KS: Gambit Jihlava C – Jiskra HB B 4.5-3.5

Polanský Jiří – Vincze Roman 0-1
Bílek Miroslav – Provazník Ivo remis
Došek Karel – Linhart Jaroslav 1-0
Diviš Jan – Paulík Václav remis
Horák Jaroslav – Havelka Vladislav 1-0
Palovčík Jiří – Domkář Igor 0-1
Procházka Petr – Kocman Patrik remis
Okáč Jaroslav – Pavliš Matěj 1-0

3 comments

  1. Těsná prohra, hrubé chyby, nevyužité možnosti v partiích. Ve vyrovnané pozici, ztratil Jarda Linhart jezdce, po špatném propočtu kombinace, Vláďa Havelka brzy obětoval střelce za dva pěšce a ten mu v koncovce chyběl ?! První partie ukončena na 6.šachovnici, Igor Domkář přehrál svého soupeře a vedli jsme 1:0. Já jsem ve 22. tahu dostal nabídku na remizu po opakování tahů, kterou jsem přijal. S výkonem i výsledkem partie nejsem spokojen, nevyužil jsem např. soupeřův slabší 8.tah, ani v dalším průběhu partie, šance ukázal při analyze PC…Pochvalu zaslouží oba naši nadějní žáci, Patrik Kocman a Matěj Pavliš. Patrik v blokované, náročné partii udržel remizu, po soupeřově nabídce ji přijal. Matěj se dostal králem pod nebezpečný útok soupeře, který obětoval střelce, ale Matěj se skvěle bránil, odrazil soupeřovi hrozby, došlo k výměně figur a partie přešla do koncovky, ve které měl Matěj věž, střelce a 4 pěšce na dámském křídle, soupeř za obětovaného střelce dva volné spojené pěšce na královském křídle + věž a 4 pěšce na dámském křídle. V závěru partie nepokračoval dobře, místo oběti střelce za oba pěšce a výhodnou věžovou koncovku, vyměnil věže a pěšec soupeře “prošel” do dámy. Kluci bojovali, získali další potřebné zkušenosti.

  2. Já tedy bych si dovolil ty partie popsat trošičku jinak.

    Ráz celému utkání (tedy že jsme museli dotahovat nepříznivé skóre) dala partie Havelky. Nejrychleji byl prohraný. Seběhlo se to tak: Havelka (černými) hrál něco na královsko-indické motivy (g6,Sg7,0-0). Bílý sice neměl zahrané c2-c4, ale jinak 0-0-0 a šturm f3-g4-h4 tam byl. Havelka, vyplašený z bílé laviny f3-g4-h4, obětoval naprosto zbytečně figuru za dva pěšce (Jxg4). Správně měla přijít protiakce na dámském křídle nebo v centru. To Jxg4 totiž útok bílého vůbec nezastavuje: h4-h5 tak jako tak přijde. Takže nejenže se na černého valil na královském křídle (skoro matový) útok, ale ještě měl černý o figuru méně. Havelka sice hrál ještě dlouho (protože jeho soupeř hrál měkce), ale už od ranného zahájení to bylo daleko za hranicí beznadějnosti.

    V prvních třech hodinách utkání to sice bylo oficiálně 0:0, ale museli jsme počítat s dotahováním skóre, takže na případné (Provazníkovi) dotazy ohledně remízových nabídek musím odpovídat záporně. Pak (v rychlém sledu za sebou) skončily tři partie.

    Domkář hrál (bílými) Královský gambit. Postupně to z -1 pěšce vylepšil až na +2 pěšce, a i když koncovka nebyla vedená úplně na 100%, na výhru dva pěšáci navíc stačili: 1-0.

    Paulíkovi se (bílými) zahájení nepovedlo. Dámské křídlo nešlo kvůli tlaku černého Sf6 vyvinout, bílá Va1 byla úplně v autu (tzv. kufrová věž, = věž v kufru). Naštěstí černý (o 500 elo slabší) se spokojil s remízou opakováním tahů: 1,5-0,5.

    Malý Pavliš hrál zahájení skvěle (bílými zvolil proti Francouzské obraně výměnnou variantu, soupeř do toho narval c7-c5, takže se dalo kalkulovat se slabým černým izolákem d5), střední hru průměrně (Pavliš připustil nebezpečnou oběť figury za dva pěšce a útok na bílého krále zbaveného pěšcové ochrany a musel se usilovně bránit) a koncovku katastrofálně (když už se ubránil a měl figuru navíc a soupeřovi dva pěšáci fakt nebyli dostatečnou kompenzací, protože matový útok černého už nebyl – tak došlo k (celé) sérii fatálních kiksů a jeden z černých pěšáků došel do dámy): 1,5-1,5.

    Takže místo toho, abychom (po skoro už očekávané výhře Pavliše) vedli 2.5-0.5, což by kompenzovalo Havelkovu naprosto ručníkovou pozici, tak to bylo 1,5-1,5.

    Malý Kocman hrál černými proti výměnné variantě dámského gambitu. Zahrál ovšem Jb8-c6, což v karlovarské struktuře výměnné varianty dámského gambitu působilo jako pěst na oko. V téhle variantě na c6 nepatří černý koník, na c6 patří černý pěšák. Kvůli nepatřičnému černému Jc6 měl bílý po c-sloupci místy až drtivý tlak. Pozice černého byla tedy výrazně horší, přesto kdyby za mnou Kocman přišel, že má nabídnutou remízu/nebo že chce nabídnout remízu, tak bych mu musel odpovědět, ať hraje dál. Jako by to malý Kocman tušil – a zeptal se na remízu Paulíka. Schváleno: 2-2.

    Provazník po remíze vyloženě toužil. Moje několikeré NE mohlo remízu v Provazníkově partii pouze trochu pooddálit. Nakonec tedy (při šachovnici plné figur a tedy s možností ještě dalšího boje) dává Provazník partii za remízu: 2,5-2,5.

    Stále musíme počítat s Damoklovým mečem, který visí nad partií Havelky. Já v tuto chvíli stojím černými spíše hůře než lépe, takže Jarda (Linhart) to musí (pro družstvo) zkusit. Linhart (černými) nemá pozici, která by ho opravňovala ke hře na výhru. Přesto zkouší (za účelem výhry) ždímat ze svých figur maximum. A jak už to v takových násilně hraných pozicích bývá, Linhart nakonec přepnul strunu a prohrál: 2,5-3,5. Důvod zápasové prohry ale tkví v jiných partiích než v Linhartově. Linhart akorát provedl totéž, co v beznadějné situaci u Waterloo provedla francouzská císařská garda. Merde!

    Pak se stalo již dlouho očekávané. Havelka prohrál: 2,5-4,5.

    Hráči Jiskry HB opustili hrací místnost a mě tam nechali samotného. I v končící střední hře jsem byl v defenzívě (Poly útočí – hrál jsem černými proti Katalánskému dámskému gambitu), ale aspoň jsem získal pěšce. Ovšem byl to slabáček a4 slabý, toho asi neudržím. Pak jsem získal druhého pěšáka, ale aby mě soupeř nesvázal (velice silnou dvojicí střelců) do kozelce (jako před týdnem Škoda), tak jsem jednoho ze dvou (poctivě nakradených) pěšáků musel pustit. Když jsem šel na WC, povídám Bajerovi, Divišovi, … a dalším hráčům Gambitu: né že budete Polanskému radit! Ale nakonec mám na desce věžovku a pěšák navíc představuje trumfové eso. Postupuju pomalu, nedám soupeřovi ani stín protišance. Postupoval jsem tak pomalu, že z Polyho najednou vypadlo: “Tak už mě, prosím tě, doraž”. Všichni kolem jsme se zasmáli a nakonec se Polymu jeho přání splnilo. Ale na prohře Jiskry HB už moje partie nemohla nic změnit: 3,5-4,5.

  3. Omlouvám se družstvu.Při partii jsem se fyzicky necítil dobře (bolest hlavy,pálení očí) a místo hledání plánů hry jsem měl jen pocity narůstající paniky.Za daného skore jsem měl v každém případě hrát,třeba prohrát.U partie jsem jen “ztrácel nit”,to potvrdil i PC a prostě nevěděl,co co vůbec hrát. Slibuji,že se už nestane,abych kapitána(y) neposlechl. Ten půlbod,co scházel družstvu dlužím.
    Ivo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..