Author Archives: Tomáš Klement

O pohár TJ Jiskra HB – 5. turnaj

Již páté pokračování seriálu rapid turnajů se uskutečnilo 25. ledna 2019.

Vzhledem k chybnému zadání výsledku jedné partie byly původně uveřejněné výsledky opraveny. Níže uvedená tabulka, včetně odkazu na chess-rasults je OK.

 

O pohár ŠK Havlíčkův Brod (25-1-2019)-5  
             
Konečné pořadí        
             
Poř. St.č. Jméno Rtg Body BH. S-B
1 1 VINCZE Roman 2097 7 18½ 26,00
2 2 POLANSKÝ Jiří 1835 5 18 15,00
3 3 BROŽ Petr 1789 5 17 17,50
4 5 TRČKA Bohdan 1602 5 15½ 12,00
5 7 HAVEL Jiří 1550 4 13½ 9,00
6 8 HRANČÍK Martin 1523 16½ 8,25
7 9 DOMKÁŘ Igor 1358 3 19 8,50
8 4 DLASEK Ján 1667 3 17 7,50
9 6 ZEDNÍČEK Filip 1587 19 4,50
10 11 Radouš Mirek 1000 2 14 3,00
11 10 Henzl Jaroslav 1000 2 13 4,00

 

Výsledky jsou i na chess-results:  chess-results.com/tnr406873.aspx?lan=5 

Další turnaj bude už 1. února 2019!!

 

Kterak vkládat diagramy

Několik zájemců vyzvídalo, jakým způsobem vytvářím ty pěkné šachové diagramy. Než abych to každému vysvětloval znovu a znovu, přislíbil jsem sepsat o tom článek. Tož tady slibovaný článek je.

Napřed si na http://www.jinchess.com/chessboard/composer/?locale=cs pozici naklikám myší na prázdné šachovnici. Pak zvolím „Aktualizovat diagram“ a v horní části webové stránky se vytvoří URL diagramu, například: Continue reading

Oddílový přebor Gambitu Jihlava v rapidu

Když jsem (21.12.2018) nebyl schopný vyhrát (bleskový) oddílový přebor vlastního klubu (Jiskry HB), tak jsem aspoň vyhrál (rapidový) oddílový přebor cizího klubu (Gambitu Jihlava). Samozřejmě že jsem pouze vyhrál turnaj a přeborníkem klubu mě neprohlásili!

Dne 29.12.2018 uspořádal Gambit Jihlava oddílový přebor (pro rok 2018) v rapid šachu. Turnaj byl uzavřený, tj. pouze pro hráče Gambitu Jihlava + pozvané. No a já jsem byl pozvaný, což jsem si vysloužil šestnáctinásobnou účastí na pravidelných středečních rapidech v Radniční (každou středu od 19:00 v Radniční restauraci na Masarykově náměstí v Jihlavě; kdokoliv může přijít). Z šestnácti účastí jsem je 15x vypepřil (jednou jsem byl druhý, což bylo tehdy zdrojem posměchu) a byl jsem tedy pozván na (uzavřený) Silvestrovský rapid.

Byl jsem až třetí nasazený (1x FM, 5x KM), ale vyhrál jsem: http://chess-results.com/tnr404071.aspx?lan=5&art=1. Velký náskok před pelotonem je způsoben tím, že jako jediný (z šesti hráčů s elo 2000+) jsem nedával žádné kamarádské remízy. Na kamarádské remízy byl největším expertem Michal Běloušek (6 remíz), přičemž 3x vůbec nezasedl k šachovnici! U hlavního rozhodčího turnaje (Jirky Polanského) jsem pro aktéry těchto „neher“ požadoval zkontumování (výsledek 0-0) s poukazem na pravidla FIDE, kde OBA hráči musí udělat alespoň jeden tah. Bylo mi ovšem řečeno, ať nedělám ve vánoční atmosféře vlny, takže jsem zmlknul a dále již kamaráčoft remízy soupeřů nekomentoval.

Jako příklad hry až do vyčerpání všech možností (protipól kamaráčoft remíz) uvádím příklad ze 7. kola:




Po 1. – h5 by to (teprve) byla betonová remíza. Stalo se ale 1. – Kb5?! 2. h5!. Nyní černý ztrácí pěšce, ale po 2. – g5+! 3. Kxf5 by bílý ani s pěšcem navíc nevyhrál. Po 2. – gxh5?? černý skončil (3. Kxf5 Ka4 2. Kf4 Kb3 3. Kg3 Ka4 4. Kh4 Kb3 5. Kxh5 1-0).

KS: Třebíč C – H.Brod B 3-5

Žák – Vincze remis
Kulovaný – Provazník 0-1
Janák – Linhart 0-1
Michálek – Dlasek remis
Pokorný – Brož D. 0-1
Sukaný – Hrančík 1-0
Benda – Havel 1-0
Škarvada – Havelka 0-1


Sice jsme vyhráli, ale žádná sláva to nebyla.

Jako první dohrál David Brož. Čtyřvěžová složitá koncovka se mi zdála vyrovnaná, ale Davidovi se podařilo prosadit do dámy jednoho ze svých pěšců: 1-0.

Druhý bod přidal Linhart. Způsobil soupeřovi (extrémě) špatného střelce (=větší pěšec, větší cenu ten střelec neměl) a zavěsil: 2-0.

Další půlbodík přidal Dlasek. Tato partie (snad) nikde nevybočila z rovnováhy, takže remíza byla spravedlivá: 2,5-0,5.

Pak se přišel Provazník zeptat, jestli i on může dát remízu. To jsem mu ale (jako zástupce kapitána) zakázal! (viděl jsem totiž, že Havel i Hrančík jsou na prohru). A trvalo to přesně dva tahy a Provazníkův soupeř po odtažném šachu ztratil celou dámu: 3,5-0,5.

Další (a už rozhodující) bod přidal Havelka. Ze začátku sbíral soupeři (jen) pěšce (jednoho navíc, pak dva navíc), pak zařadil vyšší rychlostní stupeň a začal sbírat celé figury (napřed věž navíc, pak ještě zadáčo kůň): 4,5-0,5.

Jenomže tímto posvícení skončilo a začala sr…. . Havel ztratil dva pěšáky a ani heroický odpor už to nemohl zachránit: 4,5-1,5.

Hrančík jakoby (ale zrcadlově!) napodobil Havelku. Napřed ztrácel pěšáky (jednoho, druhého) a pak (taky) zařadil vyšší rychlostní stupeň a začal ztrácet celé figury (koně, střelce): 4,5-2,5.

Jako poslední jsem dohrával já. Bohužel jsem se moc nevyznamenal: http://www.chesstalker.com/4uKJU5TSqphB. O (skoro) 500 elo slabší soupeř hrál zahájení dost slabě, ale zhruba od poloviny partie jako by jeho síla vzrostla o několik set elo a nevyhrál jsem to. Překvápko na můj účet – senzace se (občas) dějí. Takže nakonec 5-3.

Nejvíc nervní z toho, že zase zdržuju (odjezd), byl (řidič) Jirka Havel. Na zpáteční cestě jsme totiž nejeli rovnou domů, ale Jirka (i s námi) zajížděl do Stříteže (u Třebíče) pro koťátko. Neměl ovšem předem připravenou pořádnou schránu, takže koťátko (celé černé) nemohlo být ve schráně v kufru. Bylo umístěno do obyčejné papírové krabice a celou cestu ho Havelka držel. Koťátko žalostně mňoukalo (nejvíce na rachotících kostkách v Brtnici) a dralo se ven. Příště by to tedy chtělo pořádnou schránu nebo alespoň kočkonos: https://www.google.com/search?q=ko%C4%8Dkonos.