KS: Caissa Třebíč B – Jiskra HB B 3.5-4.5

Zelený T. (1977) – Vincze (2121) 0-1
Mezlík (1883) – Provazník (1868) 1-0
Štork (1756) – Holata (1711) 1-0
Kulovaný (1571) – Dlasek (1660) remis
Pokorný (1507) – Hrančík (1524) 1-0
Benda (1499) – Brož D. (1633) 0-1
Klempár (0) – Havelka (1416) 0-1
Hruška A. (0) – Kocman (1250) 0-1

3 comments

 1. Gratuluji našemu týmu, zvláště pak nejmladšímu Patrikovi Kocmanovi, pro kterého to byla první partie ve vyšší soutěži družstev a úspěšná!

 2. Problémy začaly už dávno před utkáním. Ještě v pátek to vypadalo, že do Třebíče pojedeme v sedmi. Ale pak nás zachránil malý Kocman a byli jsme kompletní. Jenomže pak, že Zuzce Podrázské je zle. Takže že by přece jen “sedm statečných”? Ne! Na poslední chvíli se podařilo přesvědčit Davida Brože.

  A víte, co je nejpikantnější? Že nás totiž do Třebíče nakonec jelo DEVĚT. Linhart teda hrát nesměl (to už by byl čtvrtý písmenkový hráč a to Soutěžní řád zakazuje), mohl pouze očumovat (a po dvou hodinách šel na vlak).

  Zápas se pro nás vyvíjel dost blbě. Jako první skončil Dlasek. Vyhozený půlbod. Napřed poctivě nakradl pěšce – to bylo správně. Pak měnil a měnil a přešel do přivyhrané koncovky (K + V + J + 5p: K + V + J + 4p), což bylo také správně. Pak to ale jedním tahem zazdil, ztratil plus pěšáka a navíc si ještě katastrofálně znehodnotil pěšcovou strukturu, takže za soupěřem nabídnutou remízu musí být ještě rád: 0,5-0,5.

  Hrančík hrál černými pasivně až tak, že černé figury nakonec jen zoufale vykrývaly body vniku na soupeřem ovládaném (v pozici jediném) volném sloupci, “ozdobou” pozice černého byl špatný bělopolný střelec (takový větší pěšec). Bílý nikam nespěchal a postupným zesilováním pozice černého zadusil: 0,5-1,5.

  Provazník (hrál bílými) se v ostré pozici s opačnými rochádami (černý velkou, bílý malou) dostal pod dost nebezpečný útok. Za neutralizaci útoku (tedy za výměnu dam) si nechal vytvořit nevzhledného izolovaného dvojpěšce. Leč ani dvojpěšcem se nevykoupil, tlak černého pokračoval a nakonec to skončilo půvabným matovým obrazcem …  … po 1. – Jf4+ to bílý zabalil: 0,5-2,5.

  Hrozivě nepříznivé skóre zkorigoval malý Kocman (hrál bílými).
  Jeho soupeř zvolil Damiánovu obranu v dost netradičním pojetí (1.e4 e5 2.Jf3 f6 3.Jxe5! g6). Takže Kocman měl pěšce navíc, pak dva pěšce navíc, pak figuru a dva pěšce navíc …: 1,5-2,5.

  Holata měl pěšce navíc a dostal nabídku remízy. Jako zástupce kapitána jsem mu nařídil hrát dál. Prohráváme přece! Kdybych byl býval věděl, jak katastrofálně to dopadne (viz http://www.chesstalker.com/cs/fNdDwZfKJhDB), tak bych mu naopak nařídil tu remízu přijmout. Místo očekávané výhry prohra a stojíme nad propastí: 1,5-3,5.

  Propast spočívala v tom, že já (černými) to měl (proti papírově o 200 elo slabšímu soupeři (mladí soupeři jsou ale nevyzpytatelní)) v tu chvíli téměř na ručník (viz http://www.chesstalker.com/cs/lkrANXNdlhuE). Vyděržať (GM Ratmir Cholmov). A bílý nepostupoval nejlépe a drtivý útok bílého (za obětovanou figuru) byl odražen: 2,5-3,5.

  Vyrovnal David Brož. Už od zahájení soupeře zatlačil do hluboké defenzivy, stupňujícím tlakem donutil soupeře pustit dva pěšáky (ale ani pak se černý z defenzivy ven nedostal) a koncovku bezpečně vyhrál: 3,5-3,5.

  Jako poslední dohrával Havelka. Za stavu 3,5-3,5 dostal v zablokované pozici nabídku remízy a přišel se zeptat. Odpověděl jsem mu, že pokud nabídku přijme, tak nevyhrajeme. A Havelka hrál dál a nakonec soupeřovu pěšcovou hradbu v koncovce překonal: 4,5-3,5.

  Řekněme si to na rovinu. Za to, jak blbě se zápas vyvíjel, jsme si výhru snad ani nezasloužili.

 3. Můj komentář bude opravdu jen chvilkový.. Na 1.sachovnici se hrála jak nečekaně Farancouzka… Myslím že bílý mohl zamezit výměnu belopolnych střelců rázem De2….. To znám, že ví Roman kde je ve Fr. slabina… Na 2š jsem si myslel že ho Ivo přehraje, soupeř hraje Skandinávii… Nečekaná ztráta… Na třetí… Nevím co se dělo ale když jsem přišel z čaje tak měl Míra domovník na g7 pryč Sb7 byl blokován c6 b5 a6. Na čtvrtém š. Honzík získal pěšce.. Ale protihráč černého byla silná… Na 5.š Martin pasivní Skandinávská….. Bohužel musím být přísný 1:0…na 6š Brož zvláštní sicilska za černého… Bílý toho využil… Na 7š něco jako Italská ale hlavně Vláďa prokazuje, že se fakt zlepšuje.. A o Patrikivi jsem nepochyboval… Po 3.Jxe5…krásny… Jsem na Patu pyšný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..