Richterová Nataša – Vincze Roman 1-0
Walek Petr – Vala Filip 1-0
Kratochvíl Vít – Veselý Vítek 0-1
Mičulka David – Ježek Zdeněk 1-0
Mičulka Petr – Provazník Ivo 1-0
Košut Tomáš – Linhart Jaroslav 0-1
Richterová Julie – Dlasek Ján 1-0
Richter Rudolf – Mottl Jan remis
Předzápasovou kulturní vložku jsem tentokrát obstaral já. V hrací místnosti jsem začal vyřvávat: „To je skvělé. Nehraju proti Walkovi!“. Proti Walkovi mám totiž skóre 0-4 (=2). No ale moc jsem si teda nepomohl (viz dále).
Mottl vyšidil na soupeřovi celou věž. Fakt jo. Koukám na pozici (Kc1,Df1,Vd1,Jf3,a2,b2,c3,d4,f2,g2: Kf8,Df4,Jf5,a5,b7,d5,e3,f7,g7,g6) …
… a (po celé šachovnici) hledám, kde je černá věž. Černá věž není! Šok příjemný se vzápětí změnil na šok nepříjemný. Mottl totiž místo 1.fxe3 Jxe3 2.Db5 Jxd1+ 3.Kxd1 (a hrou na výhru) zahrál 1.Kb1? De4+ 2.Vd3?? e2! a je to (pro bílého) prohrané. Mottl tedy bojoval dál a nakonec se mu (taktéž neuvěřitelně) podařil věčný šach: 0,5-0,5.
Pak jsem prohrál já. Proti mezinárodní mistryni jsem neměl nárok. Bílá spustila figurový útok proti mojí malé rochádě a Francouzská obrana to nevydržela. Matový útok jsem sice (po odevzdání (centrálního) pěšce) odrazil, ale následný postup bílé centrální pěšcové laviny nešlo zastavit: 0,5-1,5.
Linhart ve střední hře získal kvalitu a vyhrál: 1,5-1,5.
Veselý ve střední hře posbíral nějaké pěšáky a taky vyhrál: 2,5-1,5.
Provazník hrál (černými) divokou partii. Napřed měl figuru navíc (soupeř jí obětoval za útok), pak jí musel vrátit – ale zase měl útok na bílého krále. Nakonec ale z útoku na bílého krále nic nebylo a bitvu rozhodla dvojice daleko postouplých bílých pěšců na královském křídle: 2,5-2,5.
Vala ve střední hře poztrácel nějaké pěšáky a prohrál: 2,5-3,5.
Ježek zaplatil za dámu krvavou cenu (věž a dvě lehké figury) a více dřeva vytvořilo více hrozeb: 2,5-4,5.
Poslední dohrával Dlasek. Přitom vůbec jako poslední dohrávat nemusel a soupeřku mohl ukončit už ve střední hře. V pozici (Kg1,Dd3,Vc1,Va7,a3,b5,f2,g2,g3: Kh7,Dh5,Ve6,Jg4,b6,f7,g7,h6) …
… měl černý zahrát 1. – f5 a vyhrál by. Jenomže zahrál jenom 1. – Vg6?. Krutá řežba (ještě dlouho) pokračovala, až partie dospěla do pozice (Kb5,Df5,Vb7,Vc7,a3: Kh7,De3,Vg6,Jd3,b6,f7,g7,h6) …
… černý má (další) naprosto ložený mečbol. Měl hrát 1. – Jc5 a bílá končí (je napadená Vb7 a současně hrozí Db3 mat). Místo vyhrávajícího tahu 1.-Jc5 zahrál černý prohrávající 1. – De5+?? 2.Dxe5 Jxe5 3.Vxb6 Vxb6+? 4.Kxb6 – bílá věž černé pěšáky chytá, zato černý koník se proti a-velmoci nechytá vůbec: 2,5-5,5.
Pro.rali jsme to na celé čáře.
off-topic: Novinky ze světa VinczeSwiss
Byla vydána nová verze VinczeSwiss 1.05 (viz http://sachy-hb.cz/vinczeswiss/). Kromě češtiny a angličtiny (můj překlad) VinczeSwiss nyní nabízí i němčinu a italštinu.
Německý překlad provedl Thorsten Pfeilsticker.
Italský překlad provedl Luigi Voltolini.
V diskusi na LiChess uvedl jeden norský IM (vystupující pod přezdívkou lovlas), že certifikace FIDE (FIDE endorsement) není nutná. Program si najde své uživatele i bez toho – protože mnoho turnajů (vlastně naprostá většina) nejde na zápočet na FIDE elo.
To je fakt. Navíc, aby mohl být turnaj započítaný na FIDE elo, je nutné nejenom používat certifikovaný program (pro losování švýcaru), ale je nutná i přítomnost certifikovaného rozhodčího. Pozor: ne každý rozhodčí (který úspěšně složí zkoušky (to je samozřejmost)) je certifikovaný! Certifikovaný je jen ten rozhodčí, který (ještě navíc ke zkouškám) zaplatí FIDE příslušný bakšiš. Takže když má pořadatel na zaplacení licencovaného/certifikovaného rozhodčího (jinak turnaj nemůže být na FIDE elo započítán), má jistě i 150 EUR na licenci (FIDE certifikovaného) SwissManagera (bez FIDE certifikovaného losovacího programu opět nemůže být turnaj na FIDE elo započítán).
V jiné diskusi jsem byl upozorněn, že certifikační proces FIDE není zadarmo. Aha. Takže aby mě FIDE uvedla tady, tak budu muset jako zaplatit FIDE příslušný bakšiš? No tak to se FIDE asi nedočká.
Pro turnaje, které nejdou na zápočet na FIDE elo, lze používat program VinczeSwiss.
Zatím ovšem všichni používají kradený SwissManager. Kradený? No ano! Nemyslete si, že pokud jste do demo verze SwissManagera zadali odemykací licenční klíč CF*******, že to máte legálně (však vy víte, co je místo hvězdiček – je to ten „univerzální“ klíč od ŠSČR).
Jak je uvedeno na stránkách Slovenského šachového svazu, používání jednoho multilicenčního klíče na mnoha počítačích je nelegální. Každý rozhodčí (uživatel SwissManagera) musí mít vlastní licenci! Zároveň je ale z
uvedeného slovenského článku zřejmé, že Slováci si vyjednali, že nemusí platit za jednu licenci 150 EUR, nýbrž Heinzu Herzogovi stačí 6.12 EUR ročně (za jednu licenci). Je to takové „trvalé dojení“.
off-topic č.2.: O hracím systému na budoucích turnajích „O pohár“
Minulý 11. turnaj byl pro malý počet hráčů hrán jako každý s každým. Hráčů bylo sedm, takže jeden hráč měl v každém kole volno a kol bylo sedm. Jenomže Švec tehdy odešel (a to po dvou kolech), takže v každém kole měli volno hráči DVA. Spolu hrát někdy mohli (taková předehrávka některého z budoucích kol), ale většinou nemohli a jen půl hodiny čuměli. Přitom bez Švece by v turnaji bylo jen pět kol (nikdo by nepauzíroval) a turnaj by byl odehraný o hodinu dříve.
Švec nám to tedy minule pořádně rozhodil.
Takže jsem vymyslel něco jiného. Příště (třeba už 6.3.2020) se bude hrát švýcarem i při malém počtu hráčů. S tím, že hned na začátku turnaje bude vyhlášeno, že až program VinczeSwiss ohlásí nemožnost nalosovat další kolo (tj. všechny přípustné kombinace (ve švýcaru) budou vyčerpány), tak turnaj ukončíme. Klidně už po pátém kole!
Když je účast čím dál mizernější, musíme se tomu přizpůsobit. Ještě dodávám, že pokud by na některý turnaj „O pohár“ nepřišel (kromě mě) nikdo, tak se (bez hry) prohlásím vítězem (a přidělím si 20 bodů). Tak.