KP: Gambit Jihlava A – Jiskra HB A  5.5-2.5

Škoda Martin – Vincze Roman 1-0
Bukáček Lubomír ml. – Vala Filip 1-0
Švanda Pavel – Ježek Zdeněk remis
Seidl Antonín – Provazník Ivo 0-1
Hrabal Michal – Linhart Jaroslav 1-0
Hron Robert – Jána Martin remis
Mouryc Tomáš – Dlasek Ján 1-0
Skořepa Tomáš – Paulík Václav remis

2 comments

 1. V utkání mělo naše družstvo fakt smůlu. Klidně to (5,5 – 2,5) mohlo být obráceně.

  Hrálo se v bunkru (sklep Radniční restaurace v Jihlavě). Teď má Radniční zavřeno – probíhají jisté stavební úpravy. Takže jsme hráli mezi roztahaným stavebním materiálem. Asi vůbec nefungovalo topení – zima jak v ledničce. Dost hráčů hrálo v bundách (já také), jen několik málo otužilců machrovalo bez bundy. Tedy hrací místnost na hranici neregulérnosti.

  Další chyba se stala už při tvoření sestavy: Vítek Veselý nemohl hrát (VŠ zkoušky). Takže jsme měli jen dva KM (a né tři). To soupeři nastoupili v plné palbě (základní sestava) s jedním FM a pěti KM. Dá se tomu vůbec konkurovat?

  Jako první dohrál Paulík (hrál bílými). Rychlá remíza. O 200 elo silnější soupeř se zřejmě polekal agresivního Mora gambitu: 0,5-0,5.

  Jána (bílými) získal ze zahájení hodně dobrou pozici, soupeř měl zazděného Sc8. Ale asi respekt z KM, takže mírové rozhovory: 1-1.

  No a pak se to začalo sr.t. Linhart (černými) dobyl soupeřova slabého izolovaného pěšce. V tu chvíli to byl čistý pěšák navíc, vývin černého byl jen o chlup horší než vývin bílého, pozice černého byla naprosto kompaktní a bez slabin. Jenomže Jarda (Linhart) udělal několik slabších nemastných neslaných tahů, takže bílého vývin získal citelně navrch a pak už to bylo (od bílého KM) jen stupňující se škrcení až do uškrcení. Fakt škoda: loni proti Gambitu Linhart dokázal KM odremizovat, letos bohužel ne: 1-2.

  Dlasek (černými) vyšel ze zahájení taky s dost dobrou pozicí. Ale pak to povyměňoval blbě a pak už se jeho pozice zhoršovala: 1-3.

  Ježek (černými) sehrál Caro-Kann podezřele, ale ve střední hře se to úplně otočilo. Jednu chvíli měl bílými hrající FM tolik slabin, že jsem věřil v Ježkovu výhru. Leč nestalo se tak a partie skončila “jenom” remízou: 1,5-3,5.

  Já jsem partii prohrál už doma. Věděl jsem, co soupeř bude hrát (1.e4 e6 2.Jf3 d5 3.e5 c5 4.b4). Soupeř mi ve druhém tahu nabízel remízu, já jsem si ale chtěl zahrát. Pěšce jsem si sežral (všimněte si ikonky/obrázku u mého jména). Soupeř měl, co chtěl: útočnou pozici s převahou ve vývinu. Já jsem taky měl, co jsem chtěl: pěšáka navíc. Kdybych místo 11.-b5 zahrál třeba 11.-Jb4, kdo ví jak by to dopadlo. Na kdyby se ale nehraje. Soupeř obětoval ještě druhého pěšáka a já jsem to neubránil. Konec partie vypadal, jako že tu Francouzskou obranu vůbec neumím – a proto tu pozici tady raději ani uvádět nebudu: 1,5-4,5.

  Jedinou výhru našeho družstva obstaral Provazník (hrál bílými). Nabízel soupeřovi remízu, ale sebevědomý KM to naprosto ignoroval. Byla to pak opravdu ukrutně ostrá řežba (s opačnými rochádami) a Provazníkův matový útok přišel dříve – soupeř (v již prohrané pozici) překročil (v cca 28 tahu!) čas: 2,5-4,5.

  Jako poslední dohrával Vala (hrál bílými). Už v zahájení (taktickou fintou) získal kvalitu navíc a odtud jsem to bral jako jistý bod pro naše družstvo. Jenomže pak Vala dovolil soupeřovi najít kompenzaci ve dvojici střelců. Soupeř (o kvalitu slabší) sebral dva pěšáky, takže se v podstatě začalo znova. Po pěti hodinách hry se rozhodovalo v koncovce K+V+V+J+2p proti K+V+S+S+4p. Když Vala získal dva černé pěšáky (a černý tedy byl znovu slabší o čistou kvalitu bez jakékoliv kompenzace (tak jako v zahájení)), tak v pozici (Ke2,Vf8,Jg3,g2,h4: Kf6,Se5,Sf7,c4,h5) …


  … přišel šok. Stalo se neuvěřitelné 1. Vc8?? Sxg3 a bílý vyhranou pozici prohrál: 2,5-5,5.

  Kdybych byl býval ve druhém tahu přijal remízu, kdyby Vala lépe naložil s kvalitou navíc ze zahájení, kdyby Ježek provedl posbírání soupeřových dvojpěšáků správným způsobem, kdyby Linhart a Dlasek (tak jako loni proti Gambitu) … na kdyby se nehraje. To je nespravedlivé, to je nespravedlivé!

 2. Jako kapitán “A” všem našim hráčům děkuji za účast v utkání, velkou bojovnost! Dlouho jsem se při našich zápasech nesetkal s takovým nasazením našich hráčů, ač byl soupeř jasným favoritem, o čemž svědčí ELO FIDE, tituly. Výsledkem mě zejména příjemně překvapili Ivo Provazník, Zdeněk Ježek, Martin Jána. Pokud jde o partii Filipa Valy, měl jsem pocit, že v závěru partie, která trvala více jak 5 hodin, se projevila únava, což se projevilo i ve velké časové tísni v závěru partie. V pozici na diagramu, jak uvádí Roman Vincze, by zřejmě většina zahrála 1.Je4+ a po dalších celkem vynucených tazích 1….,Ke7 2.Va8 Sd5 3.Va7+ Ke6 4.Jg5 Kf6 5.Va6+ Ke7 6.Ke3 …s jasnou, rozhodující výhodou bílého?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..