Kterak vkládat diagramy

Několik zájemců vyzvídalo, jakým způsobem vytvářím ty pěkné šachové diagramy. Než abych to každému vysvětloval znovu a znovu, přislíbil jsem sepsat o tom článek. Tož tady slibovaný článek je.

Napřed si na http://www.jinchess.com/chessboard/composer/?locale=cs pozici naklikám myší na prázdné šachovnici. Pak zvolím “Aktualizovat diagram” a v horní části webové stránky se vytvoří URL diagramu, například:

http://www.jinchess.com/chessboard/?p=------------k----p---p---P-KpP------N--p----b--P------P---------&tm=w&tt=Vesel%C3%BD+-+Pt%C3%A1%C4%8Dek&cm=o

Tohle URL zkopíruju do svého textu:

Tady je text před diagramem<BR>
<img hspace=20 vspace=10
src="http://www.jinchess.com/chessboard/?p=------------k----p---p---P-KpP------N--p----b--P------P---------&tm=w&tt=Vesel%C3%BD+-+Pt%C3%A1%C4%8Dek&cm=o"
alt="">
<BR>
a tady je text za diagramem.

Pro neznalé (programátorského) jazyka HTML dodávám, že magickými zaklínadly IMG HSPACE VSPACE SRC se nemusíte vůbec zabývat. Prostě namísto výše uvedeného URL si nakopírujete do mnou uvedeného vzoru svoje URL (které jste si předtím naklikali na jinchess.com). Výsledek bude následující:

Tady je text před diagramem

a tady je text za diagramem.
A to je vše. Vidíte, že je to velmi jednoduché. Kromě HTML ovládám i ASP, PHP, Delphi, Visual Basic, SQL, … takže když tvrdím, že je to velmi jednoduché, tak mi můžete věřit!

Ale pozor: aby se Vám v článku nebo v komentáři na tomto webu vložil (výše popsaným způsobem) šachový diagram, musíte být přihlášení!! Nepřihlášeným se (v komentáři) diagram nevloží! Je tomu tak proto, že tento šachový web Jiskry HB běží nad redakčním systémem WordPress, no a WordPress nepřihlášeným komentátorům to HTML ořeže (z bezpečnostních důvodů) tak, že se žádný diagram nezobrazí. Takže úplně dole na těchto stránkách najdete link “Přihlásit se” a přihlásíte se. Pokud přihlašovací jméno a heslo nemáte, můžete si o něj říci Martinu Hyršovi (ten dělá správce/administrátora našeho WordPressu).

A ještě bych zmínil jednu “nevýhodu”. Ten obrázek/diagram není uložený (na tomto webu) jako obrázek. Obrázek se vytváří takzvaně “za letu” každému návštěvníkovi/surfařovi (který zavítá na naše stránky) v jeho prohlížeči. Takže až jednou web jinchess.com zanikne, zaniknou spolu s ním i všechny obrázky/diagramy na našem webu. Kdyby třeba zanikly servery Microsoftu, taky by se po zmáčknutí tlačítka “vyhledat aktualizace” (ve Windows) aktualizace nevyhledaly! Hypotetický zánik jinchess.com v budoucnosti lze řešit tak, že před každý diagram napíšeme do textu notaci pozice. Například (Kd5, Je4, b5, f5, g2, h3: Ke7, Se3, b6, e5, f6, h4). Dříve jsem notaci diagramu psal, ale teď už na to se.. . Až ty diagramy zmizí (plácnu – v roce 2035), tak kdo by četl články z roku 2018.

A teď už je to opravdu vše. Zazvonil zvonec a článku je konec!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..