3. kolo KS 22. 11. 2015

WP_20151122_11_50_14_Pro

Ve Žďáru n. S., po dohrání několika prvních partií.

Dnes si v krajské soutěži zahrála obě brodská družstva.

  • Béčko zajíždělo do Ždáru, kde vyhrálo 6-2
  • Céčko zůstalo doma, kde porazilo Světlou 5-3

TJ Žďár nad Sázavou C    2    –    6    TJ Jiskra Havlíčkův Brod B

(zaznamenal Ondra Beránek)

Jen sedm statečných bojovníků se dnes vydalo do Žďáru nad Sázavou, kde jsme se měli utkat s místním céčkem. Před tímhle utkáním jsem poznal, jak moc stresující a náročná je pozice kapitána. Ačkoliv jsem vyčerpal asi všechny možnosti, podařilo se sehnat pouze sedm hráčů. Další problém nastal, když jsme na místě zjistili, že se hraje jinde než obvykle. Naštěstí jsme velice brzo zjistili, že se šachy jen přesunuly o patro níže. Nyní k samotnému utkání:

Na osmé dostali domácí bonusový bod, to ještě jistě netušili, že jinou partii už nevyhrají. Od počátku jsme měli snad na každé šachovnici převahu. Pouze na páté u Tomáše Pibila se pozice nějak zablokovala a přišlo mi, že ani jeden z hráčů nemá moc kde hrát. Tomáš dostal nějaké nabídky remízy, Když vyměnili předposlední figurky a na šachovnici už zbyli jen jezdci a pěšci, tak se na té remíze soupeři shodli.

Velice dobře vypadala pozice Jirky Havla na šesté, který, ač není hráč základní sestavy prokazuje oprávněnost svého nasazení do soutěže. Soupeř udělal obrovskou chybu a musel se vydat králem na výlet, bylo otázkou času, než ho Jirka někde zmatí nebo zinkasuje materiál. Nakonec došlo k tomu druhému a Jirka vyhrál.

Jako další dohrála Zuzka Podrázská, která sehrála velice pěknou partii už od zahájení. Soupeře zatlačila do defenzívy a postupně otevřela i cestu k jeho králi. Partii si sice podle mého názoru možná trochu zbytečně zkomplikovala, že nehrála na mat, který by tam určitě někde byl, a přešla do věžové koncovky, která byla naštěstí stejně vyhraná. Ačkoliv soupeř měl možná nějaké remízové šance.

Podobně kvalitní hrou se prezentoval také Ivoš Provazník, který měl velkou prostorovou převahu a svého soupeře přitlačil na poslední tři řady. Došlo sice k výměnám, ale Ivoš svou výhodu už nevypustil a také zvítězil.

Martin Hyrš a jeho soupeř předváděli místy podivné tahy. Padlo pár figurek na obou stranách. Oba mohli partii vyhrát, ale vždy se to nějak zvrátilo, až zbyli jen králové, Martinovi střelec a jeho sokovi dva pěšáci, které ale Martin bez problému pochytal, takže remíza.

Mým soupeřem byl domácí kapitán Obůrka. Hráli jsme sicilskou a rozjela se, jak už to v mých partiích bývá, taktická přestřelka se spoustou hrozeb na obou stranách. Bílý přitom ztratil svého klíčového pěšce na e4 a dospěli jsme až do koncovky střelec a kůň na každé straně, já pět pěšců, soupeř čtyři. Střelci byli různobarevní, tak jsem musel dávat pozor na případnou výměnu jezdců. Postupně jsem si vytvořil hned dva spojené volné pěšce, kteří postupovali do dámy. Můj protivník by za ně musel dát jednu ze svých lehkých figurek, ovšem ani pak by nebyla zbylá koncovka úplně jednoduchá, ve vzduchu visela i možnost matu koněm a střelcem, který bych sice měl dát, ale není jisté, jestli bych to u partie zvládl. Nikdy jsem to ve vážné předvést nemusel. Naštěstí jsem vymyslel jiný způsob, jak zvítězit. Jednoho z pokročilých pěšců se mi podařilo zachovat a navíc jsem sezobnul ještě jednoho soupeřova pěšáka a pak už se bílý vzdal.

Zbýval Zdenda Ježek. Jeho oponent hrál Francouzskou obranu, ale velice pasivně. Zdenda útočil. Černý sice všechno vykryl, ale nakonec poztrácel nějaké pěšáky. Partii poté ještě zkrátil, že si nechal vyměnit všechny figurky a po dobrání té poslední se vzdal. Celkově jsme je tedy rozdrtili 6:2. Chválím všechny zejména za ochotu hrát, podali jsme i celkem solidní výkony. Béčko jede! 😀

TJ Žďár nad Sázavou C 2 : 6 TJ Jiskra Havlíčkův Brod B
Obůrka Vladislav (Z,K) 1901 0 1 1891 Beránek Ondřej (Z,V,K)
Kodys Stanislav (Z,ZK) 1725 0 1 1840 Ježek Zdeněk (Z,V)
Smejkal Mojmír (Z) 1738 0 1 1680 Podrázská Zuzana (Z)
Pelikán Petr (Z,H) 1523 0 1 1892 Provazník Ivo (Z)
Mička Josef (Z) 1425 ½ ½ 1614 Pibil Tomáš (Z)
Řezáč Rudolf 1434 0 1 1304 Havel Jiří
Fousek Jan 1382 ½ ½ 1344 Hyrš Martin
Fousek Martin 1188 1 0

TJ Jiskra Havlíčkův Brod C    5    –    3    ŠK Světlá nad Sázavou C

(zaznamenal Václav Paulík)

Hosté, v jejichž sestavě byla řada hráčů, kteří před nedávnem “oblékali dres” Jiskry, přišli, přijeli, aby vyhráli…., což byl úkol i z naší strany.

Zajímavé, bojovné utkání, o čemž svědčí to, že ani jedna partie neskončila dělbou bodu! Jako první po 2,45 hodinách, skončila partie na 6. šachovnici, ve které náš hráč svého soupeře přehrál v přechodu ze střední hry do koncovky, postupem pěšců a vytvoření si volného, za kterého soupeř musel dát jezdce, a bylo rozhodnuto.

Vyrovnání na 1:1 přinesla partie na 7. šachovnici, kde Jaruška Krečmerová sehrála pěkně zahájení, ve střední hře získala do věžové koncovky pěšce a nadějnou pozici. Nejen zahájení, ale i koncovky, jejich znalosti určitých zásad jsou důležité pro výsledek partie. Jaruška mohla získat nebezpečného volného pěšce soupeře, ale místo toho zahrála několik pasivních tahů, soupeř toho využil a napochodoval králem k postupujícímu pěšci a to rozhodlo! Musím Jarušku pochválit, hrála vynalézavě, dobře, až na ten závěr, ale je to o tom, že musí získat více zkušeností, hrát.

Po 2,52 hod končí partie na 4. šachovnici, Davidovi se nepodařilo správně reagovat a odrazit útok soupeře, partii vedl příliš pasivně, po zablokování dámského křídla, neměl žádnou protihru a tak soupeř rozhodl razantním útokem.

Po třech hodinách končí partie na první šachovnici, Jarda Linhart získal bod, dle mého nejlepší výkon našeho hráče v zápase. V průběhu partie odmítl remizu, stupňoval výhodu a tlak na soupeřova krále, řekl si i o nominaci do “A”! Vyrovnáno 2:2.

Po třech a půl hodinách hry, získáváme hned dva body a stav je 4:2 v náš prospěch! Nejdříve na 8. šachovnici vítězí Vláďa Havelka poté na 6. šachovnici Martin Čech. Martin po celou partii útočil, sevřel krále soupeřky, ale stále chyběl závěrečný úder, z mého pohledu využití volného sloupce h, velkou snahou najít rozhodující tah, se dostal do velké časové tísně, ve které neviděl některé rozhodující tahy, obětoval figuru a zdálo se, že vystřílel prach.., ale nakonec se mu podařilo najít rozhodující úder, po nepřesnosti soupeřky.

Velmi dobře, s jistotou sehrál vítěznou partii kapitán “C” Petr Nimmertondl, který postupně v partii získal prostorovou převahu, kterou proměnil v zisk figury a Standovi Kokrdovi nedal už žádnou šanci. Jako poslední dohrával partii Mirek Holata na 2. šachovnici, jeho soupeřka úspěšná z MČR dorostenek a talentovaná Šárka Volaninová, Mirkovi v partii moc šancí nedala, Mirek hrál velmi pasivně, čehož soupeřka využila k výhře. Utkání trvalo 4,20 hodin, zasloužené vítězství našeho týmu, blahopřeji!

Pokud jde o naše “B”, velká gratulace! Bohužel je smutné, když kapitánovi chybí hráč v sestavě, ačkoliv je hráčů na soupisce dost?! Všichni hráči na soupiskách, zvláště základní sestavě slíbili, že budou hrát! Termíny utkání jsou známé dávno dopředu, aby se hráči včas omluvili! Nesmíme zapomínat, že za neúčast hráčů – neúplné sestavy v utkání je pokuta!! To si je nutno uvědomit a kapitánovi “B” doporučuji stavět hráče se zájmem, zodpovědné!

Tím, že jsme zařadily dva týmy do KS, jsme vycházeli ze zájmu našich hráčů! Věřím, že dnešní situace u “B” se již nevyskytne u žádného našeho týmu.

TJ Jiskra Havlíčkův Brod C 5 : 3 ŠK Světlá nad Sázavou C
Linhart Jaroslav (Z) 1775 1 0 1825 Brož Pavel (Z,V,K)
Holata Miroslav (Z) 1780 0 1 1738 Volaninová Šárka (Z)
Čech Martin (Z) 1669 1 0 1615 Homolková Ivana (Z)
Brož David (Z) 1637 0 1 1680 Volanin Jaromír (Z,ZK)
Nimmertondl Petr (Z,K) 1460 1 0 1580 Kokrda Stanislav
Mottl Jan (Z) 1358 1 0 1472 Halama Jakub
Krečmerová Jaroslava 1270 0 1 1492 Brož Petr
Havelka Vladislav 1000 1 0 1422 Růžek Tomáš

 

Dodatek

(Martin Hyrš) Na závěr ukážu svoji partii, zobrazený tah je ve chvíli, kdy černý zkazil do té doby plusminus rovnou partii a myslí si, že utahá remízu a už ví, jak to udělá. Když bílý pochopil, že se něco děje, bylo už pro něj pozdě. “Černý na tahu vymyslí pat.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..