Vstup do KS se “B” vydařil

Vítězstvím 6:2 v dnešním utkání 1. kola KS Vysočiny nad “C” TJ Žďáru nad Sázavou, znamená úspěšný vstup do sezony 2018/19.

Bojovné utkání, pouze 2 remizy, poslední skončila partie na 1. šachovnici po 4 hodinách 40 minutách. Podrobnou informaci dodá kapitán týmu Martin Hrančích a rozbor zajímavé partie na 1. šachovnici Roman Vincze.

 

 

Zde jsou výsledky ze Zápisu o utkání:

1. š. Vincze Roman               1 : 0            Sýkora Milan

2. š. Provazník Ivo              remiza         Kořínková Eva

3. š. Podrázská Zuzana        1 : 0            Prášil Pavel

4. š. Linhart Jaroslav           1 : 0            Vokoun Tomáš

5. š. Mottl Jan                      remiza         Fišar Josef st.

6. š. Hrančík Martin             0 : 1            Smejkal Mojmír

7. š. Nimmertondl Petr         1 : 0           Rosecký Patrik

8. š. Havelka Vladislav          1 : 0           Zelenka Adam


     Výsledek                :            6 : 2

Kapitán Martin Hrančík: Informace o utkání pouze přepisuji od hráčů ,kteří se sami ujali komentáře:

Vincze Roman:

Okomentuje jistě sám případně s vložením partie. Pan Vincze zaslouženě zvítězil při nejdelší hře zápasu ,kde rezolutně odmítl soupeřovu nabídku remiz.

Provazník Ivo: Ve vyrovnané hře náš hráč odmítá nabídku remíz. Poté v časové oboustranné tísni ve vyrovnané hře, náš hráč přijímá nabídku remiz.

Podrázská Zuzka :

Zkoušela jsem ´´Nové´´ zahájení a proto nejspíš má partie skončila již v 24.tahu. bojovalo se tvrdě. Ve středu šachovnice, jeden druhého jsme se snažili nachytat na kdejaké léčce. Soupeř vyvinul všechny figury a jeho střelci mi nemilosrdně mířili na královské křídlo. Pod tímto nepříjemným tlakem jsem se rozhodla něco obětovat v centru. Vyšla z toho nakonec nádherná kombinace, kdy jsem získala jednoho z těch nepříjemně útočících střelců. I když soupeř i nadále útočil se svými velice dobře umístěnými figurami .  Pozici jsem ustála a naštěstí tak i celou hru.

Linhart Jaroslav :

Hrál se Caro –Kan  1.e4,c6 2. d4,d5 3.e5, Sg4. 4. C4. To moc neznám. Ale podařilo se mi hru vyrovnat. Po malé rošádě černého (mé)se soupeř pustil do ostrého útoku na moji rošádu. Protihra v centru byla jasná volba. Soupeř poté nekorektně obětoval koně a v prohrané pozici si dokonce nechal dát mat.

Mottl Jan:

Po dvou hodinách hry náš hráč přijímá nabídnutou remiz.

Hrančík Martin

Ve 12. Tahu jsem udělal o jeden tah dříve rošádu. Důsledkem toho jsem přišel o věž za střelce. Poté mě soupeř donutil vyměnit dvě lehké figury. V závěru jsem se snažil zaútočit, bohužel ne dost důrazně. Ve třicátém tahu jsem byl nucen tah před matem se vzdát.

Nimmertondl Petr

Předčasný vývin soupeřovy dámy zjednodušil můj vývin figur. Po nepřesné hře spíše chybě ve 13 tahu soupeř mohl minimálně přijít o lehkou figuru. Soupeř se však rozhodl měnit figury a tím dostal na d8 šach. Zde se musel soupeř tah před matem vzdát.

Havelka Vladislav

Sehráli jsme partii – zahájení, které znám.  Soupeř vyvinul střelce na královském křídle, po výměně udělal chybu a já získal pěšce, kterého jsem udržel až do koncovky. Po výměnách dam, lehkých figur a věží, přešla partie do koncovky s pěšci a králi. V závěru jsem převahu pěšce proměnil ve vítězství.

 

3 comments

  1. Když jsem to šel po půlhodině omrknout, Havelka už měl pěšce navíc (soupeř mu ho odevzdal zcela zdarma). Ale Mottl měl pro změnu pěšce méně a Hrančík byl dokonce bez kvality. Tyhle partie taky skončily nejdříve. Havelka měnil a měnil a nakonec pěšcovku s pěšcem navíc bez problémů vyhrál: 1-0. Ovšem Hrančík s kvalitou méně nedostal od soupeře žádnou šanci: 1-1.

    Mottl měl sice pěšce méně, ale jeho soupeř to poměnil tak blbě, že Mottlův bílý blokádový koník Jd4 paralyzoval nejen izolovaného černého pěšce d5, ale i špatného černého bělopolného střelce a bílá dáma (ve spolupráci s věží a skvělým Jd4) hrozila po slabých černých polích královského křídla černého matovým útokem. Černý (s pěšcem navíc, ale tragickou pozicí) nabídl Mottlovi remízu. Mottl se rozhlížel, kde je kapitán Hrančík, aby ho informoval. Hrančík byl ovšem někde úplně mimo. Přišel jsem k Mottlovi já. Ovšem Mottlův soupeř (Fišar st.) mě začal vyhazovat, že nejsem kapitán a mám být zticha. Nevím, co by na nabídku remízy řekl Mottlovi Hrančík. Já bych ale Mottlovi řekl, že má matovým útokem černého ukončit. Fišar zřejmě dobře věděl, proč mě vyhazuje! Mottl remízu (bez informování Hrančíka) přijal: 1,5-1,5.

    Pak vyhrál Nimmertondl – vyšidil figuru: 2,5-1,5.

    Naše zadní desky tedy vyhrály. To se vepředu přece nenecháme zahanbit. Linhartův soupeř (mladičký Vokoun) sice mohutně útočil na černého krále, obětováním figury jakoby polil černého kotlem vařící vody, ale Linhart chladnokrevně bílý matový útok odrazil a vyhrál. Perlička: když rozhodčí zápasu (p.Paulík) dostal partiáře Linharta a Vokouna, ani se na ně pořádně nepodíval a napsal (do zápisu o utkání) výhru Vokounovi (ten útok byl přece tak drtivý – všichni to viděli). Teprve po mém upozornění opravil 1-0 na 0-1. Takže to není 2,5-2,5 ale je to 3,5-1,5.

    Pak vyhrála Zuzka: prostě soupeři odebrala figuru, vykryla nějaké soupeřovi nekorektní šejdy a 4,5-1,5.

    Za rozhodnutého stavu nabízel (vedle sedící) Provazník soupeřce (paní Kořínková) remízu (už podruhé!). V poloprázdné místnosti (už se hraje jen na první a druhé desce) jsem si dovolil nahlas Ivoše Provazníka pokárat: “Remíza se nabízí jen jednou. Je to věc šachové cti!!“. Vzápětí jsem dostal od paní Kořínkové sodu: “Věc cti je do cizí partie nekecat!“. Ta mě teda usadila. Už jsem ani necekl. Paní Kořínková i druhou Provazníkovu nabídku remízy odmítla, ale za několik dalších tahů sama remízu nabídla: 5-2.

    Už zbývá dohrát jen moje partie. Podrobnosti jsou (jako vždy) na ChessTalkeru: http://www.chesstalker.com/rmRNGhuzgezG. Podařilo se mi spáchat prohrávající hrubku 52. Jc4-d2?? Pozice (Kd3,Vg7,Jd2,b3,e3,f4,g3,h4: Kc6,Va2,Jd7,b4,c5,f6,h5) si zaslouží diagram


    Po 52. – c4+!! bych byl v pr.deli jak v jeteli. Po 53.bxc4? Jc5+ 54.Ke2 Je4 bych byl KO. Po 53.Jxc4? Jc5+ 54.Kd4 Je6+ a 55. – Jxg7 bych byl taky KO. Takže bych musel 53.Kxc4 Vxd2 54.Kxb4 a byl bych na tom dost špatně. Soupeř ale oplatil chybu chybou (52. – Vb2?), takže jsem nakonec vyhrál a výhrou uzavřel na konečných 6-2.

    1. Děkuji Romanovi za výstižný komentář o průběhu utkání, včetně poučné analyzy pozice a poznámky nabídky REMIZY. Zajímal by mne závěr partie, kdy bral pěšcem na f6, zda nebylo lepší postoupit pěšcem na e6 ?!
      Utkání bude doplněno fotem.

      1. O 60. e6 jsem vůbec neuvažoval. Uvažoval jsem (místo 60. exf6) o 60.Kf5, ale nakonec jsem se rozhodl pro bezpečnější 60. exf6. Šlo mi o to, aby měl černý co možná nejmíň pěšců (a pokud možno aby měl černý co možná nejmíň pěšců IHNED). Kdyby se to náhodou ještě zvrtlo (viz ta ledová sprcha 52.Jd2??), abych stačil zlikvidovat všechny zbývající černé pěšce (koncovku K+V+J proti K+V bez pěšců by už černý vyhrát nemohl).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..