KP: TJ Žďár n.Sáz. B – Jiskra HB A  2.5-5.5

Celý Jaroslav – Vincze Roman 0-1
Sýkora Milan – Vala Filip 0-1
Kořínková Eva – Veselý Vítek 0-1
Vokoun Tomáš – Provazník Ivo remis
Petr Luboš – Linhart Jaroslav remis
Obůrka Vladislav – Jelínek Václav 0-1
Bukáček Lubomír st. – Dlasek Ján 1-0
Radvanovský Petr – Holata Miroslav remis

13 comments

  1. Opraveno. Samozřejmě že A-tým Ždáru je o soutěž výše (tedy ve 2.lize), dnes jsme hráli proti Žďáru B.

 1. Dnes (24.11.2019) je to téměř na den přesně rok ode dne (25.11.2018), kdy jsem při utkání družstev dostal (ve Žďáru nad Sázavou) od jistého hráče XXX málem do držky (více o tehdejším incidentu na http://www.chesstalker.com/cs/GSc1EyJdA9k5). Rok se s rokem sešel a (opět ve Žďáru nad Sázavou) došlo k dalšímu incidentu, tentokrát s jiným hráčem družstva soupeřů. Takhle nějak vzniká (doživotní) nenávist mezi hráči i mezi kluby. Ale nepředbíhejme. Takže od začátku …

  Při zahájení utkání v 9:00 byli soupeři kompletní (standardní osmička), nás bylo ale jen pět. Druhé auto (z Havlíčkova Brodu do Žďáru nad Sázavou) se někde zaseklo, takže Vala, Holata a Dlasek se přiřítili do hrací místnosti s handicapem 23 minut. Při nejbližší příležitosti (cesta z hrací místnosti na WC) jsem se na (řidiče) Valu obořil, co to jako je? Prý zaspal. Takže minule (na domácí utkání) přišel o 20 minut později, teď zase o 23 minut později (a ještě “vzal s sebou” dva hráče). Prý je toho na něj nějak moc (no comment).

  Jako první dohrál Holata. Přišel mi říci (dělám zástupce kapitána), že má nabídnutou remízu. Je brzo hodnotit jiné partie, neprohráváme, hraješ s deficitem 23 minut – dávám ti volnou ruku. A remíza byla přijata: 0,5-0,5.

  Provazníkova pozice se mi příliš nelíbila. Na královském křídle to bylo 3 na 3, jinak bílý (Provazník) měl (v koncovce S+J proti S+J) centrálního (izolovaného) pěšce a černý měl majoritu 2-1 na dámském křídle (takže výhledově ZDRCUJÍCÍ vzdáleňák). Pak se Provazník přišel zeptat, že by chtěl soupeři nabídnout remízu. Okamžitě jsem mu to schválil – a kupodivu mu to schválil i soupeř: 1-1.

  Veselý (černými) rozdrtil předsedkyni krajského šachového svazu. Asi chycená dáma. Nevím to jistě, protože než jsem stačil přiběhnout, tak to sklidili. Při pokusu se Vítka (Veselého) doptat, co že se stalo, se na mě Eva Kořínková obořila, že všechny kolem ruším. Tak se teda klidím pryč. Ujímáme se vedení: 2-1.

  Dlasek (černými) hrál proti izolovanému dámskému pěšci. Ale černá pozice byla velmi pasivní, Sc8 špatný, nevyvinutý a nevyvinutelný. Pak přestal být izolák d4 blokován, následoval průlom a černý se před strašlivými materiálními ztrátami musel vzdát: srovnáno na 2-2.

  Třaskavá situace (zmiňovaná již v úvodu) začala nenápadně. Při očumování jsem se zastavil za zády Jelínka. Jejda, to bude nádherný diagram na web Jiskry. Z povzdálí jsem si notaci Jelínkovy pozice psal na papírek, když v tom se na mě vyřítil Obůrka. Co máš co zapisovat! Chabě se bráním, že bude diagram na webu Jiskry. Nééé! Rozhodčí (Petr Luboš) tě vyloučí z hrací místnosti. Opět se chabě bráním, že to nejde mě vyloučit z hrací místnosti, hraju ještě. Nééé! Dáme to do zápisu o utkání, nic si poznamenávat nesmíš! Tak jo, tak to dejte do zápisu, aspoň STK rozhodne, jestli se to smí nebo nesmí. Přestávám si Jelínkovu pozici zapisovat a klidím se (opět) pryč. A jaká že tedy byla Jelínkova pozice? Taková (Kg1,De3,Ve1,a2,b2,c3,f2,g3,h4: Kf7,Dd6,Vd8,a6,b5,d5,f6,g6,h5) …  … Samozřejmě že Vašek (Jelínek) nezaváhal. Po 1.Dh6 Df8 2.Dh7+ Dg7 3.Ve7+ černý skončil: 3-2. Do zápisu o utkání nakonec domácí nic o třaskavém incidentu nenapsali. Přesto (jen tak mimo hru) by mě zajímalo, co by na to říkal vedoucí soutěže Josef Kratochvíl nebo předseda STK (sportovně technická komise krajského šachového svazu) Luboš Svíženský. Třeba si to tady přečtou a v komentáři se vyjádří (co by bylo, kdyby to domácí dali do zápisu).

  Linhart (hrál černými) ovládl těžkými figurami jediný volný sloupec v pozici, a (protože já i Vala stojíme na výhru) z pozice síly nabízí remízu: 3,5-2,5.

  I kombinačnímu čučkařovi (jako jsem já) se může povést taktická zápletka. V pozici (Kg1,Da4,Vd5,Va1,Se3,a2,b2,f2,g2,h2: Kg8,Dc8,Va8,Vf8,Sf6,a7,b6,f7,g7,h7) …  … se stalo 1.Vd7 Sxb2 2.Vb1 Se5! (připravuji se na očekávané Vxa7) 3.Vxa7? Sxh2+ 4.Kh1 (nebo 4.Kxh2 Db8+) 4. – Vxa7 5.Dxa7 Df5!! (tohle asi při 3.Vxa7 bílý přehlédl) 6.Dxb6 Dh5 7.Db5 Se5+ 8.Kg1 Dh2+ 9.Kf1 Vb8 10.Sb6? (teprve 10.Sb6 prohrává, při správném 10.Vc1 by měl černý jen mírnou výhodu – ale to jsem při partii neviděl – a soupeř to (evidentně) taky neviděl) 10. – Sc7 11.Df5 g6 12.Sxc7 Vxb1+ a bílý se vzdal: 4,5-2,5.

  Vala ve střední hře získal převahu S+J proti V, a když se převaha transformovala na D proti V, tak to soupeř zabalil: 5,5-2,5.

  Takže jasná výhra družstva. Akorát já se (pomalu ale jistě) začínám bát jezdit do Žďáru.

  1. Blahopřeji soupeři k zasloužené výhře, pokud jde o výkony na šachovnici. Bohužel vás musím i politovat – mít takového kapitána, styděla bych se.
   Jestli je v této snůšce polopravd a fantazií pravda alespoň to, že se, Romane, začínáš bát jezdit do Žďáru, kvituji to s povděkem a uvítám, když tam skutečně přestaneš jezdit.
   Hrajeme šachy pro zábavu, přátelská setkání se soupeři, nikoliv, abychom byli osočováni, že jsme ti záměrně podstrčili na šachovnici špatnou figurku či z jiných nesmyslů. Co ti bylo přidáno v porozumění šachové hře, bylo ti bohužel ubráno v sociální oblasti. Za mě a mé spoluhráče máš za svůj nedělní výkon coby kapitána družstva palec dolů.

   1. > mít takového kapitána, styděla bych se

    Jsem zvyklý i na větší trapasy. V životě jsem dostal víc přezdívek a jedna z nich je Mr. Bean.

    > bylo ti bohužel ubráno v sociální oblasti

    To mi neříkáš žádnou novinku. Tohle jsem slyšel (především od žen) už mnohokrát.

    > Jestli je v této snůšce polopravd a fantazií …

    Tak to ne! Ve svém komentáři (viz. výše) jsem se snažil zachytit 100% realitu. Pokud jsem něco nevěděl na 100% (jako např. jakým způsobem vyhrál Vítek Veselý), v komentáři je na to výslovně upozorněno.

    Co je teda (podle tebe) polopravda a fantazie?

    > uvítám, když tam (tj. do Žďáru) skutečně přestaneš jezdit

    Když ono KP v blesku (a i ve vážných) bylo/je (bohužel) ve Žďáru. Ale kdyby tyto turnaje byly řekněme v Jihlavě … . Co já (vždycky) do Žďáru propálím benzínu! Teď jsem tam jel dvě neděle po sobě (za béčko i za áčko Jiskry), vždy sólo. Greta by mě za uhlíkovou stopu rozhodně nepochválila.

    V případě, že by turnaje byly v Jihlavě, tedy v samém centru Kraje Vysočina, došlo by k minimalizaci množství propáleného benzínu (počítáno jako součet za všechny účastníky turnaje).

    > osočováni, že jsme ti záměrně podstrčili
    > na šachovnici špatnou figurku

    Tak tedy (100% pravdivá) napínavá příhoda o podstrčené figurce (nic o záměrném osočování v příhodě nebude):
    Při obou sólo cestách do Žďáru (17.11. a 24.11.) jsem jel s dostatečným časovým předstihem –> přijel jsem do Žďáru brzo –> pomáhal jsem domácím stavět figurky.


    17.11.2019:
    Vincze: Jé, tady je král s ulomeným vrškem.
    Fišar st.: Dejte to sem, vyměníme celou soupravu.    24.11.2019:
    Vincze: Jé, tady je ZASE ten král s ulomeným vrškem.
    Obůrka (tohle asi úplně 100% citace nebude, ale v ošklivém tónu (vůči mě) to rozhodně bylo): No tak se z toho nepos.er, vřískáš tady jak na lesy (tedy Obůrka měl velmi špatnou náladu už v 8:45).

    1. Například je nepravda nebo fantazie, že mě Vítek rozsekal. Několikrát jsem se kontrolovala a jsem celá.
     Po mé partii jsem se na tebe neobořila, jen jsem tě upozornila, že se ještě hraje. Bylo to pro tvé dobro, jak jsi již pochopil, jsme ve Žďáře citliví na tvé nevhodné chování. I když jsme většinou pohodáři v každém z nás dříme troška cholerika, kterou bys mohl probudit …..

     Jinak nemá cenu se dál vyjadřovat, asi ti dělá dobře provokovat a ovlivňovat utkání způsobem, který je na hraně pravidel (a někdy i za ní).

 2. Tak já teda napíšu můj názor..
  Podle mě by se to dělat nemělo, ale rozhodčí by neměl hráče(diváka) hned při první upozornění vyloučit, kdyby se to opakovalo, tak může diváka vykázat z místnosti, případně i partii prohlásit za prohranou, ale to tak při třetím varování.. Na prohlášení partii za prohranou musí mít rozhodčí dost pádný argument.
  Jestli si dobře pamatuju tak WEsley So si čmáral poznámky mimo partiář dostal napomenutí a za další dvě kola na to prohrál partii.
  Přijde mi to strašná provokace hlavně. To si nejde zapamatovat 9 a 9 figur? Případně si to opsat po partii??
  A na závěr poznámka když je to tak skvělý diagram co se stane když po Dh6 zahraju Vg8?

  1. > Wesley So si čmáral poznámky mimo partiář, dostal napomenutí, a za další dvě kola na to prohrál partii

   V pravidlech je sice napsáno (odstavec 11.3.1.): Hráčům je zakázáno používat v  průběhu partie jakékoli poznámky, informační zdroje …, ale já přece žádné poznámky NEPOUŽÍVAL (jako že bych si třeba četl šachovou knihu), já ty poznámky teprve vytvářel. A netýkaly se mojí partie (to je ten hlavní rozdíl oproti případu Wesley So).

   Třeba Jiří Veselý ve své (široce známé) knize “Psychologický průvodce šachovou partií” píše o tom, jak přes rameno indiskrétně pozoroval hráče (v časovce!), co se chystal do poznámkového bločku cosi zapsat. A zapsal si “Objednat uhlí”. Jiří Veselý nepíše, že by tento hráč byl napomínán rozhodčím – a tedy ani partie mu nebyla kontumována.

   A ještě k těm šachovým knihám (viz výše) u partie. Takže když si FM Tonda Čížek rozloží svůj knižní obchůdek hned vedle hraného utkání KP (Spartak Velké Meziříčí – Jiskra Havlíčkův Brod, hráno 20.10.2019), JE TO ŠPATNĚ a nikdo z hráčů nesmí ani koutkem oka mrknout tím směrem …

   A na festivalu v Pardubicích se taky prodávají šachové knihy až nebezpečně blízko hraným partiím.

   > To si nejde zapamatovat 9 a 9 figur?

   Neměl bych jistotu, že je to přesně. Jistota, že je to přesně, by navíc dále klesala s počtem v paměti udržovaných diagramů (jsou i takové články na webu Jiskry, kde je diagramů i více než pět).

   > Případně si to opsat po partii?

   Než jsem přiběhl k partii “Kořínková-Veselý”, tak už to sklízeli. A pokus se doptat skončil sprdungem od Kořínkové. Později se také nelze ptát, jedno auto (zpět do Havlíčkova Brodu) odjíždělo ještě před koncem utkání. A abych sháněl dodatečné informace od Vítka (Veselého) po mailu/po telefonu, to jako zas tak moc 100% ten článek/komentář být nemusí.

   > co se stane když po Dh6 zahraju Vg8

   To by mě nenapadlo, to tedy čumím. Ale Obůrku to taky nenapadlo!

   Takže závěr je ten, že je-li rozhodčí fakt krutopřísnej, tak si nesmím zapsat ani “objednat uhlí”. Budu se podle toho muset zařídit a diagramy už asi nebudou.

   > Přijde mi to jako strašná provokace hlavně.

   (začátek vtipu)
   Leda že bych se rozhodčího (Luboše Petra) zeptal: “Mohu si (z povzdálí) poznamenat notaci pozice Jelínek-Obůrka?”
   (konec vtipu)

 3. I Já se tedy vyjádřím. Kapitán ( R.Vincze) byl napomínán několikrát. Chodil za zády svých hráčů a neustále s nimi dost hlasitě probíral zda přijmout nebo nepřijmout remis, jak to, že přišli později atd. Vyústilo to tím, že mně vytočil tím zápisem, který psal vedle naší partie.
  Ještě k partií. Tah Vg8 jsem viděl, ale už jsem chtěl rychle skončit a zahrál jsem bez rozmýšlení Df8, s tím, že po výměně dam bude jistější remis. Přehlédl jsem Ve7 a zaslouženě prohrál. Pan Vincze neustále vytváří “dusno”
  při turnajích i zápasech , ale možná , že si to ani neuvědomuje.

  1. > Kapitán ( R.Vincze) byl napomínán několikrát.
   > Chodil za zády svých hráčů a neustále s nimi dost
   > hlasitě probíral zda přijmout nebo nepřijmout remis

   Takže soutěžní řád https://www.chess.cz/wp-content/uploads/2019/05/Priloha_9_VV135_Soutezni_rad.pdf, paragraf 2.7.2:

   Kapitán … vyjadřuje se k případným nabídkám remízy v jednotlivých partiích, …

   Vyjadřování k remízám mi vytýkat nemůžete.

   > jak to, že přišli později

   A ano, řešil jsem i dotaz Linharta, jak to, že (Vala, Holata a Dlasek) PŘIJDOU později (pokud tedy vůbec přijdou). A ano, asi to rušilo, i když já i Linhart jsme se snažili mluvit šeptem.

   > mně vytočil tím zápisem, který psal vedle naší partie

   Úplně vedle to nebylo (to by bylo tam kde seděl (původně) Dlasek). Byl jsem až tam, kde seděl (původně) Holata. Takže Jelínek byl ke mě ČÁSTEČNĚ otočen zády (to kdyby mě třeba chtěl někdo obvinit, že jsem chtěl Jelínkovi Dh6 napovědět).

   >Pan Vincze neustále vytváří “dusno”
   >ale možná , že si to ani neuvědomuje.

   To, že jsem už dost hráčů vytočil (až tak, že jsem dostal do držky (Kozlíček – 11/2004), nebo jsem málem dostal do držky (raději nejmenovaný hráč XXX – 11/2018), nebo se jistý (raději nejmenovaný) hráč Gambitu po vypepření vzteky válel po stole, nebo …) si UVĚDOMUJI. Akorát si nejsem jistý, jestli je problém u mě, nebo u druhé strany. Ono totiž existují čtyři lidské temperamenty: flegmatik, cholerik, sangvinik, melancholik. Třeba takový KM Kozlíček byl/je cholerik jak vyšitý. U tohoto typu lidí se prostě nemůže povést je nevytočit. Oni ti cholerici totiž startují na první našlápnutí.

 4. Je smutné, co všechno zde musím číst a velmi těžké nereagovat.
  Žďár a šachy – pro mě znamenají a vždycky budou znamenat ekvivalent přátelství a pohody. Vždycky se s Vámi všemi ráda potkávám na jedné lodi Eví, Pavle, Pepíku a zdravím i hráče z vyššího týmu Žďár A z loňských Pardubic 🙂
  Za svého kapitána se stydět nemusím, hraji totiž pro radost ze hry a doufám, že nejsem jediná 🙂
  Každý jsme zodpovědný za své jednání, šachy by nás měly spojovat. Obdivuji každého, kdo respektuje zásady slušného chování a řídí se jimi. To je snad vyšší level, než vědět, kdo – co -kdy a jak zrovna zahrál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..