3 comments

 1. Předzápasovou kulturní vložku obstaral Mark McKenzie – to je ten Australan, který už několik let stalkuje Zuzanu. Zuzana se ho bojí, ale on si nedá pokoj. Když Mark McKenzie nakoukl do hrací místnosti, Zuzana tam ještě nebyla. Paulík mi ihned řekl, že mám psaní naší sestavy (na zápis o utkání) co nejvíce odložit. Pokud Zuzana uvidí Marka >> začne zdrhat, tedy utíkat (výraz spisovné češtiny uvádím proto, že Mark McKenzie používá pro překlad webu Jiskry elektronický překladač – tak aby se mu to přeložilo správně) >> jsme bez jednoho hráče >> Paulík by musel nejenom dělat rozhodčího, ale i hrát.

  Naše obavy o kompletnost sestavy se naštěstí nenaplnily. Mark se zamaskoval/schoval >> Zuzana ho neuviděla >> neutekla >> hrála. Samozřejmě jsme jí nic neřekli – to by pak musel hrát Paulík.

  Zápasovou kulturní vložku obstarali na 4. šachovnici Dlasek a Kincl. Teprve po 45 minutách hry si všimli, že hodiny vůbec nejdou. Hodiny se sice jevily být v naprostém pořádku (asi je jen nespustili tlačítkem start/stop), ale byly (pro jistotu) vyměněny a spotřebovaných třičtvrtě hodiny bylo spravedlivě rozděleno oběma soupeřům na půl.

  A u 4. šachovnice ještě zůstanu. Schema (za prvé si od incidentu s Obůrkou v zápase nepíšu žádné poznámky a za druhé jsem tuto pozici neviděl) …  … černý (Dlasek) má koníka, bílý má špatného černopolného střelce. Černý má zdravou pěšcovou majoritu na dámském křídle, majorita bílého na královském křídle je znehodnocena dvojpěšcem. Černá pozice měla být hrána na výhru. Jenomže černý dal b6 (takže se bílý zbavil slabiny c5) a pak dal černý ještě exf5 (takže si bílý narovnal pěšáky a jeho majorita na královském křídle začala být zdravá). V pozici (Ke4,Sb2,a3,e5,f5,g4,h5: Ke7,Jd5,b6,c6,f7,g6,h7) …  … dostal černý nabídku remízy a přišel se zeptat. Protože v tu dobu měl Kocman o pěšáka méně (a nic za to), řekl jsem Dlaskovi, ať hraje. Po jasném 1. – gxh5 2. gxh5 je vše ještě otevřené. To, co následovalo, mě šokovalo: 1. – Kd7?! 2. e6+ fxe6?? (2. – Ke7 =) 3. fxg6 hxg6 4.h6 a černý se musel vzdát. Skóre zápasu je tedy 0-1.

  Pak podepsal remízu Hrančík. Objektivně to skutečně remízové/vyrovnané bylo: 0,5-1,5.

  Malý Pavliš (černými) zvolil Francouzskou obranu. Ve střední hře získal figuru a v koncovce (s koníkem navíc) nedal soupeřovi žádnou šanci: 1,5-1,5.

  Malý Kocman (bílými) ztratil pěšáka (černý zahrál pěšcožroutské Dxb2). Kompenzaci jsem v tu chvíli za bílého ale neviděl žádnou. Jenomže černý kašlal na vývin i nadále, takže o několik tahů později …  … kdyby bílý zahrál 1. Df3!! f6 2. Dh5+ g6 3. Jxg6, tak byl černý okamžitě na ručník. Jenže se stalo jen 1. Dh5 g6 2. Df3 f5, takže jsem to viděl (pro bílého) bledě. Pak ale černý vyměnil svého černopolného střelce za bílého koníka. Podívejte se znovu na diagram výše (černý už má zahráno g6 a f5) – černá pole v černém táboře bez černopolného střelce? No ano. Kocman naprosto správně nechal pěšcové slabiny dámského křídla napospas černé dámě a vsadil vše na útok na malou rochádu černého po černých polích. No a černý (v tu dobu se dvěma pěšáky navíc) to neubránil. Jó nestejnobarevní střelci ve střední hře, to jsou panečku zabijáci: 2,5-1,5.

  Taky Havelka měl ve střední hře na šachovnici zabijáky – nestejnopolné střelce. Tady ale zabijáci hráli v neprospěch našeho družstva: 2,5-2,5.

  Zbývaly ještě tři partie. Zuzana se přišla zeptat, jestli má přijmout remízu. Řekl jsem jí, že musí hrát. A tak (ještě chvilku) hrála.

  U Provazníka to totiž (v tu chvíli) byla lekce na téma špatný střelec. Pozici (Kf4,Je5,c3,d4,g3,g5,h4: Kf8,Sc8,c4,d5,e6,g6,h5) …  … by za černé neudržel ani Carlsen: 2,5-3,5.

  Zuzana znovu přišla, že má nabídnutou remízu (Ke2,Vh7,b2,c3,h2: Kd5,Vf3,e5,g6,g4) …  … pěšcová struktura černého je katastrofální. V hrací místnosti jsem si myslel, že bílá stojí lépe. Doma mi ale počítač říká =. Takže dobře, že to Zuzana dala za remízu – jinak by taky mohla dopadnout jako Gorjačkina (Kc3-b4?? v 10. partii, víme). Takže 3-4.

  Zase jsem dohrával poslední. A musel jsem vyhrát, což se mi nakonec podařilo: 4-4.

  1. McKenzie je psychicky nemocný člověk. Už ho tady zná celé město. Lidi vidí, že není normální. Jeho chování a vzhled. Samozřejmě se ho nebojím, viděla jsem tu creaturu cestou do klubu. McKenzie, místo stalkingu, vyhledej odbornou pomoc. Potřebuješ psychiatra.

   1. Dodatek k případu McKenzie: Tak jsem ho odhadla správně na psychiatra – napsal mi email o paranoidní schizofrenii. Zkuste gůglit a budete vědět, co je zač. Naprosto sedí chování a nízký intelekt (on bohužel neumí mluvit normálně ani anglicky) Léčbu odmítá, prý kvůli nějakým stínům mezi náma. Tím se vysvětluje, proč nepochopí ani větu “McKenzie, vrať se zpátky, odkud jsi přišel” (jenže rodina ho právě zpátky taky nechce)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..