KS: Jiskra HB A – Gambit Jihlava B 7-1

Vincze Roman – Procházka Petr 1-0
Veselý Vítek – Bajer Jiří 1-0
Ježek Zdeněk – Hrad Robert 1-0
Provazník Ivo – Strnad Pavel 1-0
Podrázská Zuzana – Vondra Aleš 1-0
Paulík Václav – Krč Michal remis
Nimmertondl Petr – Daniel Michal remis
Pavliš Matěj – Zedníček Filip 1-0

6 comments

 1. Krásný výsledek 🙂 Něco málo k mé partii: Plán zněl jasně: vytvořit pyramidu, nakonec z toho byla nádherná Chitzén Itzá 🙂 soupeř mi daroval pěšce a posléze mi musel ještě věnovat dámu za střelce a koně. Do koncovky jsem měla dámu, věž a koně proti soupeřovým věžkám a střelci – snažila jsem se hrát tak, aby všechny silné figury byly v harmonii a to se mi vzhledem k výsledku partie nakonec podařilo 🙂 i když ta střední hra z mé strany měla být přesnější.

  1. Blahopřeji Zuzance k vítězné partii, hezká, útočná. Moc nám v napjaté situaci se sestavou pomohla! Blahopřeji všem, za výkon v utkání, takovou výhru jsem nečekal, mám jako kapitán radost! Debut Matěje za “A” vítězný, jak mi sdělil, nachystal na zkušenějšího soupeře “past” a ten se “chytil”.

 2. Napřed předzápasová kulturní vložka: v hrací místnosti Jiskry HB se hrálo nejenom utkání KP (Jiskra HB A – Gambit Jihlava B), ale i utkání RSZ (Jiskra HB C – ZŠ O.Březiny Jihlava). RSZ hrají pětičlenná družstva, družstvo jihlavské ZŠ ale mělo jen 4 hráče (na pátou šachovnici hosté napsali hráčku, která nebyla přítomna). Bylo 9:01 hod, hráči seděli na svých místech. Ještě se ale nehrálo – rozhodčí (obou) utkání (Václav Paulík) pronášel úvodní řeč. Vtom zazvonil mobil. Povídám: “Kontumace!”. Pak jsem se opravil: “Kdyby to bylo o 5 minut později, je to kontumace!”. Malý klouček na poslední šachovnici RSZ honem mobil vypínal.

  A teď zapeklitý oříšek pro rozhodčí: jak by to tedy bývalo bylo, kdyby mobil opravdu zazvonil o 5 minut později?

  Můj názor (ale rozhodčím utkání jsem nebyl!): klouček (bílými) už by měl zahraný první tah. To znamená bílý zahájil hru a zazvonil mu mobil –> bílý prohrává a taková prohra se mu počítá i na ELO. Potud je to jasné. Ale co bodový zisk černé? Černá je nepřítomná – vůbec na utkání nepřijela. To má jako černá vyhrát? Vyhrála a nevěděla o tom? Jako rozhodčí bych i černé dal nulu/prohru – ale taková prohra by se na ELO nepočítala. Takže 0-0k. Ale nejsem si svým rozhodnutím jistý, protože třeba program Swiss Manager takový výsledek neumožní zadat (nabízí jen 0k-0k). Téda, ještě že jsem nebyl rozhodčí a ještě že ten mobil nezazvonil o 5 minut později. A jaký názor máte Vy? Napište do komentáře!

  Šokující byl i úvod utkání. Malý Pavliš se (černými) bránil po Francouzsku (1.e4 e6 2.d4 d5 3.exd5 exd5 4.c4 c6) a správně hrál na blokádu pole d5. Pak se mu to ale ve střední hře nějak vymklo z rukou a bílá dvojice střelců začala otevřené pozici dominovat natolik, že černý (tedy Pavliš) byl na ručník. V tu dobu ovšem byl na ručník i Paulík (taky černými). Bílý měl mohutné centrum (na 4. a 5. řadě), takže černý neměl žádný manévrovací prostor, “vyvinutá” byla jen černá dáma a na té “vyvinuté” černé dámě si bílý honil tempa (docela dvojsmysl, co?). Taky Ježek (bílými) stál více než podezřele. Protože jsem to viděl na (průběžných) 0-2 (možná dokonce 0-3), tak jsem musel Provazníkovi na jeho dotaz odpovědět, že teď by fakt nebylo vhodné přijímat remízu.

  Malý Pavliš měl štěstí v tom, že proti němu sedělo taktéž děcko – a taktéž neposedné a netrpělivé. Takže bílý drtivou poziční výhodu prošustroval. Sotva to ale zase začalo být =, tak černý (Pavliš) jednotahovým kiksem ztratil pěšáka. Ke kiksu ale vzápětí došlo i na druhé straně. Bílému byl jeden pěšec navíc málo a (netrpělivě) žral druhého pěšce a … dostal dvoutahový mat. Výhrou již odepsané partie jdeme do vedení: 1-0.

  Vedení navýšil Veselý – černými hrál Sicilskou obranu. Opravuji: nebyla to Sicilská obrana, byl to Sicilský útok. Na Alapinovu variantu (c2-c3) reagoval černý tak brutálně ostře, že už v pátém tahu stál bílý hůře. Konkrétní variantu neuvedu, protože Vítek Veselý jistě chce takhle rychle a snadno vyhrát i příště. Tedy už v pátém tahu stál černý lépe a jeho tlak se zvyšoval tak extrémně rychle, že v (cca) desátém tahu bílý ztratil figuru (a mohl se tedy po půlhodině hry vzdát). Bílý hrál dál – a vzdal se, až když černý získával další figuru (už druhou): 2-0.

  Ježkova kavárenská hra (bílými) v zahájení zůstala nepotrestána a ve střední hře se pozice bílého zlepšovala a zlepšovala (zřejmě důsledek rozdílu ELO), až to černý projel: 3-0.

  Tentokrát jsem (výjimečně) nedohrával poslední. Hrál jsem bílými a jako obvykle jsem žral všechny sežratelné pěšáky (všiměte si ikonky/obrázku u mého jména). Soupeř jako že inscenoval útok na mého krále – ale útok jsem odrazil – a měl jsem dva pěšce navíc. V koncovce D+V+V proti D+V+V soupeř (už ve 25. tahu!) kvůli hrozbám černému králi překročil čas: 4-0.

  Provazník (černými) postavil proti výměnnému Dámskému gambitu karlovarskou pěšcovou strukturu. Ví vůbec bílý, že proti takové pěšcové struktuře černého má hrát minoritní útok b2-b4-b5? Bílý nehrál minoritní útok, což černému dovolilo na královském křídle nerušeně rozvíjet bu-bu-bu – a bílý ztratil pěšce. Zbytek byla technika: 5-0.

  Na páté šachovnici dáma získala dámu (proti věži) a pak už to s černým šlo hodně rychle z kopce: 6-0.

  Paulík se (černými) snažil udržet skoro již neudržitelnou pozici (dvojice spojených bílých pěšců se dostala až na e6 a f7). Černý obětoval kvalitu a zkusil nabídnout remízu. Bílý remízu odmítl a (ihned vzápětí) zahrál tah tak katastrofální, že ztratil dámu. V pozici (Kh5,Vf2,Vf4,e6,f5,f7,h4: Ke7,De5,Sd5,b3,c5,g7) …


  … to má černý jasně vyhrané (Fritz ukazuje -9), černý ale měl na hodinách už jen dvě minuty (bílý měl ještě hodinu a osm minut!) a proto nabídl remízu: 6,5-0,5.

  Ale i kdyby to Paulík vyhrál, tak by to kanár nebyl.

  Nimmertondl měl v koncovce D+S proti D+J střelce tak špatného, že to nevyvažoval ani pěšec navíc – nakonec tahle poslední partie utkání skončila remízou věčným šachem. Takže nakonec 7-1.

  A pikoška na závěr. V hrací místnosti zbyla (zimní) čepice – viz foto. Čepice byla uklizena do zamčené skříně a zájemce si jí může vyzvednout TŘEBA v pátek 24.1.2020, kdy se bude (ve stejné hrací místnosti) hrát 9. turnaj “O pohár TJ Jiskra Havlíčkův Brod”. Takže velevážený majiteli čepice: turnaj v pátek 24.1.2020 začíná v 16:30.

  1. Doplnění:

   > jak by to tedy bývalo bylo,
   > kdyby mobil opravdu zazvonil o 5 minut později?

   Dle vyjádření mezinárodního rozhodčího Jaroslava Benáka by výsledek partie byl 0:0.
   A ani jednomu hráči by se partie nepočítala na ELO, protože:

   Čl. 3.10.5. Klasifikačního řádu ŠSČR: “Do LOK mohou být započteny pouze
   partie, ve kterých oba hráči provedli nejméně 1 tah.”
   Obdobné ustanovení je i v Handbooku FIDE pro FIDE Elo (čl. 5 zde
   https://handbook.fide.com/chapter/B022017).

   Ve Swiss Manageru by se to zadalo jako 0U:0U (nula ú – znamená, že výsledek se neratinguje).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..