9. turnaj O pohár ŠK Jiskra

V pátek 29. března 2019, pokračuje seriál turnajů v rapid šachu “O pohár ŠK Jiskra” devátým turnajem.

Zahájení v 16,30 hodin v klubovně SH Jiskra, přihlášky na místě do 16,25 hodin u p. Karla Brodiny. Kdo má zájem, všechny kategorie, přijde včas, přihlásí se, bude zařazen (do počtu 36).

Turnajem vzpomeneme 105 výročí organizovaného šachu v Havlíčkově Brodě /tehdejším Německém/. Pro většinu účastníků jsou připraveny věcné ceny.

Šachy jsou jednou z nejstarších deskových her na světě. Do Čech byly přivezeny kupci z Byzancie někdy v 11. Století. Postupně se rozšiřovaly do většiny českých měst a i do tehdejšího Německého Brodu, kde se vyskytli nadšenci, kteří si rádi vyzkoušeli své umění kombinace a logického umění. Jedním z nich byl i Karel Havlíček Borovský, se svým nejbližším brodským přítelem Václavem Žákem, ale i další se scházeli v saloncích místních hotelů. Chyběla však organizovanost hry v turnajích, soutěžích. Zájemci o šachovou hru se sešli na ustavující schůzi 1. dubna 1914 a toto datum je tedy možné vzít za zahájení organizované činnosti v Německém Brodě. Duší veškerého snažení se stal v té době nejlepší brodský šachista dr.K.Meissner, který byl zvolen předsedou. Od té doby se začaly hrát turnaje, simultánky, ale i vyučovat začátečníky  a méně pokročilé. O šach byl velký zájem, ale dobře rozjetá šachová činnost však byla přerušena výbuchem 1. světové války, opětovně pak opět pokračovala od roku 1919. Uskutečnilo se mnoho přátelských zápasů s okolními kluby, velkou atrakcí byla simultánka známého mistra Salo Flora, která se uskutečnila v roce 1929. V lednu 1930 pak v Brodě hrál simultánku další světový mistr Friedrich Samisch, jeden z nejúspěšnějších německých hráčů, simultánku hrál naslepo a zvítězil 9,5:0,5 bodu. V roce 1931 byl do čela šachového klubu zvolen továrník Hanuš Mahler. V roce 1932 se v místním hotelu Eichler uskutečnila další simultánní produkce s ruským mezinárodním velmistrem Jefimem Bogoljubovem. V roce 1935 se velmi známými začínají stávat turnaje v bleskové hře. Během druhé světové války a po ní až do roku 1969, se v Havlíčkově Brodě organizovaný šach nehrál. Až v roce 1969 pan Jan Bancíř aktivuje šachové dění v Havlíčkově Brodě na půdě „Dukly“. Rozmach brodského šachu opět nastal v roce 1973, do dnešního dne se od této doby na stolech brodských šachistů sehrály stovky partií, v Havlíčkově Brodě se uskutečnily vrcholné republikové soutěže, MČR jednotlivců mužů, žen, juniorů, žáků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..