Vincze Roman – Klubal Jiří remis
Vala Filip – Pavlíček Robert 1-0
Veselý Vítek – Ptáček Jan 1-0
Ježek Zdeněk – Kubíček Filip 1-0
Provazník Ivo – Krčil Aleš remis
Linhart Jaroslav – Strádal Jaroslav remis
Jána Martin – Machala Miroslav remis
Holata Miroslav – (?)Kříž Vojtěch remis
Na osmé desce je to s otazníkem, protože jsem si tentokrát nedělal vůbec žádné poznámky. To je následek incidentu (Vincze vs Obůrka), který málem musela řešit STK krajského šachového svazu.
Takže jsem si sestavu soupeře nenapsal ani před utkáním, ani po utkání (dohrál jsem jako poslední, pak šel na WC, a pak už byl Paulík i zápis (o utkání) pryč.
Několik týdnů nazpět bylo plánováno, že utkání KP 8.12.2019 bude mít předzápasovou rallye vložku. Ježek plánoval jistou oslavu kdesi v jižních Čechách. Pak by se ovšem do Havlíčkova Brodu nedokázal před zápasem včas dostat. Plán (šílený) předpokládal, že Ježek přijede (z jižních Čech) rychlíkem R653 Rožmberk v 8:28 do Jihlavy, budu na něj čekat před nádražím a pak bude rallye rychlostní zkouška Jihlava – HB. Přijede vlak včas a stihneme to do 9:00? Nakonec si ale Ježek rallye rozmyslel a přijel už den předem.
Jako první dohrál Provazník. Přišel se zeptat, zda má opakovat tahy. Neprohráváme, takže dělej, jak uznáš za vhodné. A tak tahy opakoval: 0,5-0,5.
Pak dohrál Linhart. Nepřišel se zeptat a podepsal remízu. Ale objektivně to remízové fakt bylo: 1-1.
Ježek hrál černými Caro-Kann. Úplný začátek byla sice standardní teorie, pak ale Ježek místo dokončení vývinu (e6, Se7 nebo Sd6, 0-0) začal dělat divné a zbytečné tahy (b7-b5, …) a najednou byl bílý plně vyvinutý, zatímco černý byl značně nevyvinutý. To bílého přímo vybízelo k nějaké oběti (Talův styl: umístím figury do centra a pak je někde obětuji). Bílý tedy obětoval za rádoby matový útok. Ale oběť byla (asi) nesprávně. Jsem ale přesvědčený, že jiná oběť by byla správně. Ježek vlastně dnes hrál stylem, který je typický pro mě. Vyprovokuju na sebe útok, soupeř za tento útok (samozřejmě) musí zaplatit nějakým materiálem, já soupeřův útok odrazím, a vyhraju. Ježek nakonec vše vykryl (sice s velkými potížemi) a vyhrál na materiální převahu: 2-1.
Pak vyhrál Veselý (hrál bílými). V zavřené Sicilské prosadil brutální f4-f5 už v 9. tahu a pak to s (nevyvinutým) černým už šlo z kopce: 3-1.
Jána hrál bílými taktéž zavřenou Sicilskou, ale tato partie z rovnováhy nevybočila: 3,5-1,5.
Vala (hrál černými) obral soupeře ve střední hře o pěšáka. Ale na uplatňování pěšáka v koncovce nedošlo. Už ve střední hře se ukázal tandem D+S lepší než D+J (typicky tomu bývá naopak) a hrozby bílému králi rozhodly: 4,5-1,5.
No a nakonec dva matláci.
Holata ve střední hře získal dámu za věž a měl to pak (dalších asi 40 tahů) vyhrané. Převaha (D proti V) se ale místo zvětšování zmenšovala, až se smrskla na “jen” figuru navíc. V tu chvíli se Paulík (rozhodčí) vsadil s Ježkem (o symbolickou 1 kč), že to Holata zmastí a nevyhraje. A na Paulíkův odhad nakonec fakt došlo. V pozici (Kf6,f4,h6: Kc6,Sg4,f5,h7) …
… jsem i já viděl, že po 1. – Sh5! 2.Kxf5 Kd7 3.Kf6 Ke8 4.Kg7 Sg6 by černý vyhrál (protože jeho střelec ovládá h1). Jenomže se stalo 1. – Kd6? 2.Kg7 Ke7 3.Kxh7 Kf7 a ze 40 tahů vyhrané pozice je remíza.: 5-2.
Nakonec já (já totiž většinou dohrávám až jako poslední). Celou dobu to nikde nevybočilo z rovnováhy a pak najednou mohl přijít blesk z čistého nebe. Jenomže mě jaksi vůbec nenapadlo, že teď a právě teď mám něco hledat. Zahrál jsem běžný/průměrný tah a nevyhrál jsem. Kritická pozice je (Ke4,b4,f3,g4,h4: Kb5,b6,f6,g6,h5) …
… Po 1. f4!! bych to měl vyhrané. Černému by nepomohlo ani (1. – Kxb4 2. f5!) ani (1. – hxg4 2. f5! gxf5+ 3. Kf4). Jenomže jsem zahrál (1.gxh5 gxh5 2. Kf5 Kxb4 3. Kxf6) a nevyhrál jsem. Takže utkání nakonec skončilo jen 5,5-2,5.
Myslel jsem si o sobě, že umím koncovky. A že je umím i po pěti hodinách bitvy. Ach jo. To je nespravedlivé, to je nespravedlivé!
Proč už nejsou partie na chesstalkeru?
Tak ten diagram ta pescovka uz neni o koncovce,ale o presnem propočtu.
> Proč už nejsou partie na chesstalkeru?
Chtěl jsem po Bělohlávkovi (autor ChessTalkeru) doprogramovat jednu funkci.
Říkejme té funkci “knižní mód”. Že by po kliknutí na jistý odkaz/tlačítko se ta samá partie zobrazila NARÁZ s komentáři mezi jednotlivými tahy (tak, jak je to v šachových knihách). To by umožnilo uživateli si tu partii (v internetovém prohlížeči) off-line uložit. Fakt se mi nechce lozit po všech komentářích a ukládat to tah po tahu. Uložil bych si takové skvosty jako “Karban-Vincze”.
Bělohlávek odepsal, že nic programovat nebude. ChessTalker prý už není ve vývoji. Přitom by ale nová funkce moc práce nedala (jsem také programátor, takže to dokážu posoudit), všechny data už ChessTalker má – jde jen o jejich zobrazení trochu jinak.
S odmítavou odpovědí jsem se nesmířil a zeptal se znovu. Opět NE. ChessTalker není ve vývoji.
Ale jako programátor vím, že fáze “není ve vývoji” je fází předposlední. Pak už následuje jen poslední fáze, a to “dne dd.mm.yyyy končíme – čau”.
Už nemám motivaci na ChessTalker cokoliv dávat. Půjde to všechno do hajzlu.
> Tak ten diagram ta pescovka uz neni o koncovce,ale o presnem propočtu.
To jsi mě teda uklidnil. Nejsem tedy koncovkový (strategický) neumětel, jsem kombinační neumětel. No jo no. Kombinační neumětel jsem.
Utkání z mého pohledu bojovné, tým soupeře převážně tvořený mladými nadějnými hráči. Děkuji všem našim hráčům, kteří nastoupili k utkání, velkou oporou týmu jsou Filip Vala a Vítek Veselý, kteří rozhodují zápasy, mají zkušenosti z 2.ligy. Stajně tak tomu bylo i v tomto utkání. Roman situaci na šachovnicích vystihl, plně souhlasím. Více jsem očekával od Mirka Holaty, dosáhl v podstatě rozhodující výhody, ale další průběh partie ve střední hře a přechod do koncovky se mu vůbec nepovedl….?! Celkově bylo vítězství zasloužené.
Přidám jen drobné doplnění partie Kubíček-Ježek. Nedělat rošádu bylo opravdu trestuhodné rozhodnutí, bílý zvolil naprosto korektní postup a získal zcela vyhranou pozici (řečí počítače +10). Pak ale nenašel poslední vyhrávající tah a rázem jsem všechno kryl.
Partie však byla plná skrytých možností – okolo dvacátého tahu jsem se začal cítit naprosto komfortně a už jsem pomalu začal věřit i ve výhru. Ve skutečnosti ale několik tahů po sobě křemíkový mozek opět viděl výhru bílého (+11), kombinace ovšem končila nelidsky klidným tahem, který ve víru boje asi nebylo možné najít. Všechna další pokračování už ale vedla k rozhodující převaze černého.
Výsledek byl proto čiré štěstí – a jak řekl kdysi jeden moudrý muž, nejhloupější sedlák má vždycky největší brambory.