Znojmo, vidím tě dvojmo

Protože (už více než rok) je to s šachovými turnaji v kraji Vysočina úplně chcíplé, tak jsem si v sobotu 4.9.2021 vyjel do Znojma se přesvědčit, zda je to chcíplé i jinde. Je!

V turnaji, který se hrál jako Memoriál Ing. Jana Turka, hrálo pouze 26 hráčů (viz https://chess-results.com/tnr569659.aspx?lan=5). Hned vedle se hrál ještě dvojturnaj Znojemská královna a královnička (viz https://chess-results.com/tnr569658.aspx?lan=5), účastnic bylo 8 + 14. To jako 8 hráček na Mistrovství ČR žen v rapid šachu? Šachové hnutí je po koronaviru fakt úplně chcíplé!

(Chcíplé) po koronaviru? Né!! Ještě není po koronaviru, ještě tady koronáče pořád máme. Pořadatelé po účastnících požadovali vyplnit čestné prohlášení. Byl to dotazník, kde se zaškrtávalo A až E (očkování, prodělaný covid, …). Musel jsem zašktnout E (tj. test na místě). Pořadatelům jsem ukázal provedený test s čárkou v negativním poli. A informoval jsem je, že v téhle krabičce mi zbývají ještě čtyři testovací sady, takže kdyby se na turnaji objevili debilové z Krajské hygienické stanice … .

Na začátku turnaje/turnajů měla hadr na hubě cca třetina účastníků (já samozřejmě také – dodržuju přece opatření ó veliké vlády). Postupně ale hadry mizely, až jsem si (v posledním 9. kole) všiml, že v celém sále mám hadr na hubě jenom já.

A teď už něco o hře. Byl to rapid na 10 min (+ 5 sec/tah), takže spousta chyb. V prvním kole se mi pletly diagonály. Že by následek nedostatku praxe s reálnou šachovnicí a s reálnými figurkami? Nebo za to může Ivan Mládek (viz nadpis článku)? Takže jsem nastavil (Ondřejovi Zelenému) zadáčo dámu (a samozřejmě jsem o ní přišel). Naštěstí to bylo ve fázi, kdy jsem už tu dámu měl navíc, takže se akorát začalo odznova a vyhrál jsem.

V druhém kole jsem nastavil střelce, ale soupeř (Tomáš Zelený) mi ho neodebral, takže jsem zase vyhrál.

Pak se naštěstí úrověň mojí hry trochu stabilizovala. Stabilizovala? Ále né, nestabilizovala, například jsem nevyhrál tohle:

Nezahrál jsem 1. – Kf5 a nevyhrál jsem. Neuvěřitelné, co?

Václav Paulík: Opravdu neuvěřitelné pro KM…………?!
Odpověď Vincze: Měl jsem jenom pár sekund. Prostě panika. Sebral jsem Jxb3, pak dokonce Jb3-c5xa4 a bílý král včas došel na d4 a padalo d5. To šachové hodiny Růžičku zachránily.

A neuvěřitelná je i (veselá) příhoda ze 7. kola. Pozapomněl jsem se trochu na chodbě, takže jsem do hracího sálu vpadl až cca minutu po zahájení hry. Běžel jsem k nástěnce: aha, takže na třetí šachovnici černými. Běžel jsem k třetí šachovnici … ta ale byla plně obsazená a partie mezi hráči A – B již byla ve střední hře. Říkám oběma hráčům, že já mám na této šachovnici hrát černými figurami. Hráči mě ale ignorovali. Volám: “Rozhodčí! Rozhodčí!”. Rozhodčí přišel ke třetí šachovnici a partii A – B stopnul. Zeptal se na jména, kouknul do nalosování 7. kola a … hráče B od stolu vyhodil. Hráč B začal ukřivděně skuhrat, že s kým má tedy hrát? Volno je jenom támhle (cca osmá šachovnice, sedí tam hráč C samotný a čeká na soupeře), ale proti hráči C už hrál. Tam nemůže! Rozhodčí kouknul do nalosování kola, šel k (cca) desáté šachovnici, tamní partii mezi hráči D – E stopnul, hráče D od (desátého) stolu vyhodil a dosadil tam skuhrajícího hráče B. Hráče D, vyhozeného od desátého stolu, poslal rozhodčí hrát proti (dosud volnému) hráči C na osmý stůl.

Dobrý, co? Mě ale rozuzlení zápletky trochu zklamalo. Když totiž hráč B začal vyřvávat, že proti hráči C již hrál, tak první, co mě napadlo, bylo, že se losovací program Swiss Manager zase podělal. Něco jako čtyřnásobné Koumar – Trnka na turnaji v Počátkách 2019. Už jsem si (v duchu) připravoval (veřejnou) řeč (na celý sál) o shnilém programu Swiss Manager a o skvělém programu VinczeSwiss, když vtom rošády rozhodčího celý problém elegantně vyřešily.

A také mě zklamalo závěrečné vyhlašování výsledků. Pořadatelům trvalo tři čtvrtě hodiny, než zpracovali výsledky a vypsali diplomy. Fakt dlouhé čekání. A velmi mě pobavilo, že móda recyklovaných cen dorazila už i do Znojma. Královničky si totiž věcnou cenu vybíraly z extra stolu s plyšáky. Byly to plyšáci z Billy, stáří cca šest let. Nechyběl květák, banán, brokolice … byly tam všichni plyšáci (z tehdejší) Billa sady.

Šest let staré plyšáky pro čtrnáctileté holky? Enjoy! Organizované šachové hnutí jde do kelu.

————————————

Václav Paulík:

Výsledky turnaje zde: http://chess-results.com/tnr569659.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE&turdet=YES

Roman skončil na 4. místě se 6,0 body,gratulujeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..