Remiza “A” ve Velkém Meziříčí

Ve čtvrtém kole KP, zajíždělo naše “A” do Velkého Meziříčí proti Spartaku, oproti minulé sezoně posílenému o dva silné hostující hráče, Josefa Kratochvíla a Ladislava Vojtěcha. Naše sestava byla po počátečních problémech nakonec ke spokojenosti v pátek vyřešena, cílem po porážkách v předchozích dvou kolech bodovat. Nerozhodným výsledkem 4:4 se cíl podařilo splnit částečně. Z pohledu síly hráčů podle ELO FIDE bodů byly naše šance na úspěch možné na posledních dvou šachovnicích… Ne vždy jsou ELO body zárukou převahy, partie se rozhoduje na šachovnici.

Nepředpokládal jsem vítězství Filipa na první šachovnici, hrajícího s černými figurami, proti extraligovému Josefu Kratochvílovi. Filip potvrdil, že má formu a navázal na skvělý výsledek titulu KP v bleskové hře. Za titulem KM se pomalu, ale jistě blíží Vítek Veselý. Velkou pochvalu zaslouží Zuzanka Podrázská za výhru, stává se oporou jak v A, tak B týmu, mj. přebornice Vysočiny v bleskové hře žen a postupné navyšování FIDE ELO. S dělbou bodu může být spokojený Martin Jána, ostatní přes snahu nedosáhli očekávaného výsledku, ale do konce soutěže nám zbývá odehrát 4 zápasy, ziskem bodu jsme v tabulce KP postoupili na páté místo. V příštím kole 22. ledna přivítáme “doma” Caissu Třebíč “B”.

Spartak Velké Meziříčí   TJ Jiskra Havlíčkův Brod A
Kratochvíl Josef (ZH) 2278F 0 1 2209F Vala Filip (Z)
Vojtěch Ladislav (ZH) 2066F ½ ½ 2056F Veselý Vítek (Z)
Kopr Stanislav (Zzk) 2000F 1 0 1905F Ježek Zdeněk (Z)
Mrazík Tomáš (Z) 1937F ½ ½ 1853F Jána Martin (Z)
Janák Josef (Z) 1845F 1 0 1879F Reichel Tomáš (Z)
Nedoma Michal (Zk) 1797F 0 1 1753F Podrázská Zuzana (Z)
Šilhan Josef (ZH) 1633N ½ ½ 1906N Provazník Ivo (Z)
Kučera Miloslav (Z) 1505F ½ ½ 1887F Novotný Leoš
  4 : 4  

 

Tabulka po 4. kole KP

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. TJ Náměšť nad Oslavou 4 0 0 12 21.0 15
2. TJ Žďár nad Sázavou z.s. B 2 1 1 7 16.0 10
3. TJ Jiskra Humpolec A 2 0 1 6 11.0 6
4. Spartak Velké Meziříčí 1 2 0 5 12.5 7
5. TJ Jiskra Havlíčkův Brod A 1 1 2 4 16.5 10
6. Gambit Jihlava B 1 1 2 4 16.0 8
7. TJ Spartak Pelhřimov A 1 1 2 4 14.5 7
8. ŠK Světlá nad Sázavou A 1 0 2 3 11.0 4
9. ŠK Caissa Třebíč B 0 0 3 0 9.5 4

 

One comment

 1. Několik postřehů z místa činu:
  Filip na první šachovnici prokázal pevné nervy, Pepa Kratochvíl se na něj vrhl všemi silami, nástup pěšců doprovázený obětí lehké figury na královském křídle proti Filipově rošádě vůbec nevypadal pro černého dobře. V JZD Kámen však Filipa očividně naučili dobře počítat, takže po odražení bezprostředních hrozeb a vrácení obětované figury to byl v centru zapomenutý bílý král, který se najednou stal cílem útoku. Filip získal dvě figury za věž a brzy zvítězil.
  Vítek na druhé desce bílými lámal Ladislava Vojtěcha, celou dobu si udržoval prostorovou převahu a zvládl přežít i časovou tíseň. V závěru partie dospěla do koncovky stejnobarevných střelců, Vítek měl víc prostoru, soupeř zase lepšího střelce, ale ani jedna strana nejspíš neměla kudy prorazit, takže nakonec Vítek jako předposlední přijal nabídku remízy.
  Moje partie na třetí desce byla jedno velké utrpení, opozdil jsem se ve vývinu, a jelikož soupeř nebyl žádný salát, ale Kopr, tak mi pěkně naložil. Vší silou jsem proplul všemi nástrahami, a když už to vypadalo, že skončím v ne zcela dokonalé, ale přece jen hratelné koncovce (krom jiného pěšci a+c proti a+b), chtěl jsem víc, přehlédl jsem taktiku a rázem jsem byl o dva pěšce chudší. Jelikož šlo o družstvo, ještě jsem to delší dobu zkoušel zamotat, chvíli se to i dařilo, ale těsně před časovou kontrolou bylo jasno, že moje slabá poslední řada a soupeřův volný pěšec jsou příliš nepříznivé faktory.
  Martin Jána na čtvrté desce čelil Tomáši Mrazíkovi, který si v těchto dnech určitě lebedí. I v partii stál celou dobu příjemněji, jeho věž na druhé řadě působila mocným dojmem. Po jisté době se rovnováha sil proměnila v kvalitu na Martinově straně proti více pěšcům černého a zanedlouho poté následoval smír.
  Tomáš Reichel na páté desce již od zahájení spustil mocný útok, dokonce i pěšce obětoval a všechny jeho figury směřovaly na bílého krále. Ten se ovšem pranic nebál, vykryl maty, postupně vylepšoval figurky a zatímco Tomáš marně hledal dostatečně brutální průlom, bílý jezdec napadl až příliš mnoho jeho figur, takže nezbylo než se vzdát.
  Zuzka Podrázská na šestce byla hrdinkou dne, v autě sice byla smutná, že bude soupeř určitě hrát Sicilskou obranu, což se nakonec vyplnilo, ale výsledek vůbec nebyl špatný. Po dlouhém lavírování v zavřené pozici a výměně všech figur nakonec došlo na pěšcovou koncovku, v níž Zuzka odmítla nabídku remízy (jinak to ani nešlo, prohrávali jsme), po vytempování soupeřova krále pronikla do černého tábora a po čtyřech a půl hodinách (by) prosadila svého pěšce do dámy.
  Poslední dvě šachovnice byly trochu mimo můj dohled, na sedmičce Ivo Provazník hned od zahájení tlačil na slabého bílého pěšce na d3, bylo to však za cenu opožděného vývinu, což umožnilo bílému rozvinout protiakci a pěšce posunout dále. Tím slabina zmizela a po delším boji nakonec následovala remíza.
  Na osmičce bojoval černými Leoš Novotný, v zavřené symetrické pozici však ani jedna strana nejspíš nechtěla příliš riskovat, postupné přesuny figur však výhodu nepřinesly a i tato partie nakonec skončila remízou.

  Celkově tedy 4-4, což odpovídá průběhu utkání. Oproti minulým rokům letos Velké Meziříčí výrazně posílilo první dvě šachovnice, takže se z něj stalo družstvo, se kterým je nutno počítat. Spíš můžeme mluvit o štěstí, že se Zuzce podařilo vyhrát partii, která se celou dobu pravděpodobně moc neodchýlila od rovnováhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..