KS: Spartak Pelhřimov B – Jiskra HB B 3-5

Vyhnálek Jan – Vincze Roman remis
Kaňka Lukáš – Provazník Ivo remis
Zabloudil Luděk – Holata Miroslav 1-0
Edr Michal – Dlasek Ján 0-1
Macháček Vladislav – Paulík Václav 0-1
Ecler Matěj – Havelka Vladislav remis
Sokolovská Jitka – Havel Jiří remis
Jurček Pavel – Pavliš Matěj 0-1

5 comments

 1. Začátek utkání byl jak z hororu.

  Havelka (hrál bílými) sebral pěšáka (Dxb7), pak ale zjistil, že dáma má problém dostat se zpět. Zpanikařil a zahrál tah tak mizerný, že okamžitě ztratil střelce. Provazník se bílými napřed chystal (v dámském gambitu – ovšem opačnými barvami) držet gambitového pěšce c5 prostřednictvím c2-c3 a b2-b4, na poslední chvíli si to ale rozmyslel a b2-b4 nezahrál. Takže nejenže zůstal bez vývinu a pasivní, ale ani pěšáka navíc za to neměl. Holata (hrál černými) připustil plně korektní oběť figury na e6. Místo aby si přiznal ztrátu pěšáka a zahrál Jd7-e5 na komplikace, tak oběť přijal (fxe6) a černému královi začalo být velmi zle.

  Za této situace se přišel Havel zeptat, jestli má přijmout remízu. Nééé!

  Pak se to začalo trošku zlepšovat. Malý Pavliš poctivě sbíral soupeřem nabízené pěšáky a věžovku s plus třemi pěšci vyhrál: 1-0.

  Dlasek získal ve střední hře kvalitu a pak (při přechodu do koncovky) ještě figuru, takže s věží navíc nebylo co řešit: 2-0.

  Holata zdrcující útok bílého nevykryl (ono to asi ani vykrýt nešlo, neměl brát fxe6): 2-1.

  Havelkovi se podařilo přežít klinickou smrt a soupeř poztrácel nějaké pěšáky a pak ještě kvalitu. Takže už to nebyla figura méně, ale férový boj V+2p proti S+J (se spoustou dalších figur na šachovnici) a nakonec remíza: 2,5-1,5.

  Provazník se vyhrabal z ultra pasivity a vyrovnal (bílými!) hru, první nabídku remízy soupeř ještě nepřijal, ale druhou už ano: 3-2.

  Havel (po zákazu remízy – viz výše) ztratil pěšce. Druhého pěšce obětoval a vznikla hazardní koncovka D+V proti D+V s odkrytými oběma králi. Deficit dvou pěšců nehrál roli a partie (po fakt dost napínavé koncovce) skončila remízou věčným šachem: 3,5-2,5.

  Dneska jsem nedohrával poslední, ale předposlední. Poctivě jsem si nakradl dva pěšce navíc, abych v pozici (Kf1,Vh3,Sf6,Je1,a3,b2,f2,g2,h6: Ke8,Vh8,Jc6,Jd4,a7,b5,d5,e6,f7,g6,h7) …  … zjistil, že ani dva pěšci navíc ještě nic neznamenají, protože černým koníkům v centru je (nečekaně) ouzko. Asi jsem měl zvolit 1. – Vg8 2.g4 Kd7 3.Vd3 e5 4.Sxe5 Jxe5 5.Vxd4 Ke6 – ale bylo by to už jenom s jedním pěšákem navíc a černí (moji) pěšáci se mi zdáli dost slabí. Tak jsem zahrál 1. – 0-0 2.Vc3 a5 3.Jc2 b4 4.Vc5 Jxc2 5.Vxc6 Ja1 6.axb4 axb4 7.Vb6 b3 8.Va6 a i když mám dva pěšáky navíc, tak jsem musel souhlasit s remízou (uvažoval jsem o puštění jednoho pěšáka (b3), ale pak bych (se dvěma minutami na hodinách) riskoval – jen jeden pěšák navíc, ovšem soupeř by měl na dámském křídle volňase, já bych měl slabá černá pole, slabou sedmou i osmou řadu a slabého krále). Hráči Pelhřimova se mě provokativně zeptali, zda mi není líto ela. Inu, ela mi líto je, ale co jsem měl dělat? Fakt nehorázná smůla. Dva pěšáci navíc, ale je to tak blbě postavené, že je materiální výhoda (i 500 elo navíc) k ničemu: 4-3.

  Poslední dohrával Paulík. Dostal soupeře pod tlak a ten v (už) těžké pozici překročil čas: 5-3.

  Vzhledem k elové převaze jsem doufal v lepší výsledek. Ale pozitivní je, že tentokrát nám alespoň nehrozil kanár.

  1. Romanovi bych jen “mírně” doporučil to, co na trénincích se žáky mj.zdůrazňujeme “Včas udělejte rochádu”, ……..

 2. Z mého pohledu, měli jsme v utkání více štěstí, příjemné prostředí hrací místnosti. Chválím z našeho týmu zejména nadějného Matěje Pavliše, soupeři nedal šanci po celou partii. Z domácího týmu patří pochvala Honzíkovi Vyhnálkovi, Lukášovi Kaňkovi a Matěji Eclerovi. Spartak Pelhřimov má v současné době širokou mládežnickou základnu a to zásluhou, především paní Drahomíry Kaňkové. A výsledky se nejen v soutěžích mládeže dostavují.

 3. Gratuluji k vítězství, zítra začíná boj Davida Navary s  Wei Yien, (preklenovani po Česku) …. podle článku na ČŠSR (že první 2 mají účast na Turnaji kandidátů), Pokud David vyhraje tak postoupí do turnaje kandidátů, což věřím že David maximálně využije, nehraje ortodoxní pozice, ale hledá zápletky, kde se může soupeř splést, samozřejmě i David,, ale o to jde ne hrát na jistotu ale pokusit se soupeře porazí!!

 4. Já jsem taky v neděli nehrál ortodoxní pozice,ale hledal zápletky kde se může soupeř splést…………..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..