O klubu

Logo ŠK HB Šachový klub Havlíčkův Brod je součástí TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Klubovna – hrací místnost – se nachází ve sportovní hale TJ Jiskra, vlevo za vrátnicí.

Scházíme se pravidelně (téměř) každý pátek po 16. hodině, mimo letních prázdnin. Všichni příchozí zájemci o šachovou hru jsou srdečně vítáni.

Adresa:
Ledečská 3028
580 01 Havlíčkův Brod

Kontakt:
Václav Paulík
email: chesshb@seznam.cz
tel: 728 982 327

V současnosti má klub cca 40 aktivních členů, hráči se pravidelně účastní řady soutěží a turnajů, jak týmových, tak individuálních. Velký důraz je také kladen na práci s mládeží a na popularizaci šachů mezi veřejností.

Počátky organizovaného šachu v (tehdy ještě) Německém Brodě sahají do roku 1914. Ustavující schůze klubu se konala 1. dubna 1914. Duší veškerého snažení se stal v té době nejlepší brodský šachista dr. K. Meissner, který byl zvolen předsedou kroužku. Jednatelem se stal JUC. K. Blecha a pokladníkem JUSt. J. Hořejš.

7 komentáře

  1. Začít se učit a hrát šachy, seznamovat se s touto nádhernou královskou hrou začít pokud možno co nejdříve, nejlépe se vztupem do zákl.školy. Začít nenásilně, postupně od postavení šachovnice, hodnotou jednotlivých figur, jak která figura hraje, co a jak se provádí rocháda, co je to mat, pad. Po zvládnutí těchto základů, postupně přecházet k dalšímu studiu, zásadám zahájení, slabým bodům….
   Šachy jsou sportem a zároveň uměním, mají obrovskou výhodu oproti ostatním sportům a to tu, že je hrají dětí od 4 let až století.

 1. Dobrý den,

  můj syn (7)rád hraje šachy, ale jsme z Polné, kde není žádný šachový kroužek. Na vašich stránkách jsem nenašla žádný jiný kontakt, ale chtěla jsem se přeptat jestli už začínáte 8. září (kdy je zápisné), jestli se můžeme přijít podívat a případně vyzkoušet, kolik se platí za kroužek, co sebou potřebuje atd.

  Předem děkuji

 2. Dobrý den,
  kdo pomůže s rozborem šachové studie?
  Ve staré knize Duras vítězí od F.J. Prokopa z roku 1944 jsem řešil Durasovy šachové studie a jednu z nich, č. 24, nemohu vyřešit. Uvedené řešení se mi jeví jako nekorektní, ale je to jen můj dohad. Necítím se způsobilým provést exaktní rozbor, a tak se obracím sem. Musím ještě dodat, že v mojí nekompletní knize řešení této studie chybí, takže zde uvedu řešení od někoho, kdo mi ho poslal, údajně opsané z příslušné knihy.
  B: Ka5 Vd2 Pa4 b5 b6 g6. Č: Kh5 Sd6 Sh1 Pb3 b7 e4 g7. Bílý táhne a remisuje.
  Řešení, uvedené v knize (bez záruky) : 1. Vd5+ Kg4 2. Vxd6 e3 3. Vd3 b3 4. Vb3 e2 5. Vxb2 e1D+ 6. Vb4+ Kg5 pat. Černý může sice ještě představit dámu 6….De4, ale po výměně 7.Vxe4 Sxe4 se koncovka vyvine vysoce pravděpodobně remis. Horší to je, když černý hraje 2….Se5 a co má pak bílý hrát dál? Tato varianta se v knize neuvádí a vše nasvědšuje, že bílý pak prohraje. Pokud je tomu opravdu tak, potom ten, kdo ví jen něco málo o mistru Durasovi, těžko na základě toho hned uvěří, že by zveřejnil studii s tak hrubou chybou. Navíc tato studie, jak v poznámce uvedeno, byla do knihy vybrána z časopisu “Čes. Šach” 1028 a byla tedy již dříve zveřejněna. Je snad řešení dílem někoho jiného? Nebo jde o tiskovou chybu či záměnu? Nebo se mistr opravdu tak zmýlil? Nebo jsem já takový hlupák, že nevidím řešení? Myslím, že kvalitním rozborem by se mnohé dalo objasnit, poku to někomu bude stát za to.

  Zdraví Václav.

  1. Oprava překlepu v mém komentáři: Studie zveřejněna v časopisu “Čes. Šach” 1928 a ne 1028

   Omlouvám se.

   Václav

  2. Stačí to hodit do stroje. Po 1. Vd5+ Se5 2. Vxe5+ Kg4 3. Vd5 e3 4. Vd3 b2 5. Vb3 a stejné motivy jako v první variantě. Pokud si černý bude moc vyskakovat, např. 1. Vd5+ Se5 2. Vxe5+ Kxg6 3. Kb4 b2 4. Ka5 Kf6 5. Ve8 g5 6. Vf8+ Ke5 7. Vf1
   Sf3 8. Kb4 e3 9. Kc3 e2 10. Ve1 g4 11. a5 Kf4 12. a6, tak ještě (černý) prohraje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.