KS 2. kolo HB x Humpolec

Dnes se naše béčko utkalo s tím humpoleckým. Čekala mě premiéra v roli kapitána týmu. Nejsem zvyklý vykonávat tuhle činnost, ovšem po počátečních rozpacích se vše potřebné vyřídilo a řeklo a mohlo se přejít ke hře.

Po hodině hry vypadala velice nadějně pozice Petra Radvanovského na sedmé šachovnici, naopak Tomáš Pibil na šesté stál dosti pasivně. Petr bohužel neviděl jak partii vyhrát (což jsem oběma soupeřům pak ukázal), při útoku ztratil nějaký materiál a jeho soupeř tak vykouzlil remízu z ničeho. Jako druhý skočil Petr Štůla na čtvrté šachovnici, jeho soupeřem byl mladý talent Jirka Klubal. Petr chtěl Jirku přepočítat, ovšem nakonec skončil bez figurky právě on. Aby toho nebylo málo, nalétl ještě do jedné léčky a partii vzdal. Prohráváme tak o bod.

Vyrovnat se povedlo Zdeňku Ježkovi na druhé šachovnici. Jeho soupeřem byl zkušený Miroslav Machala. Zdenda však potvrdil hráčskou kvalitu i své zkušenosti a bez větších problémů soupeře přepočítal a oloupil o nějaké figurky. Ten partii brzo vzdal. Téměř souběžně skončily Partie Kuby Satrapy a Tomáše Pibila. Kubův soupeř Vojta Kříž přehlédl ztrátu pěšce, navíc mu zbyla slabší pěšcová struktura, což v koncovce nevěstilo nic dobrého. Kuba svou výhodu uplatnil. Tomášovi se sice podařilo jakžtakž se zmátořit, ovšem jeho soupeř Vít Zadina ho nakonec k protihře stejně nepustil a opět tak vyrovnal.

Partii Jirky Havla na osmé jsem moc nerozuměl, oba hráči občas hráli dosti podivné tahy. Nakonec přešla do pěšcové koncovky v níž náš hráč měl o nějaké pěšáky více a soupeř se tedy vzdal. Zbývali jsme Ivoš Provazník a já. Ivoš měl za soupeře dalšího talenta Honzu Ptáčka, mým oponentem byl kapitán a nejlepší hráč hostů Robert Pavlíček. V obou partiích začala být znát i časová tíseň. Na třetí šachovnici se nakonec skončilo o něco dříve. I navzdory podle mého né úplně dobře sehranému zahájení se Ivošovi podařilo vymyslet taktickou léčku, do níž se jeho soupeř chytil, Honza ztratil nějaké pěšce, při čemž se vyměnilo hodně figurek a musel partii vzdát. Bylo tak rozhodnuto, že vyhrajeme.

V mé partii se hrála holandská, soupeř mi bohužel nevlétl do mé v poslední době dobré zbraně tzv. londýnského systému. Usadil se mi koněm na e4 a pozici držel. Ze zahájení jsem vyšel přece jenom lépe i díky bílým figurkám. Podařilo se mi zlikvidovat dotěrného oře a mohl rozjet taktickou přestřelku. Soupeř neváhal a pustil se do protiútoku. Po několika výměnách pronikl dámou a střelcem až na mou první řadu, kde zle dotíral. Podařilo se mi ovšem za pomoci dámy a věže postavit nedobytnou pevnost. Soupeř při svém útočení odkryl i vlastního krále, bylo jasné, že vyhraje ten, kdo dá mat dříve. Mně zbyla dáma, věž a kůň, soupeř měl dámu, věž a střelce. Byla to nakonec právě moje kobyla, která rozhodla skokem na g4 a s následnými velkými hrozbami na f6 a h6 partii. Soupeř se ještě zkoušel vykoupit obětí střelce, ovšem ani to mu nepomohlo, před množstvím nekrytelných hrozeb se nakonec vzdal.

Vyhráli jsme tak 5:5 – 2,5 což podle průběhu tak moc nevypadalo, zkušenosti i kvalita byly nakonec na naší straně. Příště to doufám odnese Žďár!

(zapsal Ondra Beránek)

TJ Jiskra Havlíčkův Brod B TJ Jiskra Humpolec B
Beránek Ondřej (Z,V,K) 1891 1 0 1972 Pavlíček Robert (Z,V)
Ježek Zdeněk (Z,V) 1840 1 0 1763 Machala Miroslav (Z)
Provazník Ivo (Z) 1892 1 0 1744 Ptáček Jan (Z,V)
Štůla Petr (Z) 1484 0 1 1641 Klubal Jiří (Z)
Satrapa Jakub (Z) 1515 1 0 1538 Kříž Vojtěch (Z)
Pibil Tomáš (Z) 1614 0 1 1489 Zadina Vít
Radvanovský Petr 1651 ½ ½ 1289 Vincenc Jiří
Havel Jiří 1304 1 0 1226 Ptáček Vladimír
:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..