KP remiza s TJ Žďár n/Sáz. B

Ve 4.kole KP družstev, jsme přivítali TJ Žďár nad Sázavou, s cílem získat tři body do tabulky, zvláště, když až na jednoho, jsme nastoupili v základní sestavě a soupeř s několika náhradníky. Velmi bojovné utkání, dramatické do poslední partie, svědčí o tom i pouhé dvě půlky. První ukončená partie a prohra Tomáše Reichela se zkušeným Jaromírem Pavlišem. Vyrovnání přišlo na osmé šachovnici, Mirek Holata soupeře postupně “zatlačil” do obrany a těžkými figurami po H sloupci razantně završil úderem bílému králi, za aktivní hru zaslouží pochvalu. Zuzance na sedmé šachovnice se nevydařilo zahájení, velká naděje soupeře teprve žák Tomáš Vokoun toho využil, stupňoval výhodu, kterou přeměnil hezkou hrou v bod. Po třech hodinách hry, se u většiny hrajících našich hráčů, začala nepříjemná časová tíseň, kterou se podařilo zvládnout. Divoká partie, ale zcela pod kontrolou našeho nejlepšího hráče, Filipa Valy s Evou Kořínkovou skončila naší výhrou po čtyřech hodinách hry. Stav 2:2 a na zbývajících čtyřech šachovnicích se usilovně bojovalo, vzhledem k horší pozici na páté šachovnici u Zdeňka Ježka, byl odmítnut návrh remizy na první šachovnici. K remize dochází na třetí šachovnici, kdy došlo v průběhu k třikrát opakované pozici a soupeř tuto uplatnil k reklamaci remizy. Šance na výhru nastala v partii Pavla Hodače , který velmi dobře zvládl střední hru a postupně tlačil soupeřova krále do matové sítě, což se mu podařilo k získání bodu. Zdeněk Ježek nesehrál aktivně zahájení, soupeř toho využil k aktivní hře se stálému tlaku k získání značné poziční výhody, kterou uplatnil po pěti hodinách hry k vítězství. Na první šachovnici se Roman Vincze snažil o získání rozhodující výhody, ale to se mu ani při zisku pěšce a velkému úsilý nepodařilo a tak partie skončila smírem a též celé utkání výsledkem 4:4.

V tabulce KP zůstáváme na třetím místě, příští páté kolo se uskuteční již v novém roce 2018 a to 7. ledna, zajíždíme do Třebíče proti vedoucímu týmu KP Caisse Třebíč “B”

Tabulka KP po 4.kole

P Družstvo HS Z + = B Sk V
1 ŠK Caissa Třebíč B   4 4 0 0 12 25.5 21
2 Gambit Jihlava B   4 3 0 1 9 15.0 8
3 TJ Jiskra Havlíčkův Brod A   4 2 1 1 7 19.0 13
4 Spartak Velké Meziříčí   4 2 1 1 7 16.5 12
5 TJ Žďár nad Sázavou B   4 1 2 1 5 15.0 8
6 TJ Jiskra Humpolec A   4 0 2 2 2 13.5 10
7 ŠK Světlá nad Sázavou A   4 0 1 3 1 13.0 5
8 TJ Spartak Pelhřimov A   4 0 1 3 1 10.5 4
                   
Domácí 4.kolo Hosté
Spartak Velké Meziříčí 2 ½ 5 ½ ŠK Caissa Třebíč B
TJ Jiskra Havlíčkův Brod A  4 4 TJ Žďár nad Sázavou B
TJ Jiskra Humpolec A  4 4 ŠK Světlá nad Sázavou A 
TJ Spartak Pelhřimov A  3 ½ 4 ½ Gambit Jihlava B
     

 

TJ Jiskra Havlíčkův Brod A    TJ Žďár nad Sázavou B
Vincze Roman Z  2107 ½ ½ 2004 Celý Jaroslav V Z 
Vala Filip Z  2224 1 0 1853 Kořínková Eva Z 
Veselý Vítek Z  2086 ½ ½ 1803 Obůrka Vladislav Z ZK
Hodač Pavel H Z  2093 1 0 1719 Kodys Stanislav Z 
Ježek Zdeněk Z  1922 0 1 1690 Bukáček Lubomír Z 
Reichel Tomáš Z  1889 0 1 1926 Pavliš Jaromír
Podrázská Zuzana Z  1757 0 1 1486 Vokoun Tomáš
Holata Miroslav 1726 1 0 1417 Zelenka Petr
  4 4  

3 comments

  1. Moje partie byla celá taková zvláštní – z aljechinky jsem dostal bílými hodně příjemnou pozici, ve které jsem měl (aspoň subjektivně) prostorovou převahu i značnou iniciativu. Soupeř byl trochu pozadu ve vývinu, měl zavřeného bělopoláka a jezdce na a4, tak už jsem se pomalu chystal, že se někde proobětuju k jeho králi – figurky mi stály celkem dobře a v podstatě by to asi znamenalo dát figuru za dva, možná i tři pěšce, což vlastně vůbec není špatné.
   Asi už ale stárnu, nebo nevim, co se mnou je, prostě jsem se rozhodl, že bude lepší ještě chvilku počkat – což ale mělo za následek jenom to, že soupeř během tří tahů dovyvinul svoje figury, obvykle ještě s tempem, takže jsem se najednou tísnil na třech řadách, musel jsem vyměnit dámy a ztratil jsem k tomu ještě pěšce. Byla to docela bída, příště tam nějakou oběť švihnu, hned jak to bude možné.
   Dalších cca třicet tahů jsem jenom trpěl, byl jsem skoro v nevýhodě tahu, moje figurky musely stát přesně na svých místech, abych něco neztratil, takže jsem jen očekával trpký konec.
   Naštěstí i soupeř potřeboval k zesílení tlaku několik tahů na přemístění figur, což mi dovolilo trochu vylepšit smutný obraz svojí pozice. Tak nějak silou vůle jsem to všechno pokryl, sice jsem byl pořád o pěšce kratší, ale už jsem se aspoň mohl trochu hýbat.
   Černý mi sice králem pronikl až na třetí řadu, ale po výměně jednoho páru věží jsem se stejně tak já dostal věží na jeho polovinu, takže šlo jen o to, kdo bude rychlejší. To už jsme byli po časové kontrole a s rychle uplývajícím zbytkem času, takže místo pořádného propočtu to spíš bylo odhadování, která z variant je hezčí a která míň.
   Postupně jsem vysbíral všechny černé pěšce, až na jednoho, který postoupil až na druhou řadu, takže bylo jasné, že za něj budu muset dát poslední zbývající figuru, věž.
   Ve vzniklé pozici jsem měl krále na b3 a pěšce na a4, c4 a e4, černý měl krále asi na g4 a věž na f1. V tuhle chvíli jsem celkem i věřil, že mám pěšce natolik daleko, že by z nich aspoň jeden projít mohl – sice byli všichni tři izolovaní, ale král je mohl průběžně krýt. Můj optimismus byl ale asi trochu předčasný, černý král se postupně přiblížil a dva pěšce mi vzal, přesto jsem doufal, že na a-sloupci by to mohlo klapnout – můj hrdinný pěšec se dostal až na a7, tak už jsem si skoro říkal, že by možná bylo dobré nabídnout remízu…až na to, že soupeř už měl krále příliš blízko a kromě vzetí pěšce začal hrozit i matem. Tím byly moje naděje pohřbeny, protože i kdybych pěšcem prošel až na poslední řadu, tak bych byl nemilosrdně zmacen. Ještě jsem si (trochu furiantsky) postavil jezdce se šachem, ale s následujícím soupeřovým tahem už nezbylo než se vzdát.

   Místo plánovaného rychlého vítězství to nakonec byla pětihodinové utrpení zakončené porážkou…a navíc mi ještě ujel vlak. Je asi načase začít trénovat.

   1. Na adrese http://chessok.com/?page_id=361 je kompletní 3-4-5-6 Nalimov Tablebase. Pozice Kb3,a4,c4,e4: Kg4, Vf1- bílý (Ježek) na tahu – je pro bílého prohraná. Nalimov Tablebase hlásí mat za 26 tahů. Už po prvních šesti tazích (1. a5 Kf3 2. Kb4 Kxe4 3. a6 Va1 4. Kb5 Kf5 5. c5 Ke6 6. Kb6 Kd7) je jasno. Computer rychle a snadno likviduje jakékoliv naděje bílého. I když Bukáček tak přesně tu koncovku nehrál, i tak to stačilo.

    No ale aspoň jsi bojoval. Ta obrana (s pěšcem míň + špatným střelcem + pasivními věžemi bránícími slabé pěšáky) byla heroická.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..