Šachovým králem hradu Lipnice – Petr Brož, královnou Julie Richterová

Překvapivým, ale zaslouženým vítězem turnaje ” O šachového krále hradu Lipnice”, v rapid šachu na 9. kol, tempem 2 x 15 minut na partii, se stal sedmnáctiletý Petr Brož ze ŠK Světlá nad/Sázavou, když svým soupeřům povolil pouhý půlbod a při závěrečném vyhodnocení mu byla nasazena královská koruna. Do turnaje byl podle ELO nasazen jako pátý, ale skvělou hrou si poradil s hráči nasazenými před ním, FM Tomášem Vojtou, Filipem Valou.  Šachovou královnou hradu Lipnice se stala šestnáctiletá Julie Richterová z TJ Náměšť nad Oslavou. Na hrad do Lipnice nad Sázavou, se sjelo 104 zájemců bojovat o ” Královskou šachovou korunu hradu”, všech věkových kategorií. Od nejmladšího – šestiletého účastníka Pavla Brože a nejstaršího 78 – letého Jaroslava Horáka z Jihlavy. Urputné boje na 64 šachových polích do poslední partie, pak rozhodly i o pořadí v jednotlivých hodnocených kategoriích.

Vítěz převzal putovního 20 kg vážícího dřevěného krále, kterého pro turnaj zhotovil pan Vítězslav Novák z Lučice, jinak povoláním arborista, kterému patří velké poděkování, pořadatelům i účastníkům udělal velkou radost. První tři hráči turnaje obdrželi poháry, diplomy, stejně tak i vítězové jednotlivých kategorií, všichni účastníci pamětní medaili a věcnou cenu.

Výsledky:

Celkové pořadí : 1. místo Petr Brož – ŠK Světlá n/Sáz. 2. místo Tomáš Vojta – Spartak Vlašim 3. místo Roman Vincze – Jiskra Havl.Brod

Kategorie HD 16 : 1. místo Jan Muzikář ml. – ŠK Světlá n/Sáz., Kategorie HD 14 : 1. místo Rudolf Richter – TJ Náměšť nad/Oslavou, HD 12 : 1. místo Michal Edr – Spartak Pelhřimov,

HD 10: 1. místo Jakub Stejskal – Gambit Jihlava, Kategorie ženy/dívky: 1. místo Julie Richterová – TJ Náměšť nad/Oslavou, Kategorie neregistrovaní a ELO do 1400: 1. místo Tomáš Blažek – ŠO TJ Oudoleň

Podrobné výsledky turnaje naleznete na :http://chess-results.com/tnr451590.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&snr=5

Cenový fond, který podpořili partneři turnaje: ŠSČR, ČUS – Sportuj s námi, EFKO s.r.o., TIBEX, a.s., Měšťanský pivovar Rebel Havlíčkův Brod, AMYLON, a.s. Havlíčkův Brod,

Knižní klub Praha, Moravian CHESS,GRANIT Lipnice s.r.o., příjemně překvapil soutěžící.

Velkou pochvalu za pomoc, bez které by se těžko mohl turnaj uskutečnit, zaslouží místní ZŠ – paní ředitelkou Mgr. Marií Opršalovou, Mgr. Františkem Ročkem a žáci ZŠ.

Pořadatelům ze ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod, z.s. se podařilo uspořádat turnaj na vysoké úrovni po všech stránkách, bez problémů, propagovat královskou hru šachy, její zviditelnění mezi širokou veřejnost, včetně propagaci hradu Lipnice a regionu. Děkujeme panu Karlu Brodinovi, Zdeňkovi Ježkovi, kolektivu žen : Marii Satrapové, Lucii Fenclové, Denise Němcové, Marii Paulíkové, Renatě Koumarové a klubovému fotografovi Václavu Adamcovi, jehož fotografie + další, umístěné ve fotogalerii přibližují atmosféru turnaje. https://vysocina-news.cz/hrad-lipnice-ma-noveho-sachoveho-krale-a-kralovnu/

Media informují o turnaji:

Hrad Lipnice má nového šachového krále a královnu

 

2 comments

  1. Zase bylo nepřidávací tempo. Takže to zase bude skuhrání na téma “usiluje/neusiluje hráč o výhru” aneb nejdůležitější osobou je rozhodčí. Neskuhrání bude až úplně na konci.

    Po pěti kolech jsem měl 5/5 – to jsem ale netušil, že (kvůli nepřidávacímu tempu) už do konce turnaje žádnou partii nevyhraju. V šestém kole jsem měl na desce pozici (Kg4,Va7,e5,f4,g3,h4: Kg7,Vh1,e6,f7,g6 – BNT) …


    … a místo aby se to (s přidávacím tempem) důstojně dohrálo, tak při 6 sec (Vala) proti 8 sec (Vincze) je pozice podružná a rozhodují gorodky. Po 1.Kg5 Vh3 2.g4 Vh1 3.h5 gxh5 (teď jsem měl zkusit 4.f5 hxg4 5.f6+ Kg8 6.Kxg4 – ale na nějaké rozmýšení absolutně nebyl čas) 4.gxh5 Vg1+ začal soupeř volat po remíze (jako že neusiluju o výhru normálními prostředky) a ještě než stačil rozhodčí přiběhnout, tak jsem tedy remízu akceptoval. Proti oddílovému kolegovi jsem to hrotit nechtěl.

    V sedmém kole jsem dosáhl vyhrané pozice (Kg2,Vd4,Sg3,b4,f5,f2: Kg8,Vc2,Je5,a6,b7,f6,g7 – ČNT) …


    … ale (protože jsem byl vyšokovaný z mé 1,5 minuty proti soupeřovým 4 minutám) místo 1. – Jc6 -+ jsem zahrál 1. – Vc4?? a po 2.Sxe5! stojím (bez figury) na prohru (nejen na čas, ale i na pozici). V beznadějné situaci jsem to už už chtěl vzdát. Ale tak snadno mu to přece nedám – takže pokračujeme! A soupeř hrál tak blbě, že jsem mu (i s katastrofálním časem a bez figury) všechny pěšáky vysbíral. V pozici (Kf5,Vd6,Sg3: Kf7,Vb1,a4,b5,f6,g5 – ČNT) …


    … jsem cítil, že to začínám zase mít vyhrané, ale s 36 sekundami proti soupeřovým dvěma minutám jsem zvolil vymáhání remízy u rozhodčího (jako že soupeř neusiluje o výhru normálními prostředky). Při zastavených hodinách a při dumání rozhodčího nad pozicí jsem Brožovi navrhoval, že využijeme jeden z článků pravidel FIDE, totiž že se tempo zkonvertuje na Fischerovo +5 sec/tah (těch 5 sec/tah je výslovně uvedeno v pravidlech, diskuse o jiném přídavku tedy být nemůže) a důstojně to dohrajeme. Brož o přídavku na tah nechtěl ani slyšet, ale remízu taky nechtěl (když totiž navrhuju konverzi na Fischerovo přídavné tempo, podle pravidel je tento návrh současně nabídkou remízy). Brož mě chtěl shodit na čas. Kdybychom hráli, tak po 1. – Vf1+ 2.Kg4 b4 to mám jasně vyhrané, ale budu muset udělat ještě 20 – 30 tahů a to bych nestihl. Rozhodčí naštěstí rozhodl o tom, že je to remíza.

    V osmém kole jsem si medicínu “usiluje/neusiluje o výhru” vyzkoušel z druhé strany. Pozice (Ke2,Jc3,f3,g2: Kf6,Sb6,f5,h6 – ČNT) …


    … je sice objektivně remízová, ale soupeř v posledních tazích ztrácel spoustu drahocených sekund odhalováním všelijakých vidlí (jedny vidle mu hrozí i nyní) a nyní se 6 sec (proti mým 1,5 min) volá rozhodčího a že prý “neusiluju o výhru normálními prostředky”. Přitom mohu zkusit ještě nějaké g3 a Kf1-g2-h3 a 
    samozřejmě i různé vidle. Ale i této partii nebylo souzeno, aby byla dohrána. Dle výroku rozhodčího remíza.

    Do posledního kola mi to nalosovalo nasazenou jedničku FM Tomáše Vojtu. Jedinou mojí šancí na vítězství v turnaji bylo vyhrát a doufat, že Vala porazí Brože. Pak by tři hráči (Vincze, Vala, Brož) měli 7,5/9 a rozhodovala by bohyně Caissa (tzv. Buchholz loterie). Proto jsem motivoval vedle sedícího Valu, aby šel Brožovi po krku. Ale jak už to tak bývá, když se hraje bezohledně na výhru, přijde prohra. Takže Vala s Brožem s kvalitou méně prohrál. Pak už jsme vedle (Vincze – Vojta) neměli o co hrát (Brož byl jasným vítězem turnaje) a v pozici (Kg1,Dd2,Ve1,Sd3,a3,b4,c4,f4,g2,h3: Kg8,Dc6,Vd8,Se4,a7,b6,d4,f5,g7,h6) …


    … (zrovna když jsem přemýšlel, jak v téhle mírně horší pozici budu s 1 minutou proti soupeřovým 5 minutám vymáhat remízu u rozhodčího – to by mi asi neprošlo) mě soupeř vysvobodil nabídkou remízy.

    Takže si to shrneme. V 3/9 mých partií rozhodoval rozhodčí. Když budu dělat vlny ještě větší (hraju pozičně a tedy na koncovku a až příliš často hraju poslední partii v sále), tak při nepřidávacím tempu budou brzy rozhodčí rozhodovat o 9/9 mých partií. A když u toho budu vyřvávat i dostatečně hlasitě, tak pořadatele odnaučím pořádat turnaje bez časového přídavku.

    Ale mladý Petr Brož vyhrál turnaj naprosto zaslouženě (perfo/výkon 2269 elo) – vypepřil FM Vojtu, vypepřil Tesaře, vypepřil Valu a málem vypepřil i mě. Umí to a má i kliku. Pokud má soupeř za zády bohyni Caissu, nedá se tomu konkurovat.

    Takže jsem skončil “až” třetí – a (kromě jiného) za 3. místo jsem obdržel pohár. To si tedy mohli pořadatelé odpustit. Jsem totiž tak neskromný, že pohár za 3. místo pro mě nemá žádnou (morální) cenu. Navrhuji pořadatelům dávat poháry jen vítězům – bude to i levnější. Třetího místa jsem přestal litovat při závěrečném ceremoniálu. Brož byl na krále hradu Lipnice dekorován (putovní) královskou korunou. A druhou korunu (korunu královny) dostala nejlepší žena turnaje. No a pak vedle sebe seděli na židlích (coby trůnech) a fotografové fotili. No ještě že jsem tam neseděl. Já (pětačtyřicetiletý) bych vedle mladičké (asi nezletilé) královny vypadal jako … (no řekněme že dost nevhodně). Ale mladý Brož se k té královně fakt hodil.

    Až na nepřidávací tempo byl turnaj bez chybičky. Účast 104 hráčů (další desítky hráčů museli pořadatelé odmítnout – ne pro nedostatek místa na hradě (prázdných sálů je tam hafo), ale pro nedostatek stolů a židlí z místní školy), losování bez průtahů (děkujeme panu Brodinovi), občerstvení, kvízové otázky, losování cen (také jsem byl po 4. kole vylosován a dostal jsem balíček bonbónů (synovec a neteř děkují)). Bohatá tombola. Jedním slovem skvělé.

    A na závěr jako pikošku uvedu příhodu s uhynulou myškou. I stalo se (cca po 5. kole), jdu do schodů (inu hrad a hafo schodů) a tam mrtvá myš. Když jsem tudy šel minule (před cca půlhodinou), tak tu ještě nebyla. Nechtěl jsem jí odstraňovat. Nebyl jsem na to vybaven (chyběla mi lopatka a smeták), zato myška mohla být vybavena třeba vzteklinou. Pravděpodobně jí ale k úhynu pomohl kopnutím nějaký příslušník živočišného druhu Homo sapiens sapiens (toto jsem ale neviděl). Prostě myška vběhla na schodiště a tam náhle uhynula. Nahlásil jsem (než to děti rozdupou) výskyt mršiny pořadatelům a problém byl paní Satrapovou rychle odklizen.

    1. K tématu “myš” si dovolím doplnit, že na lipnickém hradě (navzdory očekávání) myši nežijí – je na skále, neměly by se tam čím živit. Myška proto na schodiště nevběhla, ale byla tam donesena již v neživém stavu některou z poštolek, kterých naopak na hradě žije dost. Paní Satrapové děkujeme za odvahu při likvidaci mrtvoly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..