1. kolo KS družstev Vysočiny

SŠK Cejle 4:4 TJ jiskra Havlíčkův Brod “C”

V nové sezóně jsme na úvod zavítali do Cejle, která je asi 10 km za Jihlavou, pokud máte správného navigátora, ale vrátím se na začátek.

Sraz jsme měli, jak bývá většinou zvykem, u Hotelu Slunce. To se podařilo dle domluvy a po ranní cigaretě určitých kuřáků jsme vyrazili. Vedl nás pan Paulík jako řidič s navigátorem Davidem Brožem a se spolujezdkyní Jarkou Krečmerovou. My v druhém autě s řidičem Jardou Melicharem, vysmátým Honzou Mottlem a s naší jedničkou na tento zápas Mírou Holátkem J, jsme se drželi jen sotva v závěsu Fábie pana Paulíka až do doby, co jsme za Jihlavou nebo někde tam špatně odbočili na spíše polní cestu než silnici. My v závěsu jsme žili představou, že je to nějaká bývalá vojenská zkratka pana Paulíka, ale to byl omyl, byla to špatná navigace nebo spíše špatný navigátor, který neměl navigaci, ale mapu. Po zjištění této skutečnosti a rychlé poradní zastávce jsme nakonec stejně každý jeli jinak. My už teda podle mobilní navigace a i když jsme vyjeli o trochu později dorazili jsme jako první a těsně před začátkem zápasu za pár minut přijelo i navigační auto…

Takže po seznámení s prostředím, které bylo příjemné — „místní kulturní dům“, kde zatím nebyla zima dle pamětníků z minulých ročníků — jsme začali zápas.

Jak je vidět viz níže sestava s výsledky. Jako první ukončila trápení soupeře na osmé šachovnici Jarka Krečmerová. Její hru jsem samozřejmě moc nesledoval a ani mé znalosti posouzení hry nejsou na odpovídající úrovni, ale přesto dle krátkého rozboru pana Paulíka, Jarka měla štěstí, že soupeř neviděl rozhodující tahy, které by k prvnímu bodu pro Brod nevedly, ale o tom to je…

Další bod pro nás netrval dlouho, zařídil ho Jarda Melichar. Z rovné pozice pro oba hráče soupeř udělal rozhodující chybu, kterou Jarda ihned využil a soupeř se za krátko vzdal. Takže průběh zápasu se zatím vyvíjel dobře. Další ukončený zápas byl na páté desce, když po nabídce smíru se mě Honza Mottl zeptal, jestli má remízu přijmout. Po mém rychlém neodborném zhlédnutí pozice jeho rovné a velmi pro mě nepřehledné pozice jsem mu doporučil, ať se rozhodné sám a Honza po krátkém váhání remízu přijal. Možná, že jsme se tím připravili o naději na celkovou výhru, protože Honza tam samozřejmě nějakou hru měl.

Takže momentální stav byl 0,5 : 2,5, který se za krátko změnil díky panu Paulíkovi na 0,5 : 3,5. Jeho pro mě vždy nepříjemnou hru jsem moc nesledoval a ani bych jí asi nerozuměl J, ale podle závěrečného soupeřova zděšení ve tváři to byl asi překvapující závěr utkání. Ještě stále průběh zápasu vypadal nadějně, i když na šesté, první a třetí šachovnici to nevypadalo dobře. Jirka Pokorný musel obětovat dámu a ztrácel před tím už dva pěchy. Takže stav se změnil na 1,5 : 3,5. Další, kdo byl na porážku, byl Míra Holata, který ale celý zápas srdnatě bojoval proti jasnému favoritu. Hra dále pokračovala do finále, kde další naděje zhasla po dobrém výkonu ve střední hře, kde měl David Brož jasně navrch, ale v další některé fázi se ocitl bez jednoho pěcha a s tím musel bojovat až do závěru s horším střelcem proti koni.

Po ukončení zápasu Davida byl stav najednou 3,5 : 3,5, což na celkovou výhru nevypadalo, zvláště když jsem jako poslední účastník v tom momentě, podle některých stál hůře, i když mně se to nezdálo a chtěl jsem stále se nějak prosadit, protože jsem si na soupeře věřil. Ten mi v průběhu zápasu nabídl asi třikrát remízu po čtvrté jsem jí nabídl já, protože tam už dávno asi nic nebylo. V závěrečné fázi soupeřovi už moc nezbývalo času tak hrál trochu rychleji (pohyboval se okolo pěti minut) což já jsem měl v určité fázi na něj ještě okolo dvaceti minut, které dokázal stáhnou, takže jsme se potom k závěru pohybovali pod pěti minutami.

A tady je odkaz pro případné zájemce na zhlédnutí poslední partie, dle Houdini 4 prohrávající: http://www.viewchess.com/cbreader/2015/10/19/Game9765896.html

Příště může být uvedena partie jiného hráče, pokud bude mít někdo zájem…

Cestu domu jsme už trefili…

SŠK Cejle TJ Jiskra Havlíčkův Brod C
Karban Vlastimil (Z,ZK) 2075 1 0 1780 Holata Miroslav (Z)
Cháb Ondřej (Z,K) 1779 0 1 1834 Paulík Václav (Z)
Cvach Zbyněk (Z) 1392 1 0 1637 Brož David (Z)
Pejčoch Karel (Z) 1812 ½ ½ 1460 Nimmertondl Petr (Z,K)
Velc Luděk (Z) 1528 ½ ½ 1358 Mottl Jan (Z)
Nepraš Jaromír (Z) 1454 1 0 1448 Pokorný Jiří
Cháb Karel 1612 0 1 1321 Melichar Jaroslav
Smola Petr 1292 0 1 1270 Krečmerová Jaroslava
4 : 4

Výsledky kola:

Domácí 1.kolo Hosté
SŠK Cejle 4 4 TJ Jiskra Havlíčkův Brod C
TJ Spartak Pelhřimov B ŠK Světlá nad Sázavou C
Silko Gambit Jihlava C 4 4 TJ Žďár nad Sázavou B
TJ Žďár nad Sázavou C 2 6 Silko Gambit Jihlava D
TJ Jiskra Humpolec B ŠK Caissa Třebíč C

One comment

  1. K utkání 1. kola KS v Cejli, doplním několika osobními postřehy. Přesun od Jihlavy do 8 km vzdálené Cejle, byl opravdu dramatický, v některých úsecích mi to připadalo jak ve VVP, nemýlil jsem se, neboť se nám podařilo projíždět kolem bývalého vojenskéh prostoru. Ač jsem při odjezdu upřesnil “velitele vozidla”, který funkci přijal s radostí, vyzbrojen technikou pro přesun….Bohužel, technika zklamala a Já za Jihlavou předčasně odbočil vlevo a pak jsme se “kochali” krajinou……Nakonec vše dopadlo OK. Do hrací místnosti jsme přišli přesně.

    Utkání velmi bojovné, svědčí o tom pětihodinový zápas, nikdo nechtěl prohrát, teoreticky podle ELO, byl soupeř lepší, ale neodpovídá někdy skutečnosti. Petr průběh okomentoval, rychlá výhra Jarušky, kterou nutno pochválit za závěr partie, matový útok. Velmi těžký úkol čekal na Mirka Holatu na první šachovnici, dlouho vzdoroval, ale soupeř postupně získával prostorovou převahu, kterou uplatnil v zisk rozhodující výhody, materiálu, Mirek bojoval! Můj tradiční soupeř se bránil Skandinávskou obranou, ne příliš přesně, ztratil pěšce a pozici, což nakonec vedlo ke ztrátě dámy. Velmi nadějnou pozici získal ze zahájení David Brož, hrající černými figurami. Soupeř byl zatlačen do obrany, jeho král v nebezpečí a vypadala pozice na rychlý konec. V dalším průběhu několika pasivními tahy se pozice vyrovnala, David v časové tísni, do koncovky s pěšcem méně a pozici neudržel. Osobně musím pochválit kapitána našeho týmu, který bojoval a snažil se o to, vyhrát partii a tím i zápas. Ono se stačí podívat na rozdílné ELO, Petr měl těžký úkol, ale věřil si, chtěl zvítězit, ale pozice byla pro soupeře lepší, zejména aktivní soupeřova věž na jedné straně a odříznutý král Petra na poslední řadě, nedávaly šanci na výhru. Tu měl soupeř, ale i problémy s časem a tak partie nakonec skončila po zásluze smírně. Méně se dařilo tentokráte Jirkovi Pokornému, který v partii nic nevymyslel, soupeř mu nedal šanci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..