Author Archives: Tomáš Klement

Pozvánka na další turnaje „O pohár“

Tak jsme se konečně dočkali. Klubovna ve sportovní hale (v Ledečské ulici) je šachistům opět k dispozici. Takže v pátek 29.5.2020 (od obvyklých 16:30) se uskuteční 13. turnaj „O pohár TJ Jiskra Havlíčkův Brod“.

Další termíny (tedy plán):
14. turnaj: 5.6.2020
15. turnaj: 12.6.2020
16. turnaj: 19.6.2020

Pokud jste to za dva měsíce pauzy už zapomněli, hraje se tempem 12 minut + 3 sec/tah. Hrací systém je švýcarský, a to i při malém počtu hráčů. Počet kol je 7, ale při malém počtu hráčů může být konec i dříve (když losovací program VinczeSwiss oznámí, že další kolo již nelze nalosovat kvůli vyčerpání všech přípustných kombinací ve švýcaru).

Veledůležitá upozornění:
rouška je povinná
– povinné je i desinfikování rukou a povrchů (desinfekci zajistí pořadatel)
– mezi šachovnicemi budou rozestupy tak velké, jak jen to klubovna dovolí
– žádné podávání rukou
– žádné žraní v hrací místnosti
– budeme pořádně větrat

Dříve platilo přísloví: Kdo se bojí, nesmí do lesa.
Modifikované moderní přísloví: Kdo se bojí (koronaviru), nesmí na turnaj.

Výtvor čínských takyvědců tady už bude napořád, nemůžete být stále v bunkru. Nebo snad ano?

Opakovaný krajský přebor Vysočiny v online rapid šachu

V prvním (20.4.2020) KP Vysočiny v online rapid šachu dva hráči švindlovali (hráli s pomocí počítače) a byli diskvalifikováni. Protože ale skončili na druhém a třetím místě, znehodnotilo to celý (tehdejší) turnaj. Proto se KP v online rapidu hrálo znovu (29.4.2020).

Zúčastnilo se 27 hráčů. A tentokrát jsem vyhrál:
1. Vincze Roman (RomanVincze) 7/7
2. Fišar Josef ml. (Joekoski) 5/7
3. Večeřa Pavel (VeceraP1973) 5/7

Pořadatel opět nevyřešil nasazování podle elo z reality (nalosovaní dvojic prvních kol bylo tedy divné – podle rapidových elo z chess.com). V krátkém turnaji (na 7. kol) toto dost vadí. Né že bych si stěžoval. Nenasazování podle reálných elo mi umožnilo vyhnout se obávaným soupeřům. Klidně jmenovitě: tučňákovi (FM Josef Kratochvíl), karimasterovi (FM Lukáš Karásek) a ghostdogovi (David Brychta (na předchozích online turnajích mě dvakrát vypepřil)). Takže jsem švýcarským systémem proplul bez nehody – losovalo mi to přijatelné soupeře. A měl jsem i kliku: v předposledním kole se soupeř (Joekoski) dostal do časovky. Přestože já jsem měl času mraky, začal jsem taky blicat, a vyrovnanou pozici jsem dovedl na pokraj prohry. Soupeř si (ale asi) začal uvědomovat, že najednou je na tom pozičně nějak moc dobře, začal o tom více přemýšet … a spadl na čas (ani +3sec/tah mu nepomohlo).

Sice jsem turnaj vyhrál, ale stejně mám z toho divný pocit. Jsou výsledky turnaje definitivní? Jestli zase někdo švindloval, bude turnaj opět anulován. A KP se bude hrát znovu a znovu a znovu a znovu a znovu … (až do aleluja).

Krajský přebor Vysočiny v online rapid šachu

V pondělí 20.4.2020 na www.chess.com proběhl on-line KP Vysočiny v rapid šachu. Celý turnaj byl takový nějaký divný.

Za prvé: název turnaje. Já se tak nějak zdráhám považovat (zmiňovaný) turnaj za krajský přebor (ale můžete mít jiný názor). Pořadatel si klidně mohl nazvat turnaj třeba Intergalaktický megaturnaj – mistrovství Galaxie Mléčná dráha.

Za druhé: ač pořadatel požadoval, aby všichni hráči do svého profilu uvedli i svoje jméno, někteří tak přesto neučinili. Tito hráči měli být z KP Vysočiny vyloučeni, protože není jasné, jestli z Kraje Vysočina jsou. Jsou?

Za třetí: nalosování prvního kola. Místo skutečných elo (z reality) byla použita on-line rapidová ela serveru chess.com. Já takové rapidové elo dosud neměl (na chess.com hraju jen blicky), takže jsem byl s nasazovacím elem 1400 na chvostu. A v prvním kole mi to nalosovalo tučňáka (FM Josef Kratochvíl). Mohlo by na REÁLNÉM turnaji dojít V PRVNÍM KOLE na partii FM J.Kratochvíl – Vincze? Kdyby turnaj neměl 7 kol (a měl třeba 11 kol), tak by defektní nasazování (prvních kol) bylo alespoň trochu obroušeno. Ale toto? Naprosto neregulérní nalosování! Ale můžete mít jiný názor.

Za čtvrté: počítačové švindly. Když jsem se druhý den přihlásil na chess.com, vítala mě hláška, že Jezdec45 švindloval a je mi tedy refundováno +45 elo bodů. No a ta prohra v turnaji co? Teda mě to bylo divné už u partie. Sežeru si (nic zlého netuše) pěšce, následuje mezitah (napadení dámy pěšákem – to jsem v propočtu ještě viděl – v pohodě ustupuji), následuje Jg4-h6+ (to jsem v propočtu neviděl – co je to za blbý šach, vždyť toho koně seberu (a koně sebrat musím, jinak ztráta kvality a pěšáka k tomu)) – aha – bude následovat další mezišach a pak dobrání figury – a jsem pozičně naprosto vyřízenej. Taková kombinace od hráče s (reálným) elo 1800? No prostě šok.

I přes tenhle šok jsem byl před posledním kolem (průběžně) třetí. Kdybych v posledním kole vyhrál, mohl jsem být i první (teda pokud by vyšla Buchholz loterie pro mě). Jenomže jsem prohrál – karimaster100 mi nedal žádnou šanci.

Až technologie dále postoupí (viz film Johnny Mnemonic), přestaneme hrát šachy. Už to totiž nebude mít žádnou cenu. Nejen on-line, ale ani v reálu. Dávám tomu tak asi 20 let.

České elo pro program VinczeSwiss

Nejsou teď žádné turnaje ani soutěže družstev, prostě nic (dnes 20.3.2020 ani nebude 13. turnaj „O pohár“ – sportovní hala v Ledečské ul. je uzavřená). Docela nuda, co?

Tak aspoň něco nového o programu VinczeSwiss.

Už od verze 1.00 program VinczeSwiss podporuje import FIDE elo listiny. Ale co národní elo listina?

Zatímco FIDE elo listina je (jednotná) pro celý svět, tak zpracovatelé národního elo – to je každý pes jiná ves. Každý stát/šachový svaz si to dělá jinak, takže např. české národní elo (LOK) je publikovano v jiných formátech než německé národní elo (DWZ), atd. Opravdu nemohu (v programu VinczeSwiss) podporovat X verzí importu národního elo (to by pak vznikl obří Bumbrlíček jako je oficiální Swiss Manager – a to nechci).

Pokusil jsem se kontaktovat Martina Šmajzra (to je zpracovatel české národní elo listiny LOK) s návrhem, aby českou LOK zveřejňoval také ve formátu vhodném pro program VinczeSwiss. Bylo mi sděleno, že můj jednoduchý program je v podstatě na nic a že jej (zveřejňováním české LOK v kompatibilním formátu) podporovat nebude.

Tak teda sám. Z https://elo.miramal.com/ jsem stáhnul Rapid LOK k 1. 3. 2020 pro SwissManager s diakritikouLOK k 5. 1. 2020 pro SwissManager s diakritikou a během chvilky jsem provedl sloučení obou elo listin a jejich převedení do VinczeSwiss kompatibilního formátu:

    !!! česká rapid LOK + LOK pro program VinczeSwiss !!!

Návod na použití:
1. Soubor ZIP stáhněte a rozbalte.
2. Vzniklý elo.txt soubor nakopírujte k programu VinczeSwiss (do podadresáře ELO).
3. V souboru VinSwiss.ini nastavte EloSearchRemoveDiacritics=False.

Poslední (třetí) bod je kvůli tomu, že zatímco (celosvětová) FIDE elo listina je bez diakritiky (tj. bez háčků a čárek), tak (výše uvedená) česká elo listina je s diakritikou.

Tak. Rozhodně neplánuji vydávat českou LOK + rapid LOK (ve VinczeSwiss kompatibilním formátu) pokaždé, když dojde k její (oficiální) aktualizaci. Jen jsem tady předvedl, že i import české LOK (do programu VinczeSwiss) je možný.