Tradiční rapid turnaj v Počátkách

Za účasti 46 hráčů, se v sobotu 17.9.2022 uskutečnil v Počátkách již 16. tradiční turnaj v rapid šachu “POČÁTKY 2022”

Reprezentovali nás na něm Roman Vincze a šachová mládež Patrik Kocman, Tomáš Koumar, Hanka Bártová – přestup do ŠK Světlá n/S.

V devítikolovém turnaji zvítězil Pavel ŠVANDA z Gordic Jihlava – 8,0 bodů, 3. místo Roman Vincze se 6,5 body. Výborně si v turnaji vedli

všichni tři mládežníci, Tomáš Koumar se 6.0 body skončil na 9.místě (nasazený jako 19), Hanka Bártová s 5. body na skvělém 14.místě, nasazená, jako 31.)

Stejný počet bodů vybojoval Patrik Kocman a skončil na 17.místě. Děkujeme paní Renatě Koumarové, která osobně zajistila přepravu mládežníků na turnaj!

Podrobné výsledky turnaje:http://chess-results.com/tnr654792.aspx?lan=5&art=1

 

 

2 comments

  1. Začátek pořadatelé absolutně nezvládli. Bylo 9:00 (čas kdy mělo začít první kolo) a u prezentace byla fronta až skoro ven z restaurace (cca 15 metrů dlouhý dvojstup). A to né proto, že by bylo hráčů nějak extra moc (bylo 46 účastníků), nýbrž proto, že pořadatelé začali s odbavováním fronty pozdě a navíc pracovali rychlostí zpomaleného filmu. První kolo začalo (bez pár minutek) skoro s hodinovým zpožděním.

    A co říci ke hře? Nu, obě rozhodující partie jsem prohrál, a to dost nešťastným způsobem.



    Přišlo 1. Jf4 Jd6 2. Vxc6 (obětovat kvalitu v podstatě musím – ale Vxc6 je skvělý tah) 2 . – Sxc6?! (lepší bylo 2. – Jc4) 3. Dxc6 Dxc6 4. Vxc6 Je4 (kdybych teď zahrál 5.Kg2, tak i s kvalitou méně bych hrál na výhru já) 5. Jxd5?? (tohle přece nespěchalo, oslabení černí pěšáci nemají kam utéct) 5. – Jxg3 6. fxg3 Vad8 7. Jxb6 Vxe3 8.Kf2 Vd3 (když už jsem to tahem 5.Jxd5?? takhle zvoral, mělo teď aspoň přijít 9.d5 Vd2+ 10.Kf3 Vxb2 11.Jxa4 Vxa2 12.Jc3 a bylo by to ještě hratelné) 9. Jxa4? V3xd4 (a tohle už hratelné není) 10. Jc5 Vd2+ 11.Kf3 Vxb2 … atd. … 0-1. Takže se FM Švandovi povedla odveta za červnové vypepření (na turnaji v Jihlavě).

    No a druhá pecka?



    Tady jsem mohl zahrát třeba 1. – Jb6 a čekat. Jenomže s třiceti sekundama (proti soupeřovým čtyřem minutám) už nemůžu čekat (hrálo se tempem 15 minut bez přídavku). Kdyby bylo tempo přidávací, tak prostě “udržuju pozici” a blicám v tempu 3sec/tah. Při nepřidávacím tempu nemůžu udržovat blicáním pozici. Takže jsem spáchal harakiri 1. – e5?? 2. Jc4 … atd … 1-0.

    Poznámka: Mohlo by se (na první pohled) zdát, že diagram z partie Brychta-Vincze ukazuje pozici po cca patnáctém tahu. To opravdu ne. Bílý začal s anglickou strukturou b3-c4-d3-e2, lavíroval … hrozil … lavíroval … . K tahům d3-d4 a e2-e3 (a tedy k transformaci Anglické na Dámský gambit) došlo až “nedávno”. Takže opravdu jsem 15 minut nevyplýtval na 15 tahů – diagram ukazuje pozici po cca padesátém tahu (fakt jo).

    Hrát šachy s pevným časovým limitem – to nejsou šachy. To je economy run. Prostě dostanete pevné množství paliva (15 minut) a vyhraje ten, kdo vydrží jet déle. Pozice je (s posledními sekundami) naprosto irelevantní.

  2. > Václav Paulík:
    > Hanka Bártová s 5. body na skvělém 14.místě, nasazená, jako 31.

    Zrovna Hance nepřidávací tempo vyhovovalo. Osobně jsem viděl, jak hned několik Hančiných soupeřů popadalo na čas, zatímco ona měla ještě 4 – 5 – 6 minut času.

    Ovšem blesková hra (za účelem získání 4 – 5 – 6 minutového náskoku) má taky své ale.



    Černý (s elem 1893) to někde přepísknul a teď má Hanka dva pěšáky navíc. Ovšem problémem je příliš exponovaný bílý král. Nejde 1.Ke2? pro 1. – Sxh3 a najednou by to bylo =.

    Správné bývalo bylo 1.Df2 s dalším 2.Ke2 – i v případě 1.Df2 Dh1 2.Ke2 Dc1 3.Sd2 Dxa3 4.Dh4 bílá (vrácením jednoho pěšce) řeší všechny problémy a černý je naprosto vyřízený (nejen že má pěšáka méně, ale hlavně hrozby bílé Dh4 jsou strašlivé a nekrytelné).

    Na prozkoumání výše uvedených nuancí pozice je ale potřeba nějaký čas. To Hanka neřešila (inu, nějak ten časový náskok získat musí – blicáním!!) a zahrála to první, co jí napadlo: 1. Sg6??. Je šokující, že soupeř (opakuji: černý měl elo 1893) nenašel triviální 1. – Dg3+ s dalším 2. – Dxg6 a 0-1. Přišlo jen 1. – Dd6??, takže se bílá vrátila 2.Sd3, pak zahrála 3. Ke2 … a soupeř o několik minut později spadnul na čas (v už beznadějně prohrané pozici).

    Teď jsem na to přišel. Abych (zase někdy) vyhrál turnaj, potřebuju mít (pořádnou porci) štěstí.

    Disclaimer: Z těch Hančiných pozic, co jsem viděl, je to Sg6?? hrubka spíše ojedinělá. Tak jednoduché to Hančini soupeři opravdu neměli. To by jinak nevypotřebovali veškerých 15 minut a nepopadali na čas. To, že na čas popadali, je důkaz, že jim Hanka přichystala opravdu těžké problémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..