Krajský přebor Vysočiny v online rapid šachu

V pondělí 20.4.2020 na www.chess.com proběhl on-line KP Vysočiny v rapid šachu. Celý turnaj byl takový nějaký divný.

Za prvé: název turnaje. Já se tak nějak zdráhám považovat (zmiňovaný) turnaj za krajský přebor (ale můžete mít jiný názor). Pořadatel si klidně mohl nazvat turnaj třeba Intergalaktický megaturnaj – mistrovství Galaxie Mléčná dráha.

Za druhé: ač pořadatel požadoval, aby všichni hráči do svého profilu uvedli i svoje jméno, někteří tak přesto neučinili. Tito hráči měli být z KP Vysočiny vyloučeni, protože není jasné, jestli z Kraje Vysočina jsou. Jsou?

Za třetí: nalosování prvního kola. Místo skutečných elo (z reality) byla použita on-line rapidová ela serveru chess.com. Já takové rapidové elo dosud neměl (na chess.com hraju jen blicky), takže jsem byl s nasazovacím elem 1400 na chvostu. A v prvním kole mi to nalosovalo tučňáka (FM Josef Kratochvíl). Mohlo by na REÁLNÉM turnaji dojít V PRVNÍM KOLE na partii FM J.Kratochvíl – Vincze? Kdyby turnaj neměl 7 kol (a měl třeba 11 kol), tak by defektní nasazování (prvních kol) bylo alespoň trochu obroušeno. Ale toto? Naprosto neregulérní nalosování! Ale můžete mít jiný názor.

Za čtvrté: počítačové švindly. Když jsem se druhý den přihlásil na chess.com, vítala mě hláška, že Jezdec45 švindloval a je mi tedy refundováno +45 elo bodů. No a ta prohra v turnaji co? Teda mě to bylo divné už u partie. Sežeru si (nic zlého netuše) pěšce, následuje mezitah (napadení dámy pěšákem – to jsem v propočtu ještě viděl – v pohodě ustupuji), následuje Jg4-h6+ (to jsem v propočtu neviděl – co je to za blbý šach, vždyť toho koně seberu (a koně sebrat musím, jinak ztráta kvality a pěšáka k tomu)) – aha – bude následovat další mezišach a pak dobrání figury – a jsem pozičně naprosto vyřízenej. Taková kombinace od hráče s (reálným) elo 1800? No prostě šok.

I přes tenhle šok jsem byl před posledním kolem (průběžně) třetí. Kdybych v posledním kole vyhrál, mohl jsem být i první (teda pokud by vyšla Buchholz loterie pro mě). Jenomže jsem prohrál – karimaster100 mi nedal žádnou šanci.

Až technologie dále postoupí (viz film Johnny Mnemonic), přestaneme hrát šachy. Už to totiž nebude mít žádnou cenu. Nejen on-line, ale ani v reálu. Dávám tomu tak asi 20 let.