KP: Jiskra HB A – TJ Žďár n.Sáz. 4-4

Výsledek našeho “A” ve 3.kole KP

Jiskra Havlíčkův Brod A    TJ Žďár nad Sázavou A 
Vala Filip H Z  2108 1 0 2073 Večeřa Pavel K Z 
Veselý Vítek Z  2121 1 0 2044 Hámorník Jozef C Z 
Vincze Roman Z  2125 1 0 1977 Celý Jaroslav Z 
Linhart Jaroslav Z  1769 ½ ½ 1987 Siebenbürger Vlastimil Z 
Holata Miroslav Z  1667 ½ ½ 1944 Svoboda Ivo Z 
Dlasek Ján Z  1633 0 1 1805 Petr Luboš ZK
Havelka Vladislav 1422 0 1 1787 Bílek Roman
Žáček Radim 0 0 1 1635 Fišar Josef
  4 4  

Tabulka KP družstev po 3. kole

P Družstvo HS Z + = B Sk V
1 Caissa Třebíč A   3 2 1 0 7 13.5 11
2 Gambit Jihlava B   3 1 2 0 5 13.5 9
3 Jiskra Havlíčkův Brod A   3 1 2 0 5 12.5 10
4 Jiskra Humpolec A   3 1 1 1 4 11.5 10
5 Spartak Pelhřimov A   3 1 1 1 4 11.5 8
6 TJ Žďár nad Sázavou A   2 1 1 0 4 8.5 6
7 Spartak Velké Meziříčí   3 0 1 2 1 10.5 7
8 ŠK Světlá nad Sázavou A   2 0 1 1 1 7.5 4
9 TJ Náměšť nad Oslavou B   2 0 0 2 0 7.0 6

3 comments

 1. Dnes byly kulturní vložky hned dvě.

  Předzápasovou kulturní vložku obstaral správce budovy (tedy sportovní haly). Nakecal vrátné, že má přijít až v 9:30 (kvůli zápasníkům – viz dále). Takže v 9:00 byla sportovní hala zamčená. Před halou se vytvořily dva hloučky. Hlouček šachistů (domácích i hostů ze Ždáru) – samí muži. A pak tu byl druhý hlouček – mladé holky (asi házenkářky, protože na basket nebo volejbal byly příliš nízkého vzrůstu). My šachisté se ptáme: “taky chcete dovnitř?”. A ony: “Ani nééé.” (asi jely na utkání ven). Tak Holata telefonuje po všech čertech a shání klíče – je 9:00 hod – nakonec Holata s Žáčkem sedají do auta a jedou pro klíče k Brodinovi … minuty plynou … v 9:02 přichází konečně i Linhart … v 9:05 přichází konečně i Vala …je 9:10 a jedna z holek najednou vykřikne: “Jéé, nemáme dresy.” … a holka vytáhne KLÍČE a odemyká sportovní halu … (čumím na to jako puk) … zpropadené holky, to nemohly vytáhnout klíč dřív … samozřejmě jsme se my šachisté nasáčkovali dovnitř … Holata s Žáčkem přijíždějí (s klíčem) v cca 9:15.

  Tohle někdo těžce posral!! Předseda klubu Brodina? Kapitán Hrančík? Tajemnice TJ Slavíková? Správce budovy? Vrátná? Zřejmě těch, co to posrali, je povícero. Kdyby soupeři ze Žďáru trvali na tom, že si všichni domácí musí z času na hodinách ubrat 20 minut, jako rozhodčí bych proti tomu nemohl říci ani popel.

  Pak se teda už začalo hrát.

  Krátce po zahájení šachového utkání přišla zápasová kulturní vložka. Ve dveřích hrací místnosti se objevili zápasníci a že chtějí tři stoly a xx židlí a začali předmětný inventář brát. Naštěstí ty tři požadované stoly byly volné – nebylo to tak, že by si zápasníci nárokovali stoly pod šachovnicemi s rozehranými pozicemi. I tak už mi to přišlo jako začínající horor Psycho.

  Horor Psycho pokračoval tak, že zazvonil mobil (a to jsem před zahájením hry říkal: vypněte si mobily). Jako rozhodčí zodpovědný za vyřešení incidentu jsem se vrhl na skrumáž cca pěti (na jedné hromadě uskladněných) tašek. A už tahám kabelu, z níž se line vyzváněcí tón … volám: “Tahle to je.” … jeden z hráčů hostů se zvedá … a hele, on to je zrovna můj soupeř (Jaroslav Celý).

  Jako nekompromisní arbitr nemilosrdně povídám: “Kontumace!!” … vedle Vítek Veselý (překvapivě) oroduje za provinivšího se soupeře: “Hele, nekontumuj mu to.” … odpovídám: “Nějak to utkání vyhrát musíme” … a významně jsem se podíval na pozici Vítka Veselého (Vítek zrovna ztrácel koníka (viz též dále)) … a Jardu Celého jsem zkontumoval (ten odmítl podepsat můj partiář … a svůj partiář roztrhal) … vedeme 1-0.

  Brzy nato ovšem dohrál Ján Dlasek. Prohrál. Už v zahájení ztratil pěšce. Pak ho sice dostal zpátky, ale za obrovský poziční ústupek: soupeřova bílá pěšcová majorita dámského křídla se valila nezadržitelně vpřed. Těsně před zrozením nové soupeřovy dámy (s následujícím matem) se Ján vzdal: srovnáno na 1-1.

  Pak prohrál Radim Žáček. Černými se bránil v typové pozici “izolovaný pěšec v (malém) centru” … Radimovi bych ke studiu doporučil knihu Jaroslav Hrabě: Izolovaný pěšec … začátek obrany byl ještě správně (blokáda izolovaného pěšce) … jak si ale černý dobrovolně nechal vyměnit černopolného střelce (který chránil slabá černá pole – slabá kvůli oslabení g7-g6 (vyvolané baterií Dd3-Sc2)), bylo zle … pak už černá pozice (asi) nemohla nápor bílých figur vydržet. Prohráváme 1-2.

  Mirek Holata vybojoval remízu. Mirkova pozice se mi (od zahájení) nepozdávala. Mirek hrál Královskou indickou bílými … Sg2 ovšem nečinně kousal do vlastního pěšce d5 … a černý tak vlastně měl v boji na dámském křídle fakticky figuru navíc. Ale nakonec se Mirkovi zázračně podařilo poměnit svoje pasivní figury za soupeřovi aktivní figury … a převést pozici do koncovky nestejnopolných střelců. Remíza, stav 1,5-2,5.

  Pak prohrál Vláďa Havelka. Bílými hrál proti Královské indické náročnou variantu s útokem čtyř pěšců – c4,d4,e4,f4. Vím, že ta varianta je opravdu náročná a bílý musí hrát přesně. Jinak to bílé centrum vyhodí černý do luftu (c7-c5). A to se také stalo. Černý získal pěšce navíc + aktivní figury (oproti Vláďovým pasivním figurám) + bílý měl (kromě jednopěšcového deficitu) ještě další dva slabé izoláče … zbytek partie se hrál už jen na jednu branku: 1,5-3,5.

  Už teď to mohlo být (bez mé kontumační výhry (moje partie by se bývala asi ještě hrála)) 0-4 (protože i remízu Mirka Holaty jsem považoval spíše za šťastnou). Nebylo to nyní ale 0-4, nýbrž jen 1,5-3,5. Další partie ale vypadaly zle (inu horor Psycho). Veselý měl za ztracenou figuru jen dva pěšce a byl přivázaný k bránění slabiny na a7. Vala sice získal kvalitu, ale jeho pěšáci byli dost roztrhaní (např. izolovaný g-dvojpěšec) a navíc v jednu chvíli měl soupeř za kvalitu už tři pěšáky. A Linhart si zrovna vybíral mezi ztrátou figury a ztrátou kvality. Říkal jsem si, že tenhle horor prostě dobře dopadnout nemůže. Nemůže?

  Soupeř Vítka Veselého se cítil v pozici tak neohroženě, že (k tlaku po a-sloupci proti a7 (po pádu a7 by se černá pozice asi už rozložila)) začal otevírat centrum. Tím (paradoxně) Vítkovi pomohl … černé figury dostaly příležitost se (ve vhodném okamžiku) odpoutat od zoufalé obrany bodu a7 a (po bílém otevřených sloupcích) najet do bílé pozice proti (nedostatečně chráněnému) bílému králi. V pozici diagramu přišel zlom partie:  Černé figury se utrhly ze řetězu (pomyslným ocelovým řetězem byla obrana a7). Přišlo 1. – Sxf4 2. gxf4 (teď byl bílý smířený se ztrátou pěšáka po 2.-Vxb3 … Vítek je ale mnohem drsnější …) 2. – Vd5+!!. Vybere si bílý mat (po 3. Kc1)? Nebo si vybere ztrátu věže (po 3. Kc3)? Bílý si vybral ztrátu střelce (3. Sd4) … ovšem věžovku s několika pěšci namíň bílý zachránit už nemohl: sníženo na 2,5-3,5.

  Nejpracovitější figurou Filipa Valy se ukázala být bílá věž. Bránila vlastní slabé pěšce a (jen tak mimochodem) sbírala pěšáky soupeřovi … počet pěšců se na obou stranách srovnal … teď už čistá kvalita navíc … a řádění bílé věže bylo zakončeno ziskem figury: srovnáno na 3,5-3,5.

  A Linhart bojuje jako lev. Má sice kvalitu méně, ale má za to dvojici střelců … a teď získává zadáčo pěšce h2!! .. je naprosto zjevné, že Linhartův postarší soupeř je po čtyřech hodinách hry už unavený. Důkaz:  Bílý zahrál 1. Vd1-h1 … a ještě než bílý stačil přemáčknout hodiny (po přemáčknutí by černý býval dostal +2 minuty) … všichni diváci (ačkoliv se zasahovat takto do partie nesmí) řvou: “To nemůžeš! Přeskočil jsi věží krále!”

  Unavenému koni je i ocas těžký. Že by to ještě někde unavený bílý podělal a my ještě zázračně vyhráli? Ále ne … nakonec remíza. Takže celkově taky remíza: 4-4. Vzhledem k tomu, že to (bez té kontumace) mohlo klidně skončit i kanárem 0-8, je konečný výsledek více než přijatelný.

 2. K mé partií se vyjádřím později. Jen si nepamatuji zdali mě Hyrš už přihlašoval.. Kvůli vkládání diagramů, některé momentu moji partie stojí za to.
  Šťáva se mi často, že u partie zpanikařím. A pak kupim nepřesnost za nepřesností.

 3. Opravdu “dramatické utkání”, jak zde vyjádil Roman. Konečný výsledek mě překvapil, nutno poděkovat všem hráčům, zvláště pak Romanovi, který se zhostil funkce rozhodčího a kapitána našeho týmu. Tak jak jsem uvedl při oznámení sestavy, našim hráčům, kteří v utkání získali bod, obdrží PREMII.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..