře počítám, za Světlou hrál stejný počet občanů Havlíčkova Brodu jako za Havlíčův Brod).
  Ve Světlé mají asi nějakou zálibu ve Francouzské hře, kterou já osobně teda považuji za dost pochybný vynález (nic proti, Romane, moi aussi, j’aime beaucoup tout ce qui est français, mais pas en ce qui concerne les échecs) – hrát dobrovolně půlku partie bez bělopolného střelce mi prostě přijde jako sebetrýznění.
  Když má člověk figuru navíc, tak co je s ní potřeba udělat? Obětovat, samozřejmě. Zatímco si Ondra skládal figurky na dámském křídle, nechal mi rozstřílet jeho rošádu, z čehož jsem vyšel se dvěma pěšci k dobru a nakonec i ten bělopolák mi zůstal.
  Na chodbě mi už všichni spiklenecky gratulovali, jen Pavel Brož měl moudrou věšteckou poznámku o tom, že vyhrát vyhranou partii není jen tak. Jojo, oba jsme se o tom přesvědčili.
  Ondrovi se nakonec podařilo rozehrát si všechny figurky a své naděje vkládal do dvojice střelců. Já jsem se snažil vyměnit všechno, co šlo, ale kýžená pěšcová koncovka byla ještě daleko. Postupně jsem začal dělat chyby, které se ale Ondra rozhodl nevyužít, ani na přechod do nestejnopolných střelců, ani na zhoršení mé pěšcové struktury tak nakonec nedošlo. Až nakonec přišlo zatmění mysli a jednotahová ztráta věže, s čímž už nešlo nic dělat. Individuální prohra mě nijak netrápila (partie byla hezká, což je pro mě většinou důležitější než výsledek), ale byl jsem si jistý, že kvůli mě prohraje družstvo. Naštěstí došlo v rámci vesmírné rovnováhy k podobné události i na vedlejší šachovnici, kde Pavel B. dopadl stejně jako já, takže nakonec slavně vítězíme (a já se jdu věnovat cvičením z taktiky pro žáky mateřských škol).

 104. Celá partie pana Paulíka je na http://www.chesstalker.com/NNtrrKhEzzn1. Komentář sem dávám já, protože umím diagramy. Tož rozhodující pozice byla (Ka1,Dh4,Vg6,Sb3,Jf3,Jh2,a2,b2,c4,d4,h3: Kc8,Db7,Va5,Vd8,Se4,a7,b4,e6,f6,f5,h6)


  Stalo se 32.Dg3?!
  Mělo se stát 32.Dxf6! Je ale nutné fakt hodně počítat. Je nutné vidět
  A) 32. Dxf6 Sxf3 33. Dxe6+ Kb8 34.Vg8!! Vxg8 35. Dxg8+ Kc7 36.Dg3+! 1–0
  B) 32. Dxf6 Sxf3 33. Dxe6+ Vd7 34. Vg8+ Kc7 35.Sa4!! Vxa4 36.De5+ Vd6 37.Vg7+ 1–0
  Takže po 32.Dxf6 musí černý 32. – Va6 a po 33.Je5 Sc2 (viz NÁSLEDUJÍCÍ diagram) 34.Sxc2 Dh1+ 35.Sb1 Dxh2 36.Vg7 bílý matový útok prorazí. Ale je tady ještě lepší možnost:


  Kdo najde v pozici na diagramu nejlepší zvedák a zašle jej (s celou variantou) na chesshb@seznam.cz, obdrží od pana Paulíka věcnou cenu.

  Předem se vylučuji ze soutěže, protože soutěžní otázka má sloužit ke zvýšení návštěvnosti našich webových stránek.

  1. Mírná oprava: Všichni (co zašlou e-mail) věcnou cenu nedostanou. Jenom PRVNÍ, případně několik prvních.

   1. ANO, odměnu obdrží první tři, kteří správně uvedou vítěznou variantu.
    Václav Paulík

  1. No to snad ne! Pokud se chceš zúčastnit soutěže v řešení diagramu, tak řešení napiš e-mailem Paulíkovi. A ne abys to (řešení) dával sem a tím sabotoval celou snahu (vyhlašováním řešitelských soutěží o věcné ceny) zvyšovat návštěvnost našich stránek.

 105. Má to cenu když můžou lidé použít šachový computer (engine) .,.. já ho nepoužil jen myslím, že to vycházelo…

  1. Můžou použít computer!! Tady nejde o computer, tady jde o to, aby se zvýšila návštěvnost stránek (tedy aby hráči Jiskry HB tady sledovali novinky, např. kdy už TADY budou propozice seriálu rapidových turnajů “O pohár Jiskra HB” (touto mírnou provokací testuji pozornost pana Brodiny)).

   Pan Paulík vyhlášením řešitelské soutěže testuje pozornost našich hráčů. Tak na to bacha! Všichni tedy posílejte správná řešení úlohy 😉

   Ještě k computeru: Fakt si myslíš, že JÁ nemusím použít computer na nalezení takového tahu jako 35.Sa4!! (viz výše u zadání úlohy)?

 106. Asi jsem to podělal.. Do příštího turnaje v pátek dám sám za trest sám 3 vecné ceny.

 107. Dobry den,
  mohla bych se zeptat,zda by 7-lety syn (1.trida) mohl jeste nastoupit do sachoveho krouzku v Sadech. Damu jiz hrat umi.

  Dekuji
  Jednotova Martina

 108. Hned od časného začátku se mi to na několika deskách nelíbilo. Provazník si černými v Sicilce koledoval o matový útok na malou rošádu, Havelka (bílými) natahal pěšce optimisticky dopředu (a bylo mi jasné, že v budoucnu budou slabí), Melichar (černými) tahal opakovaně týmiž figurami (dámou a bělopolným střelcem) a zaostával ve vývinu víc a víc.

  Pak přišla Zuzka, že má nabídnutou remízu (jsem zástupce kapitána a kapitán Hrančík dnes nehrál). Povídám, že stojíme blbě. A ona, že se na hru na výhru necítí. No jo no, co mám tedy říkat. Zatím neprohráváme, tak teda můžeš vzít remízu. Tak vzala remízu: 0,5-0,5.

  Havelka ty vytahané pěšáky nemohl udržet a pak navíc ztratil střelce: 0,5-1,5.

  Extra porcí pasivity a sr.aním na vývin si Melichar vykoledoval deficit dvou pěšáků (a to byl ještě na něj soupeř hodný) a samozřejmě to neudržel: 0,5-2,5.

  Vedle sedící Provazník se vyhrabal z nejhoršího a už mu (akutně) útok na rošádu nehrozil. Navíc zablokoval koníkem Jd5 opožděného bílého pěšce d4 a koncovku by tedy (v daleké budoucnosti) měl mít černý lepší. Vtom slyším, že (Provazník) nabízí remízu. Vyjel jsem po něm: “Zeptal ses kapitána? Prohráváme!” Provazníkův soupeř (bílý) ale remízu nyní nebere. Po několika tazích ale bílý nabízí remízu a Provazník jí ihned přijal (ačkoliv jsem seděl vedle, nestačil jsem říci ani slovo). To je teda materiál. Na nějakou týmovou režii někteří borci hází bobek. Vzteky povídám Provazníkovi: “Prohráváme 0-2, Mottl je s deficitem tří pěšců na ručník, já odmítl remízu a teď jsem skoro taky na ručník a ty vezmeš bez konzultace remízu?” Provazník prorocky řekl: “Tvoje partie se otočí”. A šel pryč: 1-3.

  Jiskřičku naděje (jsme přece Jiskra HB) vykřesal Linhart. Černými soupeřku předstihl ve vývinu, vtipnou obětí střelce (oběť ovšem jen na jeden tah, pak ihned dobrání figury zpět) dostal věž na druhou řadu, čímž bílou pozici dostal pod nepříjemný tlak, jehož završením byl zisk kvality jezdcovou vidlí. Kvalitu navíc pak Linhart uplatnil v koncovce: 2-3.

  Naprosto rozhodující pro vývoj zápasu byla partie na páté šachovnici. Mottl to ani s deficitem tří pěšců nezabalil a aktivně (dámou a černopolným střelcem) černého obtěžoval na černých polích. Černá pole v táboře černého byla oslabená navzdory faktu, že také černý vlastnil černopolného střelce. A Mottlova vynalézavost byla odměněna, černý fatálně chybuje a ztrácí černopolného střelce! A tři pěšci ztracenou figuru černého rozhodně nevyvažují, protože nyní útok bílého po černých polích není jak zastavit. Bílý nakonec převádí hru do jasně vyhrané koncovky s čistou figurou navíc. V pozici (Kd5,Se5,h4,g5,f4: Kf8,h7,g6,f5) …


  … si bílý vybírá slabší chvilku a bezradně opakovaně tahá králem dopředu a zase zpátky (z toho “zpátky” se chytám za hlavu – vidím variantu 1.Ke6 Kg8 (1. – Ke8 2.Sg7 Kd8 3.Kf7 1-0) 2.Sd6 Kg7 3.Sc5 Kg8 4.Kf6 Kh8 5.Kf7 h6 6.Kxg6 hxg5 7.Kxg5 1-0). Ale Mottl tahá zpátky, aby nakonec (dříve než soupeř zreklamuje třikrát opakovanou pozici) našel alternativní cestu: umístil bílého krále na e6 a zapáčil h4! Takže Mottl otočil prohranou partii na výhru: 3-3.

  V tu chvíli se zlomila i moje partie: http://www.chesstalker.com/rOiHxtWVznRR. Soupeř matový útok proti mému králi v časovce nezvládl a skončil bez kvality. Kvalitu navíc jsem v koncovce transformoval v jezdce navíc a když jsem vynutil výměnu dam, soupeř to zabalil: 4-3.

  Tentokrát jako poslední nedohrávám já, ale Niemmertondl. Ve střední hře vyšidil kvalitu a materiální výhodu neustále zvětšoval. V pozici (Kd5,Ve7,Je5: Kf5,Vf4,Vg3,a4,g5,h6) …


  … bílý hrozí tahem Vf7 mat, na tahu je ale černý a zkázu odvrací 1. – g4 (2.Vf7+ Kg5 3.Vg7+ Kh5 4.Jg6 Vf6), takže nakonec vítězíme 5-3. To byly nervy!

  1. 2 poslední šachovnice bych tolik nehanil. Kluci měli silnější soupeře a sbírají zkušenosti. Ivo Provazník je svůj. S tím nic neuděláš. Zbytek si vystihl v pořádku. Měli jsme kliku.

 109. Zdravím,
  teď jsem dal svou partii do počítače,aby mi potvrdil v jak obtížné a horší pozici jsem dostal spásnou nabídku remízy.K mému překvapení mi v konečné pozici ukazuje výhodu asi 0,90. Tak se moc omlouvám ,až stydím. Nevím,zda “jsem svůj” ,jak píše Jarda,ani,co si pod tím představit.Skutečnost je prostší – moc si nevěřím a nemám pevné nervy,něco jako chladnokrevnost taky ne. Ivo

 110. Soupeři z Pelhřimova sice přijeli v osmi, ale jinak byla jejich sestava velmi oslabená (pouze jeden jediný hráč ze základní sestavy, a to až ze sedmého místa soupisky). My jsme naproti tomu osmičku hráčů poskládali z prvních devíti na soupisce.

  Jako první dohrál Paulík. V zahájení sice přišel o pěšáka, ale za několik tahů ho získal zpět. V pozici (Kg1,Df3,Va1,Vd1,Sg3,Jd5,a2,b2,c2,e4,f2: Ke8,Dd8,Va8,Vh8,Sh3,Je7,a7,b7,c7,d6,h5) …


  … zahrál černý 1. – Sg4?? a po 2.Jf6+ o Sg4 přišel, a to úplně zadáčo: 1-0.

  Veselý rozehrál výměnný dámský gambit velice agresivně (velká rocháda bílého!), v zápletkách střední hry získal střelce a 2-0.

  Ježek zvolil černými Caro-Kann a soupeř mu (evidentně nekorektně) obětoval figuru na e6. Stačilo to ubránit a 3-0.

  Pak jsem já porazil nově zvoleného starostu Pelhřimova (http://www.chesstalker.com/Qf6M074ig3aG) a bylo to 4-0.

  Jako by na (téměř) rozhodnuý stav čekal Provazník. V minulém utkání ode mě dostal sodu, že bez konzultace dává remízy (tehdejší zápas se pro nás vyvíjel dost špatně), takže tentokrát se zlepšil a přišel se zeptat, jestli může soupeři nabídnout remízu. Dostal svolení, i když jsem se podivoval, proč nechce hrát dál. Provazník hrál bílými proti královské indické obraně a byla to taková ta zavřená varianta, kde bílý prosazuje c4-c5 a otevření dámského křídla, zatímco černý prosazuje f7-f5-f4 a hrozby bílému králi. Provazník byl ovšem v pěšcové rally o mnoho temp napřed a dámské křídlo už bylo otevřené, zatímco na královském křídle černý protihru neměl žádnou. No ale Ivoš to dal za remízu: 4,5-0,5.

  Zuzka se už těsně před utkáním málem složila, když se dozvěděla, že bude (zase) hrát proti děcku. Proti dětem ona neumí (vzpomeňme loňské nakládačky proti Vokounovi a Šedému). Černými ve výměnné Francouzské získala dva pěšáky navíc a pak se s hrůzou v očích přišla zeptat, jestli může přijmout nabídku remízy. Je rozhodnuto, klidně můžeš! Tak vzala v pozici (Kb1,Dh5,Vf5,Je2,g4,c2,b2,a3: Kg8,Dg7,Vf8,Sd6,a7,b7,c6,d5,d4,g5) remízu:

  Po partii jsem ukázal, že po 1. – Vxf5 2.gxf5 Df6 3.De8+ Kg7 4.Dd7+ De7 přece visí bílému Je2. Ale tak jednoduché to není. Po 1. – Vxf5 2.gxf5 Df6?! přijde 4.Jxd4!. Tak jinak: mělo se stát 1. – Vxf5 2.gxf5 Sf8 se značnou výhodou na straně černé. Takže nyní je to 5-1. Nevadí, dneska jsme vítězství od Zuzky nepotřebovali. Zuzka si výhru schová na jindy, až její výhru bude družstvo zoufale potřebovat, jak tomu bylo už mnohokrát (vzpomeňme třeba rozhodující partie Zuzky proti Svíženskému nebo Pavlu Brožovi). Dneska měl klouček ze Zuzčina rozhodnutí neskrývanou radost.

  Vala (hrající černými) i přes velkou elovou převahu se proti dobře se bránícímu soupeři dlouho nemohl prosadit. Kromě pochroumání bílých pěšců nic konkrétního neměl. A pak z čistého nebe přišla šance, když bílý zahrál chybné 1.a3?? a v pozici (Kf3,Vc1,Sa4,a3,b3,e2,e3,g3,h3: Ke7,Va6,Sc3,b4,c5,d5,e6,g6,h7) …


  … mohlo přijít drtivé 1. – Sb2 2.Vxc5 bxa3 a černý a-pěšec se promění v dámu. Přišlo ale 1. – Kd6? a bylo po šanci. V dalším průběhu bílý vynutil výměnu věží a pak už to byla (vzhledem k nestejným střelcům) totální plichta: 5,5-1,5.

  Jako poslední dohrával Linhart. Ve střední hře vazbou soupeře obral o figuru, materiální výhodu zvětšil na celou věž a zvítězil: 6,5-1,5.

  Vzhledem k tomu, v jak vybrakované sestavě soupeři přijeli, to mělo být 8-0. A na uštědření kanára jsme tentokrát i měli. Ale i výhra 6,5-1,5 je vysoká.

  1. Malé upřesnění k mojí partii, hrál jsem gambit, pěšce jsem obětoval po známém vzetí střelcem Sc4xf7, Kxf7 s dalším Dd5+ ………. na diagramu správně nemá být pěšec na c2 a věž A již stojí na c1.

   1. Já si pamatuji spíše schema (tj. ideje v pozici) než přesné umístění figurek. Tak tedy správný diagram je (Kg1,Df3,Vc1,Vd1,Sg3,Jd5,a2,b2,e4,f2: Ke8,Dd8,Va8,Vh8,Sh3,Je7,a7,b7,c7,d6,h5):


    Po 1. – Sg4?? 2.Jf6+! byl černý KO.

 111. Karásek umí míchat pořadím. Mě vypepřil, Polanskému dal remízu. Mizera! Takže jsem byl až třetí.


  Tohle Fide mistr nevyhrál. Schválně, aby mě naštval? Černý má v rukou všechny trumfy. Nejenom pěšce navíc, ale i zdrcující časovou převahu (cca 2 minuty proti cca 20 sekundám (přidávaly se 3 sec/tah)). Stačilo zahrát 1. – Kd6 2.Jb5+ Kc6 3.Jc3 (3. Jd4+ Kd7 a 4. – Jxa4) Jd7 4. Kd4 e5+ 5. Kc4 (jinak 5. – Kc5) Jc5 (nevýhoda tahu) 6. g4 Jxa4 (7.Jxa4 b5+) a bílý by skončil. Ovšem neskončil. Karásek ví, že když vypepří mě a má bod náskok, může pak pustit jednu remízu nějakému mému konkurentovi. Jedinou mojí možností je Karáska vypepřit, což je ovšem extrémně obtížné.

 112. Nádherná partie Romana, měla jsem to štěstí, že jsem seděla hned vedle 🙂 Po té miniaturce jsem (samozřejmě po domluvě) svému soupeři zkusila nabídnout remis – přišla od něj rychlá odpověď – Zkusit můžeš, leč nepřijal 😀 Po přechodu do koncovky J proti S jsem dostala nesčetněkrát nabídku remis ze strany soupeře, ale dle našich zachmuřených tváří na 8. a 7. desce jsem pochopila, že bude lepší tahat dál. Soupeř už remis nenabízel, ale bylo mi řečeno, klidně teda hrajme, já už Ti to nabízet nebudu, ale jenom abys věděla, stále to platí 😀 Můj dojem z partie byl takový, že jsem vyhraná, ale bylo mi od soupeře řečeno, že to se mi muselo zdát celou hru 🙂 Takže nakonec super 8. deska uhrála remis a já tu koncovku – stejně tak remis – i když jsem se svým výsledkem spokojená nejsem 🙂

 113. Dneska ode mě podrobný popis utkání nebude, protože jsem z utkání odjel brzo (skončil jsem jako první). Po čtrnácti tazích nebylo co řešit (měl jsem tedy v podstatě volnou neděli). I Francouzská obrana se dá černými hrát velmi agresivně: http://www.chesstalker.com/ZRoBp8HokBuz.

 114.   T1 Úč. Bodů
  1. Karásek Lukáš 20 1  20
    1.
  2. Polanský Jiří 18 1  18
    2.
  3. Vincze Roman 17 1  17
    3.
  4. Brož Petr 15 1  15
  [d18] 4.
  5. Dlasek Jan 13 1  13
    5.
  6. Havel Jiří 12 1  12
    6.
  7. Trčka Bohdan 11 1  11
    7.
  8. Hrančík Martin 10 1  10
    8.
  9. Marek Aleš 9 1  9
  [s60] [nereg] 9.
 115. Bylo to nešťastné utkání. Favorizovaného soupeře jsme mohli přejet 6-2, bohužel to nakonec skončilo jen 4-4. A v jednu chvíli mi hrozila (nešachová) pěstní nakládačka od soupeře!

  Jako první dohrál Provazník. Vysoce favorizovaného soupeře dokázal odremizovat, za což jsem ho ihned na místě pochválil a pogratuloval mu: 0,5-0,5.

  Jako druhý dohrál Paulík. I on hrál proti mnohem silnějšímu soupeři (o 100 elo). Bílými proti Sicilce vyrukoval s Mora gambitem, celou partii si udržoval iniciativu a nakonec zaknihoval remízu: 1-1.

  Na sedmé šachovnici se schylovalo k velkému překvapení. Linhart vyvrátil svému o 200 elo silnějšímu soupeři kombinaci, když v pozici (Kg1,Dd1,Va1,Ve1,Sc1,Sc2,Jh2,a2,b2,c3,d3,f2,g2,h3: Kg8,Dd8,Vc8,Vf5,Sb7,Se7,Ja5,Je8,a6,b5,c5,d6,e5,h7)


  po 1. Dg4+ (to měla být pointa kombinace bílého) zahrál jednoduché 1. – Jg7. Bohužel převaha, které musel Linhart čelit, byla daleko větší než papírových 200 elo rozdílu. Linhartův soupeř míval v mladším věku elo ne 1935, ale 2200+. Takže ani vyvrácení kombinace bílého k výhře nestačilo a v pokračujícím ostrém boji nakonec Linhart podlehl: 1-2.

  Pak skončila moje partie. Prostě vyhozený půlbod. Podrobnosti jsou na http://www.chesstalker.com/GSc1EyJdA9k5 a je to velmi výživné. Reklamace remízy soupeřem byla neoprávněná, nicméně po hrozbě zkopáním jsem souhlasil s remízou: 1,5-2,5.

  Jak jsem se se soupeřem alias rozhodčím hádal a jak bylo nutné provádět rekonstrukci mé partie, tak jsem propásl zlomové momenty partií Veselého a Podrázské. Veselý vyhrál, Zuzka proti favorizovanému soupeři prohrála: 2,5-3,5.

  Vala svého soupeře přehrál a ve střední hře jej obral o kvalitu. V pozici (Kh2,Vc7,Vg5,a3,g2,h3: Kf8,Vf4,Se6,a4,h4) …


  … měl Vala tahy 1. Va5 Sf7 2.Va8+ Kg7 (2. – Se8 3.Vcc8 Ve4 4.Vxe8) 3.Vaa7 s dalším 4.Vxf7 přivodit pěšcovku a tahem g3 tuto pěšcovku vyhrát. Bílý král půjde po pěšci a4, zatímco černý král bude muset až na h3 (bílým pěšcem nepostupovat (!), aby to černý král měl z h3 na dámské křídlo daleko). Na nastíněný scénář nakonec došlo, ale až po cca deseti dalších a zbytečných tazích bílého. Takže 3,5-3,5.

  Jako poslední dohrával Jelínek a věřil jsem, že vyhrajeme. Jenomže v pozici (Kg2,Df5,Vf2,a2,b3,c4,g3: Kh6,Dh5,Ve1,c5,g5,g7) …


  …bílý se dvěma minutami na hodinách neviděl 1. Dh3! Vg1+ 2. Kxg1 Dxh3 3. Vh2! 1-0. Stalo se 1.Vf1 Ve2+ 2.Vf2 Ve1 3.Vf1 a soupeři se dohodli na remíze: 4-4.

  Nešťastné utkání. Místo 6-2 jen 4-4. A to ještě můžu být rád, že jsem nedostal do držky!

 116. Vyhrával jsem rychle a snadno všechny partie s výjimkou jediné:


  Místo 1. – Jxe5!(a –+) jsem zahrál 1. – a5? a začalo to se mnou jít z kopce.

  A měl bych tady jednu úlohu pro (milé) děti:


  Úloha by mohla znít “bílý táhne a dá mat třetím tahem” (poslední tah černého byl fxg3). Milé (agresivní) děti to naštěstí nezvládají. Úvodník byl ještě dobře 1. Dxf8+! Kxf8, pak ale místo 2. Vb8+ a nekompromisního matu přišlo jen 2.Jh7+ Kg7 2.Jxg5 gxh2+ 3.Kxh2 hxg5 a pak remíza. Brož to pak měl prohrané s Polanským i s Havelkou, oboje se ale otočilo. Takže Buchholz loterie, a ta tentokrát nevyšla. FM Karásek ani nemusí chodit mě znemožnit (jako na prvním turnaji), já se totiž dokážu znemožnit sám!

  A ještě bych měl kecy směrem k pořadateli. Bylo slibováno, že výsledky budou na chess-results ihned (pátek 30.11.2018 19:45), nejsou tam ovšem dosud (neděle 2.12.2018 17:45). A taky ta tabulka (O-pohár-Šachového-klubu-TJ-Jiskra-HB-celkově-2018-19.xlsx) nějak nesedí, protože není zohledněno pomocné hodnocení při rovnosti bodů (první nejlepší umístění, druhé nejlepší umístění, …). Připravím vlastní tabulku.

 117.   T1 T2 Úč. Bodů
  1. Brož Petr 15 20 2  35
    [d18] 4. 1.
  2.-3. Vincze Roman 17 18 2  35
      3. 2.
  2.-3. Polanský Jiří 18 17 2  35
      2. 3.
  4. Dlasek Ján 13 15 2  28
      5. 4.
  5. Trčka Bohdan 11 12 2  23
      7. 6.
  6. Havel Jiří 12 9 2  21
      6. 9.
  7. Karásek Lukáš 20   1  20
      1.  
  8. Hrančík Martin 10 10 2  20
      8. 8.
  9. Marek Aleš 9 8 2  17
    [s60] [nereg] 9. 10.
  10. Domkář Igor   13 1  13
    [nereg]   5.
  11. Havelka Vladislav   11 1  11
        7.
  12. Švec Josef   7 1  7
    [nereg]   11.
  13. Fencl Vítek   6 1  6
    [d18] [nereg]   12.
  14. Satrapová Anna   5 1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.
  15. Satrapa Janek   4 1  4
    [d18] [nereg]   14.
  16. Radouš Miroslav   3 1  3
    [s60?]   15.
  1. Také se připojuji ke gratulaci 🙂

   Přeji hodně zdraví, neboť je vzácné,
   hodně štěstí, neboť je krásné,
   hodně lásky, neboť je ji málo a
   zkrátka hodně všeho, co by za to stálo!!!

 118. Sice jsem turnaj vyhrál, ale hrál jsem fakt blbě.


  První ztrátu jsem utrpěl hned v prvním kole. Nemůžu 1. – Kh8, protože bych po 2. Df6+ přišel o střelce, a z věčného šachu Dg5-Dd8 se nedostanu. Ani 600 elo navíc nepomáhá a je to remíza. Útěchou mi může být, že Netušil dopadl (v posledním kole) se Zedníčkem ještě hůř (prohrál!).

  Další komedie přišla v pátém kole:


  Stalo se 1. – Dxb4 2. Vxa8?? Vxa8?? (2. – Dxe1+ 3. Kg2 Vxa8 0-1) a pak jsem to s pěšcem navíc ještě dokázal prohrát. Takhle hrajou kandidáti mistra?

  Oficiální souhrnná tabulka pořadatele (O-pohár-Šachového-klubu-TJ-Jiskra-HB-celkově-2018-19.xlsx) začleňuje hráče jen do jedné kategorie. Moje (neoficiální) tabulka (viz níže) začleňuje hráče do více kategorií. Proč by děcko [d18] nemohlo vyhrát zároveň i kategorii [nereg] (neregistrovaní a elo do 1500)? S pořadatelem (p. Brodina) se nějak nemohu shodnout. To si jako jistý důchodce bude muset vybrat, jestli chce být v kategorii [s60] nebo v kategorii [nereg]? Napište, jaký máte názor. Měl by být hráč ve všech kategoriích, na které “má nárok”, nebo by měl být (jako podle pořadatele) jen v jedné kategorii? A smí si kategorii takový hráč vybrat sám?

  A znovu opakuji: v oficiální souhrnné tabulce (O-pohár-Šachového-klubu-TJ-Jiskra-HB-celkově-2018-19.xlsx) je špatně pořadí těch hráčů, kteří mají stejně bodů. Pak totiž nastupuje pomocné kritérium, což je první nejlepší umístění, druhé nejlepší umístění, … . V mojí tabulce je to správně! Viz níže.

 119.   T1 T2 T3 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 3  55
      3. 2. 1.
  2. Dlasek Ján 13 15 12 3  40
      5. 4. 6.
  3. Trčka Bohdan 11 12 13 3  36
      7. 6. 5.
  4. Brož Petr 15 20   2  35
    [d18] 4. 1.  
  5. Polanský Jiří 18 17   2  35
      2. 3.  
  6. Hrančík Martin 10 10 10 3  30
      8. 8. 8.
  7. Havelka Vladislav   11 11 2  22
        7. 7.
  8. Domkář Igor   13 8 2  21
    [nereg]   5. 10.
  9. Havel Jiří 12 9   2  21
      6. 9.  
  10. Karásek Lukáš 20     1  20
      1.    
  11. Jelínek Václav     18 1  18
    [s60]     2.
  12. Zedníček Filip     17 1  17
    [d18]     3.
  13. Marek Aleš 9 8   2  17
    [s60] [nereg] 9. 10.  
  14. Netušil Jakub     15 1  15
          4.
  15. Kocman Patrik     9 1  9
    [d18] [nereg]     9.
  16. Švec Josef   7   1  7
    [nereg]   11.  
  17. Fencl Vítek   6   1  6
    [d18] [nereg]   12.  
  18. Satrapová Anna   5   1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.  
  19. Satrapa Janek   4   1  4
    [d18] [nereg]   14.  
  20. Radouš Miroslav   3   1  3
    [s60?] [nereg]   15.  
 120. Musíme si přiznat, že tentokrát jsme neměli nárok. Soupeři nic neponechali náhodě a přijeli v základní sestavě s jedním FM a se sedmi KM.

  Přesto Dlasek a Linhart favorizované KM odremizovali!! Ještě jednou oběma blahopřeji! Jenomže další remízové zázraky na deskách od čtvrté dolů se již neděly (na prvních třech šachovnicích jsme byli elově konkurenceschopní, na zbylých pěti ale byla elová převaha soupeřů zdrcující (150 – 400 elo rozdílu)). Provazník, Podrázská i Ježek prohráli.

  Vepředu jsme (bohužel) nezopakovali výsledek ze Žďáru (tam to bylo na prvních třech deskách 2,5-0,5 a kdyby Večeřa nevyhrožoval zkopáním, tak to bylo 3-0) a po třech remízách tedy celková prohra 2,5-5,5. Mojí partii uvádím (jako obvykle) na ChessTalkeru: http://www.chesstalker.com/emESygBnqC2v – soupeře jsem trestuhodně vypustil.

 121. Také se připojuji ke gratulaci.

  Kdybyste se (pane Paulíku) na dnešním utkání KP ozval, že máte narozeniny, určitě bych poblahopřál na místě. Kdo si ale má ty veškeré narozeniny a svátky pamatovat!

  Tak jenom rada pro mladé chlapce z našeho oddílu: především u přítelkyní nesmíte na žádné výročí zapomenout! Jinak máte těžký průs.er!!

 122. Také se připojuji ke gratulaci. Přeji Vám pane Paulíku všechno nejlepší, hlavně hodně zdraví.

 123. Pořadí po kole 5

  Poř. Družstvo Part. + = – Body Skore Výhry
  1 ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod B 5 5 0 0 15 26½ 19
  2 TJ Jiskra Humpolec B 5 4 0 1 12 22½ 17
  3 TJ Spartak Velká Bíteš 5 3 0 2 9 22 16
  4 ŠK Světlá nad Sázavou B 5 2 1 2 7 19½ 10
  5 Gambit Jihlava C 5 2 0 3 6 21 14
  6 TJ Žďár nad Sázavou z.s.C 5 2 0 3 6 19½ 14
  7 Gambit Jihlava D 5 2 0 3 6 17½ 12
  8 SŠK Cejle 5 1 2 2 5 19½ 12
  9 ŠK Caissa Třebíč C 5 1 1 3 4 18 13
  10 Spartak Pelhřimov B 5 1 0 4 3 14 7

 124. Ani 8/9 nestačí na vítězství v turnaji. Ach jo. V Humpolci se mi (už) tradičně nedaří. Z osmi ročníků memoriálu Karla Vondráčka jsem byl na sedmi ročnících a vyhrál jsem jenom dvakrát (2013 a 2016). Jindy to byla druhá místa (5x druhý, to už je frustrující).

  V té rozhodující partii proti Volákovi jsem měl už o minutu lepší čas, když jsem se ve střední hře rozhodl provést kombinaci na zisk pěšce. Ale místo zisku pěšce jsem ztratil střelce. A úplně nejvtipnější (nejtragičtější) na tom bylo, že to, že mám střelce míň jsem (s hrůzou) zjistil až za dalších cca 10 tahů. Tohle bývá k vidění u hráčů s elo 1500 (jako že ani netuší, kde toho střelce ztratili). Takže proti Volákovi jsem hrál jako patnáctistovka.

 125. Někde jsem kdysi slyšel, že analyzovat bleskovku je prý zvěrstvo. Takže bych tady nabídl analýzu několika bleskovek.


  Rozhodující pozice v rozhodující partii. Černý zahrál 1. – Vf8. Cítil jsem, že otevření černé konzervy tam někde musí být, ale v bleskovce je času málo. Zahrál jsem 2. g4!! (intuitivně, bez počítání) a po 2. – Jf6 jsem pokračoval 3. gxf5? a černý to ubránil a později díky slabině na f3 vyhrál. Měl jsem zahrát 3. h5!! a černému by se to (podle počítače) úplně rozložilo. Varianty jsou to ale složité, a nespočítal bych je snad ani ve vážné. Např. 3. – gxh5 4. Vxe6!! Kh8 5. Ve7! Sxf3 6. Sxf6 Sxf6 7.Jxf5!! 1-0. Jenomže v bleskovce samé tahy s dvojitými vykřičníky není možné najít pouze intuicí (bez počítání).

  Kdybych pak všechno vyhrál, tak jsem ještě mohl ztrátu dohnat (Filipa Valu jsem porazil a Vítek Veselý také občas někde nějaký půlbod ztratil). Jenomže pak přišel samopat a samomat a nadějím byl konec.


  Cesta k výhře měla vypadat takto: 1. – Vg4 2. Vh1 Kb4 3. Vf1 a3 4. Vh1 a2+ 5. Ka1 Ka3 0-1. S dvanácti sekundama na hodinách jsem spáchal 1. – Vh2 2. Vc1 Vb2+ 3. Ka1 Vc2?? 4. Vxc2 bxc2 pat.

  Ještě hůře jsem dopadl v partii posledního kola:  Černý zahrál 1. – Ve4. Pozice je naprosto vyrovnaná. Měl jsem zahrát 2.f3 a pokoušet se vyměnit všechny věže. Lehkofigurovou koncovku bych pak vyhrál, protože černý střelec je špatný. Stalo se ale 2. f4? Vd8 3. fxg5?? hxg5 4. Vf5 g4 5. Va2 Kg7 6. Va6 Vh8+ 0-1. Prostě samomat.

  Na vítězství v bleskovém turnaji je potřeba pořádná porce štěstěny, a takovou pořádnou porci jsem neměl. Bůů.

  Ještě bych se pozastavil nad skutečností, že status turnaje byl na poslední chvíli změněn z otevřeného na uzavřený. Už od začátku listopadu bylo (v propozicích seriálu “O pohár Jiskry HB”) uvedeno, že blicák 21.12. se do seriálu rapidů nepočítá a bude hrán jako otevřený oddílový přebor v bleskové hře. Týden před turnajem byl ale status turnaje změněn a na webu Jiskry HB bylo uvedeno, že turnaj je uzavřený a pouze pro hráče Jiskry HB (+ pozvané). Někteří hráči (z cizích oddílů) si to (na tomto webu) přečetli a (správně) nepřišli. Ovšem jiní (malý Zedníček) si to nepřečetli a přišli. Pořadatel je ale nevyhodil. Jenom doufám, že si hráči (z cizích oddílů) nezačnou myslet, že celý seriál “O pohár Jiskry HB” je uzavřený. Není!! To by účast byla ještě mizernější než obvyklá mizerná. Hrajeme sice šachy, ale tohle je hokej! Takže fakt 11.1.2019 přijďte na 4. turnaj “O pohár Jiskry HB”, další turnaje jsou otevřené!

 126. Gratuluji Romanovi k vítězství v turnaji! Doporučoval bych Romanovi, při takových akcích a jako pozvaný, neřešit uvedené záležitosti remiz, někteří hráči, funkcionáři to nemají rádi a příště už ………..?!

 127. Do Třebíče jsme jeli v postatě s béčkem (jen Vala a Jána v sestavě béčka nejsou), soupeři nastoupili v plné palbě (základní sestava). Kapitán Třebíče Svíženský neskrýval, že překvapení je to příjemné. Ptal se: kde máte Vítka (Veselého)? A Hodače? A Jelínka? Odpovídal jsem, že nemáme.

  Jako první dohrál Nimmertondl. Přišel se zeptat, zda může přijmout remízu. Řekl jsem mu, že je to putna, protože (už po hodině hry) to na deskách 1-3-4 vypadalo na kotel 0-3, takže případný půlbod navíc z desky 8 nás nevytrhne. Kdybych byl býval věděl … . Sice Nimmertondl ještě několik tahů hrál, ale pak dal (s pěšcem navíc!) remízu: http://www.chesstalker.com/4TEMhvtgMkwc. Takže na úvod 0,5-0,5.

  Pak prohrál Brož. V těžce pasivní pozici přišel o figuru: 0,5-1,5.

  Pak dal Vala remízu. Z tohoto jsem byl zklamaný. Druhá deska byla jedinou šachovnicí, na které jsme měli elovou převahu: 1-2.

  Jednu chvíli se mi pozice Linharta zdála velmi perspektivní, černí koníci ovládali půl šachovnice, ale výhru z toho prý vyždímat nešlo: 1,5-2,5.

  Dlasek měl jednu chvíli ultrašpatného střelce Se3, pak v jinou chvíli dva pěšce méně, ale jednoho pěšce dobral a pak už jeho bojácný soupeř víc jak remízu od pozice nechtěl: 2-3.

  Jánova pozice se mi nelíbila už od zahájení, a to od toho okamžiku, kdy černými hrající Jána byl donucen vyměnit královskoindického Sg7. Pak už to šlo s černým z kopce a (podle mého názoru) mohl vyhrát bílý daleko dříve než vyhrál: 2-4.

  Za stavu 2-4 přichází od mého soupeře nabídka remízy (kapitán prý do něj hučel, sám by Walek prý remízu nenabízel). Myslel jsem si, že stojím zle. Zvažoval jsem všechna možná pokračování a nikde nenalézal záchranu. Proto jsem remízu přijal: http://www.chesstalker.com/G9n4oefcL1ft. Teprve doma mi počítač ukázal, že záchrana v pozici byla. Ale pokud by soupeři stačila remíza, tak by to remíza i byla. Pouze v tom případě, že by soupeř hrál nenasytně na výhru, měl bych možnost nečekaným zvedákem převážit misky vah na mojí stranu. Ale tento zvedák jsem neviděl, takže musím přiznat, že pokud by nabídka remízy nepřišla a pokud by soupeř hrál ostře na výhru, tak bych to prohrál. Takže remíza a 2,5-4,5.

  Jako poslední dohrával Provazník. Když se na něj ve střední hře valila falanga černých centrálních pěšců, říkal jsem si, že je s Ivošem konec. A pak (Sg5 byl možná na h6 nebo dokonce na f2, viděl jsem to až po zahraném Sxe3) …  … přichází zvedák 1. Sxe3! a hrozivá černá centrální falanga se rozpadá (jako v legendárních bitvách u Kynoskefal 197 přnl. a u Pydny 168 přnl.). Bitva pokračovala ještě mnoho tahů, ale výsledek byl již tahem Sxe3 předurčen: 1-0.
  Takže nakonec těsná prohra 3,5-4,5.

 128. V partii na 8. šachovnici má Petr “zdravého pěšce”, tady se mělo pokračovat, když už dosáhl výhody.
  Věřím, že v brzké době doplníme “A” hráči, kteří mají zájem hrát, bavit se královskou hrou, někteří se již objevují….?!

 129. Tentokrát jsem měl v Buchholz loterii štěstí. Když jsem na http://chess-results.com/tnr406873.aspx?lan=5&art=1 zkoumal, proč jsem měl Buchholz o půl bodu větší než mladý Brož, tak jsem zjistil, že je to tím, že Zedníček měl 4 body a Polanský jen 3,5 bodu. Skutečná loterie!

  Přitom jsem mladého Brože (černými) doslova rozdrtil. Partii strašně moc ovlivnil už první tah. Brož místo 1.e4 omylem zahrál 1.e3. Takže místo Francouzské obrany se hrála karlovarská struktura v Dámském gambitu (a to ještě s ultrapasivním Sc1) – a to pro bílého byla španělská (ne Španělská obrana, ale španělská vesnice). O minoritním útoku b2-b4,a2-a4 a b4-b5 zřejmě v životě neslyšel, takže jsem mohl na královském křídle nerušeně rozvíjet bu-bu-bu až do matu:


  Zahrál jsem 1. – Vf3! a bílý končí (hrozba 2. – Vxh3+ se pokrýt nedá).

  Jenomže pak jsem ztratil celý bod dvěma remízama s Jelínkem a s Dlaskem(!), a to mladého Brože vrátilo do hry. Dlasek mě odremízoval ve výměnné Francouzské (výměnná Francouzská se fakt blbě za černého vyhrává). No a s Jelínkem to byla ukázka mé taktické neschopnosti:


  Po 1. e5! dxe5 2. Dg6+ Kh8 mi remíza věčným šachem byla málo. Výhra v pozici je, ale ne pro hráče s mizernými kombinačními schopnostmi. Kdybych zahrál 3. Vf5!! De8 4. Dh6+ Kg8 5.Sxe5! Sxe5 6.Vexe57.Vxg5, tak jsem to vyhrál. Jenomže se stalo 3. h4? De8 4. Dh6+ Kg8 5.hxg5 Vf7! (hrozí Vh7!) 6. Dg6+ Vg7 7.Dxe8+ Vxe8 a najednou jsem na tom fakt blbě. Když jsem se pak vyhrabal z totálně prohrané koncovky (s pěšci) do jen připrohrané koncovky K + V: K + V + S (bez pěšců), došlo na komický závěr. Napřed jsem zavolal rozhodčího, abych dopředu avizoval vymáhání remízy. Pak jsem začal (nahlas) počítat tahy. No ale 50 tahů jsem to bránit nemusel. Jelínek udělal nemožný tah (ponechal krále v šachu). Reklamuju nemožný tah a Jelínek mi podává ruku (asi jako že uznává prohru nemožným tahem). Povídám, že nemožný tah neprohrává (to FIDE udělala kvůli začátečníkům). A Jelínek se už chystal hrát dál. Povídám: ne, ne. Podal jsi mi ruku a to je ukončení partie. Remíza! Nakonec jsem tedy za remízu musel být rád. Jako mizerný kombinátor jsem asi měl dát ten věčný šach. Kdo neumí, čumí (a musí dávat věčný šach).

  Pak jsem hypnotizoval obrazovku Brodinova notebooku, aby ta Buchholz loterie vyšla, a ona tentokrát vyšla!

 130.   T1 T2 T3 T4 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 4  75
      3. 2. 1. 1.
  2. Dlasek Ján 13 15 12 17 4  57
      5. 4. 6. 3.
  3. Brož Petr 15 20   18 3  53
    [d18] 4. 1.   2.
  4. Polanský Jiří 18 17   12 3  47
      2. 3.   6.
  5. Trčka Bohdan 11 12 13 9 4  45
      7. 6. 5. 9.
  6. Hrančík Martin 10 10 10 8 4  38
      8. 8. 8. 10.
  7. Jelínek Václav     18 15 2  33
    [s60]     2. 4.
  8. Havel Jiří 12 9   11 3  32
      6. 9.   7.
  9. Havelka Vladislav   11 11 10 3  32
        7. 7. 8.
  10. Zedníček Filip     17 13 2  30
    [d18]     3. 5.
  11. Domkář Igor   13 8   2  21
    [nereg]   5. 10.  
  12. Karásek Lukáš 20       1  20
      1.      
  13. Marek Aleš 9 8     2  17
    [s60] [nereg] 9. 10.    
  14. Netušil Jakub     15   1  15
          4.  
  15. Fencl Vítek   6   7 2  13
    [d18] [nereg]   12.   11.
  16. Kocman Patrik     9   1  9
    [d18] [nereg]     9.  
  17. Švec Josef   7     1  7
    [nereg]   11.    
  18. Satrapová Anna   5     1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.    
  19. Satrapa Janek   4     1  4
    [d18] [nereg]   14.    
  20. Radouš Miroslav   3     1  3
    [s60?] [nereg]   15.    
 131. Jako první dohrál Nimmertondl. V čtyřstřelcové koncovce to byla naprostá rovina a nic se s tím nedalo dělat: 0,5-0,5.

  Pak prohrál Hyrš. To jsem teda nevěřícně čuměl a nevěřícně čuměli i všichni okolo. Hyrš hrál proti malému děcku. Obral děcko o koníka a zdálo se, že vítězství na osmé desce má naše družstvo v kapse. Jenomže pak se začaly dít podivuhodné věci.


  Vidíme, že černý má o koníka víc, má ale šach. Stalo se 1. – Vd7 2. Dc8+ Vd8 (2. – Ke7? 3.Dxh8) 3.Dc6+ (a jsme tam, kde jsme už byli). Tak jinak. Ale jak? Já bych doporučoval 3. – Ke7! a 4.Db7+ Vd7 jen černému pomůže. Bílý nemá kam vyvinout Sc1 a bez koníka je v loji. Jenomže černého napadlo zahrát 3. – Jd7?? (že tím přestává Sd6 být kryt věží, černého nevarovalo). 4.Vf3! Opakovat tahy 4. – Dd1+ 5.Vf1 Dd3 6.Vf3 a podepsat remízu by bylo tisíckrát lepší než to, co následovalo. Černý přišel o Sd6, následně mu bílá dáma vyžrala dámské křídlo a pak to Hyrš korunoval ztrátou (černé) dámy: 0,5-1,5.

  Provazník dal ve výborné pozici remízu:


  Poslední tah bílého byl h4. Jasně, když mám černopolného střelce, tak si všechny pěšáky postavím na černé, aby je přece ten střelec mohl krýt, tak jako Sd2 kryje pc3. Konec ironie! Černému bych doporučil 1. – h5 a pak pomalu pozici zesilovat (třeba černý král by mohl cestovat po bílých polích na b5 nebo b3 či b2 …). No ale Provazník to dal za remízu: 1-2.

  Vyrovnal Havel. Nechal si vytvořit nevzhledného centrálního e-dvojpěšce za (polo)otevření f-sloupce a začal (černými) útočit na křídle. Bílý správně reagoval protihrou v centru. Poučky říkají, že protihra v centru získá navrch a útok na křídle se (touto protihrou v centru) zhroutí. Tentokrát ale na poučky nedošlo a černý křídelní útok prorazil až k bílému králi: 2-2.

  Vedení na naší stranu strhnul Havelka. Soupeřovu Benoni (něco na ten způsob) doslova smetl průlomem e4-e5xd6, nalezl Ve1-Ve7 a hrozby černému se staly tak hrozivými, že černý raději odevzdal dámu, aby si ještě těch dalších cca 20 tahů mohl zahrát. Podle mě si těch 20 tahů navíc mohl odpustit a měl to zabalit už po ztrátě dámy: 3-2.

  Linhart udržel remízu. Hrál bílými a už po čtyřech tazích se mi to nelíbilo (1.e4 c5 2.c3 d5 3.e5? Sf5 4.d4 e6). To je ale nádherná Francouzská obrana! Sc8 je na f5 a všechny trumfy (c-sloupec, bílý pěšec na d4) jsou na straně černého. Ale Jarda to bránil a ubránil: 3,5-2,5.

  Paulík už v zahájení vytvořil soupeři izolovaného pěšce na d4 a hrál tedy na koncovku. Jezdcovou koncovku měl (samozřejmě – vzhledem k bílému izolákovi d4) lepší, ale soupeř to dobře bránil a ubránil: 4-3.

  Dohrával jsem jako poslední (jako obvykle). Vzhledem ke stavu zápasu 4-3 jsem to nesměl prohrát, a to jsem splnil – remíza. Ale spokojený nejsem, po 25.Db7+ jsem to měl vyhrát: http://www.chesstalker.com/O48ItDIUsQbb. Kritizuju tady druhé (viz Hyršova pozice výše), sám ale (taky) hraju jako čučkař (slovo čučkař/čučkaři používá i prezident Zeman – viz Zemanovo vyjádření o čučkařích z BIS). Naštěstí moje remíza družstvu stačila.

  Takže jsme zvítězili “vysoko” 4,5-3,5.

 132. Zdravím,
  děkuji Romanovi za příspěvky a obdivuji jeho lásku (vášeň) pro šachovou hru.Mám radost z naší těsné výhry ,kde se počítala každá půlka a blahopřeji k výhrám přátelům Havelkovi a Havlovi,též jasným nadšencům pro šachy.
  K mé pozici – střelec bílý stál na bé 2 ,počítač mi po tahu,co se nestal,tj. h7-h5 dává výhodu asi 0,9 ,ale pak jsou nutny další postupy spojené s pěšc.průlomy v centru,neb na jednu slabinu tj. bílého c3 to vyhrát nelze.Nevím,zda bych je viděl a ne jen tahal na místě. Při ubíhajícím čase a přímočarém pochodu svého krále na dámské křídlo-ke slabině cé3- by můj král na bé3 mohl dostat i žertovný mat(Va1šach,já Kb3 a Va3 mat),když by bílý stál na místě a a měl třeba Kd3 a věž na druhé řadě,chránící střelce….
  Ale bez chladnokrevnosti a zariskování není zlepšování se,tak snad někdy..
  Ivo

 133. Beru v potaz ale je to spis karo-kan s tempem mene za bileho. Muj cil byl vykolejit cerneho z teorie coz se mi povedlo. Ale na druhou stranu jsem jako bily nic neziskal. Souper dohraval na 6 min.v 28.tahu ja mel jeste 42 min. Cista remis.

  1. Carokann 1.e4 c6 2 . d4 d5 3.e5 Sf5 se od toho, co jsi zahrál, liší jen jedním tempem, jenomže právě to jedno tempo (co černý použil na e7-e6) je hodně důležité! Po 1.e4 c6 2 . d4 d5 3.e5 Sf5 může hrát bílý 4.g4! Sg6? (černý musel zpátky 4. – Sd7) 5. h4 h6 6.h5 Sh7 7.e6! – a právě o to 7.e6 jde. V tvojí partii už měl černý e6 zahrané, takže ty 7.e6 nemůžeš. V Carokannu se téhle variantě říká bajonetový útok a je to velmi drsné (inu bajonetové útoky v dobách ještě jen pomalu nabíjených pušek byly taky velmi drsné).

 134. Pár vět k úspěchu žáků ŠK Jiskra, kteří reprezentovali své ZŠ. V kategorii I. 1. – 5. tř. výborný, vyrovnanný výkon všech hráčů ZŠ V Sadech, Kvído Wasserbauer nedal svým soupeřům na 4. šachovnici šanci a všech 8 partií vyhrál! Výborný výkon, výsledky Patriků Kocmana a Pfeffera, hající první a druhou šachovnici, stejně tak individuelní výsledek Vítka Fencla a Jakuba Kubáta, kteří reprezentovali ZŠ Slunečnice Okrouhlice, Janka Satrapy a Dominika Jirky ze ZŠ Wolkerova.
  V kategorii II. 6. – 9. řída: Pěkné třetí místo ZŠ Wolkerova a skvělý stoprocentní výsledek Matěje Pavliše, reprezentanta ZŠ Konečná a  7. bodů z 8 Michala Žáčka ze ZŠ V Sadech. Ani ostatní nezklamali, bojovali, pro některé to byl vůbec první velký turnaj a zvládli ho dobře!

 135. No seděl jsem 2 metry od děcek (a hrál KP proti Humpolci), takže jsem měl podívanou on-line. U těhle děcek se partie 2x až 5x otočí, každý tah mě překvapoval. A děti hráli jak blesk. Vítek Fencl měl na konci partie na hodinách 1:31 hod! Tedy měl času víc než na začátku partie!! Tohle jsem neviděl už roky.

  1. to je u nich Romane úplně normální, jsem rád za každou sežranou minutu mladých času a vúbec se tomu nedivím, taky mi trvalo pár let, až jsem pochopil, že asi by fakt bylo lepší ten svúj čas použít na lešpí šachování….:-) inu, každej sme byli nekdy mladí…..

 136. Přátelé, moc Vám děkuji za dnešní skvělé výkony 🙂 to se aspoň v tom to moje vyhoření ztratí 🙂

 137. Jako první dohrál Jána. Přišel říci, že má nabídnutou remízu. Sice už v tu chvíli bylo zřejmé, že Ježek je na ručník (takže budeme muset dotahovat), nicméně při pohledu na Jánovu pozici jsem se (skoro) zděsil a velmi jsem doporučil remízu přijmout (Jánova pozice s ukázkově špatným střelcem držela v nerozloženém stavu snad jen silou vůle): 0,5-0,5.

  Pak prohrál Ježek. Hrál černými a už v zahájení přehlédl banální Sxh7+. Střelce nešlo brát, takže byl černý o pěšce kratší a ještě měl oslabené rochádové postavení. Poté Ježek zkoušel aktivitu na dámském křídle, výsledkem byla ztráta druhého pěšce, tentokrát na křídle dámském. Ježkovi nezbylo, než všechno vsadit na jednu kartu – zoufalý “matový” útok na bílou malou rochádu. Útok se mi od začátku jevil jako bez předpokladů k úspěchu. Takové Napoleonské Waterloo: když Napoleon viděl, že jeho 70tisícové armádě, která bojovala proti 70tisícové Wellingtonově armádě, vpadl do boku nově příchozí Blücher se 110tisíci Prušáky, zkusil poslední zoufalý pokus. Zteč proti Wellingtonově štábu (bez velení by nepřátelské armády byly za půl). Merde! (to byla odpověď francouzského generála Cambronneho na výzvu spojenců, aby se Francouzi vzdali). Ježkův zoufalý hurá útok (taktéž) nevyšel a černý koník byl (zadáčo) soupeřem vyloučen z šachovnice. Pak už fakt nezbylo nic jiného, než se vzdát: 0,5-1,5.

  Srovnal Provazník. Byl evidentně nachlazený (to minimálně! Angína?), s kapesníkem trvale před ústy, ale (ač se to zdá neuvěřitelné – nastoupili jsme přece v základní sestavě) hrát musel, jinak by jsme hráli v sedmi (žádný z náhradníků nemohl/nechtěl). Provazník chtěl soupeři nabídnout remízu, ale to jsem mu zakázal, protože Ježek stál na prohru. A Provazník hrál, obral soupeře o figuru a vyhrál (ve finále Provazníkův soupeř překročil čas): 1,5-1,5.

  Pak prohrála Zuzka. Hrála Královskou indickou bílými. Pozice se tak nějak líně (až nudně) pozičně převalovala. Samotný konec jsem ale neviděl, protože jsem zrovna řešil Pavlíčka, hrajícího na půlminutě (a sám jsem měl jenom 4 minuty). Takže nevím, proč Zuzka prohrála: 1,5-2,5.

  Obvykle dohrávám jako poslední. Tentokrát tomu tak nebylo díky šachovým hodinám. Soupeře jsem shodil na čas: http://www.chesstalker.com/8XyUsDm0AjVH. Ale i na pozici už jsem to měl přivyhrané, takže pro soupeře to bylo prašť jak uhoď: 2,5-2,5.

  U Paulíka byla pozice dlouho naprosto v rovnováze, pak si ale Paulík (černý) ve střelcové koncovce vytvořil na dámském křídle vzdáleného volného pěšce, takže bílý se musel vyhýbat přechodu do pěšcovky. To vedlo k neustálému zlepšování černé pozice, bílí pěšci následkem toho zůstávaly stát blokovaní na polích barvy střelců a to nakonec rozhodlo: 3,5-2,5.

  Vedení zvýšil Veselý. Hrál bílými proti Benoni a na královském křídle to sršelo kombinacemi. Černý tyto kombinace vykryl jen za cenu naprostého zpasivnění černopolného střelce. Takže bílý od kombinací přešel k pozičnímu škrcení:


  Škrcení černého dospělo do finálové (terminační) fáze. Naprosto učebnicový příklad na špatného střelce. Bílý zahrál 1. g3! a kromě slabin b6 a f6 odteď musí černý navíc řešit ještě bílého h-bleska. A to už vyřešit nejde: 4,5-2,5.

  Zkázu Humpolce dovršil ve věžové koncovce (s pěšcem navíc) Vala: 5,5-2,5.

 138.   T1 T2 T3 T4 T5 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 20 5  95
      3. 2. 1. 1. 1.
  2. Brož Petr 15 20   18 17 4  70
    [d18] 4. 1.   2. 3.
  3. Dlasek Ján 13 15 12 17 10 5  67
      5. 4. 6. 3. 8.
  4. Polanský Jiří 18 17   12 18 4  65
      2. 3.   6. 2.
  5. Trčka Bohdan 11 12 13 9 15 5  60
      7. 6. 5. 9. 4.
  6. Hrančík Martin 10 10 10 8 12 5  50
      8. 8. 8. 10. 6.
  7. Havel Jiří 12 9   11 13 4  45
      6. 9.   7. 5.
  8. Zedníček Filip     17 13 9 3  39
    [d18]     3. 5. 9.
  9. Jelínek Václav     18 15   2  33
    [s60]     2. 4.  
  10. Domkář Igor   13 8   11 3  32
    [nereg]   5. 10.   7.
  11. Havelka Vladislav   11 11 10   3  32
        7. 7. 8.  
  12. Karásek Lukáš 20         1  20
      1.        
  13. Marek Aleš 9 8       2  17
    [s60] [nereg] 9. 10.      
  14. Netušil Jakub     15     1  15
          4.    
  15. Fencl Vítek   6   7   2  13
    [d18] [nereg]   12.   11.  
  16. Radouš Miroslav   3     8 2  11
    [s60] [nereg]   15.     10.
  17. Kocman Patrik     9     1  9
    [d18] [nereg]     9.    
  18. Henzl Jaroslav         7 1  7
    [nereg]         11.
  19. Švec Josef   7       1  7
    [nereg]   11.      
  20. Satrapová Anna   5       1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.      
  21. Satrapa Janek   4       1  4
    [d18] [nereg]   14.      
 139. Byl jsem nasazený jako čtyřka a skončil jsem čtvrtý. Takže ani propadák, ani výhra. Když ale spočítám (jakkoliv) podezřelé pozice (Seidl Pavel, Brož Petr, Mouryc, Merta, Vašut), tak musím uznat, že na lepší výsledek jsem neměl. Bez překvapení byla jen jedna (moje) partie a to s FM Gregorem – podle očekávání jsem prohrál.

 140. Blahopřeji celému týmu “B”, po pravdě, nepočítal jsem s tak vysokou výhrou, měl jsem trochu obavu….?! Ale skvělé!

  1. Mohlo to být ještě o tu půlku lepší 🙂 párkrát jsem nabídku remis odmítla, ale přiznám se, nenašla jsem lepší pokračování, takže to dopadlo tak, jak to dopadlo 🙂

  2. Úspěch, bych také přiřadil k pravidelnému tréninku v Pohledu, všichni získali bod, jed tak dál!

 141. Jako první dohrál Mottl. Už po půlhodině měl koníka navíc, takže po hodině 1-0.

  Melichar uplatňoval dva pěšce navíc ve věžovce. Trochu jsem trnul, aby ho v pozici (Kf4, Vb6, b2,b4,d5,e4,g4: Kf7, Ve7, b5,f6,g5) …


  … nenapadlo zahrát 1.Kf5?? Ve5 mat, ale ustoupil správně a dva pěšce navíc uplatnil k výhře: 2-0.

  Já jsem proti o 600 elo slabšímu soupeři vyhrál po hodině a půl: http://www.chesstalker.com/ZQL6tliSRyyx. Takže 3-0.

  Nimmertondl přišel oznámit, že (na prahu střelcové koncovky) má nabídnutou remízu. Na všech zbývajících pěti deskách jsme stáli dobře a tak jsem (jako zástupce kapitána) řekl NE! Ještě nikdy (co hraju za Jiskru HB) jsme nevyhráli 8-0. Takže HRAJ!

  Hrančík soupeře dusil tlakem po polootevřeném c-sloupci (proti opožděnému pěšci c2), až to soupeř zpackal jednotahovým nastavením dámy (rovnou před chřtán černému koníkovi): 4-0.

  V Nimmertondlově partii ve střelcové koncovce napřed došlo k (z obou stran jasné) centralizaci králů, načež v pozici (Kc4, Sg3, a2,d4,e3,f2,g2,h2: Ke7, Sc1, a6,b6,e6,f6,g7,h6) …


  … (černý s centralizací krále o jeden tah zaspal) tahem 1.Sc7 vynucuje bílý průchod svého krále do nitra černé pozice a zbytek je technika: 5-0.

  Zuzka (už podruhé) přišla, že (už podruhé) má nabídnutou remízu. Už podruhé jí říkám NE. Hrajeme na kanára! Jenomže Zuzka kňučela, že to nevyhraje. Tak jsem jí teda řekl, ať dělá, co chce. Tak vzala remízu: 5,5-0,5.

  Přitom jednu chvíli to u Zuzky vypadalo nadějně. V pozici (Kc1, Df2, Vd1, Ve1, Jc3, Se3, a4,b3,c2,c4,f3,g2,h3: Kc8, Df5, Vg8, Vh8, Sh6, Jg3, a5,b6,c6,c5,e5,g5,h4) …


  … je (podle počítače) zvedák 1. Sxc5! a bílý matový útok prorazí. No dobře, takovou divočinu bych si ani já nelajznul. Já bych doporučoval “klidné a konzervativní” 1. Kb1 a černý nemůže 1. – e4? 2. Jxe4 Jxe4 3. fxe4 Dxe4? 4. Sd4! (nebo 4.Sxc5!) 1-0. A až bílý (tedy bílá) ovládne pole e4 (Se3-c1 a Jc3-e4), je černý strategicky vyřízený. Jenomže Zuzka zahrála 1. Je2?! Jxe2+ 2. Dxe2 e4, pak kňučela (že chce přijmout remízu) a pak remízu přijala.

  Havel mohl (podle počítače) už ve střední hře získat figuru. Když jsem viděl pozici (Kg1, Db1, Vc1, Vd1, Je4, Sa6, a2,b2,d4,e3,f2,g2,h2: Ke7, Dd8, Vb8, Vh8, Je5, Sc6, a7,b5,d5,e6,f5,g7,h6), …


  … říkal jsem si, že z tohoto černý vyloví figuru. Jsem tedy takticky slabší (takže jak tu figuru vylovit, jsem neviděl), ale je to tam. Po 1. – fxe4 2.a4 Jc4! 3. b3 Da5! 4. axb5 Sxb5 5. Sxb5 Vxb5!! a (vzhledem k vazbě po b-sloupci) černý udrží koníka navíc. Ale je velmi obtížné až nemožné (i pro mě jako KM, natož pro 3.VT) vidět 5. – Vxb5!! Takže se stalo 1. – fxe4 2.a4 Db6? 3. axb5 Sxb5 4. Sxb5 Jd7 a hrálo se na férovku odznova. Nakonec ale Havel po urputném boji dvanáctileté děcko (z listiny talentů) přece jen porazil: 6,5-0,5.

  Tentokrát dohrával poslední Dlasek. Ve věžovce uplatňoval pěšce navíc a nakonec ho uplatnil: 7,5-0,5.

  No to je teda blbé, že jsme soupeřům nenaložili kanára 8-0. Příště se musíme snažit ještě víc! No a teď vážně: příště proti Humpolci B bych v zápase o vítězství v celé soutěži bral výhru i 4,5-3,5.

  1. Já věřím, že k tomuto utkání o 1. místo, nastoupí “B” v nejsilnější sestavě, máme výhodu jako domácí….?!

 142. Účast v turnajích “O pohár TJ Jiskra HB” je čím dál mizernější. No tak jsem alespoň hrál (soukromou) válku proti šachovým hodinám. Ze šesti partií jsem válku proti šachovým hodinám vyhrál 3x (tedy 3x jsem měl na konci partie více času na hodinách (díky třísekundové bonifikaci za tah), než počátečních 12:03 min). Tak.

  Program Swiss manažer nebyl schopen nalosovat poslední 7. kolo, protože Švec ve třetím kole odešel. Se Švecem (9 hráčů + desátým hráčem je “volno”) by 7. kol bylo nalosovatelných v pohodě. Jenomže po odchodu Švece to bylo 8 hráčů na 7 kol – a to by turnaj už musel začít jako každý s každým. To Švec je ten důvod rozhození Swiss manažeru!

  Jako ukázku z turnaje uvádím extrémně kuriózní pozici. Bylo kolem toho haló a bílý i černý si nárokovali výhru. Nakonec bylo rozhodnuto, že vyhrál bílý. V komentářích můžete napsat, jak VY byste jako rozhodčí rozhodli. Tož kuriózní pozice je (Kh1, Dc7, Va5, Vc1, Jg4, c4,f3,g2,h3: Kb4, Dd4, Vd8, Vg6, c5,g5)


  Něco může stát mírně jinak, nicméně jádro problému diagram vystihuje určitě. Bílý na tahu zahrál 1. Db6+?? a vítězoslavně prohlásil ŠACH-MAT. Černý (s viditelnou rozladěností (mohl jsem použít i ostřejší výraz)) se zvedl ze židle, židli s rachotem zasunul ke stolu a otočil se k partii zády. Takže to opravdu vypadalo, jako že černý ten šachmat uznává – nicméně černý neprohlásil, že se vzdává a ani nepodal bílému ruku (na znamení ukončení partie). V tuto chvíli do dění vstupuje pan Brodina (coby divák alias obsluha turnajového počítače se Swiss manažerem) a povídá, že to přece není mat a jde hrát 1. – Vxb6. Vůdce černých kamenů viditelně ožil, otočil se zpět k partii a povídá, že vlastně ani jiný tah než 1. – Vxb6 hrát nemůže a chystal se ho také zahrát. Vůdce bílých kamenů ale kontroval tvrzením, že odstoupením od stolu to černý vzdal. No a hádka byla v plném proudu. Kdyby na místě bílého nebo černého byl jistý (raději nejmenovaný) hráč XXX, jistě by došlo i na vyhrožování zkopáním. Hádavým hráčům jsem navrhoval jako kompromisní řešení remízu, ale tu nechtěl ani bílý ani černý. Tak nakonec obsluha turnajového počítače (pan Brodina) napsal výhru bílému. Tož měl vyhrát bílý nebo měl vyhrát černý nebo to měla být remíza? Pište komentáře!

  1. Tak, jak to popisuje Roman, neměl nikdo do partie zasahovat, partii nechat na hráčích, buď by si černý sedl zpěz na židli k partii, nebo bílý postavil figury do základního postavení, pokud by černého partie již nezajímala.

  2. dohrát, když nejde tak remis, když nesohlasí, pohrozit zapsánim 0:0, oba porušili šach.etiku..

 143.   T1 T2 T3 T4 T5 T6 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 20 20 6  115
      3. 2. 1. 1. 1. 1.
  2. Trčka Bohdan 11 12 13 9 15 15 6  75
      7. 6. 5. 9. 4. 4.
  3. Brož Petr 15 20   18 17   4  70
    [d18] 4. 1.   2. 3.  
  4. Dlasek Ján 13 15 12 17 10   5  67
      5. 4. 6. 3. 8.  
  5. Polanský Jiří 18 17   12 18   4  65
      2. 3.   6. 2.  
  6. Havel Jiří 12 9   11 13 12 5  57
      6. 9.   7. 5. 6.
  7. Zedníček Filip     17 13 9 17 4  56
    [d18]     3. 5. 9. 3.
  8. Hrančík Martin 10 10 10 8 12   5  50
      8. 8. 8. 10. 6.  
  9. Domkář Igor   13 8   11 13 4  45
    [nereg]   5. 10.   7. 5.
  10. Jelínek Václav     18 15     2  33
    [s60]     2. 4.    
  11. Havelka Vladislav   11 11 10     3  32
        7. 7. 8.    
  12. Kocman Patrik     9     18 2  27
    [d18] [nereg]     9.     2.
  13. Marek Aleš 9 8       10 3  27
    [s60] [nereg] 9. 10.       8.
  14. Fencl Vítek   6   7   11 3  24
    [d18] [nereg]   12.   11.   7.
  15. Karásek Lukáš 20           1  20
      1.          
  16. Švec Josef   7       9 2  16
    [nereg]   11.       9.
  17. Netušil Jakub     15       1  15
          4.      
  18. Radouš Miroslav   3     8   2  11
    [s60] [nereg]   15.     10.  
  19. Henzl Jaroslav         7   1  7
    [nereg]         11.  
  20. Satrapová Anna   5         1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.        
  21. Satrapa Janek   4         1  4
    [d18] [nereg]   14.        
  1. Ještě jeden důležitý “detail”: Já jsem závěr partie sledoval a Jirka po hlášce soupeře ŠACH-MAT prohlásil – “hm mat”, načež se zvedl a pak už vše jak popisuje Roman.
   Když pak tam byly určité snahy pokračovat v partii, tak jsem toto jako svědek Jirkovi připomenul, což on rytířsky přiznal. Takže poprávu byl zaknihován bod soupeři.

 144. Jako první dohrál Dlasek. Suverénně vyhrál. Ve Skotské hře nastražil (už) v 10. tahu léčku, do které soupeř spadl. Výsledkem byl zisk střelce. Ale uvádět to tady nebudu, protože Dlasek chce takhle rychle a snadno vyhrát i příště (léčka je samozřejmě součástí teorie zahájení): 1-0.

  Další půlbod přidal (černými) Mottl. Ale měl na víc! Soupeř proti Mottlově Francouzské obraně (v klasicky “po Francouzsku” blokované pozici) zvolil pochybný výpad Dd1-g4?, takže se bílá pozice začala od slabiny d4 rozkládat. Mottl získal pěšce navíc, pak dokonce mohl kombinací získat figuru navíc. Leč figuru navíc nezískal a i o toho pěšce navíc pak přišel. Takže v rovné pozici přišel mírový rozhovor: 1,5-0,5.

  Provazník je nabízením remíz již (velmi) známý. I tentokrát (v časné střední hře) nabídl remízu a byl vyslyšen: 2-1.

  Jenomže jsme vedení ztratili. Ježek (hrál černými Caro-Kann) měl v jednu chvíli nabídku remízy. Přišel se zeptat, ale poradil jsem mu bohužel špatně. Místo toho, abych řekl “ber po minulé prohře remízu”, jsem řekl “v ostatních partiích je ještě nejasno, sám se rozhodni”. No a Ježek se rozhodl bojovat dál a (bohužel) prohrál: 2-2.

  Nimmertondl zahájil tahem 1.d4, ale nakonec z toho vznikla Francouzská obrana výhodná černému (Sc8 byl již vyměněn). Nicméně výhodu (možnost tlaku proti d4) černý vůbec (ale vůbec) nepoužil – připadalo mi, jako by černý Francouzské motivy vůbec neznal. Takže nakonec (asi) spravedlivá remíza: 2,5-2,5.

  A do vedení šlo družstvo soupeře – Zuzka prohrála. Ale neviděl jsem to, protože jsem zrovna řešil svojí (dost) katastrofální pozici. Co jsem pak vyzvídal u Ježka, tak Zuzka prý zpanikařila. Viděla nějaké neexistující bludy-obludy a (nevynuceně) odevzdala kvalitu: 2,5-3,5.

  Vyrovnal Vala. Ve střední hře obral soupeře o dva pěšce a pak postupem svých pěšců vynutil ještě zisk kvality: 3,5-3,5.

  Dohrával jsem poslední a vzhledem ke stavu zápasu jsem nesměl prohrát. Moje pozice byla katastrofální, soupeř měl (pro změnu) katastrofální čas. Po šokujícím průběhu (více na http://www.chesstalker.com/fdRih3cqXh7A) jsem to nakonec ke kýžené remíze dovlekl: 4-4.

 145. Ahoj,
  myslel jsem si,jak po soupeřově nepřesnosti,když jsem předtím stál spíš o málo hůř,mohl bojovat dál,ale počítač ukazuje naprostou rovinu,ani mne v tu chvíli nic nenapadalo.Tak za týden proti Humpolci za “béčka” zabojujem,tam půjde o první místo,těším se.
  Ivo

 146. Ještě,příteli Romane,moc se mi líbí uveřejňování Tvých partií na netu,sleduji je .Je teda udivující,kolikrát AMATÉŘI s ELO nad 2 litry nedokáží soupeře “dorazit” ,včetně dneška.
  To jsou taky věci,prostě “vejš” nepatří,tak to je. A já taky ne.
  Ivo

 147. i když jsme se tak dohodli Romane , nedá mi to a prozradím víc o svoji partii, hrala se steinitzova španelka a (i když to vypadalo na skotskou, daná pozice může vzniknout s mnoho zahájení…¨) a ja po odebrání d4 dámou,často na lichessu skouším brzké e5, tak tri procenta lidí mi na netu vezmou tu špatnou figuru a v živote by mě nenapadlo, že na to skočí nekdo ve vážný…
  inu slovami spoluhráče mého soupeře -“vypadá to na koncovku s nestejným počtem figur”

  – těším se za týden na”finále béčka”

  http://www.chesstalker.com/cs/MDQj6usI4G3j

 148. V utkání (prvního družstva s druhým) šlo o přímý souboj o vítězství v celé soutěži. A utkání jsme zahájili dobře, hned čtyři naši hráči (Mottl, Havel, Brož a Linhart) brzo získali kvalitu navíc. No ale nepředbíhejme.

  Mottl se černými bránil po Francouzsku. Nechal si ale vyrobit dva velmi slabé izoláky (d5 a b5), takže to ve střední hře moc dobře nevypadlo. Ovšem soupeř místo toho, aby oba izoláky trpělivě obléhal a někdy v budoucnu je získal zadáčo, tak zvolil okamžité řešení s obětí kvality – za kvalitu získal bílý jednoho černého pěšce ihned (a druhého černého pěšce měl stejný osud čekat vzápětí) a navíc tím bílý získal spojené VOLNÉ pěšce b4+c5, jejichž nezadržitelný postup do dámy podporovali bílý koník a bílá dáma. Bílý ale přehlédl jednu “drobnost”. Černý se (s dámou a věží) nesnažil bílou lavinu b+c zastavit (to by ani nešlo), ale provedl těžkými figurami po volných sloupcích bleskový matový přepad bílého krále: 1-0.

  Havelka hrál černými Královskou indickou a to blokádovou variantu. Ovšem chybně vyvinul Sc8-b7 a tam střelec neměl žádnou perspektivu (Sc8 má totiž v blokované Královské indické perspektivu Sc8xh3 (no oběť, samozřejmě)). Když už se zdálo, že bílý (kvůli nicnedělajícímu černému Sb7) získává navrch, Havelka naprosto nekorektně obětoval figuru za dva pěšce. Soupeř se ale v kombinačních zápletkách vůbec neorientoval a poztrácel materiál, takže Havelka hladce vyhrál pěšcovku s několika pěšci navíc: 2-0.

  Za velmi příznivého stavu (skóre 2-0 + 3x kvalita navíc (Havel,Brož,Linhart)) se Provazník přišel zeptat, zda může nabídnout remízu. Odpověděl jsem “Můžeš. Ale soupeř nebude remízu chtít.”. A Provazníkův soupeř fakt remízu nechtěl. No ale Provazník nabízel remízu opakovaně a n-tá nabídka již byla akceptována (ono totiž ve zcela zablokované pozici to remízové skutečně bylo): 2,5-0,5.

  Zuzana (bílými) hrála taktickou divočinu, kde ani jeden z králů se nemohl cítit bezpečně. Ale ukázalo se, že černý král je na tom s bezpečností fakt zle: 3,5-0,5.

  S ohledem na příznivý stav zápasu nic neriskuji a vynucuju remízu trojím opakováním pozice (http://www.chesstalker.com/vDsEpOnZiJYk). Takže 4-1.

  David Brož uplatnil kvalitu navíc a je to 5-1.

  Kuriózní průběh měla Havlova partie. Havel (hrající bílými) vystupňoval již v zahájení tlak na nedovyvinutou černou pozici natolik, že nejen zle pochroumal soupeřovi pěšcovou strukturu (černý měl izolovaného c-dvojpěšce), ale i získal navíc kvalitu. Pak ale nevykryl soupeřův zoufalý hurá (pseudo)protiútok, černý pěšec jako blesk prošel až na d2 a najednou bílý ztrácel spoustu materiálu a černý to měl hladce vyhrané. Ovšem ukázalo se, že černý nezvládá ani elementární (dětské) koncovky a v pozici (Kf7,g7,h4: Kf3,De5) (pozice černé dámy může být mírně jiná, na jasné vyhranosti pozice pro černého to ale rozhodně nic nemění) …


  … místo jasného pokračování 1. – Df5+ 2.Ke7 Dg6 3.Kf8 Df6+ 4.Kg8 Dxh4 atd. (tedy černý ještě třikrát zopakuje zahnání bílého krále na g8 a vždy pak přisune černého krále blíže) černý jen bezcílně šachoval a pak podepsal remízu! Jsou tedy věci mezi nebem a zemí, které lidská mysl nedokáže vysvětlit – přízeň bohyně Caissy je vrtkavá: 5,5-1,5.

  Jako poslední dohrával Linhart a kvalitu navíc uplatnil k výhře v koncovce: 6,5-1,5.

  Nečekaně vysokou výhrou jsme kolo před koncem soutěže navýšili náskok na již nedostižných 6 bodů. Takže Jiskra Havlíčkův Brod B je vítězem Krajské soutěže Vysočiny družstev pro sezónu 2018/2019.

  Utkání mělo ještě komickou tečku (tedy komickou jak pro koho). Při uklízení po zápase (uklízení figur, šachovnic, šachových hodin, vypitých i nevypitých šálků kávy i PET lahví) se ukázalo, že jaksi přebývá BATOH. Nikdo z domácích hráčů se k němu nehlásil. Navrhoval jsem batoh připíchnout na nástěnku hned vedle dvou zimních čepic (ty DVĚ ZIMNÍ ČEPICE na nástěnce visí již mnoho týdnů a nikdo se k nim nehlásí). Ovšem připíchnutí batohu na nástěnku bylo problematické (batoh byl moc těžký). Lustrací batohu bylo zjištěno, že (s největší pravděpodobností) patří Klubalovi. Havel iniciativně volal kapitánovi hostů Pavlíčkovi (telefon uveden v rozpisu soutěže), odpověď z auta Humpoleckých nás (v hrací místnosti) ale šokovala. Rozhodně se už nebudou autem vracet, na batoh s..e pes! Že by reakce Humpoleckých na problematiku batohu byla reakcí na výsledek rozhodujícího utkání?

  1. Batoh vyřešen! Patří Jirkovi Klubalovi, zítra ho osobně předám mamince Jirky.
   Zimní čepice asi nikdo nepostrádá…?! Zřejmě už bude končit zima?!

  2. A ještě bych chtěl poděkovat Jánu Dlaskovi, že se na nás (ke konci zápasu) přišel do hrací místnosti podívat. Dlasek chtěl hrát, ale (tentokrát) se nevešel do sestavy. Máme těch písmenkových hráčů zkrátka moc. Z pětice Vincze, Provazník, Podrázská, Paulík (tzv. volní hráči) a Dlasek (cizinec) mohou hrát SOUČASNĚ jen TŘI.

  3. A ještě výzva ve stylu divokého západu:

   !!! WANTED: DEAD OR ALIVE !!!

   Hledá se Jiří Pokorný, toho času kmenový hráč Jiskry HB. Mění SIM karty častěji než ponožky, takže je nedosažitelný. Kdo ho uvidí, nechť mu oznámí, že do 20.2.2019 je nutné v Jiskře Havlíčkův Brod uhradit roční klubový poplatek (600 kč).

 149. Moji milí přátelé, pro informaci: Mark McKenzie, starý (59 let) a psychicky nemocný člověk, který mě neustále sleduje (už 5 let), vyhledává mě a nerozumí, když žena říká NE 🙂 Dokonce sleduje i naše stránky:

  Pobavte se, co napsal:

  Hello Zuzana,

  I trust you are well.
  I dropped by today (about 10am) at the chess club but decided not to disturb you. maybe Zdenek saw me through the window. luckily Roman did not or else it would be a shock for him. if the situation were better I would have been happy to be a substitute in the C team.
  Congratulations on your two wins.
  I hope there is still time to solve other problems?
  Maybe you might have wished to have seen me but perhaps the chess club is not the best place.
  with kind regards
  Mark

  nebo ještě jeden email na ukázku: (snažil se psát česky, leč použil hloupý překladač:-)

  Zuzana,
  Kvůli mé “zvláštnosti” v listopadu 2017 …
  Měli jste iluzi, že bez ohledu na to, jak jste seděli, myslíte, že by vás překvapilo, kdybyste mě viděli navštívit dveře nebo okna místnosti Velké Meziříčí?
  nebo byly bludy jen na šachovnici?
  V žádném případě jsem dnes nešel do města
  Jsi v pořádku?.
  Mark

  a jeho aktuální reakce na dnešní zápas:

  Good evening Zuzana,

  If I may please congratulate you on your win today and on your team winning the season with a game to spare.

  I am not sure if your game was a tactical wilderness or a tactical wildfire … something seems to get lost in translation

  I will admit I was tempted to come and quickly put my head inside the door to see you play.

  However I knew it would not have been the best thing to do and I might have put you off your game.

  If I may also add that the hat without an owner does not belong to me.

  with best wishes to you

  Mark

  Tuto divnou osobu s bílou hlavou – poznávací znamení (bílé vlasy, černý kabát, divné chování) – můžete potkávat v Havlíčkově Brodě pravidelně už několik let. Zoufale se snaží mě vidět a nabízet mi společnost, o kterou já opravdu nemám zájem 🙂
  Dokonce se snaží zoufale hrát šachy všude tam, kde jsem hrála, nebo kde bych podle něj mohla hrát.
  Eviduji již stovky obtěžujících emailů od této osoby, kde se přiznává ke stalkingu, takže McKenzie, až si to prečteš až sem, JSI nemocný, vrať se do Austrálie, tady Tě nikdo nechce 🙂

  1. Hej Marku, dědku divnej protinožskej!
   Když nenecháš naši Zuzku na pokoji, tak brzo zistíš, že šach není jenom umění, hra, či krásnej sport, ale také boj, který občas trochu bolí.

 150. Mohu potvrdit, že 19.11.2017 nás Mark McKenzie navštívil přímo v hrací místnosti (ul. Ledečská, Havlíčkův Brod) před zápasem. Dokonce jsem o tom tehdy napsal v komentáři k utkání:
  http://sachy-hb.cz/ksv-3-kolo-sk-tj-jiskra-hb-45-35-tj-spartak-velka-bites/

  Hej Marku (Hi Mark), nech už toho! Zuzana se tě bojí. V České republice sice máme zákon proti stalkingu, ale policie to řešit nechce. Takže pokud sám nepřestaneš, tak tě policie (asi) fakt honit nebude.

  Hej Marku (Hi Mark), chtěl bych ti poděkovat, že jsi dnes nepřišel do hrací místnosti (jako tehdy 19.11.2017). Zuzana by se (z tvojí přítomnosti) složila –> odvezla by jí záchranka (Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina) –> naše družstvo by (v rozhodujícím zápase celé soutěže) prohrávalo 0-1.

  1. Díky Romane ;-D a já ještě přidám část emailu z prosince, jakou ostudu tady v Brodě McKenzie dělá:

   Hello Zuzana

   I hope you are well and that Christmas and the new year have been good to you.

   I was at the Oldies Cafe early on the evening of December 14 (Friday) and I had taken 3 small beers.

   What happened next is that I laughed at a joke inside my head that was really funny and I could not stop laughing so I got short of breath.

   I quickly got up to steady myself then lost my train of thought.

   When I remembered what I was meaning to do next which was to pay the bill someone said to me:

   You can’t go anywhere; you have to wait for an ambulance.

   “What do you mean?” I asked

   I then noticed I had blood all over my shirt and realized I had a deep cut in my left eyebrow.

   I must have dead fainted and hit the side of the table.

   I noticed too that the left eye glass of my spectacles had been dislodged so maybe that might have caused a deflection to my eyebrow which might have saved e losing my eye.

   I was taken by ambulance to the hospital where they gave me six stitches and x rayed me.

   I had suffered a fractured skull.

   I was in emergency for four days and was given infusions of analgesics and antibiotics.

   So now you know I have had plenty of medicaments!

   I then was in the general ward for a day after that.

   I did not say anything about you as I wanted you kept out of it.

   What was interesting while in emergency was that there was a young woman there as well as another man.

   The woman said to me:

   I know you from when I worked at the Penzion Starr about four years ago and you staying there.

   What was also interesting was that her husband would come in each afternoon and maybe I have it wrong but it was like Czech was not his natural language and they must have had a routine that in their intimate bedroom time they would only speak Czech so he could practice speaking eye to eye with her.

   I wondered to myself if you and I might have been doing this if it had gone better between us.

   Oh and another thing …

   One night a police officer came into the room then suddenly said:

   “He is here in the emergency room.”

   Strangely though, he did not speak to me.

   So do not worry about the police not contacting me as they have.

   Now you know I am still here as you would have seen I played at Zdar nad Sazavou.

   Please note that when I enter I drop a clue that I only enter if there are spare places so that if you were entering via all spaces being filled up I would not play.

 151. Předně bych chtěl pogratulovat Vašemu B týmu k zaslouženému vítězství v Krajské soutěži 2018/2019, nicméně se musím ohradit vůči některým komentářům ke “kauze batoh”.
  1) v rozpise soutěže jsem jako kapitán uveden já i s telefonním číslem na mne, nikoliv Robert Pavlíček
  2) žádný telefon, ani zmeškaný hovor jsem nezaznamenal, tudíž vaše tvrzení, že jste volali na telefon z rozpisu soutěže kapitánovi se nemůže zakládat na pravdě…..
  3) dokonce ani Robert žádný telefon z Havl. Brodu nezaznamenal (jeli jsme spolu v autě a poté ještě dobrou půlhodinu diskutovali v Humpolci před poštou)
  4) nemám tedy nejmenší tušení, komu jste se dovolali

  na konci z komentáře pana KM Romana Vinczeho vyplývá, že bychom snad těžce nesli nedělní prohru. Mohu Vás ujistit, že šachy hrajeme hlavně pro zábavu a mnoho vrásek nám po neděli na čelech nepřibylo.

  S pozdravem
  Lubomír Váňa

  1. > Váňa: v rozpise soutěže jsem jako kapitán uveden já i s telefonním číslem na mne

   Aha. Už vím, jak se to stalo. My v hrací místnosti jsme se totiž na naší nástěnce podívali do NESPRÁVNÉHO rozpisu soutěže. Měli jsme se podívat do rozpisu KS (Krajské soutěže), my jsme se podívali do rozpisu KP (Krajského přeboru). Takže jsme opravdu nevolali Lubomíru Váňovi, ale volali jsme Robertu Pavlíčkovi.

   > dokonce ani Robert žádný telefon z Havl. Brodu nezaznamenal

   Robert Pavlíček telefon zvedl a komunikoval s námi. Ale mohl už být z auta venku, to jo. Jo a já jsem netelefonoval – telefonoval Havel. A Havel neměl telefon na hlasitý odposlech. Takže jsem neslyšel Pavlíčka, slyšel jsem jen Havla (pokus o citaci: “oni se už vracet nebudou, kašlou na to”).

   > mnoho vrásek nám po neděli na čelech nepřibylo

   Že reakce na problematiku batohu souvisela s reakcí na výsledek utkání – to byl čistě můj (ničím nepodložený) předpoklad. No tak sorry, no.

   1. Omlouvám se, ale prostě nemáte správné informace s Robertem v neděli nikdo z Havl. Brodu netelefonoval (ještě dnes jsem se s ním o tom bavil). Záhadou zůstává s kým jste telefonovali? Představil se snad jako Robert Pavlíček? nebo snad jako Lubomír Váňa? Asi ne, že?

 152. Zdravím,
  já jsem stoprocentně s nikým z Havl. Brodu netelefonoval.měl jsem telefon v Humpolci v autě vypnutý.od doby co jsem musel znova do Cejle kde sem ho nechal v kuchyňce jej nechávám v autě.komunikovali jste asi s p.Ptáčkem,který jel s prvním autem domů.vezl i Jirku Klubala.byl již doma,tak se nedivím že již nechtěl jet do Brodu zpátky.my v druhém autě nevěděli nic.mě volal Jirka Klubal až kolem třetí.mám telefon pouze na p.Brodinu a ten byl na rybách.proto volal p.Hrančíka a pak se nějak dohodli.jinak asi tak na vysvětlenou.frustrován jsem nebyl.nebyli jsme kompletní a zápas dopadl jak dopadl:)osobně jsem byl s sebou i relativně spokojen.jinak moje číslo je:603308285

  1. Havel volal (10.2.2019 v 13:13 hod) na číslo 721101672. Toto telefonní číslo je uvedeno v souboru UvodnizpravaKPV1819.pdf, který je možné stáhnout na https://www.chess.cz/soutez/2368/. Tato úvodní zpráva KP uvádí u čísla 721101672 jako osobu Roberta Pavlíčka. Asi Humpolecký klub nahlásil vedoucímu KP (Josefu Kratochvílovi) nějakou mylnou informaci.

   Mluvil jsem dnes po telefonu s Havlem. On se mu ten volaný NEPŘEDSTAVIL! Ale Havel jej familiérně oslovoval Roberte – a volaný se proti tomu ani jednou NEOHRADIL. Takže nevíme, komu jsme se dovolali (ale ten dotyčný rozhodně Klubala znal). Doporučuji tedy Humpoleckému klubu dát ta telefonní čísla do pořádku (u Josefa Kratochvíla).

 153. no pravda.je to tam napsané.číslo je p.Ptáčka.mluvil teda s ním.a celé to bylo jak jsem napsal.

 154. Už ráno v autě jsem si říkal, že poslednímu týmu soutěže bychom mohli dát kanára. Neměl jsem ovšem na mysli kanára zpěvného, měl jsem na mysli kanára 8-0.


  Hi Mark McKenzie. Please, read ALL comments under article http://sachy-hb.cz/ks-8-kolo-jiskra-b-vitezi-nad-jiskrou-humpolec-b-6515/#comments (some comments are in English). Do not contact Zuzana. Zuzana is afraid of you.


  Poslední tým soutěže přijel v sedmi. Soupeři neobsadili 7. šachovnici, jejich hráč si prý zlomil nohu. Ovšem i my jsme neměli obsazenou 7. šachovnici! Bylo 9:05 a Linhart nikde. Volat mu (mobilem) nikdo z našich hráčů nesmí. Co teď? My hráči použít telefon nesmíme, ale divačka (paní Satrapová) použít mobil může! Diktuju jí z mého papírového bloku telefonní číslo na Linharta a paní Satrapová jde z hrací místnosti ven. Po telefonním buzení po více jak půlhodině Linhart přichází. Hned ve dveřích jsem se na něj obořil: “Jak jen jsi mohl na zápas zapomenout?”. Ale on prý nezapomněl. Jenom zaklapl budíka, prý ještě chviličku a … znovu vytuhnul. No ale nakonec se Linhart včas dostavuje do hrací místnosti a zahráním tahu 1.e4 vítězí: 1-0.

  Druhý bod přidává Paulík. V zahájení získal dva pěšáky. Jeden z nich je ale slaboučký a skoro trvale na braní. Bude jeden pěšec navíc stačit k výhře? Na rébus, zda jeden pěšec by stačil k výhře, nedošlo, protože soupeř v taktických zápletkách ztratil celou figuru: 2-0.

  Provazníkovi soupeř naprosto nekorektně obětoval figuru za dva pěšce. A zakrátko se z toho stala firura jen za jednoho pěšce. Zbytek byla technika: 3-0.

  Zuzka (zase) hrála taktickou divočinu. Slupla si soupeřova střelce, ale její král povlával bez ochrany v rozebraném centru. Zuzka měla štěstí, že se jí podařilo vyměnit dámy – s dámama na šachovnici by to bílý král určitě nepřežil. Pak to teda pořád ještě byla úporná obrana (nahý král v centru, rozházení pěšáci, katastrofální vývin proti plně vyvinutému soupeři), ale střelec navíc to nakonec rozhodl: 4-0.

  Veselý způsobil soupeři izolovaného centrálního pěšce a v těžkofigurové koncovce (s dámama a oběma páry věží) napřed přikoval všechny soupeřovi figury k jeho obraně. A pak začal soupeře trestat po volných sloupcích a černý král invazi bílých těžkých figur nerozchodil: 5-0.

  Vala při přechodu ze střední hry do koncovky obral soupeře o pěšce a pěšce navíc v koncovce uplatnil k výhře: 6-0.

  Partii plnou zvratů hrál (černými) Dlasek. Ve střední hře získal pěšce. Ukázalo se ale, že nejenže pěšce navíc bude sakra těžké uplatnit k výhře – ono se ukázalo, že bílý daleko postouplý centrální pěšec d6 je v končící střední hře s dámama a jedním párem věží (na každé straně) více než dostatečnou náhradou za (soupeřem) ztraceného pěšce. Bílý pěšec d6 hrozí postupem, černý král k němu nemůže kvůli matovým hrozbám, blokáda pěšce černými těžkými figurami (jiné než těžké figury již na šachovnici nejsou) je zoufale neekonomická a černému hrozí ztráta všech pěšců na dámském křídle. V (pro černého) zoufalé pozici přichází spásná nabídka remízy. Leč Dlasek hrdinsky odmítá (to už by pak nebyl kanár, že). Černý ztrácí všechny pěšce dámského křídla a má dva pěšce méně, hrozný bílý pěšec je stále ještě na d6, situace je kritická. Černý vymyslel poslední léčku. Když bude bílý nenažraný a vezme si ještě třetího pěšce, ztratí překvapivým úderem dámu za věž. A bílý si toho otráveného černého (ale vlastně brčálově zeleného) pěšce fakt sebral. Pak vznikla koncovka dámy a dvou pěšců proti věži a pěti pěšcům (záhy jen čtyřem pěšcům). Bílý asi mohl vybudovat neprolomitelnou pevnost, ale nestalo se tak a žravost černé dámy ve spojení s průnikem černého krále do bílé pozice rozhodla: 7-0.

  Dohrávám (zase) poslední. Družstvu to nesmím zkazit! A nezkazil jsem to http://www.chesstalker.com/jfd18GYPGGKH. Takže kanár 8-0.

 155. Velký úspěch a gratulace patří Jankovi Satrapovi, ze Světlé n/Sáz. si odvezl dva poháry. Janek je ukázkou, že kdo trénuje na ChessLerning, pravidelně se účastní turnajů, získává potřebné zkušenosti, znalosti šachové hry. Kdo měl možnost sledovat partie turnaje on-line, ale i na turnaji, opakuje se podstatná chyba”RYCHLÁ HRA”, která má za následek hrubé chyby a tím zbytečné prohry i ve vyhranných pozicích. Partie končí a na hodinách hráčům (hráči) zbývá deset i více minut?! Z toho vyplývá i nutnost, plně se soustředit na parti, ne na okolí…Věřím, že v dalších turnajích se naši mladí šachisté poučí.

  1. Abych předešlé doplnil, malá ukázka rychlé hry, nevyužití možností chyby soupeře v zahájení. V partii Zedníček – Kocman po 1.e4 e5 2. Jc3 Jc6 3.f4( zdá se útočný, agresivní tah, který je však první chybou bílého), Patrik Kocman reagoval správně 3..,exf4. Nyní udělal bílý další chybu když zahrál 4. d3? Při krátkém zamyšlení většina hráčů odpoví Dh4! A po 5.Kd2 Sc5 stojí černý dobře.

 156. Domácí 8.kolo Hosté
  Gambit Jihlava A  4 – 4 ŠK Caissa Třebíč B
  ŠK Světlá nad Sázavou A  5 – 3 Gambit Jihlava B
  ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod A  8 – 0 TJ Žďár nad Sázavou B
  Spartak Pelhřimov A  4 – 4 Spartak Velké Meziříčí A
  TJ Žďár nad Sázavou A  6 – 2 ŠK TJ Jiskra Humpolec

 157. http://www.chesstalker.com/cs/jOnBnnZmkILG

  …MOJE partie …jinak to byla krásná šachová neděle a jsem rád,že ten kanárek dnes vyletěl, nenechal jsem se znechutit ani soupeřovým nesportovním chováním … Letos to bylo nejspíš mé poslední utkání za áčko, chci poďekovat p.Pavlíkovi za tu šanci mít tu čest hrát za Vás, dík Vám všem, p.Satrapový, L.Fenclový,R. Němcový,K.V.Brodinovi…a všem spoluhráčům za nevšedné zážitky u královské hry a Romanovi za vtipné a trefné postřehy i ze zákulisí světa 64 polí…

 158. Tenhle komentář bude o tom, jaké štěstí ve hře má Petr Brož.

  Partie prvního kola, Brož to má na ručník …


  … jenomže bílý nedal 1. Vad1 a černý pak vyhrál. Neuvěřitelné.

  Partie druhého kola, Brož to má na ručník …


  … jenomže černý místo 1. – Vf1+! 2. Kxe2 Dxf6 0-1 dal 1. – Dxf6?? 2.Dxf6+ Kh5 3. g4 mat. Neuvěřitelné.

  Partie čtvrtého kola, na desce mám tohle (pěšec navíc) …


  … a nevyhrál jsem to. Neuvěřitelné.

  Partie pátého kola, Brož to má na ručník …


  … jenomže černý místo 1. – d5 2. cxd5 Kxd5 3. Kc3 Ke4 0-1 zahrál 1. – Kd4 2.Kb4 Ke3 3.Kb5 Kf3 4. Kc6 Kxg3 5. Kxd6 1-0. Neuvěřitelné.

  Mladému Brožovi jsem připomněl přísloví: “Štěstí ve hře, neštěstí v lásce. S takovým štěstím ve hře si v lásce nabalíš nějakou zlou, línou, promiskuitní zlatokopku.”

 159.   T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 20 20 20 7  135
      3. 2. 1. 1. 1. 1. 1.
  2. Brož Petr 15 20   18 17   18 5  88
    [d18] 4. 1.   2. 3.   2.
  3. Trčka Bohdan 11 12 13 9 15 15 9 7  84
      7. 6. 5. 9. 4. 4. 9.
  4. Polanský Jiří 18 17   12 18   17 5  82
      2. 3.   6. 2.   3.
  5. Dlasek Ján 13 15 12 17 10   15 6  82
      5. 4. 6. 3. 8.   4.
  6. Zedníček Filip     17 13 9 17 13 5  69
    [d18]     3. 5. 9. 3. 5.
  7. Havel Jiří 12 9   11 13 12 10 6  67
      6. 9.   7. 5. 6. 8.
  8. Hrančík Martin 10 10 10 8 12   7 6  57
      8. 8. 8. 10. 6.   11.
  9. Domkář Igor   13 8   11 13 11 5  56
    [nereg]   5. 10.   7. 5. 7.
  10. Havelka Vladislav   11 11 10     8 4  40
        7. 7. 8.     10.
  11. Jelínek Václav     18 15       2  33
    [s60]     2. 4.      
  12. Kocman Patrik     9     18 6 3  33
    [d18] [nereg]     9.     2. 12.
  13. Marek Aleš 9 8       10 6 4  33
    [s60] [nereg] 9. 10.       8. 12.
  14. Fencl Vítek   6   7   11   3  24
    [d18] [nereg]   12.   11.   7.  
  15. Karásek Lukáš 20             1  20
      1.            
  16. Švec Josef   7       9   2  16
    [nereg]   11.       9.  
  17. Netušil Jakub     15         1  15
          4.        
  18. Radouš Miroslav   3     8   4 3  15
    [s60] [nereg]   15.     10.   14.
  19. Pavliš Matěj             12 1  12
    [d18] [nereg]             6.
  20. Henzl Jaroslav         7     1  7
    [nereg]         11.    
  21. Satrapová Anna   5           1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.          
  22. Satrapa Janek   4           1  4
    [d18] [nereg]   14.          
 160. Moje 16. místo v celkovém pořadí znamenalo 5. místo v KP. Loni to bylo celkově 7. místo a v KP 1. místo. Každý den není posvícení, někdy je i sra.ka.

 161. Zdravím. S výsledkem jsem celkem spokojený. Mohlo tam být podle mého 2 výhry místo 1/2, ale to bych nesměl být pomalý na čase. Poslední partie, která rozhoduje o umístění jsem s pane Vávrou vůbec nezvládl psychicky. (jaka si lenost či odevzdanost ještě bojovat -, už se blížil konec a některé partie mě hodně vyčerpali) jarda

 162. Blahopřeji “B” týmu, devět utkání, devět výher! Dnešní utkání v Cejli, ač jsme přijeli získat 3 body, nebylo přes výsledek jednoznačné. Velmi ostrá pozice na 1. šachovnici, Roman prokázal své kvality a zvítězil, určitě se k partii podrobněji vyjádří. Na všech šachovnicích se urputně bojovalo, zasloužené vítězství!

 163. Všichni zaslouží pochvalu, za bojovnost i účast, reprezentovat náš ŠK Jiskra. Páté místo Romana v KP je skvělé. Čtyři body Vítka Fencla taktéž.

  1. Dnes (24.2.2019) na utkání KS družstev se mi v Cejli Vondra tak trochu posmíval. Totiž pořadí v KP jednotlivců (1. Kratochvíl Vít 2. Kratochvíl Josef 3. Walek 4. Lampíř 5. Vincze …) komentoval slovy “Všichni, co byli před tebou, jsou VÝRAZNĚ silnější než ty”. Musel jsem uznat, že na tom něco je.

 164. Utkání začalo slibně a hned na několika šachovnicích jsme měli pěšáka navíc. Ale nepředbíhejme.

  Linhartovi (hrál bílými) neustále padal král (Linhart si několikrát Kg1 sám shodil). Považoval jsem to za špatné znamení (ten bílý král prostě chtěl kapitulovat). Proto když Linhart dostal nabídku remízy a přišel se zeptat, doporučil jsem mu (i s ohledem na pluspěšáky na několika jiných šachovnicích) remízu přijmout: 0,5-0,5.

  Havelka velice brzo získal pěšce a pak dokonce druhého pěšce. Remízovým nebezpečím ale byli nestejnopolní střelci. Za přítomnosti dalších figur (věží) ale Havelka komplikace nepřipustil a vyhrál: 1,5-0,5.

  Nimmertondl také velice brzo získal pěšce. Pěšce navíc transformoval v koníka navíc a zavěsil: 2,5-0,5.

  Dlasek získal kvalitu. V pozici (Kg1,Jc5,Sc4, a3,b4,c3,g2,g3,h3: Kh8,Vc8,Je7, a6,b7,e5,f6,g7,h6) …


  … mohl získat další figuru 1. – b6! 2.Sxa6 Va8!, ale tuto šanci nevyužil. Nyní bych tady měl jednu úlohu pro (milé) děti. Najděte (černý na tahu) rychlé ukončení bílého v pozici (Ke1,Se2,b5: Kc3,Vg2,e3).


  Řešení je 1. – Vg1+ 2.Sf1 Vxf1+ 3.Kxf1 Kd2 4.b6 e2+ 5.Kg2 e1D 6.b7 Db1 0-1 a Dlasek tuto šanci využil (bílý se vzdal už po 3. – Kd2). Takže 3,5-0,5.

  Paulík (černými) velice brzo získal pěšce a pozici mílovými kroky zlepšoval natolik, že o výsledku (brzo) nebylo pochyb. Soupeř dále tahal i za ručníkové situace, ale nebylo mu to nic platné: 4,5-0,5.

  Hrančík hrál dvojsečnou pozici proti soupeřovým agresívním visícím pěšcům. Nakonec Hrančík vše ubránil a zaknihoval remízu (ačkoliv ještě dva tahy předtím mohl zinkasovat figuru a dokonce by vyhrál). Takže 5-1.

  Taktéž Havel hrál dvojsečnou pozici. Ovšem tady se nezadařilo a Havel prohrál: 5-2.

  A zase jsem dohrával poslední. Ještě že utkání už bylo rozhodnuto. Půl partie jsem byl KO, soupeř ale předváděl zahazování jednoho mečbolu za druhým: http://www.chesstalker.com/wioYg4xyqHMf. A když soupeř zahodil i poslední mečbol, tak jsem vyhrál: 6-2.

  Jiskra Havlíčkův Brod B vyhrála všech devět utkání v Krajské soutěži Vysočiny družstev 2018/2019.

 165. Z první osmičky našich hráčů NIKDO neprohrál ani jednu partii: to bude asi ten důvod, proč soupeři dostávali takové nakládačky.

 166. Přestože domácí družstvo mělo kvalifikovaného rozhodčího (Krč), byl jsem rozhodčím zápasu prohlášen já. Soupeři z Gambitu nastoupili v oslabené sestavě (hrál jsem až proti třetímu hráči z jejich soupisky), takže jsem (jako kapitán) veřejně vyhlásil cíl pro nejbližších pět hodin: naložíme jim kanára 8-0. Kdo to zkazí, půjde domů pěšky (fikaně jsem počítal s tím, že kdybych to zkazil já, tak to domů (z hrací místnosti Gambitu) mám jenom 5 km).

  Plán se (bohužel) začal hroutit velmi brzo. Soupeři ukázali, že takhle je podceňovat nemůžeme a Zuzka i David (Brož) stáli černými na ručník už v ranném zahájení.

  Provazník se přišel zeptat, jestli může vzít remízu. Povídám mu, že má přece elo 1800+, kdežto klouček (jeho soupeř) jen 1500. A hrajeme přece na kanára. Pak jsem ale (i s ohledem na pozice Davida a Zuzky) dal Ivošovi volnou ruku. Takže vzal remízu: 0,5-0,5.

  Linhart (hrál bílými) velmi oslabil rochádové postavení černého krále vytvořením slabého izolovaného černého f-dvojpěšce. Na oslabené černé královské křídlo (se zde přítomným černým králem) ihned zahájil útok a byl úspěšný: 1,5-0,5.

  Pak jsem vyhrál já: http://www.chesstalker.com/KkwvjKy8Pa6p. Takže 2,5-0,5.

  Brož toho s ručníkovou pozicí mnoho nesvedl. Soupeř ho napřed obral o kvalitu (to kdyby čistě náhodou došlo na koncovku), přitom soupeřův útok i nadále pokračoval, a to zdrcujícím způsobem: v konečné pozici stál na šachovnici mat: 2,5-1,5.

  Veselý (hrál černými) útočně nasměroval všechny figury proti bílé malé rochádě a bílou pozici doslova rozstřílel. Přitom ani žádných obětí nebylo černému třeba, bílý (slaměný) domeček (Sg2) se pod náporem (černého) vlka rozpadl jako v legendární pohádce o třech prasátkách: 3,5-1,5.

  Vala (hrál bílými) oblehl (typicky Sicilsky) opožděného pěšce d6 a dobyl ho. V lehkofigurové koncovce bílého střelce proti černému koníkovi těžil bílý nejen z pěšáka navíc, ale i faktu, že pěšci byli na obou křídlech – tohle černý vydržet nemohl: 4,5-1,5.

  Zuzčina (černá) pozice už v ranném zahájení byla extrémně pasivní, aby se posléze (ve střední hře) proměnila (ta pozice) v bezbranný boxovací pytel. Černá neměla naprosto co hrát, kdežto hrozby bílého byly přebohaté. Nakonec v 38. tahu Zuzka překročila (v naprosto prohrané pozici) čas. Bylo mojí (tíživou) povinností (coby rozhodčího) upozornit na spadlý praporek: 4,5-2,5.

  Jako poslední dohrával Nimmertondl (hrál bílými). Odmítl 7 (slovy SEDM) nabídek soupeře na remízu. Ve střelcové koncovce hrál s dobrým střelcem proti špatnému střelci. Pak ale (moc předčasně) vyměnil střelce a pěšcová koncovka byla najednou pouze remízová. Závěr partie byl šokující. V pozici (Kd4, a4,b4,e5,f4: Ke6, a7,b6,c6,f5) …


  … měl černý chodit Ke6-d7-e6 a případné a4-a5 ignorovat (a vyčkávat na axb6 axb6). A pokud by bílý zahrál b4-b5, tak černý odpoví c6-c5! Jenomže černý zahrál 1. – a6?? a po 2. a5!! to má bílý vyhrané. Ještě se stalo 2. – b5 3. Kc5 Kd7 4. Kb6 a černý se vzdal. Takže nakonec 5,5-2,5.

 167. Takže jsem (na https://www.chess.cz/soutez/2368/) zjistil, že jsem (v KP Vysočiny družstev) vyhrál 1.šachovnici. No to jsem tedy nečekal. I když je to do značné míry jen díky tomu, že na rozdíl od Petra Walka nebo Víta Kratochvíla nebo … tak já mám 100% docházku !

 168.   T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 20 20 20 20 8  155
      3. 2. 1. 1. 1. 1. 1. 1.
  2. Dlasek Ján 13 15 12 17 10   15 18 7  100
      5. 4. 6. 3. 8.   4. 2.
  3. Trčka Bohdan 11 12 13 9 15 15 9 12 8  96
      7. 6. 5. 9. 4. 4. 9. 6.
  4. Brož Petr 15 20   18 17   18   5  88
    [d18] 4. 1.   2. 3.   2.  
  5. Polanský Jiří 18 17   12 18   17   5  82
      2. 3.   6. 2.   3.  
  6. Zedníček Filip     17 13 9 17 13 13 6  82
    [d18]     3. 5. 9. 3. 5. 5.
  7. Havel Jiří 12 9   11 13 12 10 15 7  82
      6. 9.   7. 5. 6. 8. 4.
  8. Domkář Igor   13 8   11 13 11 8 6  64
    [nereg]   5. 10.   7. 5. 7. 10.
  9. Hrančík Martin 10 10 10 8 12   7   6  57
      8. 8. 8. 10. 6.   11.  
  10. Havelka Vladislav   11 11 10     8 11 5  51
        7. 7. 8.     10. 7.
  11. Marek Aleš 9 8       10 6 10 5  43
    [s60] [nereg] 9. 10.       8. 12. 8.
  12. Jelínek Václav     18 15         2  33
    [s60]     2. 4.        
  13. Kocman Patrik     9     18 6   3  33
    [d18] [nereg]     9.     2. 12.  
  14. Fencl Vítek   6   7   11     3  24
    [d18] [nereg]   12.   11.   7.    
  15. Karásek Lukáš 20               1  20
      1.              
  16. Linhart Jaroslav               17 1  17
                    3.
  17. Švec Josef   7       9     2  16
    [nereg]   11.       9.    
  18. Netušil Jakub     15           1  15
          4.          
  19. Radouš Miroslav   3     8   4   3  15
    [s60] [nereg]   15.     10.   14.  
  20. Satrapa Janek   4           9 2  13
    [d18] [nereg]   14.           9.
  21. Pavliš Matěj             12   1  12
    [d18] [nereg]             6.  
  22. Henzl Jaroslav         7       1  7
    [nereg]         11.      
  23. Satrapová Anna   5             1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.            
 169. heuréka…..

  když se tady diví někdo nezáujmu o pátkové turnaje, musím poukázat na to , že je to obojstranné…info o osmem turnaji ste dali o pět dní po … kdo by mel zájem 6 dni klikat jestli snad to co bylo v propozicich platí….pro zvýšení účasti děláte pravý opak, s pozdravem Dlasek

 170. > info o osmem turnaji ste dali o pět dní po

  Mluv (tedy piš) v jednotném čísle. BRODINA dal info o osmém turnaji až pět dní po.

  Pokud by byl turnaj vyexportovaný na chess-results ještě z hrací místnosti (jak bylo slibováno), tak JÁ bych kratičký článek (výsledky jsou tyto + odkaz na chess-results) + celkové průběžné pořadí (na to mám prográmek, nadatluju do tabulky jméno hráče a pořadí, spustím jiskra.vbs a vznikne jiskra.htm, což je tabulka výše, za dvě minuty na tom není co trhat) na web pověsil ještě v pátek večer.

  Jenomže pokud to Brodina na chess-results nevyexportuje, tak jaksi není o čem psát. To bych si to pořadí musel v hrací místnosti přepsat na papír. Mám to příště udělat?

  No ale abychom jenom nekritizovali. Pětidenní skluz? Stačí se podívat jinam. Gambit (http://gambit.blog.cz/) má poslední článek z 4.3.2019, Caissa Třebíč (http://www.caissa-trebic.cz/) má poslední článek 22.2.2019, o webech ostatních klubů v kraji Vysočina se nemá cenu bavit vůbec (informace VERY OLD).

  Takže web Jiskry HB je NEJAKTUALIZOVANĚJŠÍM šachovým webem v kraji Vysočina, a to i přes to, že Brodina má táákovýý velký skluz.

  1. > pro zvýšení účasti děláte pravý opak

   Opakovaně jsem se přesvědčil, že (ani hráči Jiskry HB, natož hráči přespolní (RADĚJI je nebudu jmenovat)) zájemci NEVÍ, kdy je turnaj, protože NEVÍ, že na těchto stránkách existuje něco jako šachový kalendář.

   HEJ, VŠIMNĚTE SI ŠACHOVÉHO KALENDÁŘE V PRAVÉM SLOUPCI (úplně nahoře).

   Další důvodem nižší účasti jsou asi ceny. Na osmém turnaji tedy ceny byly – pro první čtyři (4 knihy), na sedmém turnaji byla cena jedna (kniha) a losovalo se. Ale většinou ceny nebývají žádné. To asi taky bude problém. Jistá slečna IH ze Světlé mi bez obalu řekla, že na turnaje jezdí kvůli cenám (?!). Jenomže ona bývá na chvostu pelotonu a tak by ceny musely být pro všechny.

   Nějaké další nápady na zatraktivnění (turnajů “O pohár Jiskry HB”)?

 171.   T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 T9 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 20 20 20 20 20 9  175
      3. 2. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1.
  2. Trčka Bohdan 11 12 13 9 15 15 9 12 15 9  111
      7. 6. 5. 9. 4. 4. 9. 6. 4.
  3. Dlasek Ján 13 15 12 17 10   15 18 10 8  110
      5. 4. 6. 3. 8.   4. 2. 8.
  4. Brož Petr 15 20   18 17   18   18 6  106
    [d18] 4. 1.   2. 3.   2.   2.
  5. Zedníček Filip     17 13 9 17 13 13 17 7  99
    [d18]     3. 5. 9. 3. 5. 5. 3.
  6. Havel Jiří 12 9   11 13 12 10 15 13 8  95
      6. 9.   7. 5. 6. 8. 4. 5.
  7. Polanský Jiří 18 17   12 18   17     5  82
      2. 3.   6. 2.   3.    
  8. Domkář Igor   13 8   11 13 11 8 1 7  65
    [nereg]   5. 10.   7. 5. 7. 10. 17.
  9. Hrančík Martin 10 10 10 8 12   7   8 7  65
      8. 8. 8. 10. 6.   11.   10.
  10. Havelka Vladislav   11 11 10     8 11 9 6  60
        7. 7. 8.     10. 7. 9.
  11. Marek Aleš 9 8       10 6 10 4 6  47
    [s60] [nereg] 9. 10.       8. 12. 8. 14.
  12. Kocman Patrik     9     18 6   7 4  40
    [d18] [nereg]     9.     2. 12.   11.
  13. Jelínek Václav     18 15           2  33
    [s60]     2. 4.          
  14. Fencl Vítek   6   7   11       3  24
    [d18] [nereg]   12.   11.   7.      
  15. Karásek Lukáš 20                 1  20
      1.                
  16. Radouš Miroslav   3     8   4   5 4  20
    [s60] [nereg]   15.     10.   14.   13.
  17. Švec Josef   7       9     3 3  19
    [nereg]   11.       9.     15.
  18. Linhart Jaroslav               17   1  17
                    3.  
  19. Netušil Jakub     15             1  15
          4.            
  20. Satrapa Janek   4           9   2  13
    [d18] [nereg]   14.           9.  
  21. Žáček Michal                 12 1  12
    [d18] [nereg]                 6.
  22. Pavliš Matěj             12     1  12
    [d18] [nereg]             6.    
  23. Nevoral Vlastimil                 11 1  11
    [s60] [nereg]                 7.
  24. Henzl Jaroslav         7         1  7
    [nereg]         11.        
  25. Horák Jaroslav                 6 1  6
    [s60] [nereg]                 12.
  26. Satrapová Anna   5               1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.              
  27. Hnulík Svatopluk                 2 1  2
    [d18] [nereg]                 16.
 172. Následující diagram (Ke2,Vh1,Sb3,Sg3, a4,b2,c3,e3,f2,f3,h3: Kf8,Vd8,Sg7,Jb6, a6,b7,c7,e5,f7,g5,h6) by mohl dostat titulek “Jak to z rovné pozice v osmi tazích projet aneb oslava dvojice střelců”.


  1. h4 f5 2. hxg5 hxg5. On mi jako chce tahem f5-f4 zavřít střelce? Popřemýšlel jsem 3 minuty a našel 5.Vh5! Takže 3. f4! exf4 4.exf4 Ve8+ (4. – g4 5.Vh5!) 5.Kd2 Vd8+ 6.Kc2 c5? (ale jinak po 7.fxg5 visí černému na c7) 7.fxg5 Ve8? 8.Sd6+ 1-0. Tak.

  Jako naprostý úlet uvádím pozici (Kg3,Dc4,Jb5,a2: Ka6,a4,b6,f3):


  Talent z Gambitu Jihlava (Zedníček) skončil v turnaji třetí, ale tuhle partii si za rámeček nedá. Kdesi to (černý) přepískl a je naprosto na ručník. Černý má ale na hodinách ještě mnoho minut, zatímco bílý má jen 18 sekund. A dneska se za tah nepřidávalo nic (tempo 15 min bez přídavku). Bílý vyšokovaný z 18 sekund na svých hodinách zahrál místo 1. Jd6+ (mat třetím tahem) jen 1.Jc7+ Kb7 2.Jb5 Ka6 3.Jc7+ a bylo evidentní, že po 3. – Kb7 4.Jb5 Ka6 chce (i když má dámu a koně navíc) reklamovat remízu trojím opakováním pozice. Černý dlouze popřemýšlel (černý měl času mraky) a začala mu být remíza málo. Přece stačí ještě chviličku pobíhat (černým) králem a pak černý vyreklamuje pád praporku. Po dlouhém přemýšlení černý vymyslel 3. – Ka5?? a dostal jednotahový mat 4.Db5#. Kdo chce víc, nemá nic.

 173. Potěšili mě oba naši mládežníci, Míša Žáček a Patrik Kocman. Na jejich hře je vidět, že získávají potřebné zkušenosti, znalosti, které se snaží uplatnit v partiích a tím i výsledcích.

 174. Pokud na turnaj přijedete osobními auty, parkování buď přímo před hotelem, velký prostor bez problémů zaparkovat, je za hotelem Slunce na travnaté ploše u řeky Sázavy. Bez poplatku.

 175.   T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 T9 T10 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 20 20 20 20 20 20 10  178
      3. 2. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1.
  2. Dlasek Ján 13 15 12 17 10   15 18 10 13 9  123
      5. 4. 6. 3. 8.   4. 2. 8. 5.
  3. Trčka Bohdan 11 12 13 9 15 15 9 12 15 17 10  119
      7. 6. 5. 9. 4. 4. 9. 6. 4. 3.
  4. Zedníček Filip     17 13 9 17 13 13 17 18 8  117
    [d18]     3. 5. 9. 3. 5. 5. 3. 2.
  5. Brož Petr 15 20   18 17   18   18   6  106
    [d18] 4. 1.   2. 3.   2.   2.  
  6. Havel Jiří 12 9   11 13 12 10 15 13 9 9  104
      6. 9.   7. 5. 6. 8. 4. 5. 9.
  7. Polanský Jiří 18 17   12 18   17       5  82
      2. 3.   6. 2.   3.      
  8. Domkář Igor   13 8   11 13 11 8 1 12 8  77
    [nereg]   5. 10.   7. 5. 7. 10. 17. 6.
  9. Hrančík Martin 10 10 10 8 12   7   8 11 8  76
      8. 8. 8. 10. 6.   11.   10. 7.
  10. Havelka Vladislav   11 11 10     8 11 9 15 7  75
        7. 7. 8.     10. 7. 9. 4.
  11. Marek Aleš 9 8       10 6 10 4 7 7  54
    [s60] [nereg] 9. 10.       8. 12. 8. 14. 11.
  12. Kocman Patrik     9     18 6   7   4  40
    [d18] [nereg]     9.     2. 12.   11.  
  13. Fencl Vítek   6   7   11       10 4  34
    [d18] [nereg]   12.   11.   7.       8.
  14. Jelínek Václav     18 15             2  33
    [s60]     2. 4.            
  15. Švec Josef   7       9     3 8 4  27
    [nereg]   11.       9.     15. 10.
  16. Radouš Miroslav   3     8   4   5 6 5  26
    [s60] [nereg]   15.     10.   14.   13. 12.
  17. Karásek Lukáš 20                   1  20
      1.                  
  18. Linhart Jaroslav               17     1  17
                    3.    
  19. Netušil Jakub     15               1  15
          4.              
  20. Satrapa Janek   4           9     2  13
    [d18] [nereg]   14.           9.    
  21. Žáček Michal                 12   1  12
    [d18] [nereg]                 6.  
  22. Pavliš Matěj             12       1  12
    [d18] [nereg]             6.      
  23. Nevoral Vlastimil                 11   1  11
    [s60] [nereg]                 7.  
  24. Henzl Jaroslav         7           1  7
    [nereg]         11.          
  25. Horák Jaroslav                 6   1  6
    [s60] [nereg]                 12.  
  26. Satrapová Anna   5                 1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.                
  27. Hnulík Svatopluk                 2   1  2
    [d18] [nereg]                 16.  
 176. Do turnaje se přihlásilo CELKEM 151 žáků a žákyň. Turnaj mladších: kategorii HD8 a HD10 – 65; Turnaj starších: HD12, 14, 16 – 86.

  1. Turnaj kategorií STARŠÍ se uskuteční ve velkém sále hotelu, turnaj kategorie MLADŠÍ ve vedleších spojených saloncích. Na první tři vítěze turnajů M a S čekají poháry, dárkové balíčky, první tři v každé kategorii- celkem 10, obdrží medaile, diplomy a vyberou si věcnou cenu. V turnaji M – jednou z cen např. koloběžka, v kategorii S – kolečkové brusle, cenu K.H.Borovského za největší počet výher v turnaji, věnovanou panem starostou města Havlíčkova Brodu, Janem Teclem, obdrží v každém turnaji dívka, chlapec, vyhodnotíme nejmladší účastníky turnaje M. A další možná překvapení pro účastníky, od partnerů.

 177. Zásluhou partnerů turnaje, kteří turnaj podpoří, dojde k navýšení cenového fond oproti minulým ročníkům. K hlavním partnerům patří hračkářství Pompo, má nejen největší maloobchodní síť kamenných prodejen hraček, ale také spolehlivý a rychlý eshop. Nevíte jakou hračku vybrat pro vaše děti? V prodejnách Pompo i na eshopu www.pompo.cz najdete více než 20 000 druhů hraček pro holky i kluky za nízké ceny. Registrací do VIP programu navíc získáte mimo jiné i slevu na stavebnice LEGO. Pompo plní dětská přání. Jestli-pak víte, zda se nachází v Havl.Brodě a kde? To bude i jedna ze soutěžních otázek, neboť v přestávkách mezi jednotlivými koly, bude probíhat soutěž a za správnou odpověď odměna! Dobře se podívejte na loga partnerů zde umístěná, po rozkliknutí se dozvíte více a možná pomůže odpovědět na otázky v soutěži.

 178. EFKO, spol.s r.o. další z hlavních partnerů turnaje a sidlí v našem Kraji Vysočina -Jsme tradiční český výrobce kvalitních hraček. Jako jedni z mála můžeme hrdě prohlásit, že naše portfolio stále skutečně vyrábíme v České republice. A to ve dvou továrnách, v Novém Veselí a v Korouhvi u Poličky.

  Naše hračky vyrábíme zejména pro mladší děti, ale nezapomínáme ani na další věkové skupiny. Zaměřujeme se zejména na společenské hry, puzzle, karty, dřevěné kostky, domina, dětská razítka. Dále pak vyrábíme špičkovou konstrukční stavebnici ROTO a v neposlední řadě legendární postavičku – Igráček

 179. Dějiny šachu v Čechách a na Moravě 2010 – knihu vydal pan Vlastimil Fiala, bude jednou z cen v turnaji a soutěži………., podívejte se proto pozorně na logo, poklepejte a zjistíte více! Překvapením jistě budou i ceny od dalšího hlavního partnera TIBEX, spol.s r.o. Zajímavé knihy od EUROMEDIA Praha a Tiskárny Havlíčkův Brod. Na bombony se účastníci mohou těšit od CANDY PLUS. Dárkovými balíčky obohatí vítěze turnajů COOP Havlíčkův Brod, svými výrobky přispěla firma CATUS spol. s r.o. Havlíčkův Brod a pudink přidal AMYLON a.s. Havl.Brod. Skvělou cenu pro dívku, věnovala firma z Havlíčkova Brodu OBOUVAME LEVNĚ.
  A možná…, že budou nanuky, ……?!

 180. Počet přihlášených dětí na turnaj dosáhl 160 a tím z kapacitních důvodů v sálech hotelu Slunce, byl příjem přihlášek ukončen. Pouze v případě, že z různých důvodů dojde k odhlášení některého přihlášeného žáka/žákyně, bude možné náhradníka zařadit. Upozorňuji i na to, že při prezenci nebude možné provést záměnu, pokud nebyla předem do 26.4.2019 nahlášena.

 181. Turnaj PŘIPRAVEN! Dnes, v předvečer zahájení turnaje, proběhly v hotelu Slunce poslední přípravy, rozmístění stolů v sálech, turnaj kategorie STARŠÍCH žáků/žákyň – 90 účastníků ve velkém sálu, kategorie MLADŠÍCH žáků/žákyň – 70 účastníků ve vedleším sálu. V průběhu turnaje mezi jednotlivými koly, proběhnou krátké vědomostní soutěže s odměnou od sponzorů – partnerů, včetně dalších pozorností.
  Pro vedoucí, rodiče je důležité připomenutí, pro přijetí do turnaje, šachová souprava a funkční digitální hodiny!! Nikdo v přihlášce nežádal vyjímku!Za žáky/žákyně ŠK Jiskra Havl.Brod, jeho šachových kroužků na ZŠ zabezpečí ŠK Jiskra.
  Těšíme se na turnaji.

 182.   T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 T9 T10 T11 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 20 20 20 20 20 20 20 11  180
      3. 2. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1.
  2. Dlasek Ján 13 15 12 17 10   15 18 10 13 18 10  131
      5. 4. 6. 3. 8.   4. 2. 8. 5. 2.
  3. Trčka Bohdan 11 12 13 9 15 15 9 12 15 17 15 11  125
      7. 6. 5. 9. 4. 4. 9. 6. 4. 3. 4.
  4. Zedníček Filip     17 13 9 17 13 13 17 18   8  117
    [d18]     3. 5. 9. 3. 5. 5. 3. 2.  
  5. Havel Jiří 12 9   11 13 12 10 15 13 9 13 10  108
      6. 9.   7. 5. 6. 8. 4. 5. 9. 5.
  6. Brož Petr 15 20   18 17   18   18     6  106
    [d18] 4. 1.   2. 3.   2.   2.    
  7. Havelka Vladislav   11 11 10     8 11 9 15 17 8  92
        7. 7. 8.     10. 7. 9. 4. 3.
  8. Hrančík Martin 10 10 10 8 12   7   8 11 13 9  89
      8. 8. 8. 10. 6.   11.   10. 7. 5.
  9. Polanský Jiří 18 17   12 18   17         5  82
      2. 3.   6. 2.   3.        
  10. Domkář Igor   13 8   11 13 11 8 1 12   8  77
    [nereg]   5. 10.   7. 5. 7. 10. 17. 6.  
  11. Marek Aleš 9 8       10 6 10 4 7 13 8  67
    [s60] [nereg] 9. 10.       8. 12. 8. 14. 11. 5.
  12. Kocman Patrik     9     18 6   7     4  40
    [d18] [nereg]     9.     2. 12.   11.    
  13. Švec Josef   7       9     3 8 10 5  37
    [nereg]   11.       9.     15. 10. 8.
  14. Fencl Vítek   6   7   11       10   4  34
    [d18] [nereg]   12.   11.   7.       8.  
  15. Jelínek Václav     18 15               2  33
    [s60]     2. 4.              
  16. Radouš Miroslav   3     8   4   5 6   5  26
    [s60] [nereg]   15.     10.   14.   13. 12.  
  17. Karásek Lukáš 20                     1  20
      1.                    
  18. Linhart Jaroslav               17       1  17
                    3.      
  19. Netušil Jakub     15                 1  15
          4.                
  20. Satrapa Janek   4           9       2  13
    [d18] [nereg]   14.           9.      
  21. Žáček Michal                 12     1  12
    [d18] [nereg]                 6.    
  22. Pavliš Matěj             12         1  12
    [d18] [nereg]             6.        
  23. Nevoral Vlastimil                 11     1  11
    [s60] [nereg]                 7.    
  24. Henzl Jaroslav         7             1  7
    [nereg]         11.            
  25. Horák Jaroslav                 6     1  6
    [s60] [nereg]                 12.    
  26. Satrapová Anna   5                   1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.                  
  27. Hnulík Svatopluk                 2     1  2
    [d18] [nereg]                 16.    
 183. Celému našemu týmu BLAHOPŘEJI! Skvělá reprezentace ŠK, rýsují se nové opory, následníci Filipa Valy, Vítka Veselého…

 184.   T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 T9 T10 T11 T12 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 17 18 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 12  180
      3. 2. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1.
  2. Zedníček Filip     17 13 9 17 13 13 17 18   18 9  135
    [d18]     3. 5. 9. 3. 5. 5. 3. 2.   2.
  3. Dlasek Ján 13 15 12 17 10   15 18 10 13 18   10  131
      5. 4. 6. 3. 8.   4. 2. 8. 5. 2.  
  4. Trčka Bohdan 11 12 13 9 15 15 9 12 15 17 15 11 12  125
      7. 6. 5. 9. 4. 4. 9. 6. 4. 3. 4. 7.
  5. Havel Jiří 12 9   11 13 12 10 15 13 9 13   10  108
      6. 9.   7. 5. 6. 8. 4. 5. 9. 5.  
  6. Brož Petr 15 20   18 17   18   18       6  106
    [d18] 4. 1.   2. 3.   2.   2.      
  7. Havelka Vladislav   11 11 10     8 11 9 15 17 13 9  105
        7. 7. 8.     10. 7. 9. 4. 3. 5.
  8. Hrančík Martin 10 10 10 8 12   7   8 11 13 12 10  94
      8. 8. 8. 10. 6.   11.   10. 7. 5. 6.
  9. Domkář Igor   13 8   11 13 11 8 1 12   10 9  87
    [nereg]   5. 10.   7. 5. 7. 10. 17. 6.   8.
  10. Marek Aleš 9 8       10 6 10 4 7 13 17 9  84
    [s60] [nereg] 9. 10.       8. 12. 8. 14. 11. 5. 3.
  11. Polanský Jiří 18 17   12 18   17           5  82
      2. 3.   6. 2.   3.          
  12. Švec Josef   7       9     3 8 10 15 6  52
    [nereg]   11.       9.     15. 10. 8. 4.
  13. Kocman Patrik     9     18 6   7       4  40
    [d18] [nereg]     9.     2. 12.   11.      
  14. Radouš Miroslav   3     8   4   5 6   10 6  36
    [s60] [nereg]   15.     10.   14.   13. 12.   8.
  15. Fencl Vítek   6   7   11       10     4  34
    [d18] [nereg]   12.   11.   7.       8.    
  16. Jelínek Václav     18 15                 2  33
    [s60]     2. 4.                
  17. Karásek Lukáš 20                       1  20
      1.                      
  18. Linhart Jaroslav               17         1  17
                    3.        
  19. Netušil Jakub     15                   1  15
          4.                  
  20. Satrapa Janek   4           9         2  13
    [d18] [nereg]   14.           9.        
  21.-22. Pavliš Matěj             12           1  12
    [d18] [nereg]             6.          
  21.-22. Žáček Michal                 12       1  12
    [d18] [nereg]                 6.      
  23. Nevoral Vlastimil                 11       1  11
    [s60] [nereg]                 7.      
  24. Kubát Jakub                       8 1  8
    [d18] [nereg]                       10.
  25.-26. Henzl Jaroslav         7               1  7
    [nereg]         11.              
  25.-26. Hlaváč Jan                       7 1  7
    [d18] [nereg]                       11.
  27. Horák Jaroslav                 6       1  6
    [s60] [nereg]                 12.      
  28. Satrapová Anna   5                     1  5
    [d18] [nereg] [ž]   13.                    
  29. Hnulík Svatopluk                 2       1  2
    [d18] [nereg]                 16.      
 185. Absolutní pořadí (v celém seriálu turnajů 2018/2019) tedy viz výše. Navíc budou vyhlášené ještě NĚKTERÉ kategorie.

  Kategorie seniorů [s60] (hráči ročník narození 1958 a starší) vyhlášena nebude. V propozicích bylo uvedeno, že podmínkou pro hodnocení kategorie je účast minimálně čtyř hráčů, kteří odehrají minimálně 3 turnaje. V kategorii [s60] odehráli aspoň tři turnaje jen dva hráči: Marek a Radouš. To je (na vyhlášení kategorie) málo.

  Kategorie žen [ž] taktéž nebude (pro nedostatek hráček) vyhlášena.

  V kategorii mládeže [d18] (hráči ročník narození 2000 a mladší) je pořadí:
     1. Zedníček Filip
     2. Brož Petr
     3. Kocman Patrik
     4. Fencl Vítek
  Minimální požadavky na vyhlášení kategorie [d18] jsou splněny fakt akorát minimálně.

  Nejpočetněji zastoupená je kategorie [nereg] (hráči neregistrovaní a hráči s ELO LOK rapid do 1500):
     1. Domkář Igor
     2. Marek Aleš
     3. Švec Josef
     4. Kocman Patrik
     5. Radouš Miroslav
     6. Fencl Vítek

  Pokud má někdo nějaký problém (jako že patří do nějaké z kategorií a bylo na něj zapomenuto – mohl jsem se v těch ročnících narození splést), tak se rozhodně ozvěte (nejlépe Karlu Brodinovi – ten má při vyhlašování kategorií rozhodující a konečné slovo).

 186. No a (po spočítání výsledků) taky nějaká prča (tedy legrace).

  Největší prča byla část partie Havelka-Marek. Černý král byl asi tak osm (po sobě následujících) tahů v šachu a oba soupeři hráli dál a nikdo nic nereklamoval. Karel Brodina to (tiše) okomentoval, že na tohle se nedá dívat. V pozici (Ke3,Jc7,Sb2,c2,f4,g3,h2: Kf6,Je4,Sd7,a5,b5,c5,f5,g6,h7) …


  … tahy 1. Jd5++ Kf7 konečně došlo k ukončení ilegální pozice a po mnoha dalších (již legálních) tazích nakonec 0-1.

  Další taškařici přinesla partie Trčka-Havelka. Bohdan Trčka je známý tím, že se nikdy nevzdává a hraje až do matu (většinou). I v naprosto beznadějných pozicích hledá záchranu … v patech. No a v pozici (Kg8,Jb6,c5: Ke5,Df5,Vc1,Jg6,c6) se mu podařilo se zachránit.  Stalo se 1. Jd7+ Dxd7?? pat.

  Vtipná byla i jedna z mých pozic. Po tazích 1.e4 e6 2.d4 d5 3.Jc3 Jf6 4.e5 Jfd7 5.Sd3 c5 6.Jce2??


  … jsem zahrál 6. – c4 a bílý to může zabalit. Nezabalil to a hrál dál, ale to už bojoval za ztracenou věc.

  Rozhodující partií turnaje, ba dokonce rozhodující partií celého seriálu turnajů “O pohár TJ Jiskra HB 2018/2019”, byla (poslední) partie (posledního kola) Trčka-Zedníček. V případě výhry bílého by pořadí (!!v CELÉM seriálu!!) bylo (2.Trčka 3.Dlasek 4.Zedníček). V případě remízy nebo výhry černého by pořadí bylo (2.Zedníček 3.Dlasek 4.Trčka).

  V pozici (Kc1,Dg3,Ve1,Vh1,Se3,Je4,Jh3, a2,b3,c3,d3,g5,h5: Kg8,De6,Va8,Vf8,Sg4,Jc6,Jd7,a7,b6,c5,e5,g7,h7)


  černý místo 1. – Vf3! (se ziskem figury) zahrál jen 1. – Sxh5. I tak to měl v téhle pozici černý (při)vyhrané. Pak ale spáchal hrubku (bílý se proboural na h7) a najednou to měl vyhrané bílý. Pak bílý výhodu vypustil, přesto to měl na čas v podstatě vyhrané (6 minut proti 3 minutám – dnes se hrálo BEZ časového přídavku za tah). Bílý nabízel remízu, černý (si mohl být na 90% jistý, že remíza by mu (při dnešní neúčasti Dlaska) zajišťovala druhé místo v celém seriálu) remízu ale (i s mizerným časem a v horší pozici) odmítl (holt dvanáctileté děcko musí ještě nabrat turnajové zkušenosti a naučit se taktizovat)!! Pak se to opět otočilo a vyhrané to měl (na pozici) černý. Jenomže nehrál dost rychle, takže se partie vyhraná na pozici stala prohranou na čas (12 sekund proti dvěma minutám) … když v tom udělal bílý nemožný tah. Černý bleskově zastavil hodiny a požadoval přidat dvě minuty, bílý vykřikl “do prde.le!!”. A nakonec zvítězil černý, takže (2.Zedníček 3.Dlasek 4.Trčka). Závěr nemohl být napínavější.

  1. V případě, že by partie (posledního kola) Trčka-Zedníček skončila remízou, mohla pomocná hodnocení (to nikdo dopředu nemohl odhadovat) dopadnout i tak, že v turnaji by bylo pořadí (2. Trčka 3.Zedníček). Pak by v CELÉM seriálu bylo pořadí (2.Zedníček 3.Trčka 4.Dlasek). To by se Dlaskovi neúčast na posledním turnaji teprve nevyplatila. Zedníček věděl (řekl jsem mu to těsně před turnajem v 16:35, to když Dlasek na turnaj nepřišel), že na předstižení Dlaska mu stačí i čtvrté místo. V případě Trčkova druhého místa pak musí být aspoň třetí. Proto bylo Zedníčkovo odmítnutí (v horší pozici s výrazně horším časem) remízové Trčkovy nabídky VELMI netaktické.

 187. Oproti http://sachy-hb.cz/o-pohar-tj-jiskra-hb-12-turnaj/#comments (autor výpočtů: Roman Vincze) se oficiální “O pohár Šachového klubu TJ Jiskra HB celkově 2018-19.xlsx” (autor výpočtů: Karel Brodina) mírně liší. Je to způsobeno tím, že já jsem za dělené 8.-9. místo na 12.turnaji dal oběma hráčům body jako za 8.místo, dále jsem za dělené 6.-7. místo na 11. turnaji dal oběma hráčům body tako za 6.místo … …. (co s tím taky jiného dělat, když VŠECHNA pomocná hodnocení byla stejná a i Swiss Manager ukazoval dělené pořadí).

  Když už tedy pan Brodina (tímto způsobem) odebral (podle mého názoru nesprávně) Alešovi Markovi dva body, měl i prohodit pořadí na 10. a 11. místě. Tedy nikoliv 10. Marek (84 bodů) 11. Polanský (82 bodů), ale 10. Polanský (82 bodů) 11. Marek (taky 82 bodů, ale horší nejlepší umístění).

  Taky pořadí na 21.-22. místě a pořadí na 25.-26. místě je diskutabilní. V mojí tabulce http://sachy-hb.cz/o-pohar-tj-jiskra-hb-12-turnaj/#comments uvádím dělení těchto míst, protože i pomocná hodnocení (nejlepší umístění) jsou naprosto stejná. Naproti tomu v “O pohár Šachového klubu TJ Jiskra HB celkově 2018-19.xlsx” je o 21. 22. 25. a 26. rozhodnuto jinak.

  Aby se v těch bodech prase vyznalo! Jsem z toho voľaký zmätený.

 188. Jak jsem již v článku (výše) uvedl, turnaj NEBYL losován programem Swiss Manager. Program Swiss Manager není třeba jakkoliv představovat, neboť je mezi šachisty široce znám. Nevýhodou tohoto programu je cena – celých 150 EUR (tedy cca 4000 kč). Programátor Heinz Herzog je holt trošičku nenažraný a plně využívá faktu, že FIDE prohlásila jeho program za standard. Takže Herzog má de facto monopol a cenu proto mohl našponovat do nadoblačných výšin.

  A tak jsem zkusil program Swiss Champion. Program je možné si (do mobilu) stáhnout z Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xenodev.swiss) a stojí 19,5 kč. To není překlep ani chyba v umístění destinné čárky. Program fakt stojí devatenáct korun a padesát haléřů. Nepokoušejte se tento program krást. Programátor (s přezdívkou) xenodev (z ruského Novgorodu) si za svojí práci těch 19,50 kč víc než zaslouží.

  Abych tedy program Swiss Champion (dále jen SCH) jen nechválil, uvádím i několik nedostatků.

  1. SCH nemá certifikaci FIDE. Takže jej nelze použít v turnajích, které jdou na zápočet na ELO.

  2. V SCH si není možné stáhnout ELO listiny od FIDE, ratingy hráčů (důležité pro nasazení prvního kola) je nutné zadávat (spolu se jmény hráčů) ručně.

  3. Ze SCH není možné výsledky exportovat na chess-results na internet.

  4. V SCH nelze vyloučit hráče z turnaje (lze mu jen psát další partie jako prohrané) ani nelze (v průběhu turnaje) přidat hráče.

  5. Chybně zadaný výsledek nelze změnit. To se dá ale řešit tak, že si turnaj sejvnu (tedy uložím) po každém nalosování (dalšího) kola. V případě, že se při zadávání výsledků uklepnu, tak se prostě vrátím k uložené záloze a zadání výsledků kola provedu znovu.

  Nevýhodu 1. asi xenodev řešit nemůže, Herzog má od FIDE přiklepnutý monopol. Nevýhoda 2. mě netankuje, prostě se při prezentaci zeptám hráče na ELO a tento údaj zadám. Nevýhoda 3. mě taky příliš netankuje – no tak je s přepisováním turnajové tabulky na web (viz výše) o trochu víc práce. Nevýhoda 4. vadí asi nejvíc, nemohl jsem Švece vyloučit a nemohl jsem Havelku přidat. Nevýhodu 5. lze řešit průběžným ukládáním (tj. průběžným vytvářením záloh).

  No co byste za 19.50 kč chtěli?

  1. Pro ČR je přece zakoupená multilicence (pro Swiss Manager), takže kupovat není potřeba. Program lze zdarma stáhnout a pomocí klíče přepnout do “plného” režimu. Nerozumím tomu, co tady řešíš..

   1. > Mirek Blažek
    > Nerozumím tomu, co tady řešíš..

    Jeden z nás dvou zřejmě nemá ty úplně správné informace.

    Když jsem byl na (svém předposledním) školení/zkouškách na rozhodčího 3. třídy (bylo to v roce 2014), velmi jsem se o licenci Swiss Manageru zajímal. Bylo mi řečeno, že sice Český šachový svaz koupil více licencí SM, ale rozhodně ne pro všechny šachisty – dokonce ani ne pro všechny rozhodčí (tedy pro všechny rozhodčí včetně rozhodčích 3. třídy). Možná všichni rozhodčí 2. a vyšší třídy SM (zaplacený ŠSČR) mají, to nevím. Ale mě, jako rozhodčímu 3. třídy, nikdo licenci na SM nenabídnul a nedal, ačkoliv jsem se toho domáhal.

    Že bych se informoval u nesprávných osob? Kde tedy lze sehnat pro SM odemykací klíč? Stáhnul jsem si demo verzi SM (z http://swiss-manager.at/download.aspx?lan=1), losuje to pouze čtyři kola a dál už nic. A ani (tato demo verze) neumožňuje případný odemykací klíč vložit (nebo jsem to přehlédl?).

    Takže bych poprosil (na vincze@ji.cz nebo zde v dalším komentáři) o uvedení “lepšího” download linku (kde bude ke stažení nikoliv demo, ale full verze programu) a taky bych poprosil o kontakt na osobu z ŠSČR, která mi DÁ (zdarma) registrační klíč. Na https://www.chess.cz/ o SwissManageru for free use (samozřejmě) není ani slovo.

    Hlavně mi neraďte, že si mám SM stáhnout “někde” a registrační klíč si pořídit “nějak”. Protože sám jsem také programátor, tak se na počítačové pirátství dívám jinak než naprostá většina lidské populace. Takhle opravdu NE.

    A ještě něco. I kdyby SM byl fakt grátis (jako že není), tak SM je pouze pro Windows. Není pro Android/iOS. Všichni mají u sebe mobil, ale ne každý s sebou tahá notebook. I jen z tohoto důvodu konkurenční program Swiss Champion má význam!

 189. A nyní přichází slíbený výčet šoků.

  Vítek Veselý na rapidové turnaje seriálu “O pohár” letos nechodil, ale na dnešní přátelský blicák přišel – to aby (speciálně) mě vypepřil. Ve střední hře jsem ztratil pěšce a i další moji pěšci byli slabí, takže to vypadalo na mojí prohru. Vsadil jsem proto vše na jednu kartu: útok na černého krále. V pozici (Kg2,Dg4,Sb1, d4,f2,h5: Kg8,Dc3,Jd7, d5,e6,g7,h7) …


  … se stalo 1. – De1? 2. h6! g6 3.Sxg6! a černý matovému útoku podlehl. To jsem měl tedy štěstí (šok měl soupeř).

  Pak se ale nezadařilo a šok měl já. V pozici (Kc1,Vb6, c3,d4,e5,h3: Ke7,Va7, c4,d5,e6,h6) …


  … jsem byl vyšokovaný z pouhých dvou sekund na mých hodinách (přidávalo se ale 3 sec/tah) a místo 1.Va1+ Kb2 2.Vh1 (s dalším Vxh3, černý král se před bočními šachy bílé věže schová tahy Ke8-f7-g6-f5) s výhrou jsem zahrál 1. – Va2? a po Vb7+ a Vh7 jsem přišel o pěšce h6 a prohrál jsem. To je tedy nespravedlivé, haluzák soupeř …

  V dalším kole ale Veselý-Brož 1-0, takže o stupně vítězů se začalo bojovat odznova. A zatímco já zbylé soupeře pepřil maximálně, Veselý a Brož ztratili. Po šoku Trčka (1640) – Brož (1954) 0.5-0.5 a především po šoku Veselý (2068) – Čepl (1000) 0-1, jsem zase (haluzácky) turnaj vyhrál.

 190. Já bych si dovolil tu (výše uvedenou) chválu turnaje (jako že turnaj bez jediného mráčku) trošičku zkorigovat.

  Že jsem hrál blbě a (ač nasazená jednička) skončil až šestý, za to pořadatelé nemohou.

  Nebo mohou? Bylo totiž nepřidávací tempo (15 minut bez přídavku). V DVOU TŘETINÁCH (6/9) mých partií rozhodoval čas a pozice byla (skoro) irelevantní. Třikrát jsem na čas vyhrál (Krupička, Pavlíček, Matějka), jednou jsem na čas prohrál (Polanský), dvakrát (Polanský, Ecler) rozhodoval rozhodčí Hruška ml. o usilování/neusilování o výhru, dvakrát (Jaroš, Ecler) jsem z přivyhraných pozic nevytěžil výhru kvůli limitovanému času. Dvakrát (Pavlíček, Matějka) hra v závěru partie spíše než šachy připomínala gorodky (tyto obě na pozici vyhrané partie jsem ale vyhrál ne díky vyhrané pozici, ale díky sedmisekundovému náskoku). V partii proti Polanskému za remízové pozice a stavu 12sec proti 10 sec Polanský reklamoval u rozhodčího remízu (prý neusiluju o výhru), rozhodčí (Hruška ml.) dal pokračovat ve hře (že verdikt vyhlásí po pádu praporku (toto rozhodčí říci může)), a když oba praporky spadly (pozice stále ještě remízová), tak řekl, že mě spadl praporek dříve (digitální hodiny ukazují, komu spadl (byť o zlomek sekundy) dříve) a prohlásil mi partii za prohranou.

  Před vynálezem šachových hodin (rok 1867) nešlo řešit “borce”, co nad každým tahem přemýšleli hodinu. V éře analogových (ciferníkových) hodin nešlo (technicky) řešit přidávací tempo. Ale staletí pokročila. Měla by rozhodovat pozice a ne sedmisekundový náskok nebo rozhodčí (usiluje/neusiluje hráč o výhru). V sále jsem neviděl ani jediné analogové hodiny (samé digitály). Takže možnost hrát přidávacím tempem rozhodně byla.

  No nic. Tak dál. Turnaj doprovázel obrovský organizační chaos. Turnaj měl dle plánu končit v cca 14:30, skončil ale až v 17:30. Udělat z šestihodinového turnaje devítihodinový, to se musí umět. Pořadatelům bych doporučil navštívit kurz ovládání programu Swiss Manager. Prodlevy mezi koly byly až takové, že jsem byl svědkem i takových scén, že (menší) děti fňukali, kdy už se bude hrát. Pořadatele třeba velmi zaskočil odchod jednoho hráče a velmi dlouho zkoumali, jak ho vyloučit/nenasazovat a celé se jim to jaksi rozsypalo. No a pak další čekání, protože předváděčka thai-boxu (což mě vůbec nezajímalo).

  Třešničkou na dortu organizačního chaosu bylo závěrečné vyhlašování výsledků, kdy došlo i k vracení zlaté medaile (za kategorii do 1500 elo) a přepisování diplomů, nahnat zlaté medailisty (H10, D10, H12, …) znovu k obřímu pěšcovému koláčovníku se už pořadatelům nepodařilo. Mnohem logičtější by mi přišlo vyhlašovat (a fotit) 1-2-3 po jednotlivých kategoriích, než vyhlašovat (a fotit) zlaté medailisty, pak stříbrné medailisty, pak bronzové medailisty, pak zlaté medailisty jen z Pelhřimova … no chaos.

  No ale abych jenom nekritizoval. Hrací prostředí bylo velmi pěkné (to není samozřejmost! na turnaji v Krouně je hrací prostředí hrozné), všichni účastníci dostali koláč z pěšcovníku, balíček žvýkaček, propisku, mycí houbičky a hafo dalších drobností, vítězové (mnoha kategorií) dostali medaile, diplomy, poháry … bylo zajištěno i občerstvení (poukazy na sekanou) – tohle se pro změnu pořadatelům velmi povedlo.

  1. Romane, předpokládám, že jsi se z času na partii 15 minut bez přidávání poučil, čehož využiješ i při turnaji na hradu Lipnice…?! Všichni mají v turnaji na partii stejný čas, stejné podmínky! To je podstatné, některým hráčům více vyhovuje nějaký ten sec. přídavek, někomu však ne. Mezi každým kolem není zřejmě dobré, zveřejňovat -vyvěšovat výsledky ke kontrole, nějaký čas to zabere, asi stačí před posledním kolem….Je třeba počítat, že ostatní hráči se zlepšují, ………

   1. > Všichni mají v turnaji na partii stejný čas, stejné podmínky!

    Ale já si nestěžoval, že bych měl jiné (horší) časové podmínky než soupeř. Já si stěžoval, že nerozhodovala pozice, nýbrž čas a (bohužel) rozhodčí.

    U partií bez přídavku rozhodčí rozhoduje o usilování/neusilování o výhru (normálními prostředky) a TO SE MI NELÍBÍ. Nejlepší je, když o mojí partii rozhodčí nerozhoduje (protože to rozhodování o mojí partii NENÍ POTŘEBA).

    Pokud je to rozhodování rozhodčího potřeba, může to dopadnout jako v partii proti Polanskému (rozhodčí Hruška ml.), nebo jako v partii proti hráči XXX s rozhodčím XXX (http://www.chesstalker.com/cs/GSc1EyJdA9k5). V partii s časovým přídavkem je o jeden PODSTATNÝ důvod méně, aby rozhodčí zasahoval do partie.

   2. > Všichni mají … stejné podmínky!

    No to tak úplně (bohužel) není. Polanský reklamoval remízu (jako že neusiluji o výhru normálními prostředky) a rozhodčí Hruška ml. dal pokračovat s tím, že verdikt oznámí pak. KDYBY Polanský překročil čas (dříve než já), mohl ho rozhodčí “zachránit” tím, že by řekl, že já jsem neusiloval o výhru dostatečně. Takže v případě pádu praporku Polanského to mohl rozhodčí dát za remízu, opačně to ale neplatilo. Takže pro oba hráče NEBYLY stejné podmínky. Je to srozumitelně vysvětlené?

    Ono někomu přijde normální, že o 2/9 partií v turnaji rozhodne rozhodčí (a tím ten rozhodčí předurčí umístění tohoto hráče v turnaji)? V turnaji s přidávacím tempem tuto moc (usiluje/neusiluje hráč o výhru) rozhodčí nemá.

    Pokud bude 2/3/4 partií z devíti rozhodováno rozhodčím (a nikoliv pozicí), tak za chvíli máme v šachách “kapříky” a “Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?” jako ve fotbale.

    1. Když už tedy Polanskému štěstí a rozhodčí přáli v partii se mnou, měl Polanský jedinečnou šanci (poprvé v životě) vyhrát nějaký (pořádný) turnaj (středeční pivní turnaje v Radniční se nepočítají!).

     Jenomže to by nesměl hrát (jako obvykle) ustrašeně.

     V sedmém kole měl Polanský na lopatě Pavlíčka (měl 3 minuty proti Pavlíčkovým šestnácti sekundám), jenomže v hodně ostré pozici se tak bál, že nabídl remízu (kterou Pavlíček s radostí přijal – s těmi 16 sekundami se nic moc dělat nedalo). V posledním kole hrál Polanský proti Bartošovi, ten neriskoval, nabídl remízu – Polanský s neskrývaným nadšením remízu přijal – a tím Bartošovi zajistil první místo.

     V alternativní historii by tomu bylo jinak. Polanský by Pavlíčka shodil na čas (s plnou šachovnicí figur by žádný rozhodčí Pavlíčkovi remízu (neusilováním o výhru) nemohl přiznat). No a pak by Polanský hrál v posledním kole proti Bartošovi (stejně proti němu hrál) a Bartošovu nabídku remízy by ODMÍTL. A náhoda (nebo znovu pelhřimovský rozhodčí) by tomu chtěla (chtěli) a Polanský by Bartoše sundal a zvítězil by i v celém turnaji.

     Disclaimer: Tato alternativní historie nemohla nastat, protože Polanský nechce vyhrát. On chce jenom neprohrát. Tímto zdravím Polanského, který si to tu také (pravidelně) čte.

    2. Romane, nedramatizuj, pokud někomu nevyhovuje určitý systém, časový limit, tak buď si zvykne, nebo hraje turnaj, který vyhovuje. Podstané je, hrát a vyhrát! ELO na to máš.

 191. Zdravím,
  dovolil bych si trochu oponovat.turnaj měl dle plánu končit v 16.30,takže zdržení nebylo zas takové.no a hrací tempo je pro všechny stejné.takže s tím že partie rozhoduje čas se musí počítat.sám jsem na čas spíše doplatil,ale “vo tom to je”bral bych to jako disciplínu šachu kde s tím musí každý počítat.osobně jsem hrál místama jak “matlák”ale to je můj problém:)no a ovládání losovacího programu je celkově problém.když se k tomu dostane ten operátor jednou za rok tak zvládnout všechny “vychytávky”je problém.já osobně obdivuji všechny pořadatele turnajů,protože je to práce nelehká a důležitá.

  1. > turnaj měl dle plánu končit v 16.30

   Ne. Při zahájení 1.kola byl plán 14:30.

   Ono 9 kol x 30 minut je 4,5 hodiny. No a 9:00 + 4,5 hodiny je 13:30. Hodinu fóra si pořadatelé dali na losovací prodlevy mezi koly.

   Těch 16:30 (co jsi slyšel ty) už byla zřejmě nějaká upravená verze (tak asi po 4.kole), kdy pořadatelé viděli, že se za plánovaným harmonogramem opožďují víc a víc. A pak to dorazil ten hráč, co odešel a pořadatelům začaly trable se Swiss Managerem.

   > ovládání losovacího programu je celkově problém

   Ano, program Heinze Herzoga je už překombinovaný. Neklamná známka toho, že program (Swiss Manager) je už na sestupné dráze (a (kvůli déletrvajícímu neustálému “bagrování”) nakonec skončí jako neudržitelný bazmek). Znám to (sám jsem taktéž programátor). Manažeři ve firmách (u Swiss Manageru tedy činovníci FIDE) si vymýšlí další a další cípoviny, až se to programátorovi (pod tíhou bagrování managorů) rozpadne. U některých přepínačů ve Swiss Manageru ani nevím, k čemu jsou.

   Zlaté pravidlo konstruktéra: Technické dokonalosti není dosaženo, když už není co PŘIDAT, ale když už není co ODEBRAT.

   1. při zahájení jsem neposlouchal,to je pravda.ale 16.30 jako konec bylo v předběžných propozicích.takže jsem tak předpokládal i konec.

 192. Zdravím Vás,
  8.6.2019 bylo turnajů mnoho,v Chotěboři bylo vše opět super,výsledky okamžitě,atd.
  – bez situace k řešení… Vlad.Mareš pozn.( o pěšce jste hráli dobrovolně)

  1. V Chotěboři jsem hrál již mnohokrát a tak jsem tentokrát zkusil Pelhřimov. Kdyby ty turnaje nebyly v jeden den, jel bych na OBA. To se pořadatelé nemohou dohodnout na nekolizi termínů?

 193. Obdiv zaslouží každý, kdo nějaký turnaj uspořádá. Kdo s tím nemá zkušenost, tak si neumí představit, kolik času a energie zabere příprava takového turnaje. Turnaj v Pelhřimově se podle mě moc vydařil. Tempo partií bylo uvedeno v propozicích, každý měl stejné podmínky. Kdo má vyšší ambice, může vyhledávat jiné druhy turnajů.
  Turnaj v Chotěboři bývá také skvěle připraven (ale nepatří do KŠSV) a doporučila bych ho právě hráčům s vyššími ambicemi 🙂 – tímto zdravím Vláďu Mareše.

 194. Zdravím všechny….
  Co dodat po bitvě je každý generál 😂😂
  Možná by bylo dobré, aby každý, kdo o tom tak moc ví, uspořádal sám kombinovaný turnaj
  děti /dospělé, výkonnostně slabší /zkušenější….
  A to nemluvím o tom, že to není “zátěž” na pouze den turnaje!!!
  Projela jsem s dětičkama už dost turnaju, na dost místech a mohu jen říct, že vždy se objeví nějaký velký /malý problém!

  Proto kritika či stížnosti, nebo jen poukazovaní nedostatků beru jako neúctu k lidem, kteří to dělají pro ostatní…

  Za mne a moji výpravu patří “PELHŘIMÁKŮM” velké diky😉

  1. > poukazovaní nedostatků beru jako neúctu

   Aha. Takže Vy doporučujete o nedostatcích mlčet (takzvané zametení problému pod koberec), aby se někdo nááhodou neurazil?

   A co třeba v zaměstnání? Tam si to bez průběžného poukazování na nedostatky vůbec představit nedokážu. Vy tedy každé poukázání zaměstnavatele na (nějaký) nedostatek zaměstnace berete jako vyjádření neúcty?

   A ve škole (učitel/žák) to samé v bledě modrém?

   Poukazování na nedostatky NEberu jako neúctu, ale jako podnět, aby to příště bylo (ještě) lepší.

   > by bylo dobré, aby každý, kdo o tom tak moc ví, uspořádal sám turnaj

   No asi mi nic jiného nezbyde. Poté, co Brodina dopředu avizoval, že další ročník seriálu “O pohár” už nebude ani počítačem turnaje losovat, ani nebude počítat průběžné výsledky (za celý seriál), jsem oboje tak nějak už převzal (viz http://sachy-hb.cz/vyhlaseni-vysledku-o-pohar-tj-jiskra-20182019-a-pratelsky-blicak/).

   Takže si tu “medicínu” s pořádáním turnajů fakt vyzkouším.

   1. Pletete do hromady jablka a hrušky…
    Já komentuji šachové turnaje!! .
    Je rozdíl mezi deseti a stovkou hrajících…

 195. Zase bylo nepřidávací tempo. Takže to zase bude skuhrání na téma “usiluje/neusiluje hráč o výhru” aneb nejdůležitější osobou je rozhodčí. Neskuhrání bude až úplně na konci.

  Po pěti kolech jsem měl 5/5 – to jsem ale netušil, že (kvůli nepřidávacímu tempu) už do konce turnaje žádnou partii nevyhraju. V šestém kole jsem měl na desce pozici (Kg4,Va7,e5,f4,g3,h4: Kg7,Vh1,e6,f7,g6 – BNT) …


  … a místo aby se to (s přidávacím tempem) důstojně dohrálo, tak při 6 sec (Vala) proti 8 sec (Vincze) je pozice podružná a rozhodují gorodky. Po 1.Kg5 Vh3 2.g4 Vh1 3.h5 gxh5 (teď jsem měl zkusit 4.f5 hxg4 5.f6+ Kg8 6.Kxg4 – ale na nějaké rozmýšení absolutně nebyl čas) 4.gxh5 Vg1+ začal soupeř volat po remíze (jako že neusiluju o výhru normálními prostředky) a ještě než stačil rozhodčí přiběhnout, tak jsem tedy remízu akceptoval. Proti oddílovému kolegovi jsem to hrotit nechtěl.

  V sedmém kole jsem dosáhl vyhrané pozice (Kg2,Vd4,Sg3,b4,f5,f2: Kg8,Vc2,Je5,a6,b7,f6,g7 – ČNT) …


  … ale (protože jsem byl vyšokovaný z mé 1,5 minuty proti soupeřovým 4 minutám) místo 1. – Jc6 -+ jsem zahrál 1. – Vc4?? a po 2.Sxe5! stojím (bez figury) na prohru (nejen na čas, ale i na pozici). V beznadějné situaci jsem to už už chtěl vzdát. Ale tak snadno mu to přece nedám – takže pokračujeme! A soupeř hrál tak blbě, že jsem mu (i s katastrofálním časem a bez figury) všechny pěšáky vysbíral. V pozici (Kf5,Vd6,Sg3: Kf7,Vb1,a4,b5,f6,g5 – ČNT) …


  … jsem cítil, že to začínám zase mít vyhrané, ale s 36 sekundami proti soupeřovým dvěma minutám jsem zvolil vymáhání remízy u rozhodčího (jako že soupeř neusiluje o výhru normálními prostředky). Při zastavených hodinách a při dumání rozhodčího nad pozicí jsem Brožovi navrhoval, že využijeme jeden z článků pravidel FIDE, totiž že se tempo zkonvertuje na Fischerovo +5 sec/tah (těch 5 sec/tah je výslovně uvedeno v pravidlech, diskuse o jiném přídavku tedy být nemůže) a důstojně to dohrajeme. Brož o přídavku na tah nechtěl ani slyšet, ale remízu taky nechtěl (když totiž navrhuju konverzi na Fischerovo přídavné tempo, podle pravidel je tento návrh současně nabídkou remízy). Brož mě chtěl shodit na čas. Kdybychom hráli, tak po 1. – Vf1+ 2.Kg4 b4 to mám jasně vyhrané, ale budu muset udělat ještě 20 – 30 tahů a to bych nestihl. Rozhodčí naštěstí rozhodl o tom, že je to remíza.

  V osmém kole jsem si medicínu “usiluje/neusiluje o výhru” vyzkoušel z druhé strany. Pozice (Ke2,Jc3,f3,g2: Kf6,Sb6,f5,h6 – ČNT) …


  … je sice objektivně remízová, ale soupeř v posledních tazích ztrácel spoustu drahocených sekund odhalováním všelijakých vidlí (jedny vidle mu hrozí i nyní) a nyní se 6 sec (proti mým 1,5 min) volá rozhodčího a že prý “neusiluju o výhru normálními prostředky”. Přitom mohu zkusit ještě nějaké g3 a Kf1-g2-h3 a 
  samozřejmě i různé vidle. Ale i této partii nebylo souzeno, aby byla dohrána. Dle výroku rozhodčího remíza.

  Do posledního kola mi to nalosovalo nasazenou jedničku FM Tomáše Vojtu. Jedinou mojí šancí na vítězství v turnaji bylo vyhrát a doufat, že Vala porazí Brože. Pak by tři hráči (Vincze, Vala, Brož) měli 7,5/9 a rozhodovala by bohyně Caissa (tzv. Buchholz loterie). Proto jsem motivoval vedle sedícího Valu, aby šel Brožovi po krku. Ale jak už to tak bývá, když se hraje bezohledně na výhru, přijde prohra. Takže Vala s Brožem s kvalitou méně prohrál. Pak už jsme vedle (Vincze – Vojta) neměli o co hrát (Brož byl jasným vítězem turnaje) a v pozici (Kg1,Dd2,Ve1,Sd3,a3,b4,c4,f4,g2,h3: Kg8,Dc6,Vd8,Se4,a7,b6,d4,f5,g7,h6) …


  … (zrovna když jsem přemýšlel, jak v téhle mírně horší pozici budu s 1 minutou proti soupeřovým 5 minutám vymáhat remízu u rozhodčího – to by mi asi neprošlo) mě soupeř vysvobodil nabídkou remízy.

  Takže si to shrneme. V 3/9 mých partií rozhodoval rozhodčí. Když budu dělat vlny ještě větší (hraju pozičně a tedy na koncovku a až příliš často hraju poslední partii v sále), tak při nepřidávacím tempu budou brzy rozhodčí rozhodovat o 9/9 mých partií. A když u toho budu vyřvávat i dostatečně hlasitě, tak pořadatele odnaučím pořádat turnaje bez časového přídavku.

  Ale mladý Petr Brož vyhrál turnaj naprosto zaslouženě (perfo/výkon 2269 elo) – vypepřil FM Vojtu, vypepřil Tesaře, vypepřil Valu a málem vypepřil i mě. Umí to a má i kliku. Pokud má soupeř za zády bohyni Caissu, nedá se tomu konkurovat.

  Takže jsem skončil “až” třetí – a (kromě jiného) za 3. místo jsem obdržel pohár. To si tedy mohli pořadatelé odpustit. Jsem totiž tak neskromný, že pohár za 3. místo pro mě nemá žádnou (morální) cenu. Navrhuji pořadatelům dávat poháry jen vítězům – bude to i levnější. Třetího místa jsem přestal litovat při závěrečném ceremoniálu. Brož byl na krále hradu Lipnice dekorován (putovní) královskou korunou. A druhou korunu (korunu královny) dostala nejlepší žena turnaje. No a pak vedle sebe seděli na židlích (coby trůnech) a fotografové fotili. No ještě že jsem tam neseděl. Já (pětačtyřicetiletý) bych vedle mladičké (asi nezletilé) královny vypadal jako … (no řekněme že dost nevhodně). Ale mladý Brož se k té královně fakt hodil.

  Až na nepřidávací tempo byl turnaj bez chybičky. Účast 104 hráčů (další desítky hráčů museli pořadatelé odmítnout – ne pro nedostatek místa na hradě (prázdných sálů je tam hafo), ale pro nedostatek stolů a židlí z místní školy), losování bez průtahů (děkujeme panu Brodinovi), občerstvení, kvízové otázky, losování cen (také jsem byl po 4. kole vylosován a dostal jsem balíček bonbónů (synovec a neteř děkují)). Bohatá tombola. Jedním slovem skvělé.

  A na závěr jako pikošku uvedu příhodu s uhynulou myškou. I stalo se (cca po 5. kole), jdu do schodů (inu hrad a hafo schodů) a tam mrtvá myš. Když jsem tudy šel minule (před cca půlhodinou), tak tu ještě nebyla. Nechtěl jsem jí odstraňovat. Nebyl jsem na to vybaven (chyběla mi lopatka a smeták), zato myška mohla být vybavena třeba vzteklinou. Pravděpodobně jí ale k úhynu pomohl kopnutím nějaký příslušník živočišného druhu Homo sapiens sapiens (toto jsem ale neviděl). Prostě myška vběhla na schodiště a tam náhle uhynula. Nahlásil jsem (než to děti rozdupou) výskyt mršiny pořadatelům a problém byl paní Satrapovou rychle odklizen.

  1. K tématu “myš” si dovolím doplnit, že na lipnickém hradě (navzdory očekávání) myši nežijí – je na skále, neměly by se tam čím živit. Myška proto na schodiště nevběhla, ale byla tam donesena již v neživém stavu některou z poštolek, kterých naopak na hradě žije dost. Paní Satrapové děkujeme za odvahu při likvidaci mrtvoly.

 196. Byl jsem nasazená dvojka, skončil jsem šestý. Nebudu svoje zklamání nijak maskovat. Jo, jsem zklamaný.

  Pořadatele totiž napadlo, že místo obvyklého turnaje na 9. kol (a na celý týden) uspořádají 7. kolový masakr se třemi dvojkoly a sfouknou to za prodloužený víkend (ČT jedna partie, PÁ-SO-NE po dvou partiích). Takže nebyla ani chvilka oddechu a bylo to od rána do večera po několik dní za sebou. Když k tomu připočítám nutnost každý den odřídit 100 km (Jihlava – Žďár n.S a zpět) a když k tomu připočítám svoje nejdelší partie v sále, tak jsem turnaj končil naprosto vyčerpaný. Ze sedmi kol jsem poslední partii v sále hrál 4x (Lang, Kořínková, Kylar, Svíženský). A ani ve zbývajících třech kolech jsem do nejdelší partie neměl daleko. To je daň za to, že hraju pozičně na koncovku. Jenomže v kombinaci se třemi dvojkoly je to (sebe)vražedná kombinace.

  Turnaj byl pouze sedmikolový, takže na náhodu. Každá půlka náhodně ztracená (Kylar, Svíženský) měla obrovskou cenu. Proti Kylarovi jsem lacino odevzdal pešce, kterého jsem měl navíc. A proti remízovému králi Svíženskému se extrémně špatně hraje na výhru – on nechce vyhrát, on chce jenom neprohrát. No a pak stačí jedna jediná prohra (proti nasazené jedničce Walkovi), a je po turnaji. Už to nešlo dohnat a 5/7 znamenalo až 6. místo. Walek totiž poté, co mě vypepřil, měl 5/5 a jakoby ztratil tah na branku a začal dávat remízy (Večeřa, Tesař). A Večeřa se v posledním kole spokojil s remízou proti (papírově o 600 elo slabšímu Langovi), což oboje dost negativně ovlivnilo moje umístění. Kdyby byla ještě (obvyklá) dvě kola, třeba bych dostal (od losovacího počítače) ještě šanci (Večeřa a Tesař) na přímý souboj (a nebylo by to tedy o jediné a rozhodující partii Vincze-Walek).

  Regulérnost turnaje ale šla do kopru hned v úvodu. Pořadatelé totiž nalosovali nasazenou pětku (Tesař) proti nasazené sedmičce (Svíženský). Partie (1. kola) Svíženský – Tesař se ale navíc vůbec nehrála, ani jeden z obou třebíčských šachistů v hracím sále (ve Žďáru nad Sázavou) nebyl. Partie, jakou svět neviděl (nyní parafrázuji slavnou českou filmovou pohádku, ve které se vyskytovala jitrnice, jakou svět neviděl). Fair play?

  A dále: pomocným hodnocením při rovnosti bodů byl střední Buchholz. To ve spojení se sedmikolovým turnajem znamenalo, že se počítaly body ne sedmi, ale pouhých pěti soupeřů. A bylo mi nanic, že jsem hrál proti Walkovi – tahle partie se mi do pomocných bodů nezapočítala. Nebylo mi nic platné, že ani jeden z mých sedmi soupeřů nešel pod 4 body.

  Oblíbencem bohyně Caissy byl malinký Šimon Lang. Poté, co jsem ho v 1. kole vypepřil, nahrabal dva body na hráčích s elo 1373 a 1155, třetí bod přidal vítězným tahem, který byl ve skutečnosti prohrávající hrubkou (viz diagram Lang-Obůrka níže), čtvrtý bod přidal s dámou méně tak, že jeho soupeř Kylar překročil čas, protože (v pátém kole!!) nevěděl, že se při 40. tahu nepřidává půlhodina, pak Lang přidal (proti hráči s elo 1966) zázračně půlbod věčným šachem v pozici s věží méně, no a v posledním kole už s ním (Langem) Večeřa (elo 2118) ani nechtěl bojovat, protože (Večeřovi) stačila remíza (na tak asi 95%) na druhé místo a (opět asi tak na 95%) ani výhra by Večeřovi na ohrožení Walkova prvního místa nestačila. No zkrátka malinkému Langovi padaly samé šestky! Tím ale nechci výkon Šimona Langa jakkoliv snižovat! No posuďte sami. V pozici (Kf3,Dg4,Vg1,Je3,a2,b3,f4,h2: Kf7,Dd3,Ve7,Sg6,a7,e6,f6) …


  … tam bílý (Lang) narval 1.f5. Černý viděl, že po 1. – Sxf5 dostane 2.Dg8 mat. Zkusil proto zahrát 1. – exf5?, ale po 2. Dxg6+ bílý vyhrál. Podívejte se ale na ten diagram pořádně. Tah 1.f5!! není vyhrávající, tah 1.f5?? je prohrávající. Po 1.f5 Dxe3+! 2.Kxe3 exf5+ by vyhrál černý. No ale historie se neptá, jakým způsobem bylo vítězství dosaženo.

  Snad se nebude historie ptát ani na to, jak jsem to (já) zase zvoral. Ale je možné, že kdyby partie Vincze-Walek dopadla obráceně, psal bych o turnaji trochu jinak.

 197. Švýcarský gambit – cesta k vítězství.

  Že nevíte, jak se Švýcarský gambit hraje? Nebo dokonce tvrdíte, že takové šachové zahájení neexistuje? Tak já Vám to tedy vysvětlím.

  Švýcarský gambit se hraje tak, že v turnaji hraném Švýcarským systémem dáte v prvním kole (coby nasazený hráč) nějakému salátovi remízu (slovo salát nyní nemyslím nějak pejorativně, ale za účelem vysvětlení problematiky nějaký termín použít musím). Že to nedává smysl a že je škoda dát salátovi remízu? Máte pravdu, nedává to smysl.

  Celá situace se ale zásadně změní, pokud tím soupeřem v prvním kole nebude salát. Pak Vám to (díky té remíze v prvním kole) losuje přijatelnější soupeře a k vrcholu dojdete právě včas.

  Takže v prvním kole Svíženský-Tesař teda remíza. No a pak v posledním kole stačilo, aby Tesař-Walek dopadlo (čistě náhodou) 1-0 a kraj Vysočina by měl jiného přeborníka. A slogan “Švýcarský gambit – cesta k vítězství” by došel naplnění. Přitom průměrné elo soupeřů Tesaře bylo 1847 (a to tento průměr ještě dost zvyšuje Walkovo elo 2268), zatímco průměrné elo soupeřů Walka bylo 1969. Markantní rozdíl, co?

  A nyní už všichni víte, jak se hraje Švýcarský gambit a proč tedy byla partie/nepartie 1. kola Svíženský-Tesař brutálním narušením regulérnosti turnaje.

  Sedmikolový Švýcar můžeme s klidem uspořádat v našem seriálu rapidových turnajů “O pohár TJ Jiskra Havlíčkův Brod”, protože na takovém turnaji bývá 15 – 20 hráčů. Pokud se ale jedná o krajský přebor, kde se očekávalo 50+ hráčů (nakonec hráčů jen 45), tak uspořádat sedmikolový Švýcar znamená, že pořadatelé nepochopili podstatu Švýcarského systému.

 198. Níže jsou uvedeny PŘEDBĚŽNÉ termíny (šestnáctidílného) seriálu “O pohár”. Termíny opravdu nelze garantovat, občas jsou volby (a tedy hrací místnost je zablokovaná), občas je MS v softbalu (a tedy hrací místnost je zablokovaná), občas …

  1) 4.10.2019
  2) 18.10.2019
  3) 1.11.2019
  4) 15.11.2019
  5) 29.11.2019
  6) 13.12.2019
  7) 3.1.2020
  8) 10.1.2020
  9) 24.1.2020
  10) 7.2.2020
  11) 21.2.2020
  12) 6.3.2020
  13) 20.3.2020
  14) 10.4.2020
  15) 24.4.2020
  16) 15.5.2020

  Eventuální změna některého termínu bude včas (na tomto webu) oznámena. Sledujte kalendář akcí v pravém rohu nahoře.

 199. Dále bych chtěl upozornit, že švýcar bude (s největší pravděpodobností) losován programem Swiss Champion (na mobilu). Už jsem si to i vyzkoušel (viz http://sachy-hb.cz/vyhlaseni-vysledku-o-pohar-tj-jiskra-20182019-a-pratelsky-blicak/). Bohužel program Swiss Champion (na rozdíl od programu Swiss Manager) NEUMOŽŇUJE přidat hráče v průběhu turnaje. Takže kdo na turnaj “O pohár” přijde později než v 16:30, tak má smůlu a NEHRAJE. Právě z tohoto důvodu je v propozicích (viz výše) uvedeno moje telefonní číslo (732 534 416). Když totiž budete mířit na turnaj “O pohár” a třeba uvíznete v zácpě, tak v 16:25 stačí zavolat a do programu Swiss Champion budete zapsáni.

 200. Předmluva: Ve středu 11.9.2019 jsem navštívil (a vypepřil) pivaře z Gambitu Jihlava na jejich tradičním (každou středu od 19:00) turnaji v Radniční restauraci na Masarykově náměstí v Jihlavě. I ptali se mě pivaři, jaké umístění očekávám na blížícím se turnaji v Počátkách. Odpověděl jsem jim, že na posledních šesti ročnících (předtím jsem do Počátek nejezdil) mám bilanci 2 – 1 – 1 – 2 – 1 – 1. Jak asi bude číselná řada pokračovat? A dodal jsem, že klidně ať je to tentokrát – 2 –, jen když to bude znamenat dvojité vítězství v letech 2020 a 2021. Gambiťáci nad mojí “brilantní” úvahou třeštili oči. Ale nebylo to – 2 –, bohyně Caissa tomu chtěla jinak.

  Z Jiskry Havlíčkův Brod jela (14.9.2019) na turnaj do Počátek výprava v počtu větším než malém – tedy devět šachistů Jiskry HB znamenalo celou čtvrtinu účastníků turnaje (9/36). No a turnaj jsem (zase) vyhrál (čímž jsem porušil výše uvedenou časovou řadu). Ovšem byla to komedie k popukání.

  Vtipná situace (ovšem mě to až tak vtipné nepřišlo) nastala už při prezentaci. Pořadatel se mě zeptal, zda jsem důchodce (měl bych pak asi levnější startovné). I odpověděl jsem, že důchodce nejsem (je mi 45). Moje vizáž (s pramínky šedivých vlasů) je zřejmě hrozná.

  První (šachový) problém nastal už ve druhém kole. Ačkoliv jsem měl několik příležitostí rozhodnout už ve střední hře, nestalo se tak a pozici (Ka1,a4,b2,c3,d4,e5: Kd2,a5,b3,c4,d5,e6) …  … už jsem vyhrát nemohl. Zahrál jsem 1. – Kc2 pat, ale bylo mi (kvůli zahozeným příležitostem ve střední hře), jako kdybych prohrál.

  Špatnou náladu i špatný výkon jsem si bohužel donesl s sebou i do 3. kola. V pozici (Kg1,Dd1,Vf1,Vc4,Jf3,Sg3,a3,b2,d4,e3,f2,g2,h2: Kg8,Dd5,Va8,Vf8,Sf5,Se7,a7,b7,c6,e6,f7,g7,h7)  jsem zahrál 1. Jd2? a po 1. – Sd3 jsem bez kvality. Černý pak vynucoval výměny figur a v pozici (Kd2,Vc2,Jd3,b4,e4,f3,g2,g4: Kd6,Va3,Vb5,b6,c6,e5,g7,h7) …  … už jsem hodlal hrát jen Kd2-e2-d2 a čekat na ránu z milosti, když v tom soupeře napadlo vrátit kvalitu za zisk pěšce. Závěr partie byl šokující: 1. – Vxd3+ 2. Kxd3 Vxb4 3. Va2 Vb1 4. Va7 Vg1 5. Vxg7 Vxg2 6. Vxh7 Vg3 7. Ke3 b5?? … (to si zaslouží diagram)  1. Kf2!! a černý se vzdal.

  V pátem kole jsem hrál proti nasazené dvojce Komprdovi. Já měl 3,5/4 a soupeř 4/4, takže jsem musel hrát na výhru. Jenomže v naprosto rovné střelcové koncovce jsem měl už jenom 2 minuty proti soupeřovým 10 minutám (hrálo se na 15 minut bez přídavku za tah). Nabídl jsem remízu, tu ale soupeř nechtěl. I zavolal jsem rozhodčího, aby zbytek partie sledoval, zda soupeř usiluje o výhru normálními prostředky. Pod bedlivým dohledem rozhodčího udělal Komprda ještě několik tahů a pak uznal, že pozice (Ke1,Sd5,a3,b4,c3,e3,f2: Kg2,Sf5,a7,b6,c5,e4,f3) …  … je fakt remízová.

  V sedmém kole se mi podařilo prohrát vyhranou partii. V pozici (Kd2,Va1,Ve1,Je4,a3,b2,d4,f4,g3,h4: Kc7,Ve8,Vf8,Sd6,b7,c6,c4,g6,h5) …  … jsem měl hrát 1. Jxd6! Kxd6 2. Ve5 s hrou na výhru. Jenomže jsem zahrál 1. Jc5?? Sxc5 2. dxc5 Vd8+ 3. Kc3 Vd3+ 4. Kxc4 Vxg3 a královské křídlo se mi rozložilo a prohrál jsem. Ovšem i momentálně vedoucího Komprdu postihla v sedmém kole nehoda (vypepřil ho Melmuk), takže ještě nebyl všem dnům konec.

  Do posledního (devátého) kola mi počítač (na druhou šachovnici) nalosoval Melmuka, zatímco dosud vedoucí Komprda vyfasoval (na první šachovnici) Pavlíčka. Ještě před zahájením hry jsem šel za Robertem (Pavlíčkem): “Roberte, prosím tě, vypepři ho.” A Robert Pavlíček mě poslechl a v na ostří nože vedené partii (možná jsem se více koukal vedle než na svojí šachovnici) Komprdu sundal. Pak už jsem potřeboval jen “maličkost” a to vypepřit Melmuka, což se mi nakonec podařilo.

  Tímto ještě jednou děkuji Robertovi Pavlíčkovi, že mi vyhrál turnaj.

  No. Sice jsem turnaj vyhrál, ale hrál jsem (už zase) jako čučkař.

 201. Tak s jednodenním zpožděním dali pořadatelé výsledky i na internet na chess-results: http://chess-results.com/tnr450273.aspx?lan=5&art=1

  Pokud si výsledky projdete opravdu pečlivě, objevíte tohle: http://chess-results.com/tnr450273.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&snr=29. Já jsem to objevil tak, že mě prostě zajímalo, jak je možné, že (havlíčkobrodská naděje) Koumar se po pátém kole vydrápal nahoru až na třetí šachovnici (hned vedle mě). No a to teda čumím. Koumar hrál proti Trnkovi čtyřikrát (minizápas dopadl 2:2).

  Takže pořadatelé z Počátek mají vadnou (asi tři roky starou) verzi programu Swiss Manager (dále jen SM). Tehdá (před asi třemi lety) si asi autor SM (Heinz Herzog) něco šlehnul a jeho noční build (programu) se fakt nepovedl. Tahle vadná verze SM pak byla schopná losovat podobné “soukromé” minizápasy (to vše v rámci švýcaru).

  Pořadatelům z Počátek bych tímto důrazně doporučil provést upgrade SM. Kvůli vadnému SM byl letošní turnaj v Počátkách na hranici neregulérnosti! Nebo již za hranicí neregulérnosti? Zároveň si neodpustím podotknout, že toto je jasný důkaz schnilosti SM. Ten programátorský kód uvnitř tohoto již (zjevně) překombinovaného bazmeku musí stát za to. Jednoho krásného dne se v kódu SM již nevyzná ani samotný autor Heinz Herzog a bude muset začít na zelené louce znovu, lépe a radostněji (PS: jsem taktéž programátor, takže o životním cyklu programů něco vím).

 202. Romane…když jsem tě upozorňoval na to že Anicka Satrapova ma s nulou soupeře 2 a 3 bododový, tak Tě to vubec nezajimalo. Az ve 4 kole když už mi přišlo fakt pred čáru jsem na to upozornil rozhodčího a paní Satrapovou. Pak se to začlo řešit. Problém v losování se nenanasel. Byla tam nějaká chyba kterou nikdo nedokazal v tu dobu vyřešit. .. Jen Ty si pořád hlediš svého si sobec…Bud rad ze jsi vyhral a mlč

  1. No ano, vzpomínám si, že jsi mi něco takového říkal, ale
   A. neříkal jsi to dost důrazně (byly ty informace tedy takové neurčité a potichu)
   B. připadalo mi to naprosto neuvěřitelné (takže jsem to ignoroval)
   C. a co se děje někde na posledních stolech mě (sobecky) opravdu nezajímá

   Až když se malý Koumar ocitl na šachovnici hned vedle mě, teprve pak mi to začalo být divné. Ale ve 3 – 4 – 5 kole bych ani já ještě nevěděl, kde je problém. Teprve v 6. kole, kdyby mě někdo (pořadatelé?) VÝSLOVNĚ upozornil, že Koumarovi to znovu (podruhé) nalosovalo Trnku, by mi to došlo.

   Tenhle problém se totiž vyskytl (asi před třemi lety? nebo pěti lety?) na jednom z turnajů seriálu “O pohár TJ Jiskra Havlíčkův Brod”. Tehdejší minizápas Valenta-Píbil (4:1) neuměl (ve švýcaru) vysvětlit nikdo (Valentovi to tehdy vyneslo 3. místo) – a až pak se ukázalo, že Heinz Herzog jistého dne (zajisté) “přebral” a vyprodukoval opravdovou programovou perlu.

   Jenomže pořadatelé NEŘEKLI veřejně: “Je tady znovu (match?) Koumar-Trnka. Ví někdo, co s tím?”. Pořadatelé řekli: “Má někdo nějaký problém s losem?” Já žádný problém s losem tedy neměl, tak co bych něco řešil. Zkrátka pořadatelé tu otázku položili ŠPATNĚ.

 203. Ok. Možná jsem se trochu naštval vic než by bylo hodno. Ale o mladé hráče bychom se měli starat a koukat i pri turnaji. Jak se jim daří a treba je i povzbudit. Anička Satrapova bylo po pátém kole opravdu znechucena. A to je špatně. S pozdravem a do dalších bojů všem hodně štěstí..jsme tým ne??

  1. Ok ještě poznamka, kdyby SM nabízel pořád toho jedno a nebo soupeře s nulou. Taky bys asi nebyl nadšený. Poněvadž bys měl špatné pomocné hodnocení…. Tod vse Hofk domluvil jsem

 204.   T1 Úč. Bodů
  1. Vincze Roman 20 1  20
      1.
  2. Netušil Jakub 18 1  18
      2.
  3. Zedníček Filip 17 1  17
    [d18] 3.
  4. Polanský Jiří 15 1  15
      4.
  5. Holata Miroslav 13 1  13
      5.
  6. Kotík Ctirad 12 1  12
    [s60] [nereg] 6.
  7. Blažek Miroslav 11 1  11
      7.
  8. Havelka Vladislav 10 1  10
      8.
  9. Trčka Bohdan 9 1  9
      9.
  10. Hrančík Martin 8 1  8
    [nereg] 10.
  11. Marek Aleš 7 1  7
    [s60] [nereg] 11.
  12. Švec Josef 6 1  6
    [nereg] 12.
 205. Swiss Champion
  Turnaj nebyl losovaný programem Swiss Manager (od slovutného programátora Heinze Herzoga). Jednak proto, že s sebou odmítám všude tahat windowsový notebook. No a pak taky proto, že Swiss Manager je překombinovaný bazmek (nu jen si přečtěte, co Swiss Manager provedl na turnaji v Počátkách (je to (v odkazu) až dole)). Takže turnaj byl losovaný programem Swiss Champion, a to na mém androidovém mobilu.

  Stabilita nade vše
  No a co kdybych při cestě na turnaj havaroval? Nikdo neví dne ani hodiny. V takovém případě by (na některém z budoucích turnajů “O pohár”) musel losování převzít někdo jiný. Proto jsem přesvědčil Hrančíka, Polanského a Zedníčka (pravidelné to štamgasty na našich turnajích), aby se na můj mobil při losování dívali. Přislíbili, že si do příště Swiss Champion také nainstalují na svoje chytré telefony. Stabilita především. Nakonec můžeme naučit losovat švýcar i vrátného v kukani při vchodu do sportovní haly (však je to hned vedle hrací místnosti).

  K šachovým pravidlům
  Letošní ročník turnajů “O pohár” bude mít (poprvé v mnohaleté historii seriálu) na všech turnajích jednotné hrací tempo, a to Fischerovo (konkrétně 12 min + 3sec/tah). Tím se navždy a definitivně vyřeší skučení některých hráčů (třeba zrovna mě) nad výroky rozhodčího ohledně usilování/neusilování o výhru normálními prostředky.

  Losovací program Swiss Champion neumožňuje výsledky exportovat na chess-results na internet. Takže z toho plyne, že výsledky se nebudou posílat ani na zápočet na ELO. To může být i výhoda. Hráči (především ti s vyšším elem) se nemusí obávat ztráty ratingu a mohou bez obav přijít na náš turnaj.

  Dále losovací program Swiss Champion neumožňuje automaticky stáhnout ELO listiny, ratingy hráčů (důležité pro nasazení prvního kola) je nutné zadávat (spolu se jmény hráčů) ručně. Na turnaji samotném mi hráči nahlásili svoje ELO, nicméně turnajová tabulka (viz výše) již obsahuje (oproti “dojmům” hráčů přesná) aktuální rapidová ela zjištěná na LOK. Tato ela z LOK jsou směrodatná pro zařazení hráče do (na konci seriálu turnajů) vyhodnocované kategorie [nereg] (neregistrovaní a s elo LOK do 1500).

  Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí
  Protože program Swiss Champion neumožňuje přidat hráče v průběhu turnaje, bylo vydáno důrazné varování (viz tady), že opozdilci mají smůlu a NEHRAJOU. Leda že by včas (před 16:30) zavolali. Udělal jsem ale velkou chybu. Svůj losovací mobil jsem přepnul do režimu letadlo, takže se mi nikdo nemohl dovolat (slibuju, že taková chyba nastává maximálně 3x za deset let). Ale Blažek se nakonec přece jenom dovolal (na mobil Paulíka, taktéž na začátku turnaje přítomného v hrací místnosti), byl do turnaje zapsán a nakonec hrál (i když s kontumačním deficitem z 1.kola (prostě to nestihl a čas na spuštěných šachových hodinách vypršel)). Po incidentu s režimem letadlo jsem v 16:30 rozhodl o desetiminutovém posečkání (výjimečně! na opozdilce se fakt čekat nebude), ale nikdo už nepřišel ani nevolal.

  První turnaj po padesáti letech
  Protože počet účastníků turnaje byl lichý (11), (sborově jsme) přesvědčovali Ctirada Kotíka (byl tam jako doprovod svého vnuka Filipa (Zedníčka)), aby také hrál. Po menším nátlaku se zadařilo a počet hráčů byl dorovnán na sudý počet (12). Kdysi mi Kotík vyprávěl, že poslední šachový turnaj hrál v roce 1970 (od té doby se na turnajích jenom dívá). Takže návrat po (téměř) padesáti letech!! Neuvěřitelné. A Kotík vůbec nehrál špatně a v kategorii [nereg] nyní vede (což by mohlo být motivací pro jeho hráčskou (nejen diváckou) účast i na příštích turnajích “O pohár”).

  Odpadlík
  Po třech kolech se Švec sebral a šel pryč. On tohle dělá pravidelně. Protože program Swiss Champion neumožňuje hráče z turnaje vyhodit, psal jsem Švecovi nuly (prohry).

  Komandovací slečna
  Švec odešel, ale v průběhu 4. kola přišla Ivana Homolková. Přijít už v 16:30 (a hrát) nemohla kvůli škole. A tak se jenom dívala. A komandovala. Vždy, když jsem na konci partie soupeři vysvětloval, kde se dopustil rozhodujících chyb, vždy přiběhla Homolková a začala mě peskovat, že ruším. OMG? Nebo spíše WTF?

  Mat králem
  A diagram dneska nebude? Klídek, bude. Vybral jsem vtipnou pozici proti Trčkovi. Ten se nikdy nevzdává. Ani v koncovce K + V proti K + V + 5p. Uvažoval jsem o pěti dámách. Jednou jsem si (proti Trčkovi) nasadil šest dam, ale ani pak to nevzdal a ten mat jsem dát musel. Takže (v koncovce K + V proti K + V + 5p) jsem se rozhodl, že mu dám mat králem. Po menších potížích (zešílení bílé věže bylo ale pouze zdánlivé a soupeř vysněného patu nedosáhl) jsem v pozici (pozn: Jd3 vznikl proměnou pěšce na c1, Da1 proměnou pěšce na a1, jednoho pěšáka (už proměněného v dámu) sebrala šílená bílá věž (čímž skončila)) …  … dal mat králem 1. – Kc2 mat. Nemáte někdo tip, jak Trčku hraní beznadějných pozic odnaučit?

 206. Gratuluji panu Kotíkovi, ukázal, že kdo se šachy jednou naučil, může je hrát i po X letech, zvláště, když se “učí” nyní od vnuka Filipa.

 207. Gratuluji našemu týmu, zvláště pak nejmladšímu Patrikovi Kocmanovi, pro kterého to byla první partie ve vyšší soutěži družstev a úspěšná!

 208. Problémy začaly už dávno před utkáním. Ještě v pátek to vypadalo, že do Třebíče pojedeme v sedmi. Ale pak nás zachránil malý Kocman a byli jsme kompletní. Jenomže pak, že Zuzce Podrázské je zle. Takže že by přece jen “sedm statečných”? Ne! Na poslední chvíli se podařilo přesvědčit Davida Brože.

  A víte, co je nejpikantnější? Že nás totiž do Třebíče nakonec jelo DEVĚT. Linhart teda hrát nesměl (to už by byl čtvrtý písmenkový hráč a to Soutěžn