KSV – 3 kolo ŠK TJ Jiskra HB 4,5 : 3,5 TJ Spartak Velká Bíteš

Velmi dramatický průběh se šťastným koncem pro nás, kde jsme v závěrečných dvou partií uhráli remíz a tím udrželi vedení zápasu.

Jako první dohrál Honza Dlasek, který na páté šachovnici uhrál remíz. Další partie už byla vítězná a velmi důležitá, kterou vyhrál na šesté šachovnici Martin Jána. Třetí partii ukončil remízou na sedmé šachovnici Jirka Havel, kde soupeř byl donucen šachováním opakovat tahy, jinak by mu hrozil mat. Stav tedy byl 2:1 pro nás. Jako další na první desce dohrál dělbou bodů Roman Vincze, který svojí partii určitě okomentuje a i průběh ostatním partií ….má lepší oči 🙂 . Další na druhé šachovnici Jarda Linhart, bohužel prohrál a tím začali pro tým trochu problémy. Dle jeho slov „soupeř v prohrané koncovce na mě zkusil pěšcový průlom a já se chytil a i když to nebylo ještě prohrané, tak jsem nenašel správnou obranu a jeden pěšec uteklo do dámy“. Pak jsem byl na řadě já. Bylo to jednou nahoře jednou dole, už jsem byl na 2-3 minutách a neodehraných povinných 40 tahů, ale soupeř udělal hroznou hrubku, po které jsem získal zadarmo věž se šachem a v dalších dvou tazích jsem soupeře opět šachoval s obětováním věže a dobíráním nekryté dámy. V jiném případě by následoval po uhnutí krále ze šachu mat. Takže soupeř se v 30 tahu vzdal. Hrál jsem na čtvrté šachovnici a stav po mém dohrání byl tedy 3,5:2,5 a do konce zbývali již na začátku zmiňované remízové partie, kde Míra Holata nejdříve v průběhu hry měl dva pěšce navíc, ale o jednu lehkou figuru méně a nevypadalo to na výhru, ale soupeř udělal chybu a Mírovy daroval bílého střelce. Takže hra se vyrovnala, ale asi to stejně na výhru nestačilo a po nabídce soupeře k remíz a doporučení z ohledem na průběh na poslední šachovnici jí Míra přijal. Všichni si tedy oddechli 🙂 , jelikož Vláďa Havelka nejdříve v koncovce sice o pěšce méně, ale nestejnými střelci to vypadalo na remíz a neměnilo na tom ani získání pěšce z postouplým králem a pěšcem. Vláďa v průběhu koncovky nabídl remíz, ale soupeř ji nejdříve nepřijal, ale pak ji sám nabídl a Vláďa ji po doporučení přijal. Takže konečný stav 4,5:3,5…byl na celkový průběh dobrý 🙂

 

 

5 comments

  1. Dneska to nebyly šachy, ale šoky. Předzápasovou kulturní vložku obstaral neznámý postarší cizinec (neuměl vůbec česky), který se dožadoval Zuzanky (prý je “friend”). Poté, co jsem mu svojí mizernou angličtinou vysvětlil, že “Zuzana do not play match today, she is not there.”, tak dal pokoj. Šoky pokračovaly i na šachovnicích. Jána hrál sice Skandinávskou lépe než před týdnem (to prohrál za hodinu v brutálně krátké miniatuře), připustil ale oběť figury za tři pěšce a rozbití krytu krále. Tedy mělo to být za tři pěšce. Soupeř si je ale nevysbíral (šok) a “aktivní” figurovou hrou (s figurou méně) si nalezl do takových vazeb (další šok), že ztratil ještě kvalitu. S věží navíc pak už není co řešit a 1-0. Dlasek hrál metodicky proti izolovanému pěšci, dosáhl (téměř) vyhranou lehkofigurovou koncovku se skvělým blokádovým koníkem proti chudákovi špatnému střelci a pak najednou bác (šok) a je na desce připrohraná pěšcovka, kterou se naštěstí pro náš tým podařilo Dlaskovi zremizovat. Jirka Havel hrál proti soupeři o víc jak 400 elo silnějšímu, sice se mi nelíbil poodhalený bílý král na šachovnici plné figur, ale materiálně to byla rovina. Nakonec to skončilo opakováním tahů, kterému se ani jedna strana nemohla vyhnout, protože oběma králům šlo o kejhák. Ani mě se nepodařilo vyhrát. Jednoduchými výměnami jsem získal pozici, kterou jsem považoval za přivyhranou (http://www.chesstalker.com/1boI5QuRs3Ro), šokem pro mě bylo, že to byla jen iluze. Fakt tam nic nebylo, takže remíza. Ty největší šoky měly teprve přijít. Linhart obral soupeře ve střední hře o pěšce a při přechodu do jezdcové koncovky o dalšího pěšce, takže už jsme se těšili na stav 3,5-1,5, když v tom přišlo bác (šok), Linhart v časovce dovolil soupeři pěšcový průlom a vyhranou partii (se dvěma pěšci navíc) ještě prohrál, takže 2,5-2,5. Podržel nás Petr Nimmertondl. Jeho partie se hemžila kombinačními obraty, ze kterých jsem měl šok hned několikrát (vidí to Petr? a vidí to jeho soupěř?) ale nakonec to dobře dopadlo – Petr zinkasoval věž úplně zadáčo a ještě s neodrazitelným matovým útokem, takže vedeme 3,5-2,5. Ale nevypadá to dobře, obě zbývající partie vypadají na prohru. Míra Holata ve střední hře ztratil střelce a hraje nejen bez figury, ale soupěř má ještě další trumf v podobě daleko postouplého vzdáleného volného pěšce. A Havelka má pěšce méně a horší pozici k tomu. Zbývající šoky jsou ale již pouze pozitivní. Mírův soupeř zahrál tah, který přestává krýt střelce, takže figura “for nothing” a začíná se znova, protože soupeřova daleko postouplého volného pěšce vyvažuje Mírův (dost silný) útok na krále. V podobnou chvíli se otáčí i druhá partie, kdy Havelkův soupeř v rozmezí tří tahů ztrácí dva pěšce a na výhru najednou hraje místo bílého černý. Míra z pozice síly opakuje tahy a dává remízu a Havelka remízou (pěšec navíc na výhru tentokrát nestačil) pečetí naší výhru 4,5-3,5. To byly nervy.

  2. Jako přímý účastník – rozhodčí zápasu, přidám několik osobních postřehů ze zápasu. Naše sestava bez 4 hráčů základní sestavy, dramatický průběh, kdy se situace na šachovnicích, mimo první a osmé měnila, včetně časových tísní každým tahem. Jarda Linhart po zisku pěšce ve střední hře a výměnách těžkých figur, měl blízko k výhře, ale zvolil špatný plán, podcenil soupeřův postup pěšců na královském křídle, kdy stačilo jejich zablokování, včetně umístění krále a soupeř prošel pěšcem do dámy a Jarda byl “na lopatkách”. Mirek Holata s bílými figurami hrál v zahájení velmi pasivně, kdy většina středových pěšců zaujala “obranu” na třetí řadě…Soupeř měl dost prostoru, ke všemu ještě “zajal” pěšcem střelce a vypadalo to s Mirkem velmi zle, zvláště když nastala velká časová tíseň. Soupeř s vidinou výhry, se dopustil chyby a Mirkovi “věnoval” střelce a v tu chvíli byl náš hráč “na koni”! Získal protihru na soupeřova krále, což nakonec vedlo k opakování tahů a vzhledem k průběhu partie na 8. šachovnici a soupeřově nabídce na remizu, byla přijata. Jáno na páté šachovnici byl blízko k výhře, ale ukvapeným tahem f2-f4, ztratil možnost získat pěšce a pěšcová koncovka již byla remizová. Zajímavá, až divoká byla partie kapitána týmu Petra Nimmertondla, který i přes velkou časovou tíseň soupeře přehrál, jistě nám ji zde ukáže. U Martina Jány též “divočina”, ve které Martin projevil větší zkušenost, odrazil soupeřovi hrozby a zasadil rozhodující úder k výhře. Vláďa Havelka se stává oporou týmu, partii rozehrál dobře, pevně, ale ve střední hře přehlédl možnost získat figuru, stačilo po šachu soupeřovou dámou představit věž a získat jezdce na f2 s rozhodující výhodou. Štěstí se tentokráte obrátilo na naši stranu, což i v šachu bývá potřeba.

    1. Přikládám mojí partii, kterou jsem si zatím zhlédl v android analizér, když nepočítám chess talker a nevypadalo to pro od začátku špatně, řekl bych, že jsem byl skoro od začátku na výhru, jen jsem nevyužil některé tahy u kterých jsem neviděl další správný postup i když se mi na první myšlenku chtěli hrát a analyzér je také vyhodnotil jako nejlepší.
      http://www.chesstalker.com/cs/QZV4RrF5la7a

  3. Zase jsem daroval půlbod soupeři, po dost rychle odohrané francouzské výmenné, kde nebylo, velmi co spekulovat jsem se dostal do oblíbené koncovky, centrální věčný kúň na mé straně a jak už bylo psáno výše , soupeř měl pasivního střelce se všemi pěškami na jeho barvě. V onen moment, jsem našel plán na výhru párkrát propočítal a zvolil jsem prvé dva tahy, Jf4 s hrozbou vidlí(jiných než v partii) a potom f4 aby mi soupeř nemoh vniknout na křídlo a ja spokojně docupitám na dámske křídlo, zaměstnám obě jeho figury teda krále a strelca a pak si vyberu kde se mu to rozsype…Nuž plán byl dobrý, ale…po soupeřově chybě Kg8 jsem neviděl vidlu, kterou múžu dát na krále a izolanta bleskově vsugerované f4 šup a najednou slyším jakoby z dálky šepot..JežišiKriste….heheheh, to byl pán Pavlík a já viděl tu hrúzu, celou koncovku jsem si pak opakoval, jak jsem mohl být tak slepej , vyměnil jsem nejlepší zbraň teda kone a ešte pár nepresností a jak správně P.Vincze poznamenal ešte jsem byl docela za plichtu rád po opakování tahú…Naštěstí Caissa stála dnes u nás a vyhráli jsme to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..