Záhada staré fotografie

Brod

Tak to je ona. Dlouhá léta jsme ji vídali na stěně bývalé klubovny ve fotbalovém areálu. Přišlo však období nepřízně a nastalo všeliké stěhování a s tím i ztráta této fotografie.

Po mnoha létech  však objevila v nabídce na Aukru a současně minulý rok přišel dotaz na pana Paulíka. E-mailovou korespondenci na toto téma uvádím:


Vážený šachový příteli !

Kolega z Holanska mě požádal zda bych mu nemohl sehnat nějaké informace k pohlednici Německý Brod. Přikládám kopii. Hlavně ho zajímá rok vydání atd. Snad máte nějakou kroniku a nebo někdo z oddílu ví něco.

Díky za odpověd’

František Wirkner Klášterec nad Ohří.


 Vážený šachový příteli!

Pohlednice je mi známa, neboť zarámovanou fotografii přinesl před cca 25 – 30 lety do ŠK jeden náš člen, který bohužel již není mezi námi.

Umístili jsme ji v klubovně na zeď, jako významnou vzpomínku na dávnou historii šachu v Havlíčkově Brodě.

Nedovedu si vzpomenout, kdy a kam se případně fotografie ztratila, neboť jsme se před deseti lety přestěhovali do nové klubovny ve sportovní hale.

V letošním roce 2014, jsme na základě dostupných materiálů šachově oslavili 100 výročí od zahájení organizované šachové činnosti v Havl.Brodě, uskutečnili jsme řadu akcí, mj. jsme byli i upozornění šachistou z Moravy, že se fotka, kterou i posíláte, objevila v nabídce k prodeji na AUKRU. Jak jsem i zjistil, byla koupena, kým, není známo, možná někým, koho velmi zaujala tím, že na fotografii poznal známého, nebo z jiných důvodů.

Mám dojem, že na zadní straně foto – obrazku byl i rok focení a jména – podpisy uvedených….?!

Bohužel kroniku nevedeme, což je dle mého pro příští generace škoda, což pociťuji nyní i já, máme zjištěno historikem p. Drašnerem některá období velmi zajímavá.

Vzhledem k tomu, že nás fotka zaujala, budeme se pokoušet zjistit o lidech – šachistech na ní více informací, neboť by se mělo jednat i o známé osobnosti tehdejšího Německého Brodu…, včetně roku, ze kterého je fotografie. Využijeme i možností regionálního tisku.

Pokud by jste věděl Vy, nebo Váš kolega z Holandska o některých nějaké informace, pomohlo by nám to.

Děkuji a přeji krásné, pohodové dny.

Václav Paulík


Vážený šachový příteli !

Odpovídám trochu později, ale čekal jsem na odpověd’ prodejce pohlednice z Aukra. Je to pán z Prahy a pohlednici jsem zakoupil pro pana Ketela z Holandska. Pohlednice na druhé straně kromě linek na adresu neměla vůbec nic. Domnívám se, že fotografie bude z roku založení a vyrobena na pohlednici. Bohužel prodejce z Aukra mi neodpověděl asi je jen prostředník prodeje a proto nemá žádné informace. Pán z Holanska také nic dalšího neví.

S pozdravem František Wirkner Klášterec nad Ohří.


Jako důkaz umístění pohlednice v bývalé klubovně  dokládám následující fotografií:

skenovat0001

Je vidět v rámečku na bílé zdi nad hlavou a pravém rameni “mladíků” pánů Paulíka a Holaty.

Originální fotografie je zřejmě nenávratně ztracena. Je ale možné, že někdo i z nešachové veřejnosti pozná osoby na snímku, případně může poskytnout jakékoliv informace k oné fotografii. Za vše budeme vděčni.

 

2 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..