Veselý Vítek – Mrazík Tomáš remis
Vincze Roman – Nedoma Michal 1-0
Pavliš Matěj – Simajchl Adam 1-0
Linhart Jaroslav – Kutil Adam 0-1
Dlasek Ján – Zeman Jan 0-1
Kocman Patrik – Kučera Miloslav 1-0
Havelka Vladislav – Součková Viktorie 1-0
Melichar Jaroslav – Kapčuk Pavel 0-1
Blahopřeji celému týmu k vítězství!
Předzápasovou(opravuji: zápasovou) kulturní vložku obstaral Jarda Linhart. Přihasil si to v 9:05 (už se tedy 5 minut hrálo) a na celou hrací místnost začal hlasitě vysvětlovat, že MUSEL ještě do Billy koupit džusík. Byl multivitamínovej! Bryskně jsem Járu usadil na tu správnou židli … .Jako první dohrál Jarda Melichar. Prohrál. Když jeho soupeř začal (oběma) věžema obsazovat (v pozici jediný) volný (b-)sloupec, Jarda na to vůbec nereagoval (jako že by oponoval Vab8). Nic. Takže bílá dvojice věží (z b1 a b2) nalezla bez odporu na b7 a c7 … a harmonika na sedmé řadě černého rychle a brutálně vyřídila: 0-1.
Vyrovnal jsem já. V pozici na diagramu (posledním tahem černého bylo přirozené Vad8) už bílému začínají problémy:
Hrozí 1. – Jxe4. Stalo se 1. Vc1 Je5 (nyní bílý nemůže 2.Jxe5 pro mezitah 2. – Vxd2) 2. Sf1 (vykryl sice hrozbu 2. – Jd3, ale …) 2. – Vxd2 (HIMARS … zásah!) 3. Jxd2 Vxd2 (nyní bílý nemůže 4.Dxd2 pro 4. – Jf3+ a 5. – Jxd2) 4. Db1 Jf3+ 5. Kg2 Jxe1+ 6. Vxe1 Jxe4 a bílý se vzdal. Vyrovnáno: 1-1.
Pak vyhrál Kocman. Jeho soupeř útočil dámou a koníkem na trošičku (postupem pěšců) oslabené postavení černého krále … ale po výměně dam bílý najednou zjistil, že bílý koník Jh6 jaksi už nazpátek nevyjede. S figurou navíc nenastaly při uplatňování žádné potíže: 2-1.
Zvýšil Havelka. V taktických komplikacích střední hry obral soupeřku o pěšáka. A nebyl to pěšec ledajaký. Byl to volňas-killer c6 (a pak už c7), podporovaný nevyhnatelným koníkem pověšeným na opěrném bodě d5 (před černým opožděným pěšcem d6) … bylo jen otázkou času, kdy černá pozice povolí ve švech: 3-1.
Pozice Vítka Veselého se mi nelíbila víc a víc. Při plné šachovnici figur měl Vítek (jako bílý) dvě lehké figury proti věži a pěšci. Jenomže bílí pěšci dámského křídla byli slabí a černí pěšci dámského křídla byli silní (tak to v pozicích na motivy Benoni bývá) … když černý zvýšil materiální převahu na (V + 2p proti S+J) a především narostl další tlak černého na bílé dámské křídlo … přišla od černého překvapivě nabídka remízy. To nešlo odmítnout – ještě že má Vítek u soupeřů až takový respekt: 3,5 – 1,5.
Jánovi Dlaskovi dnes věnuji hned tři diagramy. Ó jaká pocta. Tak první pozice:
Pozice černého je naprosto umrtvená. Přišlo 1. – Vf4. Pokud by bílý chtěl vyhrát “bezpečně”, doporučil bych 2.g3 a černá věž musí zpátky, protože nelze 2. – Vxd4 pro 3. Sxh7+. No a když černá věž pojede zpátky … bílý bude (po zbytek partie) černého škrtit až do úplného uškrcení.
Pokud by byl bílý svolný “trochu riskovat”, doporučil bych 2. Dh5 g6 3. Jxg6 hxg6 4. Dxg6+ Kf8 (4. – Kh8 5. Dh7 mat) 5. Dh6+ s dalším 6. Dxf4 a černý je v loji.
Nic z toho bílý nezahrál a po Jd6-f5 se bílá pozice začíná od d4 rozkládat.
A druhý Jánův diagram:
Rozklad mohl být (myslím) o dost horší, pro bílého to skončilo jen s deficitem jednoho pěšáka.
Tady to chtělo 1. f4 nebo 1. De5. Blokáda v duchu Nimcoviče. Nu jen si to představte: 1. De5 Dxe5 2. Vxe5 – a nyní odstraníme věže a na e5 dáme bílého krále … (já vím – moc tahů – ano – ale plán by to byl) … a při bílém Ke5 by černý byl i pěšcem navíc v dost velké nevýhodě a mohl by i prohrát.
V pozici diagramu se ale stalo 1. Dg3? e5 … a je po blokádě.
A do třetice Jánův diagram:
Tady to chtělo okamžité 1. f4 a je to =. Po 1. Kg3 Kf7 je už na f4 pozdě a černý král dojde (a došel) na d5. A bílý skončil. Takže místo zvýšení na 4,5 – 1,5 bylo sníženo na 3,5 – 2,5.
Jánovi jsem řekl: “Doufám, že tvoje partie nebude znamenat zlom v zápase.”
Při stavu 3,5 – 2,5 zbývaly dohrát dvě partie, přičemž Pavliš byl v časové tísni už od cca dvacátého tahu a Linhart hrál na půlminutě od tahu cca třicátého. To mohlo dopadnout jakkoliv.
Pavliš převedl partii do koncovky nestejných střelců, na šachovnici byl ale přítomen ještě (jeden) pár věží. Říká se, že nestejnopolné střelcovky jsou remíza. ALE NÉÉ S VĚŽEMA!! Pavliš “nepozorovaně” vylepšoval figurky: pěšce i krále … zatímco jeho soupeř nečinně přešlapoval na místě a čekal. Zdálo se mi, že mladý hráč hostů vůbec necítí přicházející nebezpečí … a najednou se v pozici objevil dost nepříjemný tlak bílého … a šokovaný černý nezvládl hned první vážnější hrozbu … 4,5 – 2,5.
Pavlišova partie rozhodla. Uděluji absolutorium za vedení (zdánlivě remízové) koncovky nestejnopolných střelců (s věžema ovšem).
Jarda Linhart to totiž pokazil. Při oboustranné hře na půlminutě získal napřed v dámské koncovce pěšáka … pak ale ve snaze o zabránění věčnému šachu o něj přišel … pak se sám pokusil o věčný šach … ale provedl to blbě (při správném provedení tam věčňák byl) a soupeř se nejenže z věčňáku dostal, ale volným d-pěšcem zavěsil: 4,5-3,5.
No ale: zvítězili jsme.
Ještě k partii Matěje Pavliše:
Dávám sem svůj nejlepší výkon (na téma nestejnopolní střelci v koncovce). Partie je z roku 2009. Byly tam také věže. Šnorek (kandidát mistra!) to považoval za remízové a dokonce mi remízu nabízel. Kdepak. S věžema to remíza není ani náhodou.
Domácí 1.kolo Hosté
Caissa Třebíč A 4½ – 3½ TJ Náměšť nad Oslavou B
Jiskra Havlíčkův Brod A 4½ – 3½ Spartak Velké Meziříčí
ŠK Světlá nad Sázavou A 4 – 4 Gambit Jihlava B
Spartak Pelhřimov A 5 – 3 Jiskra Humpolec A
TJ Žďár nad Sázavou A 0 – volno