RSZ — tým “C” poprvé v základní sestavě

Dnes jsme jeli do Humpolce k předposlednímu kolu základní části regionální soutěže. Ohledně shánění hráčů nebylo dlouho jasno, jako již tradičně, ale byla tu jedna inovativní změna: tentokrát to nebylo vinou mého týmu. Mohl za tým “A” hrající v KP, který si půjčuje i mé hráče, a dlouho neměli jasno. A tak jsem se v sobotu ráno dozvěděl, že přijdu o jednoho hráče, a pak zjišťoval, jestli to za něj vezme poslední dobrovoník, nebo to budu muset oddřít sám 😉 A tak nakonec nastala mimořádná situace, že jsme se sešli v základu. Letos se to ještě nestalo, v minulé sezóně také ne, ani několik předchozích let… Až 26. 2. 2012, paradoxně opět s Humpolcem C, se stalo, že “můj” tým hrál v regionu v základu. Akorát tenkrát to ještě nebyl můj tým, byl jsem jenom zástupce (pak ještě letos byl “D” tým už 2x v základní sestavě). Takže z pohledu mě jako kapitána nastala dnes naprosto výjimečná historická událost — hráli jsme v základní sestavě. (Možná na vysvětlení pro náhodné čtenáře — v regionální soutěži hrajeme hlavně pro potěšení, takže úvahy typu ‘Do základu dáme ty nejsilnější hráče a ti budou hrát každé kolo’ tu opravdu nefungují. Naopak, hraje kdo chce, kdo má čas, a když by zájemců bylo víc, já jako kapitán se je snažím nějak rovnoměrně střídat.)

Teď už k dění na šachovnicích: První dohrál Petr Štůla, asi po hodině hry, necelých dvacet tahů, soupeř mu pak žertem vyčítal, že nemá co útočit, když ještě neudělal rošádu. Co se tam dělo, toho jsem si opravdu nestačil všimnout. 1:0.

Další byl Petr Nimmertondl, také vítězně, 2:0.

Mí pravidelní čtenáři už vědí, že Tomáše Pibila skoro nikdy nekomentuju, dnes už jsem ho ani nesledoval, až ke konci partie, kdy už měli jen pěšce a Tomáš věž a soupeř střelce, 3:0. 

Vláďa Havelka se se soupeřkou dlouho trápil, měl sice lepší podmínky k útočení, ale získat převahu se nedařilo. Nakonec to ale nějak zvládl, vyhnal bílého krále na výlet a někde na páté řadě mu dal mat. V tu chvíli oba měli dámy a věž, takže Vláďovi reálně hrozilo, že se u něj uplatní fotbalové přísloví “nedáš – dostaneš”. 4:0.

Poslední jsem dohrával já, na začátku to vypadalo moc hezky, ze zahájení jsem vyšel s dvojicí střelců pěkně namířených na soupeřova krále a figurami chystajícími se ho dorazit. Soupeř se ale samozřejmě začal cukat, v centru pomřela spousta figurek, ale pořád jsem to měl dobré a můj pěšec nebezpečně postoupil až na šestou řadu. Pak už jsem se ale dopustil několika zaváhání (jako že jsem si předem neujasnil, kde si toho pěšce chci nechat sebrat, pořádně jsem si nerozmyslel, jak zaútočit na černé pěšce, a tak). Asi vyloženou chybou bylo ve 29. tahu c4, měl jsem hrát Vf6+, abych černého krále nepustil do centra. Pak už to pomalu šlo do kytek a byl jsem připravený vzdát, ale soupeř vždy zvolil takové pokračování, že se mi zdálo, že by to ještě mohlo být zajímavé. Teď ze zpětného pohledu vidím, jak jsem kolikrát chaoticky chodil sem a tam, místo abych rovnou vymyslel cílený plán, ale ty nejlepší nápady bohužel přichází až po bitvě. Prostě celkově 4:1.

 


TJ Jiskra Humpolec C 1 – 4 TJ Jiskra  Havlíčkův Brod C
Zadina Vít 1565 0 : 1 Pibil Tomáš 1581
Ptáček Vladimír 1446 0 : 1 Štůla Petr 1508
Kohout Miloslav 1304 0 : 1 Nimmertondl Petr 1470
Vincenc Jiří 1312 1 : 0 Hyrš Martin 1349
Brabencová Aneta 1077 0 : 1 Havelka Vladislav 1282

 

Poř. Družstvo Part. + = Body Skóre Vítězství
1 TJ Jiskra  Havlíčkův Brod C 6 5 0 1 15 20½ 20
2 Gambit Jihlava E 6 4 2 0 14 19 17
3 ŠK Světlá nad Sázavou C 6 4 1 1 13 16 15
4 TJ Jiskra  Havlíčkův Brod D 6 3 1 2 10 18½ 18
5 TJ Jiskra Humpolec C 6 2 1 3 7 15½ 15
6 ŠK Světlá nad Sázavou D 6 2 0 4 6 10 8
7 ZŠ O. Březiny Jihlava 6 1 1 4 4 12 11
8 Gambit Jihlava F 6 0 0 6 0 7

Po příštím kole dojde k dělení soutěže na finále A (1. — 4. tým) a finále B (5. — 8. tým). První tři účastníci finále A už jsou jistí, o čtvrtém rozhodne poslední kolo. Týmy v každé skupince pak ještě sehrají tři kola každý s každým.

2 comments

  1. Zahájení v partii Martina, je velmi ostré a vyžaduje za oba soupeře přesnost, zvláště, pokud si černý vezme v pátém tahu pěšce na d5 jezdcem. V partii se bílá spokojila s poměrným klidem…

  2. Nevidím tady info o utkání našeho D týmu, tak přidám aspoň takhle pár myšlenek.
    Hráli sme doma spolu s áčkem a našim soupeřem byl tým D se Světlý nad Sázavou.
    Dost brzo, asi po púl hodině hry vypadali celkem nadejně, Tomáš Koumar měl figuru navíc a rozvíjel mocný útok, Tomáš Němec měl pěšce navíc, potom dokonce i dva a črtal se nadějný výsledek, i když na prvních třech deskách byly hry víceméně vyrovnané. Po další asi hodině se ale všechno změnilo, Tomáš Koumar zapomněl na exponovanou Dámu, takže místo matu se musel rozloučit s nejlepší figurou a posléze s partií, 0:1. Chvilku na to Igor Domkář na trojce využil podcenění absolutní vazby jezdce v útočné hře s opačnými rošádami a jeho soupeř musel vzdát před matem, resp. těžkými strátami. Bylo to 1:1 a Tomáš Němec sice o dva pěšky bohatší se ale dostal do pomerne nebezpečné Dámské koncovky, čím skoušel svoje schopnosti, ale i pevné nervy svého největšího fanouška – maminky, nakonec Tomáš jako zvyčejně trpělivě a bezpečně prosadil svou výhodu a vedli sme 2:1. Zápas byl tedy docela dobře rozehrán, ale zato první dvě desky až tak dobře nevypadali, já jsem na první šachovnici po nezvyčejné odpovědi soupeře na mojí klasickou španělku, když v třetím tahu zahrál f5, tak jsem se cítil dost na koni, ale po nejistých tazích ve střední hře když jsem chtěl zlikvidovat jezdcmi aspoň jednoho silného střelce se múj soupeř dostal na přibližně rovnou hru a nebýt chybičky v 37. tahu, po které jsem získal pěška, potom i druhého tak bych se asi musel uspokojit s remízou. Nakonec si nechávam tradičně nejdelší partii našeho kapitána Jirku Havla, který se od začátku bránil pod dost velkým tlakem, ale ke konci pomocou obratný hry těžkých figur a koníka sformoval matovou síť a tak sme vyhráli 4:1, co znamená že máme velkou šanci postoupit do finále lepších 4 družstev, v posledním kole základní části cestuje náš tým do Světlé C a já budu pouze držet všech dvacet na dálku, protože mě čeká milá povinnost mého rodného klubu v 3.lize na Slovensku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..