KS: TJ Žďár n.Sáz. C – Jiskra HB B 2-6

Kořínková Eva – Vincze Roman 0-1
Vokoun Tomáš – Provazník Ivo 0-1
Kodys Stanislav – Linhart Jaroslav 0-1
Fišar Josef st. – Holata Miroslav 1-0
Kulhánek Jaromír – Mottl Jan 0-1
Kuda Pavel – Havelka Vladislav 0-1
Černý Stanislav – Kocman Patrik remis
Fousek Martin – Pavliš Matěj remis

4 comments

 1. Do Žďáru jsme jeli se třemi náhradníky, s dětmi na 7. a 8. šachovnici.

  Malý Kocman (hrál černými na 7.šachovnici) zřejmě někde v zahájení ztratil tempo. Nejsem tedy znalec Italské hry, ale vím, že k c3 a d2-d4 se bílý nesmí dostat dříve, než černý stačí kontrovat tahem d7-d5. Najednou ale bílý nasadil d2-d4, kontr d7-d5 nikde a nevyvinutý černý měl obrovské problémy. V obtížné pozici se ale Kocman dobře bránil a nakonec se mu (sic s velkými obtížemi) podařilo dokončit vývin a získat alespoň iluzi tlaku proti bílému pěšci e4 (Sg6 + Ve8), což bílého vylekalo natolik, že souhlasil s trojím opakováním tahů a remízou: 0,5-0,5.

  Mottl (černými) získal ze zahájení pohodovou pozici. Všechny lehké figury se vyměnily a vznikla těžkopádná (dvojitá kamenná zeď (v duchu holandského Stonewallu) se nevidí často) těžkofigurová (skoro už) koncovka. Bílý (správně) postupoval pěšáky dámského křídla (v duchu minoritního útoku), ale postup pěšáků příliš uspěchal (to fakt asi chtělo ten postup připravit lépe) a černý najednou po (bílým) otevřených sloupcích získal smrtelné hrozby. V pozici (Kg1,Db4,Vb1,c5,d4,f4,g3,h2: Kg6,Dd5,Va8,c6,e6,e4,f5,h6) …  … jsem viděl, že brutální 1. – e3!! okamžitě rozhoduje. Stalo se sice jen 1. – Va2 2.Vb2 Va1+ …, ale i tak byl útok černého tak prudký, že to bílý král nepřežil: 1,5-0,5.

  Havelka (hrál bílými) získal v zahájení pěšáka. Ale pak o něj zase přišel. Pak si jednu chvíli (Havelka) myslel, že po svém tahu nezmáčkl hodiny. Přemáčkl tedy hodiny soupeři. Soupeř ale reklamoval, že už hrál a Havelkovi hodiny jdou tedy oprávněně. Takže přemáčknutí hodin = nemožný tah. Takže Havelka byl rozhodčím napomenut, že ještě jeden nemožný tah a je to prohra. Pak vznikla čtyřvěžová koncovka s šancemi obou stran. Rozuzlení jsem neviděl (zrovna jsem u svého 25. tahu měl na hodinách už jenom tři minuty), ale Havelkovi se podařilo nakonec strhnout vítězství na svojí stranu: 2,5-0,5.

  Provazník (hrál bílými) se v extrémně ostré variantě Sicilské obrany (Najdorf?) orientoval lépe než jeho mladičký soupeř. Bílý dal b2-b4 a černý Jc5 neměl (ač skoro uprostřed šachovnice) kam jít. Provazník tedy získal figuru (za dva pěšce). Pozice ale zůstávala ostrá, bílí pěšáci byli dost oslabení a černé figury působily (proti)útočným dojmem, nicméně Provazník všechno zvládl pokrýt, posbíral nějaké černé pěšáky a v koncovce s čistým koníkem navíc nedal soupeřovi žádnou šanci: 3,5-0,5. Provazníkovu partii jsem viděl až do konce díky tomu, že to bylo hned vedle (kvůli svojí časovce jsem se nesměl zvednout ze židle).

  No a teď jeden odstavec o mě. Hrál jsem (proti předsedkyni krajského šachového svazu) černými odloženou Rubinsteinovu variantu Francouzské obrany. V téhle variantě jsem si jako černý udělal 0-0, bílá ale udělala 0-0-0. Hned jsem si vzpomněl, jak mě v téhle variantě Petr Walek (dvakrát!) rozstřílel takovým způsobem, že to vypadalo, jako že tu Francouzskou obranu vůbec neumím. Naštěstí bílými nehrál kombinační ďábel Walek, takže jsem bílý útok odrazil (ale abych měl u 21. tahu už jenom 5.29 min, to se mi už hodně dlouho nestalo). A protože soupeřce při tom útoku chcípnul bělouš (počítač doma mě nepochválil, bělouše jsem měl likvidovat už o tři tahy dříve – ale obával jsem se o kejhák svého krále), tak jsem vyhrál: 4,5-0,5.

  Malý Pavliš (hrál bílými na 8.šachovnici) tahal v zahájení (bezstarostně) již vyvinutými figurami (jezdci), místo aby dokončil vývin (0-0). Takže v jednu chvíli se mi zdálo, že černý může výpadem Dd7-b5 (dvojúder proti pěšcům b2 a d5) způsobit bílému značné potíže. Pak tedy došlo na bílou 0-0, ale černý začal mít po (polo)volném f-sloupci hrozivý tlak. Došlo i na pokus černého postupem pěšců královského křídla získat matový útok proti bílému králi. Vyhlídky tedy (pro bílého) nevalné. Když jsem se přišel mrknout po (své) časovce, už byly všechny figury vyměněny a hrála se (pro bílého jen mírně horší) pěšcová koncovka. A horší pěšcovou koncovku malý Pavliš udržel: 5-1.

  Linhart hrál černými divokou variantu ve Španělské obraně. Dlouho nebylo jasné, kdo z koho. Rozhodovalo se v dlouhé a oboustranné půlminutkové křeči (čas obou soupeřů osciloval kolem 1 minuty). Bílý si v zoufalství z neúprosných šachových hodin (off topic: když v roce 1894 prohrál starý Steinitz v zápase o titul mistra světa s mladým Laskerem, Tarrasch řekl: “neprohrál Steinitz, prohrály jeho roky”) neopatrným posunutím pěšáka před králem způsobil takové slabiny v rochádovém postavení, že černý nekompromisně provedl matový nájezd: 6-1.

  Poslední dohrával Holata (hrál bílými). Tady to veselé nebylo. Už ve střední hře bílý ztratil pěšáka. Pak se pozice bílého už jen zhoršovala a jezdcová koncovka se třemi pěšáky méně byla jednoznačná: 6-2.

  Takže jsme vyhráli skoro drtivě. Ale bylo to oprávněně? Po dohrání poslední partie se hráči Jiskry Havlíčkův Brod rozprchli do aut. Já (jel jsem do Ždáru z Jihlavy sólo) jsem musel čekat, až domácí udělají druhý zápis (za celé utkání na druhý zápis nenapsali ani úvodní sestavy!). Takže jsem byl (při čekání) v (poloprázdné) hrací místnosti svědkem skuhrání (raději nejmenovaných) činovníků domácího klubu – na páté až osmé desce byli (prý) jasně vyhraní. A prohry na první až třetí desce taky neuznávají – bylo to prý krutě nespravedlivé.

  No ano. I já, když prohraju, tak skuhrám, že je to nespravedlivé. Spravedlivé je to jenom když vyhraju. Tak.

 2. Ještě než si zhasnu, a umoudrim se ke spánku, si neodpustím jednu drobnost, to že Ivo převálcoval Vokounovu Sicílii jsem byl svědkem, to že Míra Holata, jak hraje g3 a Sg2, se mu vymstilo, bílý střelec si nezahrál, pe4, mu vadil a pak byl vyměněn.. Ale na 1.š. jsem tušil prohru, když měla Eva 1h31m. a Roman 1h15m. Po 10 či více tazích, jsem my myslel že Romana položí příprava od Evy, Tímhle chci poblahopřat celému týmu, jak píše pan Paulik bojovnost dneska fakr nechyběla, Mottl a Havelka vím že prohrávají málokdy , a mladí kluci Pavliš a Kocman super 1/2.. 🍀😃👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..