RSZ finále s překvapením


Regionální soutěž vstoupila dnes do finálové části, ve které jsou čtyři nejúspěšnější týmy základní části, Jiskra H.Brod „C“ – vítěz základní části, Gambit Jihlava „E“, ŠK Světlá n/S „C“ a naše „D“. Dnešní první kolo svedlo do boje na 64 šachových polích – klubového derby – „C“ s „D“.


 Po dramatickém, více jak pětihodinovém boji, zvítězilo překvapivě, ale zaslouženě „D“ v sestavě: Jan Dlasek, Jiří Havel, Igor Domkář a žáci Tomáš Němec s Vítkem Fenclem. Favorizované „C“ nastoupilo v sestavě: Petr Štůla, Petr Nimmertondl, Martin Hyrš, Jakub Satrapa, Jaroslava Krečmerová.

 

TJ Jiskra Havlíčkův Brod C   TJ Jiskra Havlíčkův Brod D
Štůla Petr (Z) 1508 0 1   Dlasek Ján (Z, H,)
Nimmertondl Petr (Z, V) 1470 0 1 1325 Havel Jiří (Z, K)
Hyrš Martin (Z, K) 1349 1 0 1000 Domkář Igor (Z)
Satrapa Jakub (V) 1520 1 0 1119 Němec Tomáš (Z)
Krečmerová Jaroslava 1252 0 1 1100 Fencl Vítek (Z)
  2 : 3  

Partie na všech šachovnicích bojovné, o tom svědčí všechny rezultativní výsledky na šachovnicích. Na první šachovnici Petr Štůla získal v zahájení pěšce, ale v dalším průběhu partie získal soupeř aktivní hru a pozici, kterou dovedl do vítězného bodu v koncovce.

Výborně si vedl na 2. šachovnici Jirka Havel, využil pasivního zahájení Petra Nimmertondla, který zanedbal vývin a včasnost rošády a to rozhodlo partii, neboť útok vedl Jirka na soupeřova krále přímočaře a bylo vyrovnáno, vedení „D“ zajistil nejmladší hráč – devítiletý Vítek Fencl, který je velkým talentem našeho ŠK!

Na 4. šachovnici dva naši mladíci, zkušeny Jakub Satrapa a další náš talent, dvanáctiletý Tomáš Němec. Hrál se Caro-kan, Tomáš partii dobře rozehrál, odrazil některé „pastičky“ Jakuba, v dalším průběhu Tomáš dovolil po výměnách střelců Jakubovi otevřít H sloupec na svého krále a pozice pro Tomáše velmi nebezpečná. Jenže Jakub nepokračoval správně, toho Tomáš využil skvěle, získal kvalitu a volný sloupec, což vše směřovalo k brzkému vítězství….To se však nedostavilo, neboť v této fázi partie nepokračoval Tomáš správně, nevyužil volný sloupec a možné vniknutí druhé věže na sedmou řadu u soupeře, čehož Jakub využil, začal „kopat“ jezdcem, vytvořil si volného pěšce, ke kterému byl „donucen“ a situace na šachovnici se rázem otočila a s ní výsledek. Musím však Tomáše pochválit, po dalších zkušenostech a studiu střední hry, má na to, aby za 2-3 roky patřil mezi naše přední hráče!?

Poslední se dohrávala partie na 3 šachovnici, Igor ostře zaútočil, vytvořil Martinovi problémy na dámském křídle, získal pěšce a šance. V útoku na soupeřova krále, přehlédl možnost Martina, že po napadení dámy věží, nebude její únik, v nadějné pozici zahrál místo Db6, pěšcem na b6 a musel dát dámu za věž a to již byla voda na mlýn Martina, který materiální výhodu uplatnil k výhře. Nejdelší partie utkání, která trvala více jak pět hodin. Všichni hráči jak D, tak C, patří pochválit bojovali! V příštím 2. kole nástavby, přivítají oba naše týmy soupeře Gambit E a ŠK Světlá n/S „C“ doma v klubovně, 5. března 2017 od 9,00 hodin.

Pohled Martina Hyrše, kapitána C 

Už podle odhodlání „Déčka“ oplatit nám prohru ze základní části bylo zřejmé, že utkání bude velmi dramatické. Náš tým se tedy musel snažit, abychom vykázali mladíky do patřičných mezí 😉 a  v odvetě obhájili své body. A tak o vzájemné špičkování nebyla nouze celé dopoledne a v zákulisí jsme si podle měnící se situace na šachovnicích měnili komentáře typu „Za chvíli máme bod“  „Neříkal jsi máte bod?“ — „Pěkně vás drtíme“ „Spíš jsi měl říct ‚Mohli bychom drtit, kdybychom věděli jak'“…

Hned od začátku se velmi dramaticky hrálo na 4. a 5. desce. Když jsem poprvé viděl Jakubovu partii, vůbec jsem z něj neměl radost. Holý král ještě v základním postavení a široko daleko žádná figurka. Zatímco Tomáš měl rošádu a figury hezky vyvinuté. Později už vidím, jak Jakubovi jednoznačně teče do bot a vše je nachystané k rychlému konci. Rychlý konec ale nepřišel, Tomáš svou šanci promeškal, a tak se bod z partie překlápěl zase k Jakubovi, kde už zůstal, 1:0.

Možná ještě horší věci se děly na 5. šachovnici: černý pěšec stojí na už na třetí řadě, nic ho nechrání, míří na něj bílá věž, která nemá vůbec nic na práci, a ten pěšec tam i tak stojí a stojí a nic se mu nedějě. Později vidím, že Jaruška nemá jednu věž; nevím kdy, nevím jak. A pak to pokračovalo, dvě černé věže honí bílého krále po skoro prázdné šachovnici a nejsou schopné ho přimáčknout ke kraji; mezitím si bílá věž občas dá šach a černý musí uhýbat, a celou dobu ubývají pěšci na obou stranách… Na konec Jaruška s věží míň hrála partii, která by snad neměla jít neprohrát ani kdyby se všechny figury odstranily a zůstali jen pěšci, a Vítek stále nenacházel žádnou cestu, jak vyhrát. A Jaruška pomalu postupovala pěšcem k proměně, já už se těšil, že bude pat (bílý král a8, pěšec a7, černé věže na b-sloupci), jen se ještě zbavit bílé věže. Nezdařilo se. 1:1.

Teď bych mohl nasypat pořádnou hromadu popela i na svou hlavu, protože jsem se velice unáhlil a čtvrtým tahem vyrazil s dámou do boje. Za což jsem byl po zásluze potrestán, neboť dáma neměla chvíli klidu a musela utíkat hned sem, hned tam. Figury jsem vyvíjel jenom kvůli tomu, abych eliminoval bezprostřední hrozby, nic jiného jsem kvůli věčnému uhýbání s dámou nestíhal. Ale přece jenom jsem se z té bryndy pomalu hrabal a figury rozehrával — také tím, že se hrálo u mého krále (takže to neměly daleko), kterého jsem nakonec odklidil velkou rošádou z nebezpečného centra na o pár tahů později ještě nebezpečnější dámské křídlo. (Z 25 tahů této části hry jsem 10 udělal dámou, to je opravdu odstrašující příklad, jak by se hrát nemělo.)

Na 1. šachovnici prohrává Petr Štůla, byl moc odvážný a riskoval bez propočítávání, 1:2.

Na 2. šachovnici se vzdává Petr Nimmertondl a Jirka Havel vůbec netuší, jak ten bod získal, 1:3.

Ale mezi tím došlo v mé partii k zásadnímu zvratu, protože sice jsem to měl špatné, ale mat už vidět nebyl, takže jsem mohl po kousíčkách začít na Igora tlačit a tlačit. A pak to přišlo, královskou věž jsem zapojil do hry, a to rovnou tak, že na b-sloupci chytila dámu. A pak už začala úřadovat moje dáma, prohnala Igorova krále po celé šachovnici a po cestě mu vraždila všechny pěšce. A vůbec mi nevadilo, že oba dva mí jezdci jsou ve vazbě. Když už se Igorův král schoval za poslední dva pěšce, došlo na mé svázané koně, jeden to nepřežil, ale vzal s sebou Igorova střelce. Ještě jsem ale měl dámu, druhého jezdce a v záloze ještě tři pěšce (proti věži, jezdci a dvěma pěšcům), takže se dalo buď dojít pro další dámu, nebo najít cestu k matu. A tu jsem konečně našel, celkem ale prohráváme 2:3. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..