5 comments

 1. Určitě nechci, aby tento můj komentář vyzněl tak, že jsem turnaj v Pelestrově pořádal sám. Takže jmenovitě:
  – tiskárnu zajistil Vítek Veselý (nechtěl jsem tahat na turnaj svojí 20 kg barevnou laserovou obludu)
  – hrací prostor Pelestrovské hospůdky vyjednával Martin Hrančík
  – šachový materiál (15 souprav z klubovny) přivezl Jirka Havel
  – ceny do turnaje sháněli Havel, Domkář, Ježek a Hrančík
  – Vítek Veselý dělal pokladníka
  … pokud jsem na někoho zapomněl, ať promine.

  Mým úkolem byla obsluha notebooku s losovacím programem VinczeSwiss. Pojal jsem jako věc cti, dodržet (na minutu!) časový harmonogram naplánovaný propozicemi. Na všech jiných turnajích jsou (z nejrůznějších důvodů) časové průtahy … u mnou pořádaného turnaje teda žádné časové průtahy nebudou!!

  U prezentace jsem vymyslel oddělení zápisu do turnaje od objednávání obědů. Napřed zápisy hráčů do turnaje … jméno? klik –> výběr rapidového ela z elo listiny (naimportované do programu VinczeSwiss) … 10 sekund … další!
  Vítek Veselý místy nestačil hráče obírat o startovné.

  V (plánovaných) 8:45 (kontrolujte propozice) jsme měli zaprezentováno. A začalo kasírování strávníků. Tady vznikl první a poslední časový skluz … kasírování strávníků bylo ukončeno až v 9:05.

  Poučení z krizového vývoje (nevyžádaná rada pro ostatní pořadatele šachových turnajů): Postavte DVA (pokud možno prostorově oddělené) stolky a kasírujte paralelně. U jednoho stolku startovné/zápis hráče do počítače … u druhého stolku objednávky obědů. Samozřejmě k tomu potřebujete dva pokladníky.

  A zatímco jsem (v 9:05) začal vyřvávat úvodní projev rozhodčího, Martin Hrančík šel za personálem hospůdky s konečnou a přesnou objednávkou obědů.

  Když jsem zakončil projev rozhodčího, došlo na předávání cen Václavu Paulíkovi a Karlu Václavu Brodinovi. Kvůli tomu jsme turnaj v Pelestrově pořádali – jako poděkování za více jak padesátileté organizování šachového hnutí v Jiskře Havlíčkův Brod i jinde (Václav Paulík byl dlouholetým předsedou krajského šachového svazu). Nyní už se budou snažit jiní … třeba nový předseda klubu Vítek Veselý … … … (off-topic: já jsem na žádnou klubovou funkci neaspiroval, což jsem doprovodil hláškou, že “přece nebude náplava z Jihlavy organizovat Havlíčkobrodský šach!”).

  Hrát (1. kolo) se proto začalo až v 9:15. Pak už to šlo rychlostí blesku. Po dohrání poslední partie kola do 10 sekund je nalosováno (další kolo) a vyjíždí papír z tiskárny … a každé kolo se z plánované půlhoďky ukrojilo několik minutek … a šesté kolo končí v naprosto přesných 12:00 (kontrolujte propozice) a hráči prchají na oběd.

  Tady se to trochu zakuckalo … hospůdka obsluhuje i jiné zákazníky než šachisty … nezvládají navalit 29 obědů v jeden okamžik … no ale do naplánovaných 13:00 jsou všichni naobědvaní … a ve 13:00 vyřvávám “černý pouští bílému hodiny”.

  Poslední partie (9. kola) končí v 14:25 (kontrolujte propozice) … máme 5 minut náskok … následuje bleskové vybalování cen na stůl (ceny jsou samozřejmě pro všechny účastníky) … ve 14:50 (kontrolujte propozice) vyhlašování cen nikoliv začíná, nýbrž končí. Hráči odjíždějí … to je škoda … klidně bych hrál dál.

  Stačili jste ty propozice sledovat? Takhle se to má dělat! A ne že (nejenom v Pelhřimově) je skluz 45 minut hned na začátku … a časové manko se nesnižuje, nýbrž neustále roste.

  ———————————————

  Končím komentování jako organizátor, začínám komentovat jako hráč.

  V turnaji se mi naprosto nedařilo:
  – proti Zedníčkovi: nedávám vidle se ziskem věže –> jen remis
  – proti Koumarovi: mám dva pěšáky navíc a dělám jednotahovou hrubku –> soupeř získává děsivě silného volňase a během 7 tahů staví dámu
  – proti Fišarovi: s kvalitou navíc odmítám (v superostré pozici) soupeřem nabízené opakování tahů … a i při bonusu 2sec/tah padám na čas

  Hmm … čím to? Na turnajích “O pohár” jsem taky dělal pořadatele … jenomže něco jiného je 8 hráčů (a né s až tak vysokými ely (víme, jak tristní účast byla v turnajích “O pohár”)) … a něco jiného je 34 hráčů, a to s elo místy i dost vysokým.

  Musím uznat, že ono organizování turnaje přece jenom nějakou mentální kapacitu odčerpává. Na turnajích “O pohár” to nebylo poznat … na turnaji v Pelestrově to (už bohužel) poznat bylo. Asi jsem si trojrolí organizátor/rozhodčí/hráč ukousl víc, než jsem mohl sežrat.

  A na závěr bych si chtěl postěžovat na hrací prostředí v Pelestrovské hospůdce … (jako fakt vážně kritika hostitelů? nepřeháním to?) … hrálo se totiž VENKU … ne, nebyl to dobrý nápad.

  Jak to napsat kulantně a neurazit? Venkovní lavičky a stolky byly místy trošku označkované od ptáků-sráků. Jako podsedák jsem používal igelitový pytlík. Existenci ptáků-sráků jsme jako pořadatelé těžce podcenili (vlastně vůbec nevzali v úvahu) … příště jen s lavičníky a se Savem?

  A doma jsem při pohledu do zrcadla přišel ještě na jednu nevýhodu hraní venku … opálené (nebo spálené? … to se pozná až zítra) čelo, nos a vršky uší. Někteří hráči by mohli mít i úpal, úžeh nebo zánět spojivek. Au, au, au. Příště ne Savo … příště venku už rozhodně NE.

 2. Trochu jsem se podílel na cenovém fondu do turnaje 18 cenami.
  Domnívám se, pokud vadilo sluníčko, nebyl problém dát nad stoly slunrčníky, nebo nehrát venku, ale v sále nově vybudovaném pro 60 osob………?!

  1. Dobrý večer všem ,
   turnaj se za mně vydařil perfektně , díky všem zůčastněním organizátorů.
   Ráno jsme se s Vítkem domluvili , že budeme hrát venku.
   Byla to dle mně dobrá volba. Počasí vyšlo !
   Samozřejmě za nepřízně počasí jsme mohli hrát ve vnitř. Ano soulas vylepšení slunečniky možné , a příště raději opalovací krém 🙂
   Vždy se dá něco zlepšit, do příštího roku to jistě probereme

   S pozdravem Martin
   Ps : vložte prosím někdo fotky , nějaké již jsou na emailech od Jirky a Martina
   já to zatím neumím -prostor ke zlepšení

 3. Já bych chtěl v první řadě poděkovat všem hráčům i nehráčům za účast, hladký průběh turnaje a fajn atmosféru 🙂
  Velké díky také patří Pelestrovské hospůdce, která nám vyšla vstříc a poskytla hrací prostory pro náš turnaj.

  Teď už jen pár poznatků k textu výše:
  Nějaké nedostatky se samozřejmě objevily (např. ne úplně šikovné vyvěšení rozlosování), ale nic zcela zásadního, do příště se máme aspoň z čeho poučit.
  Časově nám to vyšlo parádně, vše podle plánu, to se určitě povedlo.
  Hrací prostory – to je samozřejmě dost individuální. Za mě a řadu dalších hráčů, se kterými jsem komunikoval, byly právě prostory supr – venkovní prostředí, dostatek místa, ovce, psi, koně. No není to krása? Pokud bychom to chtěli hrát ve vnitřních prostorech, tak jsme takový turnaj mohli klidně organizovat u nás v klubovně, to jsme ale rozhodně nechtěli. Jsou věci, které prostě k vesnickému prostředí patří, ne úplně vyleštěné lavičky byly, dle mého, naprosto v normě, nikoho to moc netrápilo.
  Ano, sluníčko svítilo, to se tak někdy v květnu holt stává. Vitamin D a sexy opálení taky není na škodu, ne? 🙂 Jinak prostor pro omezení sluníčka byl (posunutí stolů/slunečníky), při tázání hráčů mi ale bylo řečeno, že je to v pohodě, tudíž jsme nic nepodnikali.

  Celkově bych ale turnaj hodnotil velmi pozitivně. Někteří se dokonce po skončení turnaje tázali, jestli budeme pořádat další ročník.

  Budeme rádi za zpětnou vazbu od dalších hráčů, děkujeme 🙂

  1. > Vítek Veselý:
   > Pokud bychom to chtěli hrát ve vnitřních prostorech,
   > tak jsme takový turnaj mohli klidně organizovat u nás v klubovně

   Klubovna Jiskry má kapacitu cca 30 hráčů.

   Domníval jsem se, že turnaj je jinde ne kvůli hraní venku, ale proto, aby účastníků mohlo být (mnohem) víc. MNOHEM se nezadařilo. Proč je na turnaji v Pelhřimově 120 hráčů a v Pelestrově jen 34 hráčů? To je nespravedlivé, to je nespravedlivé!

   > Vítek Veselý:
   > ovce, psi, koně

   No zrovna ti dva velcí vlčáci (bez košíků!) se mi vůbec nelíbili.

   Naštěstí mezi stolky běhali jen u prezentace (nezaprezentoval jsem je) a pak si je (asi) majitel zahnal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..