Úspěšný vstup našich týmů v KP i RSZ

Prvním kolem, byl dnes zahájen Krajský přebor a Regionální soutěže družstev ročníku 2018/19, pro naše tři týmy úspěšně.

V KP přivítalo “A” v okresním derby ŠK Světlá nad Sázavou a pobojovném průběhu, o čemž svědčí jediná remiza a to na první šachovnici, nejdelší partie utkání, která skončila po více jak pěti hodinách ve 14,35 hod. Roman Vincze se dlouho snažil mladou soupeřku přehrát v koncovce, ale přes velké úsilí se mu zvítězit nepodařilo. Remiza však stačila k našemu celkovému vítězství 4,5 :3,5 bodu. Nastoupili jsme do utkání se třemi náhradníky, stejně jako náš soupeř. O sestavě nebylo do poslední chvíle, soboty (?!) rozhodnuto, ač všichni hráči na soupisce byli s předstihem seznámeni o termínech a souhlasili se zařazením?! Nakonec se podařilo po vyčerpání všech možností osmičku hráčů postavit, doplnit, problémy byly i u “C”, “D”. Soupeř nastoupil též se třemi náhradníky a síly tak byly vyrovnány. Protože jsem současně vykonával funkci rozhodčího v obou zápasech a musel hrát, neměl jsem tolik příležitostí sledovat průběch na šachovnicích. Určitě mě doplní Roman, co je podstatné, všichni naši bojovali, velkou smůlu měl na 3. šachovnici Zdeněk Ježek, který získal rozhodující výhodu a měl blizoučko k výhře, ale stačil jeden nepřesný, rychlejší tah a ztratil věž a celou partii, kdy už jsme počítali s bodem. Výborně zahráli Vítek Veselý, který černými figurami vyrovnal brzy hru a po zisku dvou lehkých figur proti věži stupňoval výhodu k výhře, stejně i Jaroslav Linhart a Tomáš Reichel. Velkou pochvalu zaslouží Zuzanka Podrázská, která v náročné partii přehrála a zmatila svého soupeře a rozhodla prakticky o naší výhře. Tvrdě vybojované, zasloužené vítězství. Podrobné výsledky po obdržení Zpravodaje od vedoucího KP.

ŠK Jiskra Havl.Brod        –    ŠK Světlá n/Sáz.       4,5 : 3,5


1. šach. Vincze Roman     remiza   Suchomelová Simona

2.  ”       Veselý Vítek                1 : 0        Fiala Zdeněk

3.  ”       Ježek Zdeněk              0 : 1       Beránek Ondřej

4.  ”       Podrázská Zuzana      1 : 0       Brož Pavel

5.  ”       Paulík Václav               0 : 1       Brož Petr

6.  ”      Linhart Jaroslav           1 : 0       Procházka Jaroslav

7.  ”      Reichel Tomáš               1 : 0       Volanin Jaromír

8.  ”     Brož David                       0 : 1       Čipl Jan

——————————————————————–

RS-západní skupina, souběžně s utkáním “A” se uskutečnilo i utkání našeho “C” s “E” Gambitu Jihlava. Zde jsou družstva pětičlenná, většinou tvořané mladými šachisty, ne jinak tomu bylo i v tomto utkání. Tým Gambitu tvořený žáky, náš tým doplněný Aničkou Satrapovou a Sváťou Hnulíkem a zkušenějšími Václavem Valou, Vladislavem Havelkou a Petrem Štůlou. Partie bojovné, s mnoha zvraty na šachovnicích, kdy se pozice velmi rychle měnily, nakonec se v závěrečných fázích partií více štěstí “usmálo” na naše hráče a pomohlo k výhře 3:2. Na první šachovnici se Vláďa Havelka dostal do velmi nepříjemné pozice, v průběhu ztratil dva pěšce a přechodem do jezdcové koncovky to na šachovnici s našim hráčem navypadalo dobře. Ale v dalším pokračování nevyužil soupeř výhodu, což náš hráč postupně vyrovnal materiál a partie skončila remizou. Výhra Petra Štůly, také nebyla jednoduchá, podle Romana Vinczeho, který partii sledoval více, v určité pozici velmi křehká..?! Na třetí šachovnici Sváťa Hnulík získal ze zahájení výhodu, která vedla k zisku pěšce a nadějné věžové koncovce, nepokračoval však správně a nejen že ztratil výhodu pěšce, ale musel se bránit V+p proti V, což se mu podařilo zremizovat. Bod přidal zkušený Václav Vala, který mladému soupeři nedal v partii příliš šancí. Zajímavá, až divoká partie se odehrála u Aničky Satrapové, jen se jiskřilo! K nečekanému ukončení, k překvapení některých přihlížejících bylo vzdání se Aničky, po šachu dámou!? Anička se domnívala, že dostala mat a partii vzdala?! Jenže neviděla..??! že dámu šlo vzít věží a žádný mat nebyl a do věžové koncovky by měla pěšce navíc? I takové “nehody”, “náhody” se mohou na šachovnici stát..?! “C” tak v utkání zvítězilo 3:2.

Pro úplnost výsledků našich družstev:

Jiskra Havl.Brod “D” – ŠK Světlá n/Sáz. “C”  nerozhodně 2,5 : 2,5 bodu.

Body za náš tým: Jiří Havel a Adélka Vrzáková – výhra; Tomáš Němec – remiza.

KPzpravodaj1

RSZzpravodaj1

14 comments

  1. Všechny dnešní partie KP se hrály dlouho. Souběžně hrané utkání Regionální soutěže už bylo (na všech pěti šachovnicích) dohrané, a v KP se hraje ještě na všech osmi deskách.

    První dohraná partie ale znamená naší prohru. David Brož to (černými) proti děcku (Čipl) nezvládl. Už v zahájení si zalezl koníkem na a8 a nemohl vyjet (pole b6 hlídal bílý pěšec a5, pole c7 bylo zablokované černým pěšcem, který nemohl postoupit), takže tři čtvrtě partie hrál černý (de facto) bez figury. To se muselo někde projevit. A projevilo se to tak, že to bílý rozvalil v centru. Před ztrátou kvality (Se5xVh8) nebo (výše zmiňovaného) nešťastného černého koníka černý kapituloval: 0-1.

    Vyrovnal Reichel. V partii Reichel-Volanin se hrála Francouzská obrana, což mě velmi zajímalo (Je suis français. Ale nyní jsem pochopitelně fandil bílému). Ale moc jsem tomu nerozuměl. Černý (Volanin) totiž zahrál c5-c4 a tím dámské křídlo zazdil (to je kacířství! jakou jinou protihru než na dámském křídle bude černý mít proti bílému útoku na křídle královském?). Ovšem bílý (Reichel) místo toho, aby provedl blitzkrieg proti nevyvinutému královskému křídlu černého, začal otvírat tahem b2-b3 dámské křídlo pro černého. Asi té Francouzské nerozumím. No ale nakonec došlo k blokádě dámského křídla a na královském křídle přece ve Francouzské hraje bílý. Takže 1-1.

    Vedení na naší stranu přetáhl (černými) Linhart. Královský gambit přijal (exf4), gambitového pěšce udržel, ve střední hře zvýšil materiální převahu na pěšce dva, vykryl nějaké neurčité šejdy bílého a zavěsil: 2-1.

    Bohužel vedení ztrácíme. Paulík (bílými) má za soupeře extrémě agresivně hrajícího Petra Brože. Černý si úmyslně vytváří dvojpěšce f, jen když jeho pozice bude (figurově) aktivní. Jednu chvíli se zdá, že to černý s agresivitou přehnal (bílý má dvě lehké figury za věž), ale nakonec se misky vah překlápí na stranu černého: 2-2.

    Vedení nám znovu vybojoval (černými) Veselý. Od chvíle, kdy černý získal dvě lehké figury za věž, to jde s bílým z kopce a (postupně) ztrácí jednoho pěšce za druhým: 3-2.

    Zápas se jevil být snadno vyhraným, vždyť přece Ježek (bílý) má dva pěšce navíc (ty dva pěšce byla cena, kterou musel černý zaplatit za vykoupení se z matového útoku ve střední hře). Dochází ale k neuvěřitelnému kolapsu, Ježek si nechává nasadit střelcem dvojúder proti králi a věži. Sice hraje (s celou věží méně) dál, ale už to můžeme počítat tak, jak to nakonec dopadnout muselo: 3-3.

    Zápas nám vyhrála (černými) Zuzka. Přitom jednu chvíli bych si na černou pozici nevsadil ani zlámanou grešli. Nelíbil se mi černý centrální dvojpěšec e6,e5. Též celé dámské křídlo černé bylo v podstatě na odpis. A (rádoby)útočnému černému Jg4 hrozil h3 odchyt a (rozumný) ústup jsem neviděl žádný. Ovšem černá hrála s extrémní (typicky ženskou) lstivostí (z večerníčkových písní včelích medvídků: … samý podfuk, samá bouda, pochytil to od lidí …). A najednou byl bílý bez kvality a vzápětí dostal mat: 4-3.

    To se mi teda ulevilo. Už jsem se smiřoval s tím, že to budu muset (po kolapsu Ježka) rvát na výhru, ať to stojí, co to stojí. Takhle jsem s vrabcem (remízou) v hrsti mohl v klidu zkoušet, jestli by se přece jen nedal chytit ten holub na na střeše. Vlastně holubice. A ne, nedala by se chytit: http://www.chesstalker.com/46HOBfsF4iIv. Tahal jsem to 96. tahů (skoro 5,5 hodiny), ale k výhře jsem to nedotáhl. Ale i moje remíza stačila na celkové (byť hubené) vítězství 4,5-3,5.

  2. Kolaps, no, Roman to nazval docela výstižně. A přitom to byla tak pěkná partie! Hrál jsem s Ondrou Beránkem, kterého teprve nedávno hormony přiměly k přestupu z Havlíčkova Brodu do Světlé, čímž se vždy pikantní derby stalo ještě o trochu pikantnějším (pokud dobře počítám, za Světlou hrál stejný počet občanů Havlíčkova Brodu jako za Havlíčův Brod).
    Ve Světlé mají asi nějakou zálibu ve Francouzské hře, kterou já osobně teda považuji za dost pochybný vynález (nic proti, Romane, moi aussi, j’aime beaucoup tout ce qui est français, mais pas en ce qui concerne les échecs) – hrát dobrovolně půlku partie bez bělopolného střelce mi prostě přijde jako sebetrýznění.
    Když má člověk figuru navíc, tak co je s ní potřeba udělat? Obětovat, samozřejmě. Zatímco si Ondra skládal figurky na dámském křídle, nechal mi rozstřílet jeho rošádu, z čehož jsem vyšel se dvěma pěšci k dobru a nakonec i ten bělopolák mi zůstal.
    Na chodbě mi už všichni spiklenecky gratulovali, jen Pavel Brož měl moudrou věšteckou poznámku o tom, že vyhrát vyhranou partii není jen tak. Jojo, oba jsme se o tom přesvědčili.
    Ondrovi se nakonec podařilo rozehrát si všechny figurky a své naděje vkládal do dvojice střelců. Já jsem se snažil vyměnit všechno, co šlo, ale kýžená pěšcová koncovka byla ještě daleko. Postupně jsem začal dělat chyby, které se ale Ondra rozhodl nevyužít, ani na přechod do nestejnopolných střelců, ani na zhoršení mé pěšcové struktury tak nakonec nedošlo. Až nakonec přišlo zatmění mysli a jednotahová ztráta věže, s čímž už nešlo nic dělat. Individuální prohra mě nijak netrápila (partie byla hezká, což je pro mě většinou důležitější než výsledek), ale byl jsem si jistý, že kvůli mě prohraje družstvo. Naštěstí došlo v rámci vesmírné rovnováhy k podobné události i na vedlejší šachovnici, kde Pavel B. dopadl stejně jako já, takže nakonec slavně vítězíme (a já se jdu věnovat cvičením z taktiky pro žáky mateřských škol).

  3. Celá partie pana Paulíka je na http://www.chesstalker.com/NNtrrKhEzzn1. Komentář sem dávám já, protože umím diagramy. Tož rozhodující pozice byla (Ka1,Dh4,Vg6,Sb3,Jf3,Jh2,a2,b2,c4,d4,h3: Kc8,Db7,Va5,Vd8,Se4,a7,b4,e6,f6,f5,h6)


    Stalo se 32.Dg3?!
    Mělo se stát 32.Dxf6! Je ale nutné fakt hodně počítat. Je nutné vidět
    A) 32. Dxf6 Sxf3 33. Dxe6+ Kb8 34.Vg8!! Vxg8 35. Dxg8+ Kc7 36.Dg3+! 1–0
    B) 32. Dxf6 Sxf3 33. Dxe6+ Vd7 34. Vg8+ Kc7 35.Sa4!! Vxa4 36.De5+ Vd6 37.Vg7+ 1–0
    Takže po 32.Dxf6 musí černý 32. – Va6 a po 33.Je5 Sc2 (viz NÁSLEDUJÍCÍ diagram) 34.Sxc2 Dh1+ 35.Sb1 Dxh2 36.Vg7 bílý matový útok prorazí. Ale je tady ještě lepší možnost:


    Kdo najde v pozici na diagramu nejlepší zvedák a zašle jej (s celou variantou) na chesshb@seznam.cz, obdrží od pana Paulíka věcnou cenu.

    Předem se vylučuji ze soutěže, protože soutěžní otázka má sloužit ke zvýšení návštěvnosti našich webových stránek.

    1. Mírná oprava: Všichni (co zašlou e-mail) věcnou cenu nedostanou. Jenom PRVNÍ, případně několik prvních.

      1. ANO, odměnu obdrží první tři, kteří správně uvedou vítěznou variantu.
        Václav Paulík

    1. No to snad ne! Pokud se chceš zúčastnit soutěže v řešení diagramu, tak řešení napiš e-mailem Paulíkovi. A ne abys to (řešení) dával sem a tím sabotoval celou snahu (vyhlašováním řešitelských soutěží o věcné ceny) zvyšovat návštěvnost našich stránek.

  4. Má to cenu když můžou lidé použít šachový computer (engine) .,.. já ho nepoužil jen myslím, že to vycházelo…

    1. Můžou použít computer!! Tady nejde o computer, tady jde o to, aby se zvýšila návštěvnost stránek (tedy aby hráči Jiskry HB tady sledovali novinky, např. kdy už TADY budou propozice seriálu rapidových turnajů “O pohár Jiskra HB” (touto mírnou provokací testuji pozornost pana Brodiny)).

      Pan Paulík vyhlášením řešitelské soutěže testuje pozornost našich hráčů. Tak na to bacha! Všichni tedy posílejte správná řešení úlohy 😉

      Ještě k computeru: Fakt si myslíš, že JÁ nemusím použít computer na nalezení takového tahu jako 35.Sa4!! (viz výše u zadání úlohy)?

  5. Asi jsem to podělal.. Do příštího turnaje v pátek dám sám za trest sám 3 vecné ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..