RSZ Světlá D doma v Brodě 5:0

Ke třetímu kolu jsme měli jet do Světlé, ale protože všichni Světeláci byli z Brodu, požádala kapitánka domácích, abychom hráli v Brodě v AZ centru. Pro mě, jakožto kapitána hostů, to je naprostý ideál — nemusím se o nic starat a nemusíme nikam jezdit 🙂 K utkání jsme nastupovali jako favorité proti týmu složenému ze žáků, takže teoreticky se dal očekávat rychlý a jasný průběh. A první hodina hry tomu nasvědčovala:

Jako první se začal projevovat Jakub, někdy před desátou, když se sháněl po další bílé dámě. Měl smůlu, takhle brzo ještě žádná volná nebyla, a musel dostat z nové sady figurek. Chvíli před tím mě nad jeho pozicí napadlo, jestli by se nedalo uvažovat rovnou o matu — zablokovat černému králi ústupové políčko a pak věží na a8 mat. Ale jednak by to skoro určitě nevycházelo a jednak by to bylo zbytečně riskantní; dvě dámy jsou dvě dámy a těžko se proti nim hraje. 1:0.

Tou dobou dohrál i Petr na druhé šachovnici, takže kolem desáté hodiny jsme vedli 2:0. Na páté šachovnici to také vypadalo na mat, ale soupeřka našla obranu a partie se hrála ještě dlouho.

Partii na první šachovnici jsem si poprvé pořádně prohlédl až když oběma zbývaly jen dámy a pěšci (před tím to prostě byla klasická Tomášova partie, ve které já maximálně přepočítám figurky a pak si pomyslím, že se mi nelíbí, protože Tomáš má mnohem méně prostoru). Vzápětí dámy vyměnili no a pěšcovky, pěšcovky jsem věřil že Tom umí. 3:0.

 

Já jsem svému soupeři zahnal jezdce hezky do rohu na a3 a obklíčil pěšci, když si udělal velkou rošádu a pak později ustoupil králem po šachu na b1, byl koník dokonale zazděný. Možná mi posloužil líp, než kdybych ho sebral, protože takhle mohl překážet (a navíc by se mi bral dost těžko). Nejlépe se mi myslí, když mi teče do bot; takže když se můj jezdec ocitl v úzkých, napadlo mě, jestli by místo “ztráty jezdce” nebyla lepší “oběť jezdce”. Soupeřův král dáma a střelec na jedné diagonále, stačilo by střelce sebrat střelcem svým, vhodně krytým, a soupeřova dáma má dost vážný problém. Jen mi překážel vlastní jezdec a kam s ním, aby mi soupeř mezi tím neutekl (tato pozice je na diagramu)? Nabízí se e4 s napadením dámy, ale soupeř by oběť i tak nemusel přijmout a byl bych na tom ještě hůř. Takže se nic z toho nestalo, já uhnul na bezpečné místo a pak si dobral pěšce. Pět tahů později se těším, jaké si dám krásné vidle, soupeř mi to zkazí, a já z toho šoku málem nevidím, že mu visí střelec. Vzápětí přišla studená sprcha Vxh6 a dobrat gxh6 nejde protože g-pěšec je ve vazbě. Už jsem měl vymyšlený nouzový plán, kudy prchat, ale soupeř udělal malé faux pas, když si nechal vyhnat dámu z toho g-sloupce. Tím přišel o věž, o zbytek naděje a vynutit si mat byla otázka posledních pár tahů, 4:0.

Je cca půl dvanácté, konečně dohráno i na poslední desce, čisté vítězství 5:0. Z mého pohledu musím říct, že Světeláci nebyli vůbec špatní. Ba právě naopak. Ještě trochu potrénují a budou dost dobří. A co mě překvapilo, že docela dost tíhnou k velké rošádě, ať už jí udělají, nebo si jen připraví prostor a pak si vyberou tu lepší stranu.

ŠK Světlá nad Sázavou D 0 – 5 TJ Jiskra  Havlíčkův Brod C
Halama Jakub 1396 0 : 1 Pibil Tomáš 1581
Šedý Matěj 1120 0 : 1 Štůla Petr 1508
Chalupa Adam 1054 0 : 1 Hyrš Martin 1349
Lang Šimon 1000 0 : 1 Satrapa Jakub 1520
Langová Hana 1000 0 : 1 Melichar Jaroslav 1342

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..