KP Jiskra Havl.Brod “A” v ŠK Světlá n/Sáz. “A” 3,5 : 4,5

Dnes pokračoval Krajský přebor družstev 8. kolem, přivítali jsme na domácích stolech ŠK Světlé nad Sázavou v okresním derby.

Bojovné, napínavé utkání do poslední partie, skončilo po více jak pěti hodinách vítězstvím hostů a to zaslouženě. Hosté v sestavě s jedním náhradníkem, náš tým se dvěma náhradníky.Průběh zápasu se pro nás nevyvíjel dobře, neboť po brzké remize na 5. šachovnici Provazník Fiala, přišly dvě naše prohry, na 6. šachovnici v partii Linhart – Beránek, náš hráč ostře zaútočil, pozice vypadala nadějně, ale…, útok nedocenil, udělal chybu, ztratil figuru a vzdal. K překvapení došlo krátce poté na 8. šachovnici, kde černými hrající hostující Jan Mašek (bývalý dlouholetý náš člen), nezvládl zahájení s mladým Šimonem Langem, kdy po hrubé chybě ztratil dámu a vzdal. Na 7. šachovnici Jan Dlasek v naprosto vyrovnané, blokované pozici, po výměnách těžkých figur zakončil partii remízou. Prohráváme 3:1 a bojuje se na prvních čtyřech šachovnicích, velmi ostře, v časových tísních. Zde se projevila větší zkušenost druholigových hráčů, Filipa Valy a Vítka Veselého, ostré pozice v časových tísních zvládli a po výhrách stav utkání vyrovnali na 3:3. Zbývající partie, Zdeněk Ježek na 4. šachovnici ze zahájení pozice  nezávidění, pod velkým tlakem, soupeř však nepokračoval nejpřesněji a po výměnách se pozice vyrovnala, zdálo se, že partie skončí remízou, ale koncovku Zdeněk nezvládl a partii prohrál. Zbývala jako tradičně, partie na 1. šachovnici, kterou hájil Roman Vincze, ale přes úsilí získat výhodu v jezdcové koncovce se mu to nepodařilo, Pavel Brož se úspěšně bránil a a po výměnách, kdy na šachovnici už nebylo materiálu, skončila partie remízou a naší prohrou 4,5:3,5 bodu.Podrobnější výsledky doplníme po vydání ZPRAVODAJE 8. kola.

Tabulka KP Vysočiny družstev po 8. kole

P Družstvo HS Z + = B Sk V
1 Gambit Jihlava A   8 8 0 0 24 46.5 38
2 Náměšť nad Oslavou A   8 6 1 1 19 44.0 38
3 ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod   8 6 0 2 18 39.5 26
4 Pivovar Dalešice   8 4 2 2 14 35.0 24
5 ŠK Světlá nad Sázavou A   8 4 1 3 13 34.5 23
6 ŠK TJ Jiskra Humpolec A   8 3 2 3 11 30.5 16
7 Spartak Velké Meziříčí A   8 2 0 6 6 27.5 21
8 TJ Žďár nad Sázavou B   8 2 0 6 6 24.5 13
9 Spartak Pelhřimov A   8 1 1 6 4 22.0 6
10 Gambit Jihlava B   8 0 1 7 1 16.0 8
                   

3 comments

 1. S komentářem jsem byl dnes předběhnut (viz výše). Takže jenom stručné doplnění. Začnu diagramem (Kh1,De2,Va1,Vf1,Sd3,Sf4,Jb1,a2,b4,c2,g2,h2: Ke8,Dc6,Va8,Vh8,Se6,Sf8,Jg8,a7,b7,c7,f7,g7,h7) …


  … tuhle pozici jsem viděl on-line (zrovna jsem očumoval). Si říkám, že černý zahraje 0-0-0 a pozice je v rovnováze (bílý má převahu ve vývinu, ale černý má zase pěšce navíc (Fritz fakt ukazuje +0.08 a tedy =)). Pak očumuju jinde, pak si jdu sednout ke své šachovnici … no a najednou na 8. šachovnici sklízejí figury … běžím tam … černý totiž (místo 0-0-0) zahrál 1. – Jf6?? a tah 2. Sb5 je okamžitým KO.

  Za stavu 3-3 jsem jednu chvíli věřil, že vyhrajeme. Já hrál jezdcovku na výhru a Ježek měl remízu na dosah. Ježkovi stačilo koníkem jít po bílém c-pěšci a bílý by s a-pěšcem a falešným černopolným střelcem nevyhrál). Jenomže Ježek zalezl koníkem (skoro) do rohu (Jh2) a nemohl vyjet – a kvůli tomu prohrál.

  No a já jsem jezcovku taky nehrál nejlépe, takže jsem nevyhrál (Fritz mi doma ukazuje takovou spoustu vylepšení, že si zase připadám jako neumětel). Holt se mi to koncovkové ždímání vždycky nepovede. Ale objektivně musím uznat, že i soupeř měl (těsně před 40. tahem) velmi slibné možnosti, jak hrát na výhru. Takže remízu na 1. šachovnici asi není možné považovat za nespravedlivou.

  No nedá se nic dělat.

 2. Omlouvám se týmu…. Když já radši útočím než se bráním.. Hlavně podle počítače byl osudný tah Kd8,, kdybych zahrál Kt8.. Ale i tak tam byly hrozby jak pro Ondru tak. pro mě… Doslova jsem to posr l. Počítač není v tej ostrém pozici člověk jak to cítí

 3. Tak já se taky podělím o svůj včerejší výtvor. Partie měla standardní průběh – z náklonnosti k divokým dynamickým pozicím se většinou dobrovolně pustím do ne zcela korektních vod, v utkání proti Světlé to bylo stejné. Martin Štukheil si bílými od počátku udržoval poziční výhodu díky lepšímu vývinu, moje pozornost se soustředila na jeho rošádu. Po několika příliš optimistických tazích se ovšem útok vytratil a začalo dlouhotrvající utrpení.

  Bílého převaha byla drtivá, ale shodou náhod jsem všechno tak nějak vykryl a po skončení časové tísně jsme se dostali do koncovky lehkých figur – bílý střelec a čtyři pěšci proti černému jezdci se třemi pěšci. Několik drobných zaváhání bílého mi ale umožnilo srovnat materiál a dostat se do vyrovnané pozice. Jak Roman Vincze napsal výše, kvůli nějakým chimérám jsem si dobrovolně nechal zavřít jezdce na kraji šachovnice, ale překvapivě to stále byla remíza.

  Po pěti hodinách a už v druhé časové tísni jsme se dostali do následující pozice:


  V tuto chvíli jsem zahrál Kc6 a prohrál jsem. Kdybych zahrál Kb8, partie by skončila nerozhodně. Někdy to je vážně těsně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..