V Počátkách vítězem Roman Vincze

Třináctý -tradiční turnaj v Počátkách pro našeho Romana VINCZEHO, který tak zopakoval loňský úspěch. Rapid turnaj na 9.kol, Roman vybojoval 7,0 bodů. Z našeho ŠK Jiskra byla účast devíti hráčů, výsledky, pořadí, zhodnocení, včetně fotografií, zde dodají přímí účastníci turnaje, včetně paní M.Satrapové, která zajistila přepravu většiny naší výpravy. Očekáváme zejména hodnocení vítězem.

6 comments

 1. Předmluva: Ve středu 11.9.2019 jsem navštívil (a vypepřil) pivaře z Gambitu Jihlava na jejich tradičním (každou středu od 19:00) turnaji v Radniční restauraci na Masarykově náměstí v Jihlavě. I ptali se mě pivaři, jaké umístění očekávám na blížícím se turnaji v Počátkách. Odpověděl jsem jim, že na posledních šesti ročnících (předtím jsem do Počátek nejezdil) mám bilanci 2 – 1 – 1 – 2 – 1 – 1. Jak asi bude číselná řada pokračovat? A dodal jsem, že klidně ať je to tentokrát – 2 –, jen když to bude znamenat dvojité vítězství v letech 2020 a 2021. Gambiťáci nad mojí “brilantní” úvahou třeštili oči. Ale nebylo to – 2 –, bohyně Caissa tomu chtěla jinak.

  Z Jiskry Havlíčkův Brod jela (14.9.2019) na turnaj do Počátek výprava v počtu větším než malém – tedy devět šachistů Jiskry HB znamenalo celou čtvrtinu účastníků turnaje (9/36). No a turnaj jsem (zase) vyhrál (čímž jsem porušil výše uvedenou časovou řadu). Ovšem byla to komedie k popukání.

  Vtipná situace (ovšem mě to až tak vtipné nepřišlo) nastala už při prezentaci. Pořadatel se mě zeptal, zda jsem důchodce (měl bych pak asi levnější startovné). I odpověděl jsem, že důchodce nejsem (je mi 45). Moje vizáž (s pramínky šedivých vlasů) je zřejmě hrozná.

  První (šachový) problém nastal už ve druhém kole. Ačkoliv jsem měl několik příležitostí rozhodnout už ve střední hře, nestalo se tak a pozici (Ka1,a4,b2,c3,d4,e5: Kd2,a5,b3,c4,d5,e6) …  … už jsem vyhrát nemohl. Zahrál jsem 1. – Kc2 pat, ale bylo mi (kvůli zahozeným příležitostem ve střední hře), jako kdybych prohrál.

  Špatnou náladu i špatný výkon jsem si bohužel donesl s sebou i do 3. kola. V pozici (Kg1,Dd1,Vf1,Vc4,Jf3,Sg3,a3,b2,d4,e3,f2,g2,h2: Kg8,Dd5,Va8,Vf8,Sf5,Se7,a7,b7,c6,e6,f7,g7,h7)  jsem zahrál 1. Jd2? a po 1. – Sd3 jsem bez kvality. Černý pak vynucoval výměny figur a v pozici (Kd2,Vc2,Jd3,b4,e4,f3,g2,g4: Kd6,Va3,Vb5,b6,c6,e5,g7,h7) …  … už jsem hodlal hrát jen Kd2-e2-d2 a čekat na ránu z milosti, když v tom soupeře napadlo vrátit kvalitu za zisk pěšce. Závěr partie byl šokující: 1. – Vxd3+ 2. Kxd3 Vxb4 3. Va2 Vb1 4. Va7 Vg1 5. Vxg7 Vxg2 6. Vxh7 Vg3 7. Ke3 b5?? … (to si zaslouží diagram)  1. Kf2!! a černý se vzdal.

  V pátem kole jsem hrál proti nasazené dvojce Komprdovi. Já měl 3,5/4 a soupeř 4/4, takže jsem musel hrát na výhru. Jenomže v naprosto rovné střelcové koncovce jsem měl už jenom 2 minuty proti soupeřovým 10 minutám (hrálo se na 15 minut bez přídavku za tah). Nabídl jsem remízu, tu ale soupeř nechtěl. I zavolal jsem rozhodčího, aby zbytek partie sledoval, zda soupeř usiluje o výhru normálními prostředky. Pod bedlivým dohledem rozhodčího udělal Komprda ještě několik tahů a pak uznal, že pozice (Ke1,Sd5,a3,b4,c3,e3,f2: Kg2,Sf5,a7,b6,c5,e4,f3) …  … je fakt remízová.

  V sedmém kole se mi podařilo prohrát vyhranou partii. V pozici (Kd2,Va1,Ve1,Je4,a3,b2,d4,f4,g3,h4: Kc7,Ve8,Vf8,Sd6,b7,c6,c4,g6,h5) …  … jsem měl hrát 1. Jxd6! Kxd6 2. Ve5 s hrou na výhru. Jenomže jsem zahrál 1. Jc5?? Sxc5 2. dxc5 Vd8+ 3. Kc3 Vd3+ 4. Kxc4 Vxg3 a královské křídlo se mi rozložilo a prohrál jsem. Ovšem i momentálně vedoucího Komprdu postihla v sedmém kole nehoda (vypepřil ho Melmuk), takže ještě nebyl všem dnům konec.

  Do posledního (devátého) kola mi počítač (na druhou šachovnici) nalosoval Melmuka, zatímco dosud vedoucí Komprda vyfasoval (na první šachovnici) Pavlíčka. Ještě před zahájením hry jsem šel za Robertem (Pavlíčkem): “Roberte, prosím tě, vypepři ho.” A Robert Pavlíček mě poslechl a v na ostří nože vedené partii (možná jsem se více koukal vedle než na svojí šachovnici) Komprdu sundal. Pak už jsem potřeboval jen “maličkost” a to vypepřit Melmuka, což se mi nakonec podařilo.

  Tímto ještě jednou děkuji Robertovi Pavlíčkovi, že mi vyhrál turnaj.

  No. Sice jsem turnaj vyhrál, ale hrál jsem (už zase) jako čučkař.

 2. Tak s jednodenním zpožděním dali pořadatelé výsledky i na internet na chess-results: http://chess-results.com/tnr450273.aspx?lan=5&art=1

  Pokud si výsledky projdete opravdu pečlivě, objevíte tohle: http://chess-results.com/tnr450273.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&snr=29. Já jsem to objevil tak, že mě prostě zajímalo, jak je možné, že (havlíčkobrodská naděje) Koumar se po pátém kole vydrápal nahoru až na třetí šachovnici (hned vedle mě). No a to teda čumím. Koumar hrál proti Trnkovi čtyřikrát (minizápas dopadl 2:2).

  Takže pořadatelé z Počátek mají vadnou (asi tři roky starou) verzi programu Swiss Manager (dále jen SM). Tehdá (před asi třemi lety) si asi autor SM (Heinz Herzog) něco šlehnul a jeho noční build (programu) se fakt nepovedl. Tahle vadná verze SM pak byla schopná losovat podobné “soukromé” minizápasy (to vše v rámci švýcaru).

  Pořadatelům z Počátek bych tímto důrazně doporučil provést upgrade SM. Kvůli vadnému SM byl letošní turnaj v Počátkách na hranici neregulérnosti! Nebo již za hranicí neregulérnosti? Zároveň si neodpustím podotknout, že toto je jasný důkaz schnilosti SM. Ten programátorský kód uvnitř tohoto již (zjevně) překombinovaného bazmeku musí stát za to. Jednoho krásného dne se v kódu SM již nevyzná ani samotný autor Heinz Herzog a bude muset začít na zelené louce znovu, lépe a radostněji (PS: jsem taktéž programátor, takže o životním cyklu programů něco vím).

 3. Romane…když jsem tě upozorňoval na to že Anicka Satrapova ma s nulou soupeře 2 a 3 bododový, tak Tě to vubec nezajimalo. Az ve 4 kole když už mi přišlo fakt pred čáru jsem na to upozornil rozhodčího a paní Satrapovou. Pak se to začlo řešit. Problém v losování se nenanasel. Byla tam nějaká chyba kterou nikdo nedokazal v tu dobu vyřešit. .. Jen Ty si pořád hlediš svého si sobec…Bud rad ze jsi vyhral a mlč

  1. No ano, vzpomínám si, že jsi mi něco takového říkal, ale
   A. neříkal jsi to dost důrazně (byly ty informace tedy takové neurčité a potichu)
   B. připadalo mi to naprosto neuvěřitelné (takže jsem to ignoroval)
   C. a co se děje někde na posledních stolech mě (sobecky) opravdu nezajímá

   Až když se malý Koumar ocitl na šachovnici hned vedle mě, teprve pak mi to začalo být divné. Ale ve 3 – 4 – 5 kole bych ani já ještě nevěděl, kde je problém. Teprve v 6. kole, kdyby mě někdo (pořadatelé?) VÝSLOVNĚ upozornil, že Koumarovi to znovu (podruhé) nalosovalo Trnku, by mi to došlo.

   Tenhle problém se totiž vyskytl (asi před třemi lety? nebo pěti lety?) na jednom z turnajů seriálu “O pohár TJ Jiskra Havlíčkův Brod”. Tehdejší minizápas Valenta-Píbil (4:1) neuměl (ve švýcaru) vysvětlit nikdo (Valentovi to tehdy vyneslo 3. místo) – a až pak se ukázalo, že Heinz Herzog jistého dne (zajisté) “přebral” a vyprodukoval opravdovou programovou perlu.

   Jenomže pořadatelé NEŘEKLI veřejně: “Je tady znovu (match?) Koumar-Trnka. Ví někdo, co s tím?”. Pořadatelé řekli: “Má někdo nějaký problém s losem?” Já žádný problém s losem tedy neměl, tak co bych něco řešil. Zkrátka pořadatelé tu otázku položili ŠPATNĚ.

 4. Ok. Možná jsem se trochu naštval vic než by bylo hodno. Ale o mladé hráče bychom se měli starat a koukat i pri turnaji. Jak se jim daří a treba je i povzbudit. Anička Satrapova bylo po pátém kole opravdu znechucena. A to je špatně. S pozdravem a do dalších bojů všem hodně štěstí..jsme tým ne??

  1. Ok ještě poznamka, kdyby SM nabízel pořád toho jedno a nebo soupeře s nulou. Taky bys asi nebyl nadšený. Poněvadž bys měl špatné pomocné hodnocení…. Tod vse Hofk domluvil jsem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..